Zmiany w organizacji ruchu w rejonie poznańskich cmentarzy z powodu 1 listopada

Cmentarz Miłostowo 2020 Święto Zmarłych fot. Sławek Wąchała

Tradycyjnie przed dniem Wszystkich Świętych kierowcy muszą się nastawić na zmiany w organizacji ruchu wokół poznańskich cmentarzy. “Mają one ułatwić dojazd do nekropolii i zwiększyć bezpieczeństwo kierowców i pieszych” – informują władze Poznania.

Jak informuje Zarząd Dróg Miejskich, część zmian przy głównych poznańskich nekropoliach zostanie wprowadzona już w weekend 28-29 października. Kolejne wprowadzane będą w kolejnych dniach i potrwają nawet do 5 listopada, a największe zmiany zaplanowano na środę, 1 listopada.

Organizacja ruchu i parkowania w rejonie cmentarzy

Na Junikowie ul. Chryzantemowa będzie jednokierunkowa od ul. Malwowej do ul. Owczej od 28 października do 5 listopada, ale zachowano dwa kierunki ruchu na jej początkowym odcinku od ul. Malwowej. 1 listopada ul. Złotowska będzie jednokierunkowa od ul. Owczej do Bukowskiej, a ul. Wieruszowska jednokierunkowa od ul. Grunwaldzkiej do ul. Junikowskiej. Ulice Cmentarna i Owcza będą 1 listopada jednokierunkowe od ul. Grunwaldzkiej do Złotowskiej, jednak jeden kierunek na ul. Cmentarnej i Owczej może być wprowadzany także w inne dni, przed i po 1 listopada, na wniosek policji.

Na ulicy Grunwaldzkiej 1 listopada będą dostępne dodatkowe miejsca parkingowe utworzone na lewych pasach ul. Grunwaldzkiej (od pętli Junikowo do ul. Cmentarnej, na prawym pasie ul. Grunwaldzkiej (od ul. Cmentarnej do Ścinawskiej w stronę centrum) i na ul. Wieruszowskiej (od Grunwaldzkiej do posesji nr 10).

Z kolei na Miłostowie ul. Warszawska będzie zwężona w obu kierunkach od 28 października do 1 listopada oraz w dniach 4-5 listopada, aby umożliwić parkowanie. Miejsca parkingowe dostępne będą na lewych pasach ul. Warszawskiej od ul. Mogileńskiej do węzła Antoninek – w obu kierunkach. W tym samym czasie przy wjeździe na cmentarz obowiązywać będą ograniczenia ruchu pojazdów i parkowania, a od 28 października do 1 listopada przy wejściu na cmentarz funkcjonować będzie przejście dla pieszych przez obie jezdnie, a porządku będzie tam pilnować policja. W tych dniach na ul. Warszawskiej obowiązywać będzie także zakaz ruchu pojazdów ciężarowych w stronę miasta.

Ul. Gnieźnieńska w dniach 28-29 października będzie jednokierunkowa od zakładów “Nivea” do ul. Bałtyckiej i niedostępna na tym odcinku dla pojazdów ciężarowych, a 1 listopada jednokierunkowa na całym odcinku od ul. Gdyńskiej do ul. Bałtyckiej i niedostępna dla pojazdów ciężarowych. Na lewym pasie ul. Gnieźnieńskiej będą miejsca parkingowe: w dniach 28-29 października od “Nivei” do ul. Bałtyckiej, a 1 listopada od ul.Gdyńskiej do Bałtyckiej. Od 2 listopada na tej ulicy nie przewiduje się zmian organizacji ruchu i parkowania.

Na Górczynie w dniach 28-29 października oraz 1 listopada na ul. Arciszewskiego obowiązywać będzie zakaz ruchu pojazdów ciężarowych od ul. Hetmańskiej do Ściegiennego, a w dniach 30-31 października, 2 listopada oraz 4-5 listopada od ul. Palacza do Ściegiennego. Ulica będzie zwężona w obu kierunkach do jednego pasa, by umożliwić parkowanie w pasie rozdziału – zakaz parkowania dotyczy pasa rozdziału na ul. Ściegiennego.

Miejsca postojowe przy Cmentarzu Górczyńskim w dniach od 28 października do 1 listopada dostępne będą tylko dla osób z niepełnosprawnościami. Przy wejściu na cmentarz będzie można zatrzymać się maksymalnie na 1 minutę, by wysadzić lub zabrać pasażera. 1 listopada przez cały dzień ul. Kordeckiego będzie jednokierunkowa od ul. Albańskiej do ul. Węglowej.

Na ul. Lutyckiej w dniach 28-29 października, 1 listopada oraz 4-5 listopada obowiązywać będzie zakaz ruchu pojazdów ciężarowych, a 1 listopada na odcinku od ul. Dojazd do ul. Podolańskiej wprowadzony zostanie jeden kierunek ruchu – objazd w przeciwną stronę poprowadzi ul. Podolańską, Wojska Polskiego i Witosa, a z ul. Szczawnickiej w ul. Lutycką będzie można skręcić tylko w prawo. Przez cały okres od 28 października do 5 listopada możliwe będzie parkowanie na ul. Lutyckiej (od ul. Szczawnickiej do ul. Dojazd) i na poboczu ul. Szczawnickiej w rejonie cmentarza. Na ul. Morasko dopuszczone będzie parkowanie na poboczu.

