Konkurs na Poznańskiego Taksówkarza Roku rozstrzygnięty. Kto zwyciężył?

Poznański Taksówkarz Roku fot. UMP

Jarosław Szymański zdobył tytuł Poznańskiego Taksówkarzem Roku 2023 w Poznaniu. Nagrodę wręczali mu Krzysztof Hołowczyc, słynny kierowca rajdowy i Mieczysław Hryniewicz, równie słynny taksówkarz z serialu “Zmiennicy” oraz Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania i Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta.

Dzień Taksówkarza przypada 30 sierpnia, ale w Poznaniu obchody przeniesiono na 3 września, na teren Skoda Autodrom przy ul. Głogowskiej 425, gdzie na wszystkich zainteresowanych czekało wiele atrakcji, między innymi popisy kierowców i zabytkowe samochody. A ponieważ gośćmi specjalnymi byli Krzysztof Hołowczyc, kierowca rajdowy oraz Mieczysław Hryniewicz, aktor znany m.in. ze swojej kultowej roli taksówkarza w serialu “Zmiennicy” – można się było także dowiedzieć więcej o jeździe samochodem na torze rajdowym – i na planie filmowym.

Najważniejsi jednak tego dnia byli kandydaci do tytułu Poznańskiego Taksówkarza Roku, którzy na torze prezentowali swoje umiejętności bezpiecznej jazdy. Pierwszy etap konkursu odbył się w czerwcu tego roku – kandydaci do tytułu musieli wypełnić test zawierający pytania o zasady przewozu taksówką w Poznaniu, o poznańskie zabytki i atrakcje miasta. W niedzielę sprawdzano umiejętności kierowania pojazdem na specjalnym torze.

Spośród dwunastu kandydatów najlepsi okazali się Jarosław Szymański, który zajął pierwsze miejsce, oraz Paweł Globisz i Rafał Weckwerth, którzy zajęli miejsce drugie i trzecie. nagrody i dyplomy najlepszym taksówkarzom wręczyli Jędrzej Solarski, Grzegorz Ganowicz wraz z Krzysztofem Hołowczycem i Mieczysławem Hryniewiczem.

– Historia poznańskich taksówek ma już prawie 120 lat – mówił Jędrzej Solarski podczas wręczania nagrody. – Pierwsze pojazdy mechaniczne i ich kierowcy pojawili się na ulicach naszego miasta w 1905 roku. Aktualnie po poznańskich ulicach jeździ ponad 8000 taksówek wożących poznaniaków oraz turystów.

Historię poznańskich taksówek można było poznać na wystawie, którą przygotowało Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne – bo choć dziś mało kto o tym pamięta, to jeszcze do lat 60. ubiegłego wieku taksówki jeździły właśnie pod szyldem ówczesnego przedsiębiorstwa komunikacyjnego. Jak wyglądały wówczas usługi przewozowe i jakie samochody były taksówkami – można było zobaczyć na wystawie.

Źródło: UMP

Podziel się: