Strona główna Blog Strona 550

Las Pamięci powstał na Miłostowie

0

Teren wśród drzew o powierzchni około 235 metrów kwadratowych przeznaczony na pochówki w biodegradowalnych urnach, bez tablic i nagrobków. Na cmentarzu miłostowskim powstał drugi już w Poznaniu Las Pamięci.

Kwatera jest porośnięta drzewami, co sprawia, że wygląda jak fragment lasu – i właśnie o zachowanie takiego charakteru chodziło pomysłodawcom. Miejsce ma być wpisane w naturę, sprzyjać zadumie i kontemplacji.
– Teren przeznaczony na pochówki jest ogrodzony, co uniemożliwia spacerowanie po nim, a pozwala na zachowanie należnej czci spoczywającym tu zmarłym – mówi Mateusz Dzioba, zastępca dyrektora Usług Komunalnych. – Ich nazwiska umieszczane są na ustawionych w pobliżu kamieniach. Tam również można stawiać symbolicznie kwiaty i znicze. Przy kwaterze zamontowano także ławki dla odwiedzających.

Przypomnijmy, że Las Pamięci działa już od ubiegłego roku na cmentarzu Junikowo i pochowano tam już kilkanaście osób. Te estetyczne, wpisane w naturę miejsca sprzyjają zadumie i kontemplacji. Na cmentarzach komunalnych w Poznaniu są także inne miejsca do pochówków urnowych: ogrody pamięci w podobnej formie jak lasy pamięci, pola urnowe z niewielkimi płytami nagrobnymi oraz kolumbaria, czyli budowle z niszami.

Jak wynika z danych Urzędu Miasta Poznania, taka forma pochówku staje się coraz bardziej popularna – już obecnie na cmentarzach komunalnych w Poznaniu pochówki w urnach przekraczają 50 proc. wszystkich pogrzebów. To nieco więcej niż w skali kraju, gdzie średnia pochówków urnowych wynosi średnio 40 proc.

Łoś widziany przy drodze. Leśnicy ostrzegają

0

Kierowca jadący z Gniezna w kierunku Witkowa drogą wojewódzką nr 260 zobaczył na przydrożnej łące pięknego, okazałego łosia, także zmierzającego w kierunku Witkowa. To kolejny przypadek napotkania łosia w powiecie gnieźnieńskim.

Łoś został nagrany w czerwcu tego roku przez fotopułapkę w lasach Nadleśnictwa Czerniejewo, a we wrześniu był widziany na łąkach w Berkowie w gminie Kiszkowo – nagranie spacerującego łosia udostępniła gmina na swoim profilu społecznościowym.

26 października łosia napotkał kierowca jadący DW260, w pobliżu szkółki krzewów ozdobnych. Jak informuje portal „moje-gniezno”, zachwycony zatrzymał się i zrobił pięknemu zwierzęciu kilka zdjęć. To kolejny dowód na to, że łosi w powiecie gnieźnieńskim jest coraz więcej, bo najwyraźniej dobrze się tam czują. Duże kompleksy leśne, do tego sporo jezior z grząskimi brzegami – to tereny jakby wymarzone dla łosi.

Leśnicy ostrzegają jednak, że łosie mogą być także niebezpieczne – to przecież duże zwierzęta, ważące nawet 400 kg, które mogą biec z prędkością nawet 50 km na godzinę! A ponieważ bywają ciekawskie, to mogą zawędrować właśnie z powodu ciekawości w okolice ludzkich siedzib i wtedy może dojść do spotkania oko w oko. Dlatego jadąc lub idąc przez tereny, na których występują łosie, trzeba zachować ostrożność. A gdy spotkamy łosia – trzymać się od niego na dystans i podziwiać z daleka.

Tragiczny wypadek w Wielkopolsce. Dwie kobiety nie żyją

0

W miejscowości Bronisławka w powiecie ostrowskim, na drodze krajowej nr 25, zderzyły się dwa samochody. Fiat punto, którym jechały dwie młode kobiety, zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się czołowo z fordem mondeo.

Do wypadku doszło 28 października około godziny 20.00, jak informuje portal „ostrow24 TV”. Z dotychczasowych ustaleń policji wynika, że fiat punto z rejestracją z powiatu ostrzeszowskiego jechał w kierunku Antonina i z nieznanych powodów wpadł w poślizg. Kierująca straciła panowanie nad autem i w efekcie samochód zjechał na przeciwległy pas ruchu, gdzie zderzył się z prawidłowo jadącym fordem mondeo, z rejestracją z Katowic.

Dwie młode kobiety podróżujące punto nie przeżyły wypadku. Gdy na miejsce dotarły służby, podjęły reanimację obu rannych – niestety, nie udało się ich uratować. Pięć osób podróżujących mondeo ucierpiało mniej, ale dwie osoby z obrażeniami trafiły do szpitala.

Policja bada przyczyny i okoliczności wypadku.

Dziewięcioletni Maks musiał przerwać leczenie. Powodem jest pogorszenie stanu chłopca

Dziewięcioletni Maks z Ostrowa Wielkopolskiego, który od kilku lat walczy z nawracającym nowotworem, neuroblastomą IV stopnia, musiał przerwać leczenie w klinice w Barcelonie, gdzie obecnie przebywa. Powodem jest pogorszenie stanu chłopca.

Maks Marecki już trzeci raz mierzy się z nawrotem nowotworu. Po dwóch cyklach leczenia w styczniu 2023 roku badania wykazały kolejne przerzuty, więc rodzice Maksa ponownie założyli zbiórkę na leczenie chłopca w Barcelonie. Chodziło nie tylko o leczenie, ale także o doprowadzenie zdrowia Maksa do stanu, w którym mógłby przyjąć amerykańską szczepionkę, zapobiegającą kolejnym wznowom choroby.

Rodzicom dzięki darczyńcom udało się zebrać pieniądze na leczenie w Barcelonie i wydawało się, że wszystko idzie ku dobremu. Niestety – jak informuje portal „wlkp24 INFO”, lekarze w Barcelonie podjęli właśnie decyzję o przerwaniu leczenia. Stan chłopca się nie poprawia, są kolejne przerzuty, więc dotychczasowe sposoby leczenia nie dają efektów, a żadnych innych możliwości już nie ma.

Rodzice Maksa, którzy są na miejscu z chłopcem, poinformowali o przerwaniu leczenia dodając, że neuroblastoma w przypadku chłopca jest wyjątkowo agresywna i oporna na leczenie. Ale nie zamierzają się poddać: szukają innej alternatywy na leczenie synka i zapewniają, że będą o niego walczyć do ostatniego dnia.

Zbiórka na leczenie Maksa wciąż trwa na portalu „siepomaga”.

Nowy mural w Poznaniu. Ze słynnym podróżnikiem

0

Na budynku Szkoły Podstawowej nr 53 na Głuszynie uroczyście odsłonięto mural przedstawiający Pawła Edmunda Strzeleckiego, polskiego podróżnika, badacza i zdobywcę Góry Kościuszki – a także patrona placówki.

Odsłonięcie odbyło się 27 października. Mural jest kolejnym elementem obchodów roku Strzeleckiego w Poznaniu, a wszystkie one mają przypomnieć wybitnego podróżnika i jego dokonania. Autorem muralu jest Radu Dumbrava, mołdawski artysta słynny z swoich murali. To on jest autorem największego muralu w Mołdawii „Kolumna Narodu” – a także jednym z twórców najdłuższego historycznego malowidła ściennego w Polsce i Europie „750 Metrów Sławy” o powierzchni 2250 m kw., które znajduje się w Legionowie.

Szkic do tego konkretnego muralu powstawał kilka tygodni i musiał zyskać akceptację Katarzyny Ficer, dyrektorki szkoły, oraz pracowników placówki. Miasto za jego wykonanie zapłaciło 10 tys. zł.

– To już kolejne miejsce upamiętniające poznańskiego badacza i podróżnika – mówił Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta UMP. – Mural ten to nie tylko ozdoba szkoły, ale także punkt, w którym odwiedzający Głuszynę będą mogli zrobić sobie zdjęcie z jedną z najwybitniejszych osób z tej okolicy. Cieszę się także, że praca wybitnego, znanego na arenie międzynarodowej artysty znalazła się także w Poznaniu. Kulminacja obchodów roku Strzeleckiego odbyła się na początku października, ale wydarzenia związane z jego upamiętnieniem trwać będą jeszcze długo.

Przypomnijmy, że w październiku minęło 150 lat od śmierci Pawła Edmunda Strzeleckiego, urodzonego właśnie w Głuszynie, wówczas miejscowości pod Poznaniem. Strzelecki był badaczem, geologiem, odkrywcą i podróżnikiem, który objechał cały świat. W Australii zdobył najwyższy szczyt kontynentu i nazwał go imieniem Tadeusza Kościuszki. Strzelecki ostatecznie osiadł w Wielkiej Brytanii, gdzie otrzymał tytuł szlachecki i został członkiem prestiżowych towarzystw naukowych. Zmarł 6 października 1873 roku i został pochowany w Londynie, ale w 1997 roku jego prochy sprowadzono do Polski. Obecnie spoczywa w Krypcie Zasłużonych Wielkopolan w podziemiach kościoła św. Wojciecha w Poznaniu. Sejm RP oraz Rada Miasta Poznania uznali rok 2023 za rok Pawła Edmunda Strzeleckiego.

Zwłoki w jeziorze. Policja prowadzi śledztwo

0

Strażacy wyciągnęli z jeziora w Krzyżu Wielkopolskim ciało około 60-letniego mężczyzny. Niestety, nie udało się go uratować. Sprawą zajmuje się policja.

Jak informują wielkopolscy strażacy, ciało dryfujące w jeziorze Królewskim zauważyli przechodnie 28 października około godziny 15.00 i powiadomili służby. Na miejsce przyjechali strażacy, którzy wydostali zwłoki z wody. Niestety, na ratunek już było za późno. Teraz sprawą śmierci mężczyzny zajmuje się policja.

Kolejne rozczarowanie. Lech tylko remisuje z Cracovią

0

„Kolejorz” prowadził w Krakowie po bramce Kristoffera Velde. Tradycyjnie jednak oddał potem inicjatywę i próbował szukać szans w kontratakach. Skończyło się to bramką wyrównującą dla gospodarzy.

W Poznaniu kibice cały czas próbowali się otrząsnąć po wtorkowym starciu z Jagiellonią. Lechici w tamtym meczu prowadzili już 3:0, ale jakimś cudem pozwoli rywalowi na zdobycie trzech bramek i mecz zakończył się remisem.

Mecz z Cracovią był doskonałą szansą na pokazanie, że był to tylko wypadek przy pracy, zwłaszcza że zespół z Krakowa nie radzi sobie w tym sezonie zbyt dobrze…

Początek był obiecujący, lechici nacierali i szukali pierwszego trafienia. Najwięcej zamieszania w obronie gospodarzy robił Velde. Skrzydłowy „Kolejorza” bramkarza rywali próbował pokonać trzy razy – za pierwszym razem świetnie w bramce zachował się Madejski, przy drugim uderzeniu piłka odbiła się od poprzeczki, a trzecia próba znalazła drogę do siatki.

Później było już tylko gorzej – podopieczni Johna van den Broma mocno się cofnęli i próbowali szukać szans w kontratakach. A Cracovia konsekwentnie tworzyła kolejne sytuacje bramkowe. Do remisu doprowadził Ghita, który był niekryty w polu karnym poznaniaków i nie dał szans Mrozkowi na skuteczną interwencję.

W następnej kolejce lechici zmierzą się na własnym stadionie z Ruchem Chorzów.

Straż pożarna przy moście św. Rocha. Co się stało?

0

Poznańscy strażacy gasili pożar śmieci nad Wartą w Poznaniu, przy moście św. Rocha. Ogień w tym miejscu zgłosili okoliczni mieszkańcy. Nikt nie ucierpiał.

Pożar zauważono 28 października po południu. Jak informują wielkopolscy strażacy, mieszkańcy zgłosili pożar w rejonie mostu św. Rocha, byli też zdania, że może to być koczowisko osób bezdomnych, bo w pobliżu zauważyli namiot.

Na miejsce został wysłany jeden zastęp straży pożarnej – gdy dotarł na miejsce, zastał palące się śmieci, ale w pobliżu ognia nikogo nie było, namiotu również. Strażacy ugasili ogień. W czasie akcji nikt nie ucierpiał.

Nowe nasadzenia przy trasie kórnickiej w Poznaniu. Łącznie zaplanowano tu 215 nowych drzew

0

Klony i lipy przy drodze rowerowej i trasie kórnickiej między ul. Jana Pawła II a os. Lecha – część już rośnie, część jest sadzona. Łącznie zaplanowano tu 215 nowych drzew, w tym 179 przy torowisku, a także około 1600 krzewów.

– Wzdłuż torowiska tramwajowego sadzone są klony i lipy – mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie. – Prace obecnie prowadzone są na odcinku między ul. Milczańską a Piaśnicką, głównie w rejonie przystanku tramwajowego. Drzewa posadzone zostały także wzdłuż nowego odcinka tzw. ringu Łacina, czyli przedłużenia ul. Pleszewskiej. Całość uzupełnią krzewy.

Sadzone są klony polne i zwyczajne, lipy europejskie drzew zaplanowano 215, w tym 179 przy torowisku – a także krzewy, 1,6 tys. pięciorników krzewiastych. Przy ringu Łacina poza nowymi drzewami zostaną także posadzone hortensje i berberysy, a na większości trasy od ul. Jana Pawła II do os. Lecha zaplanowano zielone torowisko, na którym rośnie rozchodnik. Podobne rozwiązanie zastosowano na torowisku przy pętli na Unii Lubelskiej – rozchodnik doskonale się sprawdza w trudnych warunkach, takich właśnie jak na torowiskach.

Jak informuje spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie – prace między ul. Jana Pawła II a os. Lecha są już bardzo zaawansowane, na większości trasy jest już położone nowe torowisko i zamontowana sieć trakcyjna, obecnie prace trwają na wysokości użytku ekologicznego Traszki Ratajskie.

Przypomnijmy, że przebudowa dotyczy trasy liczącej prawie dwa kilometry, a także przyległych chodników i drogi rowerowej. Zmienią się także przystanki tramwajowe Polanka i os. Tysiąclecia, powstanie także nowy, Łacina, dla mieszkańców nowych osiedli, a wszystkie przystanki będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Jak informuje PIM, przywrócenie ruchu tramwajowego na zmodernizowanej trasie zaplanowano późną jesienią.

Warta Poznań remisuje z Piastem Gliwice

0

1:1 – takim wynikiem zakończyło się spotkanie Warty Poznań z Piastem Gliwice. I mimo że Kajetan Szmyt zdobył bramkę dla Zielonych już w 3. minucie meczu, to jednak Warcie nie udało się wygrać.

Poznaniacy już w 3. minucie objęli prowadzenie, po 25-metrowym, widowiskowym rajdzie Kajetana Szmyta, który zakończył się umieszczeniem piłki w bramce przeciwnika. To dawało nadzieję na zwycięstwo Zielonych – i do 23. minuty rzeczywiście to Warta nadawał ton grze na boisku, a wszystkie akcje przeciwnika były ucinane w zarodku.

Jednak w 23. minucie Michael Ameyaw dostał piłkę od Jorge Felixa i precyzyjnym strzałem z bliska pokonał Jędrzeja Grobelnego, zmieniając wynik na 1:1.

Ostatecznie mecz zakończył się remisem 1:1. Dla Warty oznacza to zdobycie 13. punktu, no i trzeci mecz bez porażki. Podczas kolejnego spotkania, zaplanowanego na 4 listopada o godzinie 17.30, Warta Poznań zmierzy się z Widzewem Łódź.

Zderzenie samochodu i motocykla w Wielkopolsce. Jedna osoba zginęła na miejscu

0

Na drodze wojewódzkiej nr 432 w Kijewie doszło do zderzenia samochodu osobowego i motocykla. Jedna osoba, 47-letni kierowca motocykla, zginęła na miejscu, a 47-letnia pasażerka została przewieziona do szpitala.

Do wypadku doszło 27 października około godziny 19.00. Jak powiedział Głosowi Wielkopolskiemu mł. asp. Dawid Patalas z Komendy Powiatowej Policji w Środzie Wielkopolskiej, ze wstęopnych ustaleń policji wynika, że kierowca samochodu osobowego marki Audi jadący DW 432 zaczął wyprzedzać ciężarówkę, zjechał na przeciwległy pas i zderzył się czołowo z prawidłowo jadącym motocyklem. Kierowca motocykla zginął na miejscu, pasażerka została ranna i trafiła do szpitala.

Na miejsce natychmiast wezwano karetkę pogotowia, która zabrała ranną kobietę do szpitala w Środzie Wielkopolskiej. Średzka policja bada dokładne okoliczności wypadku.

Zmiany w organizacji ruchu w rejonie poznańskich cmentarzy z powodu 1 listopada

0

Tradycyjnie przed dniem Wszystkich Świętych kierowcy muszą się nastawić na zmiany w organizacji ruchu wokół poznańskich cmentarzy. „Mają one ułatwić dojazd do nekropolii i zwiększyć bezpieczeństwo kierowców i pieszych” – informują władze Poznania.

Jak informuje Zarząd Dróg Miejskich, część zmian przy głównych poznańskich nekropoliach zostanie wprowadzona już w weekend 28-29 października. Kolejne wprowadzane będą w kolejnych dniach i potrwają nawet do 5 listopada, a największe zmiany zaplanowano na środę, 1 listopada.

Organizacja ruchu i parkowania w rejonie cmentarzy

Na Junikowie ul. Chryzantemowa będzie jednokierunkowa od ul. Malwowej do ul. Owczej od 28 października do 5 listopada, ale zachowano dwa kierunki ruchu na jej początkowym odcinku od ul. Malwowej. 1 listopada ul. Złotowska będzie jednokierunkowa od ul. Owczej do Bukowskiej, a ul. Wieruszowska jednokierunkowa od ul. Grunwaldzkiej do ul. Junikowskiej. Ulice Cmentarna i Owcza będą 1 listopada jednokierunkowe od ul. Grunwaldzkiej do Złotowskiej, jednak jeden kierunek na ul. Cmentarnej i Owczej może być wprowadzany także w inne dni, przed i po 1 listopada, na wniosek policji.

Na ulicy Grunwaldzkiej 1 listopada będą dostępne dodatkowe miejsca parkingowe utworzone na lewych pasach ul. Grunwaldzkiej (od pętli Junikowo do ul. Cmentarnej, na prawym pasie ul. Grunwaldzkiej (od ul. Cmentarnej do Ścinawskiej w stronę centrum) i na ul. Wieruszowskiej (od Grunwaldzkiej do posesji nr 10).

Z kolei na Miłostowie ul. Warszawska będzie zwężona w obu kierunkach od 28 października do 1 listopada oraz w dniach 4-5 listopada, aby umożliwić parkowanie. Miejsca parkingowe dostępne będą na lewych pasach ul. Warszawskiej od ul. Mogileńskiej do węzła Antoninek – w obu kierunkach. W tym samym czasie przy wjeździe na cmentarz obowiązywać będą ograniczenia ruchu pojazdów i parkowania, a od 28 października do 1 listopada przy wejściu na cmentarz funkcjonować będzie przejście dla pieszych przez obie jezdnie, a porządku będzie tam pilnować policja. W tych dniach na ul. Warszawskiej obowiązywać będzie także zakaz ruchu pojazdów ciężarowych w stronę miasta.