Ul. Wiśniowa od 28 października do 1 listopada będzie jednokierunkowa od ul. Bluszczowej do ul. Wspólnej. Ul. św. Antoniego i Minikowo będą jednokierunkowe od ul. Książęcej do ronda Minikowo, co umożliwi parkowanie na lewym pasie (w dniach 28-29 października w godzinach od 8.00 do 17.00, a w dniu 1 listopada od 5.00 do 18.00). Ul. Jasna Rola i ul. Bronisława w dniu 1 listopada będą jednokierunkowe od ul. Błażeja do ul. Umultowskiej (od 5.00 do godzin wieczornych).

Komunikacja miejska

Władze miasta tradycyjnie zachęcają do wybrania się na cmentarz komunikacją publiczną, która jak zawsze w czasie świąt zostanie znacząco wzmocniona. 28 i 29 października komunikacja funkcjonować będzie według sobotniego i świątecznego rozkładu jazdy. 30 i 31 października oraz 2 i 3 listopada obowiązywał będzie roboczy rozkład jazdy. 1 listopada będzie obowiązywał świąteczny rozkład jazdy.

Już od 28-29 października wydłużone zostaną trasy linii tramwajowych nr 3 (do Junikowa), 17 (do Miłostowa) i 99 (na Zawady). Ponadto na linii nr 6 tramwaje w godz. 9.00-16.30 będą kursować co 10 minut.

1 listopada uruchomione zostaną dodatkowe linie tramwajowe nr 41 (w relacji Junikowo – Miłostowo), 42 (Os. Sobieskiego – Miłostowo) oraz 43 (Os. Sobieskiego – Junikowo). Wzmocnione zostaną linie tramwajowe nr 1, 6, 8, 15 i 17. Tramwaje linii nr 1, 6, 8, 15 i 17 będą kursowały co 10 minut w godz. 6.00 – 17.00.

Jak informuje Zarząd Transportu Miejskiego, dzięki wzmocnieniom i dodatkowym liniom w okresie Wszystkich Świętych, w godz. 6.00 – 17.00 tramwaje będą dojeżdżać w rejon największych poznańskich cmentarzy na Junikowie i Miłostowie co około 2 minuty. 1 listopada czynny będzie także Punkt Obsługi Klienta ZTM na Junikowie (w godz. 9.00 – 15.00). Uruchomiona zostanie dodatkowa linia autobusowa nr 133, zapewniająca dojazd ze Śródki w rejon Miłostowa (wejście na cmentarz od strony ulicy Gnieźnieńskiej).

Transport na terenie cmentarza i pomoc dla seniorów

Osoby, które mają problemy z poruszaniem się, będą mogły podjechać samochodem blisko grobu. Wjazd na cmentarz Miłostowo będzie od strony ul. Gnieźnieńskiej, natomiast pojazdy będą opuszczać cmentarz ul. Kępa. W przypadku cmentarza na Junikowie wjazd i wyjazd odbywać się będzie od ul. Grunwaldzkiej, od strony pętli tramwajowo-autobusowej.

Do 27 października – wjazd możliwy będzie w godzinach od 7.00 do 17.00 (do 17.00 należy opuścić teren cmentarza). W dniach 28 do 31 października oraz 1 listopada nie będzie możliwości wjazdu, natomiast 2-3 listopada wjazd możliwy będzie w godzinach od 7.00 do 15.00 (do 15.00 należy opuścić cmentarz). 4 listopada wjazd możliwy będzie w godzinach od 8.00 do 13.00 (do 13.00 należy opuścić teren cmentarza).

Na Miłostowie i Junikowie można też korzystać z wypożyczalni sprzętu ogrodowego. Można je znaleźć przy wejściach na cmentarze, ale i na terenie cmentarzy. Na Miłostowie jest ich 39, na Junikowie – 35. Działają też “zniczodzielnie”, czyli punkty, na których można zostawiać znicze do wykorzystania przez innych odwiedzających groby bliskich. Na Junikowie są 23 takie punkty, natomiast na Miłostowie 26.

Osoby, które ukończyły 80 rok życia i mieszkają samotnie lub z osoba niepełnosprawną – mogą skorzystać z usługi bezpłatnego sprzątania grobu – wystarczy zadzwonić do Biura Poznań Kontakt. Osoby mające więcej niż 60 lat z widoczną dysfunkcją narządów ruchu, mogą z kolei skorzystać z transportu do grobów bliskich – w tym celu muszą się skontaktować z biurem cmentarza. Taka usługa jest prowadzona na Miłostowie i Junikowie.

Przez cały okres Wszystkich Świętych przy poznańskich cmentarzach nad bezpieczeństwem i porządkiem będą czuwać funkcjonariusze policji, straży miejskiej i Nadzoru Ruchu MPK. W miejscach newralgicznych na wniosek policji wprowadzane mogą być dodatkowe zmiany organizacji ruchu, funkcjonariusze będą też pilnować przestrzegania wprowadzonych ograniczeń i porządku w rejonie cmentarzy.

Źródło: UMP

Podziel się: