Strona główna Blog Strona 528

Część Poznania nie ma wody! Co się dzieje?

0

Rataje, Łazarz, Grunwald, Wilda, Jeżyce, Winiary i Golęcin – wszędzie tam w Poznaniu nie ma wody. Mieszkańcy alarmują, że nie sposób skontaktować się ze spółką Aquanet, ponieważ padły i strona, i infolinia. Co się dzieje?

Mieszkańcy Jeżyc alarmują już od ponad godziny, że maja problemy z wodą – na niektórych ulicach nie ma jej w ogóle, na niektórych jest w mieszkaniach na parterze. Informują także, że nie sposób skontaktować się z dostawcą wody, czyli firma Aquanet: nie działa jej strona, nie sposób także dodzwonić się na infolinię. Podobne problemy mają mieszkańcy praktycznie w całym mieście,  także dzielnic odległych od centrum, jak Ogrody, Dębiec, Górczyn czy Szczepankowo.

Dopiero tuż przed godziną 16.00 Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Poznania opublikowało komunikat o awarii.
„W związku z awarią magistrali na terenie Poznania mogą występować spadki ciśnienia lub przerwy w dostawach wody” – czytamy w komunikacie.

Awarię potwierdza rzeczniczka Aquanetu, Zofia Koszutska-Taciak.

„Awaria magistrali wodociągowej. Wskutek awarii na dużym obszarze Poznania i w Luboniu występują problemy z obniżonym ciśnieniem wody lub brakiem wody. Trwają prace” – informuje.

Aktualizacja.

Więcej informacji o wczorajszej awarii można znaleźć tutaj.

Smog to coraz większe zagrożenie. Co robią władze Poznania?

0

Jakość powietrza w Poznaniu 2 grudnia jest określana jako umiarkowana, a wyniki badań nie są już tak złe jak 1 grudnia. Jednak nie miejmy złudzeń: smog wróci. Co w tej sprawie robią władze Poznania?

Jak pokazuje aplikacja Airly, mająca stację na ul. Dolina, poziom pyłów PM 2.5 wynosi dziś 34 μg/m sześć., czyli 135 proc. normy. Natomiast poziom pyłu PM 10 wynosi 46 μg/m sześć. – to 93 proc. normy. Jest więc lepiej niż wczoraj, ale nadal przekroczenia są duże. Tymczasem komunikat na stronie miejskiej usługi Atmosfera dla Poznania informuje, że: „Jakość powietrza jest średnia i nie stanowi zagrożenia – można przebywać na zewnątrz”. Czyli mamy smog, ale taki trochę mniejszy.

Skąd się bierze smog?

Taka sytuacja trwa od lat, a najbardziej daje się we znaki na przełomie jesieni i zimy. Jest już na tyle zimno, że w mieście działają piece, także te na węgiel (skutki niskiej emisji to ok. 39 proc. smogu), jeżdżą samochody (one odpowiadają za ok. 45 proc. smogu). Pozostałe procenty to przemysł i ogólnie działalność gospodarcza.

Gdy jest wiatr, to te zanieczyszczenia są wywiewane znad miasta – warto dodać, że aż ok. 78 proc. pyłów PM 10 to zanieczyszczenia nadpływające nad Poznań, a tylko 22 proc. to te powstające w mieście. Tak wynika z danych Programu ochrony powietrza przyjętego przez Sejmik Województwa Wielkopolskiego uchwałą z dnia 13 lipca 2020 roku. Jednak gdy nad te chłodne masy powietrza nasuną się cieplejsze, a dodatkowo nie ma wiatru – zanieczyszczenia nie odpływają znad miasta, zostają nad nim. I mamy smog.

Warto dodać, że w „przewietrzaniu” Poznania bardzo pomagają kliny zieleni – ich unikalny i bardzo skuteczny układ pomaga szybciej pozbywać się takich właśnie zanieczyszczeń z miasta. To dlatego jest tak ważne, by nie zostały zniszczone, zabudowane czy wycięte.

Co robią władze miasta?

Kwestia jakości powietrza regularnie co roku jesienią, zimą i wiosną, pojawia się w poznańskich mediach. Ale – co ciekawe – niespecjalnie są nią zainteresowani radni miejscy. Wprawdzie w Radzie Miasta Poznania działa Komisja Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej, jednak w 2023 roku tematem smogu zajęła się tylko… raz.

Miasto wprawdzie od 2015 roku prowadzi program „Kawka”, w ramach którego można dostać dofinansowanie do wymiany pieców kaflowych na system ogrzewania bardziej przyjazny środowisku, ZKZL remontuje kolejne miejskie kamienice, likwidując przy okazji piece kaflowe, które się w nich znajdują.

Oczywiście, skoro zgodnie z danymi za 78 proc. smogu nad Poznaniem odpowiada nie sam Poznań, tylko okoliczne gminy – to można powiedzieć, że władze miasta niewiele mogą zrobić poza apelami do włodarzy tychże gmin. Choć oczywiście o obniżenie emisji zanieczyszczeń o te poznańskie 22 proc. także warto byłoby powalczyć.

Jak jednak wskazują protokoły posiedzeń komisji czy interpelacje, tak naprawdę jedynie jeden radny – Andrzej Rataj – regularnie i konsekwentnie interesuje się stanem powietrza w mieście, a także współpracą Poznania z okolicznymi gminami w zakresie zwalczania smogu. Bo skoro 78 proc. zanieczyszczeń pochodzi spoza Poznania, to jego zdaniem właśnie na tę współpracę powinien być położony największy nacisk.

Ale jak się okazuje – nie jest to takie łatwe, jak wyjaśnił w odpowiedzi na interpelację radnego w tej sprawie (złożoną 28 lutego 2021 roku), Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania.
„Obecnie obowiązujący dokument, czyli Program ochrony powietrza,przyjęty przez Sejmik Województwa Wielkopolskiego dnia 13 lipca 2020 roku., w którym zawarto najbardziej aktualną diagnozę pochodzenia pyłu PM10 na terenie miasta Poznania, nie określa dokładnie miejscowości bądź gmin, z których pochodzą zanieczyszczenia składające się na emisję napływową” – informuje. – „Należy zaznaczyć, że stan zanieczyszczenia powietrza zależy od wielkości emisji i panujących warunków meteorologicznych, wyznaczających możliwości rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń. Róża wiatrów dla strefy aglomeracja poznańska z szeregu czasowego jednogodzinnych prędkości wiatru w 2018 roku wskazuje, że w strefie aglomeracja poznańska przeważały wiatry z sektorów zachodniego i wschodniego, zaś najrzadziej wiało z kierunków północnego i południowego. Można zatem domniemywać, że analogicznie rozkładały się emisje napływowe”.

Jakość powietrza się pogarsza

Dlatego tak miasto, jak i powiat poznański skupiają się na eliminacji źródeł ogrzewania na paliwa stałe. Podobny program jak poznańska „Kawka” prowadzi też starostwo powiatowe. Poznań, by ułatwić mieszkańcom dostęp do różnych form finansowania modernizacji systemów grzewczych, zawarł porozumienie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu dotyczące realizacji rządowego Priorytetowego Programu Czyste Powietrze. Podobnie postąpiły gminy takie jak: Kórnik, Mosina, Puszczykowo, Tarnowo Podgórne).

Wszystko to jednak jest kroplą w morzu potrzeb, czego najlepszym dowodem jest pogarszająca się jakość powietrza w Poznaniu. Jednym z powodów są wysokie ceny energii i gazu, które sprawiają, że wiele osób wróciło do ogrzewania domów węglem, brykietami czy drewnem – a wiele innych zrezygnowało z planów zmiany ogrzewania na bardziej przyjazne środowisku. To z kolei sprawiło, że wszystkie działania w ramach „Kawki” czy programu „Czyste powietrze”, które i tak nie były zbytnio skuteczne – są skuteczne jeszcze mniej. Sytuacji nie poprawia wycinka drzew, coraz gęstsza zabudowa miasta i próby zabudowy terenów zielonych.

Tymczasem, jak podaje Europejska Agencja Środowiska, co roku w Polsce ponad 40 tysięcy osób umiera z powodu narażenia na kontakt ze smogiem. Jak zwrócił uwagę radny Rataj w interpelacji – to oznacza, że w Poznaniu rocznie nawet kilkaset osób może umierać z powodu smogu.

Na Starym Rynku trwa sadzenie drzew. Mimo mrozu i śniegu (ZDJĘCIA)

0

Mimo śniegu i zamarzniętej ziemi – na Starym Rynku trwa sadzenie drzew. „Rozpoczęło się już sadzenie ozdobnych wiśni w specjalnie przygotowanych dla nich miejscach” – informują Poznańskie Inwestycje Miejskie.

„Rozpoczęło się już sadzenie ozdobnych wiśni w specjalnie przygotowanych dla nich miejscach. Równolegle wykonawca udostępnił pieszym kolejne przestrzenie na starorynkowej płycie” – informują w komunikacie Poznańskie Inwestycje Miejskie. Docelowo drzew będzie dziesięć: wiśnia piłkowana Kanzan, wiśnia piłkowana Sunset Boulevard i klon zwyczajny, a jedenasty będzie ambrowiec balsamiczny posadzony w ul. Kurzanoga.

– Przed rozpoczęciem przebudowy na Starym Rynku brakowało zieleni – mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie. – Na płycie nie było żadnych drzew. Jedno rosło w rejonie ul. Kurzanoga, jest zabezpieczone i zostanie wkomponowane w nowy zieleniec. W sumie w ramach inwestycji powstają cztery wyspy zieleni.

Na wyspach zieleni po obu stronach Odwachu, przy Wadze Miejskiej i w ul. Kurzanoga będą rosły nie tylko sadzone właśnie drzewa, ale też niska zieleń, a obok staną ławeczki drzewami i niską roślinnością. Rośliny zostaną posadzone też na murze Arsenału, tworząc zieloną ścianę.

Czy jednak sadzenie drzew zimą, podczas mrozu i śniegu to dobry pomysł? Przyrodnicy uważają, że to nie jest najlepsze rozwiązanie.
„Obowiązkiem wykonawcy jest podejście do nasadzeń ze szczególną dbałością i stosowanie odpowiednich zabiegów w kontekście obecnych warunków atmosferycznych” – wyjaśnia spółka PIM. – „Niemniej drzewa o tej porze roku znajdują się w głębokim spoczynku. Oznacza to, że przewożenie i przesadzanie nie powoduje osłabienia kondycji roślin. Ponadto wykonawca będzie odpowiedzialny za ich pielęgnację, na którą udzielana jest także gwarancja”.

Postęp prac na Starym Rynku widać nie tylko po sadzonych drzewach. Coraz więcej przestrzeni jest udostępnianej mieszkańcom, więc piesi mają więcej miejsca. 30 listopada została udostępniona południowa i zachodnia część płyty, mniej więcej od ul. Wrocławskiej do Franciszkańskiej. Nowa kostka jest już ułożona na prawie całej nawierzchni, na której miała się znaleźć.

PIM montuje także oprawy oświetleniowych – co prawda informował o tym już także 27 października – teraz jednak zapewnia, że „już w najbliższym czasie na Starym Rynku uruchomione zostanie również oświetlenie”.

Tragedia na budowie. Nie żyje jeden z pracowników

0

Podczas budowy kanalizacji w Nowym Borówku przy ulicy Letniej doszło do tragicznego wypadku: jeden z pracowników został przysypany ziemią w wykopie, w którym pracował. Niestety, nie udało się go uratować.

Wypadek miał miejsce 1 grudnia, policja otrzymała zawiadomienie o 11.30, a 10 minut później wezwano straż pożarną. Na miejsce udały się trzy zastępy z JRG Kościan, OSP Kościan i OSP Czempiń. Jak powiedział portalowi „koscianiak” Dawid Kryś, oficer prasowy PSP Kościan, strażacy wspólnie z policjantami wykopali mężczyznę, 31-letniego mieszkańca Poznania, z ziemi, rozpoczęli też reanimację. Niestety, nie dała rezultatów i lekarz stwierdził zgon mężczyzny.

Według wstępnych ustaleń policji na mężczyznę pracującego w wykopie osunęła się ziemia i przygniotła go. Prowadzą dochodzenie w tej sprawie.

 

Choinka za krew. „Oddanie krwi nic nie kosztuje, a może uratować zdrowie lub życie drugiego człowieka”

0

Na rynku w Sierakowie trwa zbiórka krwi – krwiobus czeka na chętnych. Ci, którzy oddadzą krew, otrzymają w prezencie choinkę od Nadleśnictwa Sieraków. „Mamy dla Ciebie propozycje nie do odrzucenia” – zapraszają leśnicy.

Akcja zbiórki krwi odbywa się 2 grudnia od godziny 10.00 rano. Każdy, kto odda dziś krew, otrzyma voucher na choinkę, którą będzie mógł odebrać później w siedzibie nadleśnictwa.

„Mamy dla Ciebie propozycję nie do odrzucenia” – zapraszają leśnicy. – „Może chciałbyś voucher na świąteczną choinkę, taką pachnącą lasem? Przyjdź 2 grudnia na Rynek w Sierakowie i podaruj najcenniejszy prezent, który człowiek może podarować drugiemu człowiekowi. Każdy, kto w tym dniu odda krew, otrzyma w prezencie od Nadleśnictwa Sieraków choinkę. Choinki, za okazaniem vouchera, będzie można odebrać w siedzibie nadleśnictwa w dniach od 12 do 22 grudnia”.

Akcję zbiórki krwi zorganizuje HDK PCK Krewniacy Club 142, a leśnicy będą czekać na chętnych na rynku od godziny 10.00 do 15.00.

„Krew to najcenniejszy lek, którego nie można niczym zastąpić, ani go sztucznie wyprodukować” – przypominają. – „Oddanie krwi nic nie kosztuje, a może uratować zdrowie lub życie drugiego człowieka, dlatego trzeba się nią dzielić. Pamiętajmy, że nasza krew jest niezwykle cennym darem”.

Zmiany stanowisk odjazdowych miejskich autobusów na dworcu

0

Od 2 grudnia na dworcu Rataje zmienia się stanowiska odjazdowe dla linii autobusowych nr 166, 167 oraz 911, jak informuje Zarząd Transportu Miejskiego.

Od tego dnia, już na stałe, autobusy linii numer 166 odjeżdżać będą ze stanowiska nr 3 na peronie nr 3. Także 2 grudnia, ale tymczasowo, autobusy linii numer 167 i 911 będą odjeżdżać z peronu nr 5 (stanowiska nr 2). Jak przypomina ZTM, trasa obu tych linii została czasowo wydłużona do ronda Rataje, by wzmocnić obsługę centrum od strony ulicy Garbary. Autobusy linii nr 167 i 911 od 2 grudnia kursują ulicą Garbary i przez most Królowej Jadwigi.

Obwodnica już prawie gotowa! „Niezwykle ważna inwestycja”

0

W styczniu 2022 roku wojewoda wydał zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID) – a 4 grudnia samorząd województwa wielkopolskiego zaprasza na otwarcie obwodnicy Gostynia w ciągu drogi wojewódzkiej nr 434.

„Inwestycja polegała na budowie obwodnicy Gostynia o długości 8,4 km, wraz z drogą łączącą nowy przebieg z istniejącym układem drogowym o długości 1,8 km – informuje WZDW. – Jej początek będzie miał miejsce na skrzyżowaniu z drogą powiatową nr 4938P Gostyń – Krajewice, a koniec na skrzyżowaniu z drogą powiatową nr 4954P Gostyń – Smogorzewo.

Obwodnica była „niezwykle ważną inwestycją dla Gostynia”, jak informował Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich przy okazji wydania ZRID dla tej inwestycji. Ma wyprowadzać ruch samochodowy z miasta, zwłaszcza ten tranzytowy, a także zlikwidować wąskie gardło w układzie komunikacyjnym Gostynia. W efekcie w samym mieście ruch kołowy znacznie się zmniejszy, co poprawi bezpieczeństwo na drogach, no i komfort życia mieszkańców.

Budowa obwodnicy jest realizowana w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 i współfinansowane przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Powstaje w dwóch systemach: główny odcinek obwodnicy w systemie „zaprojektuj i wybuduj” – to właśnie na ten odcinek wykonawca otrzymał ZRID w styczniu 2022 roku. Natomiast odcinek drogi włączający obwodnicę do istniejącego układu komunikacyjnego powstał w systemie „buduj” w 2019 r.

Inwestycja objęła, oprócz drogi o długości 8,4 km, także budowę mostu na rzece Stara Kania, wiaduktu nad linią kolejową PKP, obiektu nad Rowem Bodzewskim, dwupoziomowego, bezkolizyjnego węzła na skrzyżowaniu z drogą krajową nr 12 oraz kanalizacji deszczowej. W uzupełnieniu struktury drogowej na skrzyżowaniu ul. Poznańskiej (DW 434), Europejskiej i Kasyna Gostyńskiego wybudowano rondo czterowlotowe turbinowe. Cała inwestycja kosztowała 139,2 mln zł, w tym 118 mln zł to udział UE.

Wilki w Wielkopolsce. Fotopułapka zarejestrowała dwa wilki

0

Fotopułapka Nadleśnictwa Koło zarejestrowała dwa wilki. Zwierzęta były widziane na terenie leśnictwa Kościelec, a zdaniem leśników obecność wilków to bardzo dobra wiadomość, bo świadczy o jakości gospodarki leśnej.

„Chyba coś z tego będzie. Trzymamy kciuki za wilki z naszego terenu” – poinformowało Nadleśnictwo Koło na swoim profilu na Facebooku, zamieszczając nagranie z fotopułapki. Z kolei Ilona Żółtowska, nadleśniczy Nadleśnictwa Koło, powiedziała portalowi „e-kolo”, że leśników bardzo cieszy obecność rzadszych gatunków zwierząt, takich jak wilki czy łosie, ponieważ dowodzi to skuteczności prowadzonej przez nadleśnictwo gospodarki leśnej. Właściwie prowadzone powinna łączyć nie tylko funkcje produkcyjne, ale też ekologiczne i społeczne. Obecność łosi i wilków na terenie leśnictw wokół Koła zauważana już od dłuższego czasu pokazuje, że działania pracowników nadleśnictwa dają odpowiednie efekty.

Leśnicy przypominają jednak, że gdy w lesie są wilki, to przy odwiedzaniu lasu należy zachować większą ostrożność. Wilki co prawda raczej unikają ludzi, a dzięki wyczulonym zmysłom wyczuwają człowieka wcześnie i odchodzą. Mogą jednak zaatakować psa – dlatego wychodząc ze zwierzakiem na spacer, należy trzymać go na smyczy i nie spuszczać. Z kolei osoby mieszkające pod lasem powinny zadbać o szczelność ogrodzeń i staranne zamykanie bram oraz śmietników, by nie przywabiać drapieżników w pobliże domu – no i nie zachęcać do ataków na zwierzęta gospodarskie…

Sytuacja w tabeli wygląda coraz gorzej. Warta Poznań znowu przegrywa

0

„Zieloni” w spotkaniu z Jagiellonią Białystok zaprezentowali się naprawdę dobrze. Nie pozwoliło to jednak na zdobycie chociaż jednego punktu w tym meczu. Ostatecznie poznaniacy przegrali 1:2.

Spotkanie nie mogło się chyba gorzej rozpocząć dla piłkarzy Dawida Szulczka. Już od 1′ minuty prowadziła Jagiellonia. Adrian Lis nie trafił w piłkę, którą podał mu jeden z obrońców, a z sytuacji skorzystał Hansen wbijając piłkę do pustej bramki.

Warta Poznań próbowała kreować sobie sytuacje i w 32′ minucie doprowadziła do wyrównania. Po podaniu z rzutu rożnego, bramkarz gości wychodząc do dośrodkowania nie wybił piłki. Ta spadła prosto na głowę Żurawskiego, który strzelił do pustej bramki.

Oba zespoły grały o pełną pulę i oba miały sytuacje do zdobycia bramki. Udało się to gościom – w 66′ minucie do siatki Warty trafił Naranjo i zapewnił swojemu zespołowi zwycięstwo.

W ostatnich pięciu spotkaniach Warta zdobyła tylko cztery punkty i obecnie zajmuje trzynastą pozycję w tabeli. Nad strefą spadkową „Zieloni” mają tylko dwa punkty przewagi. W kolejnym ligowym starciu poznaniacy zmierzą się na wyjeździe z Pogonią Szczecin. W międzyczasie czeka ich kolejny mecz z Jagiellonią Białystok – tym razem w Pucharze Polski.

Drzewo przygniotło mężczyznę. Nie udało się go uratować

0

81-letni mężczyzna, mieszkaniec Mroczek Wielkich, został przygnieciony przez ścięte drzewo. Gdy na miejsce dotarły służby – na ratunek dla mężczyzny było już za późno. Sprawą zajmuje się policja.

Do wypadku doszło 1 grudnia po południu. Jak powiedział portalowi „kalisz24 INFO” mł. asp. Jakub Pietrzak, oficer prasowy KM PSP w Kaliszu, służby otrzymały informację o godzinie 14.42, że w Mroczkach Wielkich znaleziono ciało mężczyzny pod drzewem. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że mężczyzna ścinał drzewo i ono go przygniotło.

Przybyli strażacy wydostali mężczyznę spod drzewa – niestety, na pomoc było już za późno. Okoliczności wypadku ustala policja.

Poranna awaria na PST. Dlaczego nie było komunikatów?

0

Po awarii sieci trakcyjnej, do której doszło na osiedlu Jana III Sobieskiego wielu Użytkowników informowało nas, że stali na przystankach bez żadnej informacji o awarii i komunikacji zastępczej. MPK twierdzi, że informacja była, ale…

Przypomnijmy: 1 grudnia, około 5.00 rano doszło do awarii sieci trakcyjnej, co spowodowało, że trasą PST przez ponad dwie godziny przestały kursować tramwaje. MPK uruchomiło autobusy zastępcze na trasie Sobieskiego – Kaponiera, jednak nasi Użytkownicy twierdzili, że nie otrzymali żadnej informacji od MPK ani o awarii, ani o kursowaniu autobusów zastępczych. W związku z tym wielu z nich stało po kilkadziesiąt minut na mrozie, bezskutecznie czekając na jakikolwiek tramwaj.

Niepochlebne uwagi o organizacji pracy miejskiego przewoźnika znalazły się także na jego profilu na Facebooku, gdzie również kilkanaście osób zarzuciło spółce brak informacji o awarii. Tymczasem MPK twierdzi, że informacja jak najbardziej była. Tylko że… krótko.

– Po wystąpieniu dzisiejszej awarii służby Nadzoru Ruchu MPK Poznań opublikowały stosowną informację w aplikacji myMPK, na stronie internetowej Spółki oraz tablicach informacji pasażerskiej znajdujących się na przystankach – wylicza Agnieszka Smogulecka, rzeczniczka prasowa MPK Poznań. – Jest to działanie standardowe w podobnych przypadkach. Zgodnie z procedurą, po wznowieniu ruchu stosowna informacja jest przesyłana przez aplikację, natomiast ze strony internetowej i tablic komunikaty informujące o występujących utrudnieniach są „usuwane” (pozostają w systemie, choć niewidoczne są dla użytkowników www).

Stosowanie takiego rozwiązania z punktu widzenia pasażera oznacza, że jeśli ktoś nie ma aplikacji myMPK, to nie ma szans dowiedzieć się ani o awarii, ani o jej skutkach – o czym już zresztą pisaliśmy, bo Użytkownicy, którzy są pasażerami miejskiej komunikacji, zwracali nam na to uwagę. I nie chodzi tylko o osoby, które nie są „internetowe”, więc nie mają aplikacji albo w ogóle telefonu takiej jakości, żeby sobie tę aplikację ściągnąć, nie korzystają też z internetu. Przede wszystkim nie zawsze komunikat pojawia się na tablicach informacyjnych – już pomijając fakt, że na wielu przystankach ich przecież nie ma.

Ale wracając do tego konkretnego przypadku: ponowne uruchomienie tramwajów na PST nastąpiło po godzinie 7.00, a więc o tej porze, zgodnie z słowami rzeczniczki, komunikaty ze strony i profilu społecznościowego zostały usunięte. Jeśli więc ktoś akurat o tej porze wszedł na przystanek – to komunikatów na tablicach i stronie MPK już nie było, a tramwaje jeszcze nie kursowały zgodnie z rozkładem, bo przecież po dużej awarii przywrócenie normalnego ruchu jednak wymaga trochę czasu.

Taki pasażer stoi więc na przystanku i widzi, że tramwaje nie jadą zgodnie z rozkładem, no bo są po awarii, ale on o niej nie wie, więc nie wie, dlaczego tak się dzieje. Nie wie też więc, czy ma wsiadać do tego tramwaju, który nadjeżdża, żeby go podwiózł kawałek, czy też może jednak czekać na właściwy, który się pojawi – ale nie wiadomo kiedy, no bo tramwaje nie jadą zgodnie z rozkładem.

Gdyby komunikaty o awarii nie były usuwane zaraz po jej zakończeniu – problem byłby znacznie mniejszy.

Drzewo przygniotło lawetę z załadowanym na nią samochodem

0

Do nietypowej sytuacji doszło na parkingu przy ulicy Arciszewskiego w Poznaniu. Na stojącą tam lawetę z załadowanym samochodem osobowym przewróciło się rosnące w pobliżu drzewo. Interweniowali strażnicy miejscy.

Do zdarzenia doszło 29 listopada, a świadkowie wezwali na pomoc strażników miejskich. Bo chociaż nikt nie ucierpiał, to drzewo w każdej chwili mogło spaść z lawety na stojące obok auta.

„Interweniowali strażnicy Referatu Grunwald” – informuje Straż Miejska Miasta Poznania na swoim profilu na facebooku. – „Ponieważ parking jest drogą wewnętrzną spółdzielni mieszkaniowej, na miejsce zdarzenia wezwali pracownika administracji. Konieczna była pomoc straży pożarnej – strażacy bezpiecznie usunęli spróchniały konar i odblokowali przygnieciony pojazd”.

Jak doszło do wypadku – wyjaśnia policja.

Świąteczna bimba zmieni trasę! Powodem są prace zaplanowane w centrum Poznania

0

Świąteczny tramwaj linii nr 24, ozdobiony prawie 10 000 lampek ledowych, który kursuje między poznańskimi jarmarkami, od 4 grudnia zmieni trasę. Powodem są prace zaplanowane w centrum Poznania.

Do tej pory świąteczna bimba kursowała między godziną 16.00 a 22.00 z Górczyna do Al. Marcinkowskiego i tak będzie jeszcze w najbliższy weekend, 2 i 3 grudnia. Bo już 4 grudnia – w związku z pracami remontowymi prowadzonymi w centrum Poznania – linia 24 zmieni trasę i będzie kursowała przez Jeżyce, jak informuje Zarząd Transportu Miejskiego.

Po zmianach tramwaj będzie kursował trasą: GÓRCZYN PKM – Głogowska – most Dworcowy – Towarowa – Święty Marcin – rondo Kaponiera – Roosevelta – Dąbrowskiego – RYNEK JEŻYCKI – Kraszewskiego – Zwierzyniecka – rondo Kaponiera – Święty Marcin – Towarowa – most Dworcowy – Głogowska – GÓRCZYN PKM

Przypomnijmy, że zmiany w komunikacji miejskiej, także ze względu na remonty, dotyczą również innych linii tramwajowych i autobusowych, a zostaną wprowadzone w nocy z 1 na 2 grudnia.

Pożar kontenera z komputerami. Spłonął sprzęt wartości kilkadziesiąt tysięcy złotych!

0

Na stacji paliw w Kąkolewie pod Lesznem zapalił się kontener, w którym były między innymi komputery i sprzęt CB. Nie wiadomo, co spowodowało pożar – ustala to policja. Straty oszacowano na 70 tysięcy złotych.

Pożar zauważono 29 listopada około godziny 18.00. Natychmiast wezwano straż pożarną – na miejsce przyjechali strażacy z KM PSP Leszno oraz OSP Lipno i OSP Radomicko. Jak powiedział portalowi Leszno Nasze Miasto Szymon Kurpisz z KM PSP w Lesznie, gdy dotarli na miejsce, pożar obejmował już cały kontener oraz jego zawartość: komputery, lutownice, CB-radia i nadajnik CB. Niczego nie udało się uratować.

Strażacy ugasili ogień, a później rozebrali resztki spalonego kontenera, żeby nie stanowił zagrożenia. Nie wiadomo, co było przyczyną pożaru – ustala to policja, która prowadzi dochodzenie w tej sprawie.

Awaria na Pestce. Nie kursowały tramwaje

0

Na osiedlu Sobieskiego, na pętli tramwajowej, doszło do zerwania sieci trakcyjnej. W efekcie tramwaje nie kursowały trasą Pestki przez ponad dwie godziny. 

Jak informuje Nadzór Ruchu MPK, do awarii doszło 1 grudnia około godziny 5.00 rano. MPK musiało wyłączyć siec, by usunąć awarię, więc tramwaje nie kursowały trasą Pestki przez ponad dwie godziny, do czasu, aż awarie usunięto. Pasażerowie w tym czasie korzystali z komunikacji autobusowej na trasie Sobieskiego – Kaponiera, a tramwaje kursowały objazdami.

Kursowanie tramwajów przywrócono po godzinie 7.00 rano i obecnie ruch już odbywa się normalnie. Pasażerowie są jednak oburzeni: zwracają uwagę, że nikt ich nie informował, co się dzieje, więc stali i marzli na przystankach, informacji nie było także ani na stronie MPK, ani na profilu facebookowym spółki. Wiele osób nie skorzystało z autobusów za tramwaj – bo nie wiedziało, że kursują…

Warto dodać, że sieć trakcyjna na trasie PST była wymieniona podczas remontu trasy, który zakończył się …  kilka miesięcy temu, bo na przełomie maja i czerwca 2023 roku.

Bardzo zła jakość powietrza w Poznaniu!

0

Powietrze w Poznaniu 1 grudnia jest bardzo złe, a normy zanieczyszczenia są przekroczone o kilkaset proc. Informują o tym informują wszystkie jednostki zajmujące się badaniem powietrza – z wyjątkiem tych miejskich.

Wprawdzie na stronie miasta ukazał się komunikat o złej jakości powietrza – ale stało się to dopiero po godzinie 10.00 rano. A nadal według miejskiej usługi Atmosfera dla Poznania jakość powietrza jest całkiem dobra – na grafice głównej strony programu  poziom pyłu zawieszonego PM10 wynosi 41 μg/m sześć. Gorzej ma być jutro – tu poziom ma wynieść 90 μg/m sześć. I to już jest tyle, by wprowadzić zakaz korzystania z pieców i kominków w tych domach, gdzie jest inne źródło ogrzewania, więc 2 grudnia będzie obowiązywał taki zakaz.

Atmosfera dla Poznania informuje też, że „W związku z wyłączeniem przez GIOŚ stacji pomiarowej zlokalizowanej przy ul. Dąbrowskiego, z przyczyn technicznych w najbliższym czasie prezentowane będą tylko wyniki ze stacji przy ul. Szwajcarska”. Tylko że wyników badania ze stacji przy Szwajcarskiej nie ma.

Co ciekawe, na dole strony, w komunikatach, znajdujemy taką oto informację: „Jakość powietrza bardzo zła. Zalecane jest unikanie wychodzenia na zewnątrz dla małych dzieci, osób starszych i przewlekle chorych”. Jak to się ma do komunikatu z góry strony, zgodnie z którym jakość powietrza jest dobra?

A co podaje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska? Otóż według danych z tej stacji poziom pyłów PM10 zaczął rosnąć już 30 listopada około godziny 17.00. W nocy nieco spadł, ale o godzinie 7.00 rano 1 grudnia wynosił 120,4 μg/m sześć. To znaczne przekroczenie normy – w ciągu doby poziom pyłów nie powinien przekroczyć 50 µg/m sześć.

Z kolei według programu Airly jakość powietrza w Poznaniu jest bardzo zła: poziom PM 2.5 wynosi 117 μg/m sześć, co stanowi 467 proc. normy, a poziom PM 10 – 161 μg/m sześć. To z kolei 321 proc. normy. Tu dane pochodzą ze stacji przy ul. Dolina.

Przy takiej jakości powietrza wszelką aktywność na zewnątrz należy ograniczać do minimum. Na pewno nie należy uprawiać sportów, a szczególnie powinny uważać osoby starsze, przewlekle chore i małe dzieci.

Kobieta potrącona na pasach. Niestety, nie udało się jej uratować

0

66-letnia kobieta została potrącona przez samochód osobowy na przejściu dla pieszych przez ulicę Starowiejską w Niepruszewie. Niestety, mimo wysiłków ratowników medycznych nie udało się jej uratować.

Do tragicznego wypadku doszło 30 listopada około godziny 19.00, jak informują wielkopolscy strażacy, którzy pracowali przy tym wypadku, zabezpieczając miejsce lądowania śmigłowca LPR. Jak ustalili obecni na miejscu policjanci, kierowca samochodu osobowego był trzeźwy. Trwa ustalanie przyczyn i okoliczności tragedii.

Betlejem Poznańskie w prestiżowym konkursie. Kolejny raz!

0

Organizacja European Best Destinations ponownie doceniła poznański jarmark świąteczny – został nominowany w konkursie Best Christmas Markets jako jedyny z Polski. To kolejny raz, gdy Betlejem Poznańskie doceniono na arenie międzynarodowej.

O tytuł najlepszego jarmarku świątecznego walczy 20 miast: Poznań, Praga, Bruksela, Wiedeń, Budapeszt, Londyn, Manchester, Montbeliard, Drezno, Ryga, Edynburg, Metz, Birmingham, Trewir, Brugia, Saranda, Krajowa, Asti-Govone, Madera, Valkenburg. Głosowanie internetowe, które wyłoni zwycięzcę plebiscytu, potrwa do 7 grudnia na stronie European Best Destinations.

„Wyróżnienia przyznawane przez European Best Destinations mają nie tylko znaczenie prestiżowe czy wizerunkowe” – podkreślają władze Poznania. – „Wpływają też znacząco na rozwój turystyki w nominowanych i nagradzanych miastach. Organizacja ta od 2009 roku promuje kulturę i turystykę, prowadząc najchętniej odwiedzaną turystyczną stronę internetową w Europie i organizując konkursy”.

Warto dodać, że to nie pierwsza nominacja Poznania w tym konkursie. W 2018 Poznań również był jedynym polskim miastem wśród 20 nominowanych i zajął szóste miejsce, a w 2020 roku był już na trzeciej pozycji – więcej osób zagłosowało jedynie na jarmark w Bazylei w Szwajcarii oraz w Budapeszcie na Węgrzech.

Wojciech Mazolewski, Spaghetti Poloneze i Spięty z nową płytą. Na co warto się wybrać w weekend?

0

Bożonarodzeniowy koncert U Bazyla, Wojciech Mazolewski Quintet w Auli UAM, Spaghetti Poloneze w Auli Artis, koncert Spiętego – i rozświetlenie miejskiej choinki. W ten weekend w Poznaniu czeka wiele atrakcji!

Piątek, 1 grudnia

DYTYRAMB Z OSSY. Muzyka i poezja Ellady Spotkanie w ramach cyklu: „Zamek OTWARTY”
CK Zamek, ul. św. Marcin 80/82, Poznań
1 grudnia @ 14:00

Grupa muzyczno-teatralna Albi Quercus przygotowała spektakl mający przybliżyć mało znaną w Polsce muzykę i poezję Grecji, tej starożytnej i tej współczesnej.
Szczegóły tutaj

Spaghetti Poloneze
Collegium Da Vinci – Aula Artis, ul. gen. T. Kutrzeby 10, Poznań
1 grudnia @ 18:00, 20:30

“Spaghetti Poloneze” to spektakl autorstwa Moniki Mariotti, włoskiej aktorki i piosenkarki mającej polskie korzenie. Jest okraszony znanymi włoskimi przebojami jak “Felicita”, “Mambo Italiano” czy “Volare” oraz anegdotami dotyczącymi relacji damsko-męskich czy stereotypów.
Szczegóły tutaj

Wieczór panieński plus
Kino Teatr Apollo, ul. Ratajczaka 18, Poznań
1 grudnia @ 17:30, 20:30

Trzy przyjaciółki po przejściach organizują wieczór panieński dla jednej z nich, która wkrótce ma zostać żoną bogatego biznesmena. Ale nie wszystko idzie tak, jak zaplanowały uczestniczki, a w trakcie okazuje się, że to, czego sobie życzymy – nie zawsze jest tym, czego potrzebujemy…
Szczegóły tutaj

OTELLO Giuseppe Verdi
Teatr Wielki, ul. Fredry 9, Poznań
1 grudnia @ 19:00

“Otello” uznany za arcydzieło opery tragicznej w reżyserskiej interpretacji Davida Pountneya i pod kierownictwem muzycznym Jacka Kaspszyka w Teatrze Wielkim. Jak zapowiada teatr – ma być to jedno z największych wydarzeń sezonu 2023/2024.
Szczegóły tutaj

Siostry
Scena STA, ul. Ratajczaka 18, klatka A, 2 piętro, Poznań
1 grudnia @ 19:00

Samotne, doświadczone przez życie kobiety w… pewnym wieku i dwóch mężczyzn, którzy pojawiają się nagle i niosą ze sobą pewną “tajemnicę”. Zapraszamy na długą wyczekiwaną sztukę farsową w STA.
Szczegóły tutaj

PENTEZYLEA. Rekonstrukcja ciała Amazonek / Gruba i Głupia
Teatr Ósmego Dnia, ul. Ratajczaka 44, Poznań
1 grudnia @ 19:00

To projekt instalacji performatywnej, w której mityczna historia Pentezylei i jej miłości do Achillesa jest zestawiona z kondycją osób, które walczą z rakiem piersi. Ale twórczyniom zależy na tym, aby o poważnych tematach mówić w niekoniecznie poważny sposób.
Szczegóły tutaj

OSIECKA. BYLE NIE O MIŁOŚCI
Teatr Nowy, Scena Nowa, wejście od podwórka, ul. Roosevelta 10, Poznań
1 grudnia @ 19:30

To kilkanaście portretów kobiet, wyśpiewanych przez Julię Rybakowską, laureatkę konkursu “Pamiętajmy o Osieckiej” z 2013 roku. Kobiet nieszczęśliwie zakochanych, balansujących na granicy między wzniosłymi marzeniami a przaśną rzeczywistością, a czasem po prostu zagubionych.
Szczegóły tutaj

CZTERDZIEŚCI
Polski Teatr Tańca, ul. Stanisława Taczaka 8, Poznań
1 grudnia @ 20:00

Spektakl Polskiego Teatru Tańca, który został przygotowany na 40. urodziny PTT, pokazuje losy 40-letniej bohaterki, a poprzez jej wędrówkę – zmieniającą się rzeczywistość, z którą musi się zmierzyć ona sama, no i teatr tańca również…
Szczegóły tutaj

Sobota, 2 grudnia

KONCERT RODZINNY MUZYKOTECZKA
Sala Lubrańskiego Collegium Minus, UAM, ul. Wieniawskiego 1, Poznań
2 grudnia @ 10:00, 11:30

Pro Sinfonika – Filharmonia Poznańska zaprasza na Muzykoteczkę, czyli koncert dla najmłodszych miłośników muzyki. Tym razem wyruszą w muzyczną podróż do zimowej krainy.
Szczegóły tutaj

CALINECZKA
Teatr Animacji Sala Duża, św. Marcin 80/82, Poznań
2 grudnia @ 11:00, 13:00

Przedstawienie musicalowe opowiadające o wędrówkach Calineczki, dziewczynki urodzonej w pąku kwiatu, w poszukiwaniu własnego świata – mitycznej Krainy Elfów.
Szczegóły tutaj

Balet Dziadek do orzechów
Collegium Da Vinci – Aula Artis, ul. gen. Tadeusza Kutrzeby 10, Poznań
2 grudnia @ 11:00, 13:30, 15:30

To jedna z najpiękniejszych wigilijnych opowieści: spektakl taneczno-baletowy z elementami magii i akrobatyki. Piękny taniec, bajkowe dekoracje i kostium sprawiają, że i dorośli, i dzieci siedzą na widowni jak… zaczarowani.
Szczegóły tutaj

PIĘKNA I BESTIA
Teatr Muzyczny, ul. Niezłomnych 1e, Poznań
2 grudnia @ 11:00, 19:00

Kto nie zna opowieści o Pięknej i Bestii? Czarodziejka uwięziła młodego księcia w ciele bestii – miał w nim tkwić, dopóki nie nauczy się kochać. Czy uda mu się przełamać czar i pokochać piękną,a także sprawić, by ona pokochała jego?
Szczegóły tutaj

PODRÓŻ NIE Z TEJ ZIEMI
Teatr Animacji Sala Duża, ul. św. Marcin 80/82, Poznań
2 grudnia @ 11:00, 13:00

Niezwykła załoga niezwykłe rakiety wyrusza w nieznane zakątki naszej galaktyki. Jednak dla każdego z kosmonautów ta podróż ma nie tylko znaczenie z punktu widzenia podboju kosmosu…
Szczegóły tutaj

Razem ku nadziei 2023
Plac Wolności, Poznań
2 grudnia @ 15:00

Koncert „Razem ku nadziei” ma wesprzeć Jakuba Czubaka, którego w maju 2023 r. dopadła tragiczna infekcja bakteryjna – meningokoki, które wywołały sepsę, purpurę piorunującą, a dalej zapalenie płuc. Dla ratowania życia lekarze musieli amputować mu znaczną część obu nóg i rąk. Trwa zbiórka na protezy dla wszystkich kończyn – a to koszt prawie 200 000 zł.

Alibi od zaraz
Kino Teatr Apollo, ul. Ratajczaka 18, Poznań
2 grudnia @ 16:00, 19:00

Michel marzy o romansie z piękną dziewczyną. Właśnie udało mu się wykorzystać nieobecność żony i zaprosić dziewczynę do domu, gdy nieoczekiwanie w drzwiach staje jego żona. Co wymyśli jako alibi? I czy żona w to uwierzy?
Szczegóły tutaj

KOLIBER
Kino Rialto, ul. Dąbrowskiego 38, Poznań
2 grudnia @ 17:15

Saga florenckiego rodu Carrerów na podstawie bestsellerowej włoskiej powieści, która prezentuje 50 lat historii rodu – i historii Włoch. Wszystko zaczyna się w Toskanii, w latach 70. ubiegłego wieku.
Szczegóły tutaj

Wojtek Mazolewski Quintet Tour 2023 & Goście
Aula UAM, ul. Wieniawskiego 1, Poznań
2 grudnia @ 18:00

Wojtek Mazolewski Quintet po ogromnym sukcesie Tour 2022 wraca do najlepszych sal koncertowych. Będzie to także promocja nowego materiału Wojtek Mazolewski Quintet oraz utworów specjalnie przygotowanych na te koncerty.
Szczegóły tutaj

Co różni Kuchnię od Kuchni?
TROPS Akademickie Centrum Kultury, ul. Świętego Rocha 9, Poznań
2 grudnia @ 19:00

Kucharz Maciej zdobył sławę w internecie, a teraz będzie bawił widzów na żywo i rusza w trasę po Polsce. To pierwszy w Polsce stand-up kulinarny, a warto dodać, że Kucharz Maciej wie, o czym mówi: jest kucharzem od 16 lat.
Szczegóły tutaj

PENTEZYLEA. Rekonstrukcja ciała Amazonek / Gruba i Głupia
Teatr Ósmego Dnia, ul. Ratajczaka 44, Poznań
2 grudnia @ 19:00

To projekt instalacji performatywnej, w której mityczna historia Pentezylei i jej miłości do Achillesa jest zestawiona z kondycją osób, które walczą z rakiem piersi. Ale twórczyniom zależy na tym, aby o poważnych tematach mówić w niekoniecznie poważny sposób.
Szczegóły tutaj

OSIECKA. BYLE NIE O MIŁOŚCI
Teatr Nowy, Scena Nowa, wejście od podwórka, ul. Roosevelta 10, Poznań
2 grudnia @ 19:30

To kilkanaście portretów kobiet, wyśpiewanych przez Julię Rybakowską, laureatkę konkursu “Pamiętajmy o Osieckiej” z 2013 roku. Kobiet nieszczęśliwie zakochanych, balansujących na granicy między wzniosłymi marzeniami a przaśną rzeczywistością, a czasem po prostu zagubionych.
Szczegóły tutaj

XMASS ROCK GIANTS TRIBUTE PARTY
Klub u BAZYLA, ul. Norwida 18A, Poznań
2 grudnia @ 20:00

ORGASMATRON, 4SZMERY, ALCOHOLICA – trzy fenomenalne supergrupy na bożonarodzeniowym superkoncercie w miejscu legendarnym i zasłużonym dla polskiego rocka. Po to, by oddać hołd facetowi który z rock ‘n’ rolla zrobił sobie sposób na życie.
Szczegóły tutaj

CZTERDZIEŚCI
Polski Teatr Tańca, ul. Stanisława Taczaka 8, Poznań
2 grudnia @ 20:00

Spektakl Polskiego Teatru Tańca, który został przygotowany na 40. urodziny PTT, pokazuje losy 40-letniej bohaterki, a poprzez jej wędrówkę – zmieniającą się rzeczywistość, z którą musi się zmierzyć ona sama, no i teatr tańca również…
Szczegóły tutaj

Niedziela, 3 grudnia

CALINECZKA
Teatr Animacji Sala Duża, św. Marcin 80/82, Poznań
3 grudnia @ 11:00, 13:00

Przedstawienie musicalowe opowiadające o wędrówkach Calineczki, dziewczynki urodzonej w pąku kwiatu, w poszukiwaniu własnego świata – mitycznej Krainy Elfów.
Szczegóły tutaj

PODRÓŻ NIE Z TEJ ZIEMI
Teatr Animacji Sala Duża, ul. św. Marcin 80/82, Poznań
3 grudnia @ 11:00, 13:00

Niezwykła załoga niezwykłe rakiety wyrusza w nieznane zakątki naszej galaktyki. Jednak dla każdego z kosmonautów ta podróż ma nie tylko znaczenie z punktu widzenia podboju kosmosu…
Szczegóły tutaj

Opowieść Zimowa. O pewnym Wodniku, który nie lubił śniegu
Scena na Piętrze w Poznaniu – Biblioteka, ul. Masztalarska 8, Poznań
3 grudnia @ 11:00

Lufcik na Korbkę gra “Opowieść zimową”, bo wszyscy kochają zimę – tylko wodnik jej nie znosi… Czy widzom uda się go przekonać, że zima ze śniegiem i lodem może być równie wspaniała jak lato?
Szczegóły tutaj

Rozświetlenie miejskiej choinki
Plac Kolegiacki, Poznań
3 grudnia @ 17:00

Fantastyczny pokaz akrobacji oraz koncert muzycznych hitów świąteczno-zimowych od klasyki po rockowe brzmienia – to atrakcje zaplanowane podczas włączenia światel na miejskiej choince ustawionej na placu Kolegiackim.

OTELLO Giuseppe Verdi
Teatr Wielki, ul. Fredry 9, Poznań
3 grudnia @ 18:00

“Otello” uznany za arcydzieło opery tragicznej w reżyserskiej interpretacji Davida Pountneya i pod kierownictwem muzycznym Jacka Kaspszyka w Teatrze Wielkim. Jak zapowiada teatr – ma być to jedno z największych wydarzeń sezonu 2023/2024.
Szczegóły tutaj

Koncert U.S. Army Europe and Africa Band and Chorus
Aula Nova Akademii Muzycznej Pl. Stefana Stuligrosza 1, Poznań
3 grudnia @ 18:00

Słynny zespół U.S. Army Europe and Africa Band and Chorus zgodnie z kilkuletnią już tradycją wystąpi przed Bożym Narodzeniem dla poznaniaków.
Szczegóły tutaj

Koncert integracyjny „Razem z muzyką”
Aula UAM, ul. Wieniawskiego 1, Poznań

3 grudnia @ 18:00

Fundacja Szansa – Jesteśmy Razem organizuje wyjątkowy koncert wybitnego pianisty Hyuka Lee. Muzyka łączy wszystkich, a szczególnie ważna jest dla osób niewidomych. Dlatego na koncert są zaproszeni wszyscy melomani, ale osoby z niepełnosprawnościami szczególnie.
Szczegóły tutaj

SPIĘTY | Premiera płyty “Heartcore”
CK Zamek Sala Wielka, ul. Święty Marcin 80/82, Poznań
3 grudnia @ 19:00

Spięty zaprasza na koncert promujący nową płytę “Heartcore” wydaną w październiku. To trzeci solowy album Huberta „Spiętego” Dobaczewskiego, gitarzysty, wokalisty i autora tekstów znanego z zespołu LAO CHE.
Szczegóły tutaj

OSIECKA. BYLE NIE O MIŁOŚCI
Teatr Nowy, Scena Nowa, wejście od podwórka, ul. Roosevelta 10, Poznań
3 grudnia @ 19:30

To kilkanaście portretów kobiet, wyśpiewanych przez Julię Rybakowską, laureatkę konkursu “Pamiętajmy o Osieckiej” z 2013 roku. Kobiet nieszczęśliwie zakochanych, balansujących na granicy między wzniosłymi marzeniami a przaśną rzeczywistością, a czasem po prostu zagubionych.
Szczegóły tutaj