Ul. Gnieźnieńska w dniach 28-29 października będzie jednokierunkowa od zakładów „Nivea” do ul. Bałtyckiej i niedostępna na tym odcinku dla pojazdów ciężarowych, a 1 listopada jednokierunkowa na całym odcinku od ul. Gdyńskiej do ul. Bałtyckiej i niedostępna dla pojazdów ciężarowych. Na lewym pasie ul. Gnieźnieńskiej będą miejsca parkingowe: w dniach 28-29 października od „Nivei” do ul. Bałtyckiej, a 1 listopada od ul.Gdyńskiej do Bałtyckiej. Od 2 listopada na tej ulicy nie przewiduje się zmian organizacji ruchu i parkowania.

Na Górczynie w dniach 28-29 października oraz 1 listopada na ul. Arciszewskiego obowiązywać będzie zakaz ruchu pojazdów ciężarowych od ul. Hetmańskiej do Ściegiennego, a w dniach 30-31 października, 2 listopada oraz 4-5 listopada od ul. Palacza do Ściegiennego. Ulica będzie zwężona w obu kierunkach do jednego pasa, by umożliwić parkowanie w pasie rozdziału – zakaz parkowania dotyczy pasa rozdziału na ul. Ściegiennego.

Miejsca postojowe przy Cmentarzu Górczyńskim w dniach od 28 października do 1 listopada dostępne będą tylko dla osób z niepełnosprawnościami. Przy wejściu na cmentarz będzie można zatrzymać się maksymalnie na 1 minutę, by wysadzić lub zabrać pasażera. 1 listopada przez cały dzień ul. Kordeckiego będzie jednokierunkowa od ul. Albańskiej do ul. Węglowej.

Na ul. Lutyckiej w dniach 28-29 października, 1 listopada oraz 4-5 listopada obowiązywać będzie zakaz ruchu pojazdów ciężarowych, a 1 listopada na odcinku od ul. Dojazd do ul. Podolańskiej wprowadzony zostanie jeden kierunek ruchu – objazd w przeciwną stronę poprowadzi ul. Podolańską, Wojska Polskiego i Witosa, a z ul. Szczawnickiej w ul. Lutycką będzie można skręcić tylko w prawo. Przez cały okres od 28 października do 5 listopada możliwe będzie parkowanie na ul. Lutyckiej (od ul. Szczawnickiej do ul. Dojazd) i na poboczu ul. Szczawnickiej w rejonie cmentarza. Na ul. Morasko dopuszczone będzie parkowanie na poboczu.

Ul. Wiśniowa od 28 października do 1 listopada będzie jednokierunkowa od ul. Bluszczowej do ul. Wspólnej. Ul. św. Antoniego i Minikowo będą jednokierunkowe od ul. Książęcej do ronda Minikowo, co umożliwi parkowanie na lewym pasie (w dniach 28-29 października w godzinach od 8.00 do 17.00, a w dniu 1 listopada od 5.00 do 18.00). Ul. Jasna Rola i ul. Bronisława w dniu 1 listopada będą jednokierunkowe od ul. Błażeja do ul. Umultowskiej (od 5.00 do godzin wieczornych).

Komunikacja miejska

Władze miasta tradycyjnie zachęcają do wybrania się na cmentarz komunikacją publiczną, która jak zawsze w czasie świąt zostanie znacząco wzmocniona. 28 i 29 października komunikacja funkcjonować będzie według sobotniego i świątecznego rozkładu jazdy. 30 i 31 października oraz 2 i 3 listopada obowiązywał będzie roboczy rozkład jazdy. 1 listopada będzie obowiązywał świąteczny rozkład jazdy.

Już od 28-29 października wydłużone zostaną trasy linii tramwajowych nr 3 (do Junikowa), 17 (do Miłostowa) i 99 (na Zawady). Ponadto na linii nr 6 tramwaje w godz. 9.00-16.30 będą kursować co 10 minut.

1 listopada uruchomione zostaną dodatkowe linie tramwajowe nr 41 (w relacji Junikowo – Miłostowo), 42 (Os. Sobieskiego – Miłostowo) oraz 43 (Os. Sobieskiego – Junikowo). Wzmocnione zostaną linie tramwajowe nr 1, 6, 8, 15 i 17. Tramwaje linii nr 1, 6, 8, 15 i 17 będą kursowały co 10 minut w godz. 6.00 – 17.00.

Jak informuje Zarząd Transportu Miejskiego, dzięki wzmocnieniom i dodatkowym liniom w okresie Wszystkich Świętych, w godz. 6.00 – 17.00 tramwaje będą dojeżdżać w rejon największych poznańskich cmentarzy na Junikowie i Miłostowie co około 2 minuty. 1 listopada czynny będzie także Punkt Obsługi Klienta ZTM na Junikowie (w godz. 9.00 – 15.00). Uruchomiona zostanie dodatkowa linia autobusowa nr 133, zapewniająca dojazd ze Śródki w rejon Miłostowa (wejście na cmentarz od strony ulicy Gnieźnieńskiej).

Transport na terenie cmentarza i pomoc dla seniorów

Osoby, które mają problemy z poruszaniem się, będą mogły podjechać samochodem blisko grobu. Wjazd na cmentarz Miłostowo będzie od strony ul. Gnieźnieńskiej, natomiast pojazdy będą opuszczać cmentarz ul. Kępa. W przypadku cmentarza na Junikowie wjazd i wyjazd odbywać się będzie od ul. Grunwaldzkiej, od strony pętli tramwajowo-autobusowej.

Do 27 października – wjazd możliwy będzie w godzinach od 7.00 do 17.00 (do 17.00 należy opuścić teren cmentarza). W dniach 28 do 31 października oraz 1 listopada nie będzie możliwości wjazdu, natomiast 2-3 listopada wjazd możliwy będzie w godzinach od 7.00 do 15.00 (do 15.00 należy opuścić cmentarz). 4 listopada wjazd możliwy będzie w godzinach od 8.00 do 13.00 (do 13.00 należy opuścić teren cmentarza).

Na Miłostowie i Junikowie można też korzystać z wypożyczalni sprzętu ogrodowego. Można je znaleźć przy wejściach na cmentarze, ale i na terenie cmentarzy. Na Miłostowie jest ich 39, na Junikowie – 35. Działają też „zniczodzielnie”, czyli punkty, na których można zostawiać znicze do wykorzystania przez innych odwiedzających groby bliskich. Na Junikowie są 23 takie punkty, natomiast na Miłostowie 26.

Osoby, które ukończyły 80 rok życia i mieszkają samotnie lub z osoba niepełnosprawną – mogą skorzystać z usługi bezpłatnego sprzątania grobu – wystarczy zadzwonić do Biura Poznań Kontakt. Osoby mające więcej niż 60 lat z widoczną dysfunkcją narządów ruchu, mogą z kolei skorzystać z transportu do grobów bliskich – w tym celu muszą się skontaktować z biurem cmentarza. Taka usługa jest prowadzona na Miłostowie i Junikowie.

Przez cały okres Wszystkich Świętych przy poznańskich cmentarzach nad bezpieczeństwem i porządkiem będą czuwać funkcjonariusze policji, straży miejskiej i Nadzoru Ruchu MPK. W miejscach newralgicznych na wniosek policji wprowadzane mogą być dodatkowe zmiany organizacji ruchu, funkcjonariusze będą też pilnować przestrzegania wprowadzonych ograniczeń i porządku w rejonie cmentarzy.

Akcja strażaków na Świerczewie. Co się stało?

0

Cztery zastępy straży pożarnej interweniowało w jednym z bloków przy ulicy Opolskiej w Poznaniu. Mieszkańcy wezwali strażaków ze względu na zadymienie budynku.

Straż pożarna otrzymała wezwanie 27 października około 15.30, jak informują wielkopolscy strażacy. Mieszkańcy poinformowali, że w jednym z bloków przy ulicy Opolskiej na Świerczewie jest duże zadymienie i obawiają się, że doszło do pożaru.

Na szczęście okazało się, że powodem zadymienia nie jest pożar, a przypalone danie w jednym z mieszkań. Strażacy więc szybko zakończyli akcję, a mieszkańcy odetchnęli z ulgą.

Zmiana czasu już w weekend. Pasażerowie pociągów muszą uważać

0

Tradycyjnie już o tej porze roku zmieniamy czas z letniego na zimowy. W tym roku zmiana jest zaplanowana na noc z 28 na 29 października i warto to mieć na uwadze, wybierając się na przykład w podróż pociągiem. Bo będzie ona nieco dłuższa.

Tradycyjnie już w nocy z 28 na 29 października przestawimy zegarki z godziny 3.00 na 2.00. Podróżujący w tym czasie pociągiem PKP Intercity muszą się nastawić na dodatkową godzinę podróży.
„W tym czasie pociągi PKP Intercity zatrzymają się na najbliższej stacji na godzinę, aby dotrzeć do celu podróży zgodnie z rozkładem” – informuje spółka, dodając, że będą o tym informować na trasie także drużyny konduktorskie. Dwa z 13 pociągów na trasie tej nocy stanie na godzinę w Poznaniu.

Które to pociągi?

1. IC międzynarodowy rel. Jagodin – Chełm; postój na stacji Dorohusk od 02:45 czasu letniego, odjazd o 04:30 czasu zimowego;
2. IC NIGHTJET rel. Bohumin – Frankfurt; postój na stacji Bohumin od 02:40 czasu letniego, odjazd o 02:40 czasu zimowego;
3. TLK Karkonosze rel. Warszawa Gdańska – Jelenia Góra; postój na Stacji Gliwice od 02:06 czasu letniego, odjazd o 02:11 czasu zimowego,
4. TLK Karkonosze rel. Jelenia Góra – Warszawa Gdańska; postój na stacji Gliwice od 02:07 czasu letniego, odjazd o 02:11 czasu zimowego,
5. TLK Karpaty rel. Zakopane – Gdynia; postój na stacji Częstochowa od 01:57 czasu letniego, odjazd o 02:03 czasu zimowego,

6. TLK Karpaty rel. Gdynia Główna – Zakopane; postój na stacji Częstochowa od 01:57 czasu letniego, odjazd o 02:04 czasu zimowego,
7. TLK Ustronie rel. Kraków Główny – Kołobrzeg; postój na stacji Warszawa Wschodnia od 01:44 czasu letniego, odjazd o 02:12 czasu zimowego,
8. TLK Ustronie rel. Kołobrzeg – Kraków Główny; postój na stacji Ciechanów od 02:41 czasu letniego, odjazd o 02:43 czasu zimowego,
9. TLK Uznam rel. Warszawa Grochów – Świnoujście; postój na stacji Kostrzyn od 02:36 czasu letniego, odjazd o 02:44 czasu zimowego,
10. IC Przemyślanin rel. Przemyśl – Świnoujście; postój na stacji Wrocław Gł. od 02:40 czasu letniego, odjazd o 02:50 czasu zimowego,

11. IC Przemyślanin rel. Świnoujście – Przemyśl; postój na stacji Opole Wschodnie od 02:52 czasu letniego, odjazd o 02:57 czasu zimowego,
12. TLK Uznam rel. Świnoujście – Warszawa Grochów; postój na stacji Poznań Główny od 02:43 czasu letniego, odjazd o 03:13 czasu zimowego,
13. TLK Rozewie rel. Gdynia Postojowa – Kraków Płaszów; postój na stacji Poznań Główny od 02:20 czasu letniego, odjazd o 02:42 czasu zimowego.

Przybywa kostki na Starym Rynku (ZDJĘCIA)

0

Nowa kamienna kostka pokrywa już większą część Starego Rynku, jak informuje spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie. I zapewnia, że mieszkańcy będą mogli po niej chodzić późną jesienią. Potwierdza to prezydent Jacek Jaśkowiak, który 26 października sprawdzał postęp prac.

„Prace na Starym Rynku są coraz bardziej zaawansowane” – napisał prezydent na swoim profilu facebookowym. – „Równa, granitowa kostka pokrywa już większość powierzchni rynku. Prezentuje się znakomicie!”

Granitowe kostki są już ułożone także na Wronieckiej, Żydowskiej, Woźnej, Wrocławskiej i Franciszkańskiej. Końcowy wygląd rynku jest coraz lepiej widoczny.
– Aktualnie wykonawca inwestycji koncentruje się na pracach brukarskich na starorynkowej płycie, coraz większe postępy widać też na przylegających ulicach – potwierdza Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie. – Do tej pory wykonano ponad połowę wszystkich planowanych nawierzchni. Równolegle trwają także pozostałe prace, przykładowo w ostatnich dniach rozpoczął się montaż słupów pod nowe oświetlenie.

Najbardziej zaawansowane są prace po południowej i zachodniej stronie rynku, gdzie nowa nawierzchnia została ułożona już na całej powierzchni pomiędzy fontannami Apolla i Neptuna oraz między fontannami Neptuna a Marsa. Kostka jest kładziona wszędzie tam, gdzie jest gotowa konstrukcja pod nową nawierzchnię – to obecnie, jak podaje PIM, ok. 70 proc. całego zakresu inwestycji. Korytowanie oraz wykonywanie konstrukcji podbudowy odbywa się teraz na narożniku rynku i ul. Paderewskiego.

Piesi na chodnikach na Starym Rynku już chodzą po nowej nawierzchni z granitowych płyt, a na ul. Wronieckiej – po granitowej kostce. Na ul. Żydowskiej położono ponownie materiał historyczny, gotowa jest także ulica Woźna – ten odcinek, który należy do tej inwestycji, bo większość ulicy została już wcześniej pokryta wyszlifowaną kostką, a także fragment Wrocławskiej i Franciszkańskiej. Prace brukarskie prowadzone są jeszcze na ulicach Wodnej i Świętosławskiej.

W południowej części Starego Rynku zamontowane już zostały pierwsze słupy pod nowe oświetlenie, w chodnikach na każdej pierzei, ale tu przewidziano także drugą linię latarni dla wewnętrznej zabudowy rynku. Poszczególne kamienice będą miały także swój system iluminacji – chodzi o to, by oświetlenie całości rynku było spójne, nie za jaskrawe i tworzyło odpowiedni klimat. Oświetlone zostaną również fontanny.

Licencjat w ciągu roku. Niezwykły student UAM

0

Karol Wapniarski z UAM w ciągu roku zrealizował cały program studiów licencjackich i obronił pracę na ocenę bardzo dobrą. „Sytuacja taka praktycznie nie zdarza się na polskich uczelniach” – informują MISHiS UAM, bo tam studiuje rekordzista.

„Z nieskrywaną dumą możemy się pochwalić, że student I roku Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych UAM Karol Wapniarski zrealizował w roku akademickim 2022/23 cały program studiów licencjackich i obronił pracę dyplomową na ocenę bardzo dobrą!!!” – informują MISHiS UAM Poznań na swoim profilu na Facebooku. – „Tutorem pana Karola w toku studiów MISHiS był prof. Aleksander W. Mikołajczak. Sytuacja taka praktycznie nie zdarza się na polskich uczelniach. Przejść proces rekrutacyjny na studia, zrealizować cały program studiów, napisać i obronić pracę licencjacka i zrekrutować się na studia magisterskie w przeciągu dwunastu miesięcy?”.

Karol Wapniarski biegle porozumiewa się w siedmiu językach oraz dokonuje tłumaczeń (angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, włoski, łaciński i starogrecki).

Warto dodać, że błyskawiczny licencjat to nie jedyne jego wyróżnienie: w styczniu tego roku otrzymał prestiżowe stypendium BESTStudentGRANT – laureaci tego konkursu otrzymują grant w wysokości do 5 tys. zł na realizację swojego autorskiego projektu badawczego.

BESTStudentGRANT to konkurs dla studentów pierwszego i drugiego roku studiów I stopnia lub jednolitych studiów magisterskich – najlepszych maturzystów oraz laureatów ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych, którzy planują realizację swoich pierwszych projektów badawczych. Wśród sześciu młodych naukowców, których wyłoniła komisja konkursowa, znalazł się także Karol Wapniarski jako reprezentant Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej oraz Wydziału Filozoficznego UAM z projektem „Filozoficzne aspekty koncepcji znaczenia w językoznawstwie kognitywnym: studium historyczno-porównawcze”.

Strażacy wyłowili mężczyznę z rzeki

0

Kościańscy strażacy interweniowali nad kościańskim kanałem Obry – w wodzie zauważono mężczyznę, który sam nie był w stanie wydostać się na brzeg. Po wyciągnięciu z wody strażacy przekazali go ratownikom medycznym.

Do zdarzenia doszło 26 października po godzinie 21.00, jak informują wielkopolscy strażacy. Otrzymali informację, że w Obrze w Kościanie zauważono mężczyznę, który samodzielnie nie jest w stanie wydostać się z wody. Strażacy po przybyciu na miejsce wyciągnęli przemokniętego i zmarzniętego mężczyznę, po czym zajęli się nim ratownicy medyczni.

Mężczyzna spadł z wysokości. Nie udało się go uratować

0

W podpoznańskim Dopiewie doszło do tragicznego wypadku – mężczyzna pracujący na rusztowaniu z nieznanych powodów spadł z niego ze sporej wysokości. Mimo szybkiej interwencji służb i wezwania śmigłowca LPR nie udało się go uratować.

Tragedia miała miejsce 27 października po południu, jak informują wielkopolscy strażacy. Do rannego mężczyzny wezwano służby, w tym dwa zastępy strażaków, które zabezpieczały miejsce lądowania śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Mimo szybkiego przybycia pomocy i rozpoczętej od razu na miejscu wypadku resuscytacji krążeniowo-oddechowej mężczyzny nie udało się uratować.

Gdzie wypożyczyć samochód w Poznaniu?

0

Szukasz dobrego auta na wynajem w Poznaniu? Działa tu wiele wypożyczalni, które różnią się od siebie ofertami. Zanim zdecydujesz się na którąkolwiek z nich, sprawdź dokładnie, gdzie zaproponują Ci najlepsze warunki. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się na ten temat więcej!

Wypożyczalnia samochodów Poznań – na co zwrócić uwagę?

Zastanawiasz się, po czym poznać dobrą wypożyczalnię? Podstawowym wyznacznikiem są warunki, które dana firma oferuje swoim klientom na wynajem pojazdu.

Na niekorzyść danej usługi z pewnością przemawia fakt pobierania kaucji za wypożyczane auto. Wartościowa wypożyczalnia samochodów Poznań z pewnością nie będzie promowała tego typu praktyk. Pobieranie od kierowcy depozytu nie świadczy dobrze o jakości danej firmy.

Ostrzegawczym sygnałem powinny być też dodatkowe opłaty za przekroczenie limitu kilometrów. Zamiast tego lepiej postawić na wynajem, który nie nakłada na klientów tego rodzaju ograniczeń. Znakomitym przykładem właściwego podejścia w tym zakresie jest CarFree wypożyczalnia samochodów w Poznaniu.

Wypożyczalnia samochodów lotnisko Poznań CarFree

Niezwykle ważną kwestią przy wybieraniu wypożyczalni, jest także jej lokalizacja. Zwłaszcza w przypadkach, gdy nie mieszkasz w Poznaniu, a tylko go odwiedzasz. W takim wypadku warto postawić na firmy, które znajdują się w strategicznych miejscach takich jak dworzec kolejowy czy lotnisko.

Wypożyczalnia samochodów lotnisko Poznań to miejsce, z którego usług będziesz mógł skorzystać od razu po przylocie, bez zbędnego marnowania czasu. Zajmowanie tak prestiżowej lokalizacji również świadczy dobrze o danej firmie.

CarFree wypożyczalnia samochodów – dlaczego warto?

Ostatnią rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę przy wyborze wypożyczalni, są opinie jej dotychczasowych klientów. Sprawdzone firmy takie jak CarFree wypożyczalnia samochodów, zgromadziły bardzo wiele pozytywnych recenzji i cieszą się dużą renomą w branży.

Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź co jeszcze wypożyczalnia samochodów Poznań CarFree ma do zaoferowania!

Artykuł sponsorowany