sobota, 9 grudnia, 2023

Nowy mural w Poznaniu. Ze słynnym podróżnikiem

Na budynku Szkoły Podstawowej nr 53 na Głuszynie uroczyście odsłonięto mural przedstawiający Pawła Edmunda Strzeleckiego, polskiego podróżnika, badacza i zdobywcę Góry Kościuszki – a także patrona placówki.

Odsłonięcie odbyło się 27 października. Mural jest kolejnym elementem obchodów roku Strzeleckiego w Poznaniu, a wszystkie one mają przypomnieć wybitnego podróżnika i jego dokonania. Autorem muralu jest Radu Dumbrava, mołdawski artysta słynny z swoich murali. To on jest autorem największego muralu w Mołdawii “Kolumna Narodu” – a także jednym z twórców najdłuższego historycznego malowidła ściennego w Polsce i Europie “750 Metrów Sławy” o powierzchni 2250 m kw., które znajduje się w Legionowie.

Szkic do tego konkretnego muralu powstawał kilka tygodni i musiał zyskać akceptację Katarzyny Ficer, dyrektorki szkoły, oraz pracowników placówki. Miasto za jego wykonanie zapłaciło 10 tys. zł.

– To już kolejne miejsce upamiętniające poznańskiego badacza i podróżnika – mówił Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta UMP. – Mural ten to nie tylko ozdoba szkoły, ale także punkt, w którym odwiedzający Głuszynę będą mogli zrobić sobie zdjęcie z jedną z najwybitniejszych osób z tej okolicy. Cieszę się także, że praca wybitnego, znanego na arenie międzynarodowej artysty znalazła się także w Poznaniu. Kulminacja obchodów roku Strzeleckiego odbyła się na początku października, ale wydarzenia związane z jego upamiętnieniem trwać będą jeszcze długo.

Przypomnijmy, że w październiku minęło 150 lat od śmierci Pawła Edmunda Strzeleckiego, urodzonego właśnie w Głuszynie, wówczas miejscowości pod Poznaniem. Strzelecki był badaczem, geologiem, odkrywcą i podróżnikiem, który objechał cały świat. W Australii zdobył najwyższy szczyt kontynentu i nazwał go imieniem Tadeusza Kościuszki. Strzelecki ostatecznie osiadł w Wielkiej Brytanii, gdzie otrzymał tytuł szlachecki i został członkiem prestiżowych towarzystw naukowych. Zmarł 6 października 1873 roku i został pochowany w Londynie, ale w 1997 roku jego prochy sprowadzono do Polski. Obecnie spoczywa w Krypcie Zasłużonych Wielkopolan w podziemiach kościoła św. Wojciecha w Poznaniu. Sejm RP oraz Rada Miasta Poznania uznali rok 2023 za rok Pawła Edmunda Strzeleckiego.

Strona głównaKulturaNowy mural w Poznaniu. Ze słynnym podróżnikiem