Przybywa kostki na Starym Rynku (ZDJĘCIA)

układanie nawierzchni, Stary Rynek fot. PIM

Nowa kamienna kostka pokrywa już większą część Starego Rynku, jak informuje spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie. I zapewnia, że mieszkańcy będą mogli po niej chodzić późną jesienią. Potwierdza to prezydent Jacek Jaśkowiak, który 26 października sprawdzał postęp prac.

“Prace na Starym Rynku są coraz bardziej zaawansowane” – napisał prezydent na swoim profilu facebookowym. – “Równa, granitowa kostka pokrywa już większość powierzchni rynku. Prezentuje się znakomicie!”

Granitowe kostki są już ułożone także na Wronieckiej, Żydowskiej, Woźnej, Wrocławskiej i Franciszkańskiej. Końcowy wygląd rynku jest coraz lepiej widoczny.
– Aktualnie wykonawca inwestycji koncentruje się na pracach brukarskich na starorynkowej płycie, coraz większe postępy widać też na przylegających ulicach – potwierdza Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie. – Do tej pory wykonano ponad połowę wszystkich planowanych nawierzchni. Równolegle trwają także pozostałe prace, przykładowo w ostatnich dniach rozpoczął się montaż słupów pod nowe oświetlenie.

Najbardziej zaawansowane są prace po południowej i zachodniej stronie rynku, gdzie nowa nawierzchnia została ułożona już na całej powierzchni pomiędzy fontannami Apolla i Neptuna oraz między fontannami Neptuna a Marsa. Kostka jest kładziona wszędzie tam, gdzie jest gotowa konstrukcja pod nową nawierzchnię – to obecnie, jak podaje PIM, ok. 70 proc. całego zakresu inwestycji. Korytowanie oraz wykonywanie konstrukcji podbudowy odbywa się teraz na narożniku rynku i ul. Paderewskiego.

Piesi na chodnikach na Starym Rynku już chodzą po nowej nawierzchni z granitowych płyt, a na ul. Wronieckiej – po granitowej kostce. Na ul. Żydowskiej położono ponownie materiał historyczny, gotowa jest także ulica Woźna – ten odcinek, który należy do tej inwestycji, bo większość ulicy została już wcześniej pokryta wyszlifowaną kostką, a także fragment Wrocławskiej i Franciszkańskiej. Prace brukarskie prowadzone są jeszcze na ulicach Wodnej i Świętosławskiej.

W południowej części Starego Rynku zamontowane już zostały pierwsze słupy pod nowe oświetlenie, w chodnikach na każdej pierzei, ale tu przewidziano także drugą linię latarni dla wewnętrznej zabudowy rynku. Poszczególne kamienice będą miały także swój system iluminacji – chodzi o to, by oświetlenie całości rynku było spójne, nie za jaskrawe i tworzyło odpowiedni klimat. Oświetlone zostaną również fontanny.

Źródło: PIM

Podziel się: