Strona główna Blog Strona 527

Zmiany w organizacji ruchu. „Czy to musi być takie skomplikowane?”

0

Brak tramwajów na Strzeleckiej, Podgórnej, Alejach Marcinkowskiego, Świętym Marcinie i Fredry spowodował dużą irytację pasażerów. I MPK, i ZTM zapowiadały zmiany od 4 grudnia, ale – jak twierdzą pasażerowie – nie spodziewali się, że będzie aż tak źle.

Przypomnijmy, że od 1 grudnia MPK wprowadziło zmiany w organizacji ruchu, by móc podłączyć i sprawdzić sieć trakcyjną przed całkowitym otwarciem centrum miasta dla tramwajów. Jednak te prace wymagały też wyłączenia kilku działających już tras – od 4 grudnia, od godz. 4:30 zamknięte dla ruchu tramwajowego zostaną w całości ulice Strzelecka i Podgórna oraz Aleje Marcinkowskiego.

Pozostałe odcinki, od Mostu Teatralnego do placu Ratajskiego oraz ul. Święty Marcin miedzy al. Niepodległości a Alejami Marcinkowskiego, również pozostają zamknięte – ale po zamontowaniu przejazdów nakładkowych na ul. Lewandowskiej i na ul. 23 Lutego przywrócony zostanie ruch tramwajowy na ul. 23 Lutego między placami Wielkopolskim a Ratajskiego oraz na ul. Lewandowskiej.

Niestety, wiele osób przypomniało sobie o zmianach w organizacji ruchu dopiero wtedy, gdy musiało wysiąść z tramwajów na Kaponierze albo Moście Teatralnym, nie mogąc jechać dalej do centrum. Ale wielu pasażerów pamiętało o zmianach, a i tak nic im z tego nie przyszło, bo nie mogli wsiąść do zatłoczonych autobusów.
– Specjalnie zaplanowałem przyjazd autobusem 160, a nie tramwajem, jak robię zawsze – mówi nasza Użytkowniczka, która jeździ z Sołacza na plac Wielkopolski. – No i nie tylko ja wpadłam na ten pomysł, bo autobus był niemiłosiernie zatłoczony, znacznie bardziej niż zwykle o tej porze. Na przystanku Nad Wierzbakiem ludzie już ledwo mieścili się w środku!

Jak twierdzą nasi Użytkownicy, znacznie gorzej jednak mają ci, którzy usiłują wjechać do centrum od strony Śródki. Teoretycznie, zgodnie z komunikatem MPK, powinni mieć do dyspozycji autobus linii nr 163, którego trasa została zmieniona, by ułatwić dojazd ze Śródki.
– Ludzie nie mieścili się w autobusie – informuje nasz Użytkownik. – Na przystanku stał tłum ludzi, a w autobusie już było sporo pasażerów. Nie wszyscy byli w stanie wsiąść. Część ludzi usiłowała wybrać sobie jakąś komunikację alternatywną, w tym ja, ale poległem przy czytaniu tego komunikatu. Przecież tam nic nie idzie zrozumieć! Dlaczego nie ma podanych Czy to musi być takie skomplikowane?

MPK wprawdzie opublikowało schematy tras od 4 grudnia, ale zdaniem Użytkownika są one kompletnie nieczytelne.
– Pewnie fachowcy od miejskiej komunikacji od razu się zorientują, o co chodzi, ale to ma być dla zwykłych ludzi, nie dla inżynierów – mówi. – Kto się w tym połapie, stojąc na przystanku i mając do dyspozycji mały ekran telefonu?

Co prawda od Śródki i Rataj także można dojechać do placu Wielkopolskiego, Wrocławskiej i placu Ratajskiego linią wahadłową nr 96, która kursuje na trasie Wrocławska – Lewandowskiej – Kórnicka – Jana Pawła II – rondo Śródka – Wyszyńskiego – Estkowskiego – Małe Garbary – Wolnica – plac Wielkopolski – 23 Lutego – Pl. Ratajskiego i wielu pasażerów korzysta z tej możliwości, ale wielu też ma problem, w który wsiąść, żeby dojechać w ten rejon centrum, w który im pasuje.

– Wiele osób po prostu od Śródki idzie na piechotę, bo zorientowanie się, jak co kursuje, zajmie więcej czasu niż sam dojazd – mówi nasz Użytkownik. – Nie dość, że trasa kórnicka nie działa i musimy jechać na raty albo dookoła, to teraz jeszcze i w centrum tramwaje nie kursują.

Jak długo jeszcze potrwają utrudnienia w centrum? MPK Poznań informuje, że „po podłączeniu sieci trakcyjnej w centrum, przeprowadzone zostaną niezbędne pomiary, odbiory techniczne torowisk i testy tramwajowe. Miasto dokłada starań, by do świąt Bożego Narodzenia wznowiony został ruch tramwajowy przez plac budowy w centrum oraz na zmodernizowanej trasie kórnickiej”.

Zima w mieście ma swoje uroki (ZDJĘCIA)

0

Miasto zasypane śniegiem, oszronione drzewa, sosny i świerki w parkach wyglądające jak z bożonarodzeniowej pocztówki i malowniczy śryż na Warcie. Zima także w mieście bywa bardzo piękna!

Osypane śniegiem drzewa w parkach i podmiejskich lasach wyglądają bajkowo, co widać szczególnie dobrze podczas słonecznego dnia, takiego jak niedziela 3 grudnia.

Poznańskie jeziora w większości są już zamarznięte, co oczywiście ma swój urok – ale wyjątkowo zjawiskowo wygląda teraz Warta, którą płynie śryż – tak fachowo nazywają się te malownicze kawałki lodu. Nie są grube i łatwo się rozpadają, ale gdy jest ich dużo, a mróz nie odpuszcza – mogą się zamienić w solidną lodową zaporę na rzece, utrudniając żeglugę lub powodując zimowe powodzie.

Malownicze zimowe pejzaże w pełnym słońcu będzie można podziwiać jeszcze także 4 grudnia, a później na kilka dni słońce schowa się za chmury, a kolejnym słonecznym dniem ma być dopiero piątek, 8 grudnia.

Dwa pożary w Wielkopolsce. Dwie osoby nie żyją

0

Pożar w Kępnie i znalezione w środku ciało mężczyzny oraz drugi pożar, w Arkuszewie w powiece kolskim, gdzie również zginął mężczyzna. To tragiczny bilans nocy z 3 na 4 grudnia w Wielkopolsce.

Pierwszy pożar wybuchł 3 grudnia około godziny 21.00 w Kępnie, w jednym z mieszkań budynku wielorodzinnego przy ulicy Krętej, jak informują wielkopolscy strażacy. Mieszkańcy budynku ewakuowali się jeszcze przed przybyciem służb, ale gdy straż pożarna ugasiła ogień, w mieszkaniu znaleziono zwęglone ciało mężczyzny. Sprawą zajmuje się policja.

Drugi pożar zauważono już 4 grudnia około godziny 5.00 rano w domu jednorodzinnym w Arkuszewie w powiecie kolskim. Jeden z mieszkańców zdołał opuścić budynek przed przybyciem strażaków, drugiemu się to niestety nie udało. Po wydostaniu ciała mężczyzny przez strażaków lekarz mógł tylko stwierdzić zgon.

Ogień gasiło pięć zastępów strażaków. Tu także okoliczności i przyczyny pożaru bada policja.

 

Czym się kierować wybierając klocki magnetyczne w prezencie dla dziecka?

Wybór klocków magnetycznych na dzisiejszym rynku może przyprawić wielu rodziców o ból głowy. Z bogactwem opcji dostępnych na półkach sklepowych staje się wyzwaniem znalezienie zestawu, który nie tylko zachwyci nasze dziecko swoją kreatywnością, ale również zagwarantuje bezpieczeństwo podczas zabawy. Jak więc dokonać właściwego wyboru spośród tylu możliwości? W naszym przewodniku postaramy się rozwiać wątpliwości i podać kilka kluczowych wskazówek, które ułatwią podjęcie decyzji przy zakupie klocków magnetycznych jako prezentu dla najmłodszych.

Jak dobrać odpowiednie klocki magnetyczne? Praktyczny przewodnik dla rodziców

Dzieci uwielbiają kreatywną zabawę, która jednocześnie rozwija ich umiejętności. Jednym z doskonałych prezentów, który spełnia te kryteria, są klocki magnetyczne. To fascynujące narzędzie do nauki i zabawy, które stymuluje rozwój dziecięcej wyobraźni, zdolności konstrukcyjnych i logicznego myślenia. Jak jednak dokładnie wybrać te idealne klocki magnetyczne? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci podjąć właściwą decyzję.

1. Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu – klocki magnetyczne – kreatywna i bezpieczna zabawa

Przed zakupem klocków magnetycznych zwróć szczególną uwagę na bezpieczeństwo produktu. Upewnij się, że klocki spełniają wszystkie normy bezpieczeństwa i są odpowiednie dla wieku dziecka. Wybieraj produkty od renomowanych producentów, których produkty są starannie testowane i certyfikowane. W przypadku wyboru klocków magnetycznych w sklepie internetowym, kieruj się opiniami innych lub sprawdź czy sklep sprzedaje oryginalne produkty.

2. Różnorodność kształtów i kolorów klocków magnetycznych

Dzieci kochają kreatywność, dlatego warto wybrać zestaw klocków, który oferuje różnorodność kształtów i kolorów. To pozwoli maluchowi rozwijać umiejętności rozpoznawania kolorów, a także zachęci do budowania coraz bardziej złożonych struktur. Nikt lepiej nie zna Twojego dziecka, niż Ty sam/a – dlatego przy wyborze prezentu kieruj się osobistymi preferencjami Twojego dziecka. Warto też zapytać o porade sprzedawcę, które z klocków cieszą się największą popularnością/

3. Łączenie z innymi zestawami

Warto sprawdzić, czy wybrane klocki magnetyczne są kompatybilne z innymi zestawami tego samego producenta. To umożliwi rozbudowywanie kolekcji w przyszłości, co zapewni długotrwałą i wszechstronną zabawę. Pamiętaj, że jeden prezent może być przyczynkiem do rozwoju dalszej zabawy. W przypadku klocków magnetycznych, pasja może przerodzić się w zainteresowanie wszelkiego rodzaju konstrukcjami.

4. Wielofunkcyjność klocków magnetycznych

Zestawy klocków magnetycznych, które posiadają różnorodne kształty, takie jak trójkąty, kwadraty, prostokąty czy koła, umożliwiają bardziej kreatywne budowanie. Dodatkowe elementy, takie jak koła zębate, pojazdy magnetyczne, drogi magnetyczne, kulodromy mogą dodatkowo rozbudować możliwości konstrukcyjne. Takie opcje zapewniają klocki znanych marek np. klocki magnetyczne Connetix

5. Edukacyjny aspekt klocków

Klocki magnetyczne nie tylko dostarczają rozrywki, ale również stanowią świetne narzędzie do nauki. Zwróć uwagę na zestawy, które posiadają elementy z literami, cyframi czy symbolami matematycznymi. To doskonały sposób na naukę poprzez zabawę.

6. Łatwość czyszczenia i przechowywania – klocki magnetyczne łatwe w uporządkowaniu

Rodzice docenią klocki magnetyczne, które są łatwe do utrzymania w czystości oraz posiadają praktyczne opakowanie do przechowywania. To ułatwi nie tylko utrzymanie porządku, ale także pozwoli na dłuższą trwałość zestawu.

Klocki magnetyczne to prezent, który sprawi radość każdemu dziecku, rozwijając jednocześnie wiele ważnych umiejętności. Przy wyborze zwróć uwagę na bezpieczeństwo, różnorodność, kompatybilność z innymi zestawami, wielofunkcyjność, edukacyjny aspekt oraz praktyczność. Dzięki temu możesz być pewien, że wybrany zestaw będzie doskonałym prezentem, który dostarczy wiele godzin kreatywnej zabawy i nauki.

Artykuł sponsorowany

Maciej Łuczak po amputacji nogi walczy o powrót do zdrowia. Pomóżmy!

0

U Macieja Łuczaka, 22-letniego studenta z Nowego Tomyśla, wykryto nowotwór. Niezbędna okazała się amputacja. Teraz Maciej prosi o pomoc w rehabilitacji i zbiórce na protezę. Swojego studenta wsparła Akademia Wychowania Fizycznego.

Jak już informowaliśmy, u 22-latka nowotwór w kolanie lewej nogi stwierdzono w styczniu tego roku. Maciej miał nadzieję, że leczenie skojarzone, czyli chemioterapia, radioterapia połączona z hipertermią oraz resekcja guza z marginesami i chemioterapia dodatkowa wystarczą. Niestety, nie wystarczyły. Okazało się, że niezbędna jest amputacja nogi, a termin wyznaczono na 3 listopada. Maciej i jego bliscy zaczęli zbierać pieniądze na rehabilitację, protezę oraz przystosowanie mieszkania do potrzeb osoby niepełnosprawnej.

Jednak okazało się, że amputacja to nie wszystko. Gdy Maciej 2 listopada stawił się w szpitalu na amputację, wykryto u niego zmiany na węzłach chłonnych biodrowych oraz 4 mm guz na płucu.

„Przeżyłem kolejny cios, a na dodatek lekarze zastanawiali się, czy nie odwołać amputacji” – przyznaje Maciej na portalu „siepomaga”, gdzie trwa zbiórka na jego leczenie. – „Przyjechałem tam zrobić kolejny krok na schodach do zdrowia, a życie ponownie chciało mnie z nich zrzucić. Po najgorszej nocy w moim życiu rankiem 3 listopada lekarze podjęli decyzję, że tego dnia będą mnie operować. Zaplanowana została amputacja, ale również wycięcie węzłów chłonnych. Nie było czasu do stracenia. Resztę dnia pamiętam jak przez mgłę”.

Operacja została przeprowadzona – ale okazało się, że 4 listopada potrzebna jest kolejna, bo wdały się powikłania – po operacji wycięcia węzłów powstał krwiak, który trzeba było natychmiast usunąć.

„Dwie operacje w 24 h dały się mocno we znaki. Jestem jednak silny! Cieszę się, że ten etap już za mną i jestem gotowy na nowe wyzwania” – informuje Maciej. – „Dziękuję za całe wsparcie, które dociera dosłownie z każdej strony. Plany na najbliższy czas, to jak najszybsze zagojenie się ran, a potem najprawdopodobniej powrót do chemii i formowanie kikuta wstępną protezą! Kocham, dziękuję i proszę o wsparcie!”

Swojego studenta wspiera też Akademia Wychowania Fizycznego.
„6 grudnia br. po raz kolejny zapraszamy studentów i pracowników AWF na wydarzenie pt. Kolorowa Choinka AWF” – informuje uczelnia na swojej stronie. – „W tym roku jednak łączymy ją z akcją dla naszego studenta Fizjoterapii z filii AWF w Gorzowie Wielkopolskim – Macieja Łuczaka, który walczy z nowotworem. Po amputacji nogi czeka go rehabilitacja, zmiana stylu życia, kupno dobrej protezy. Chcemy mu w tym pomóc! Wszystkie pieniądze zebrane podczas tego wydarzenia przekażemy naszemu studentowi!”.

Bajor, Daukszewicz i Pectus. Na co warto się wybrać w tygodniu?

0

Michał Bajor z kolejną płytą, Krzysztof Daukszewicz z autorskim programem i kolejnymi listami do Pana Hrabiego, Paweł Domagała z „Narnią” oraz zespół Pectus z programem kolędowym. Można w tym tygodniu mieć kłopot z wyborem!

Poniedziałek, 4 grudnia

Wiesz, że wiem
Kino Teatr Apollo, ul. Ratajczaka 18, Poznań
4 grudnia @ 17:15, 20:15

Jak się zabawić kosztem niezupełnie szczerych przyjaciół? To ryzykowna gra, ale warta świeczki, jak uważają bohaterowie sztuki „Wiesz, że wiem”. Bo zemsta być słodka.
Szczegóły tutaj

KRZYSZTOF DAUKSZEWICZ – GOŚCINNIE
Teatr Muzyczny, ul. Niezłomnych 1e, Poznań
4 grudnia @ 19:00

W programie znane i lubiane przeboje artysty, także Listy do Pana Hrabiego, satyryczna analiza sytuacji politycznej, a także Mieczysław Grochowski, który piękne brzmienie gitary uzupełni grą na fortepianie.
Szczegóły tutaj

MICHAŁ BAJOR “No, a ja?”
Teatr Wielki, ul. Fredry 9, Poznań
4 grudnia @ 19:00

Michał Bajor zaprezentuje swoją nową płytę „No, a ja?”, na której znajdują się znane przeboje w nowych aranżacjach oraz też 5 utworów jego autorstwa. Sam nazwał tę płytę swoim nowym muzycznym i tekstowym wyzwaniem.
Szczegóły tutaj

Rafał Pacześ oraz Łukasz “Lotek” Lodkowski
Sala Ziemi Poznań Congress Center, ul. Głogowska 14, Poznań
4 grudnia @ 19:00

Pacześ&Lotek Tour to wspólna trasa Rafała Paczesia i Łukasza „Lotka” Lodkowskiego, dwóch popularnych komików – i w największa trasa w historii polskiego stand upu. Każdy z nich przedstawi 45-minutowy program napisany specjalnie na tę okazję.
Szczegóły tutaj

Paweł Domagała „Narnia Tour”
Aula UAM, ul. Wieniawskiego 1, Poznań
4 grudnia @ 19:00

Paweł Domagała podczas poznańskiego koncertu promuje swoją najnowszą płytę „Narnia”. To czwarta płyta artysty, której wydanie poprzedziły dwa single: „Łe Łe” oraz „Dzieci u dziadków”.
Szczegóły tutaj

Wtorek, 5 grudnia

Opowieść Wigilijna
Scena na piętrze, ul. Masztalarska 8, Poznań
5 grudnia @ 09:00

Teatr Pana O. zaprezentuje słynną opowieść Charlesa Dickensa o upartym skąpcu, którego w noc Bożego Narodzenia nawiedzają trzy duchy. Grę aktorów wzbogacają kostiumy UV, dekoracje ledowe oraz efekty laserowe.
Szczegóły tutaj

OBOK I W. O PERYFERIACH POZNANIA NA FOTOGRAFII. Zwiedzanie dla seniorów
CK Zamek – Sala Wystaw, ul. Święty Marcin 80/82, Poznań
5 grudnia @ 11:00

Czy wycieczka po dawnych obrzeżach Poznania sprzed 30, 50, a nawet 120 lat może zainteresować obecnych mieszkańców miasta? Wystawa „Obok i w. O peryferiach Poznania na fotografii” zaprasza tym razem seniorów.
Szczegóły tutaj

Kino bez barier: Falcon Lake
Kino Pałacowe – Sala 1, ul. Święty Marcin 80/82, Poznań
5 grudnia @ 11:00

Bastien i Chloé, nastolatkowie, spędzają z rodzicami wakacje nad jeziorem. Między parą, mimo różnicy wieku, zaczyna powstawać wyjątkowa więź.
Szczegóły tutaj

UWIERZ W MIKOŁAJA
Kino Rialto, ul. Dąbrowskiego 38, Poznań
5 grudnia @ 11:00

Bożonarodzeniowa opowieść, w której jest wszystko, co trzeba: miłość w blasku kominka, pojawiający się znienacka przystojny i tajemniczy nieznajomy oraz spotkanie po latach dawnych kochanków.
Szczegóły tutaj

PIĘKNA I BESTIA
Teatr Muzyczny, ul. Niezłomnych 1e, Poznań
5 grudnia @ 18:00

Dawno, dawno temu czarodziejka uwięziła pięknego księcia w ciele bestii za jego nieczułe serce. Jeśli nauczy się kochać i zdobędzie wzajemną miłość – przekleństwo straci moc, ale czas na wygranie z zaklęciem jest ograniczony.
Szczegóły tutaj

Rafał Pacześ oraz Łukasz “Lotek” Lodkowski
Sala Ziemi Poznań Congress Center, ul. Głogowska 14, Poznań
5 grudnia @ 19:00

Pacześ&Lotek Tour to wspólna trasa Rafała Paczesia i Łukasza „Lotka” Lodkowskiego, dwóch popularnych komików – i w największa trasa w historii polskiego stand upu. Każdy z nich przedstawi 45-minutowy program napisany specjalnie na tę okazję.
Szczegóły tutaj

Paulina Potocka “Ja to mam szczęście”
BaRock Club, ul. Wielka 9, Poznań
5 grudnia @ 19:00

Paulina Potocka w nowym programie opowie o najnowszych przygodach związanych z zaręczynami i planowaniem ślubu, a także o ludziach, których spotkała, o tęsknocie za Elżbietą II i polską inflacją dla klientów Biedronki.
Szczegóły tutaj

Joep Beving
CK Zamek Sala Wielka, ul. Święty Marcin 80/82, Poznań
5 grudnia @ 20:00

Joep Beving to jeden z najczęściej słuchanych pianistów na świecie, związany z prestiżową wytwórnią Deutsche Grammophon. Muzyk stał się wiralową sensacją, docierając ze swoją muzyką do milionów ludzi na świecie.
Szczegóły tutaj

Środa, 6 grudnia

KoczkodanSe
Polski Teatr Tańca, ul. Stanisława Taczaka 8, Poznań
6 grudnia @ 13:00

Spektakl „KoczkodanSe” jest przeznaczony dla młodych widzów w wieku 6-11 lat. Dzieci słyszą i widzą w bajkach, że zwierzęcy bohaterowie czują i cierpią, umieją i kochać, i nienawidzić – niestety, widzą to tylko w bajkach.
Szczegóły tutaj

KOLIBER | SENIOR W MUZIE
Kino Muza w Poznaniu – SALA 1, ul. Święty Marcin 30, Poznań
6 grudnia @ 15:00

Saga florenckiego rodu Carrerów na podstawie bestsellerowej włoskiej powieści, której akcja rozpoczyna się w Toskanii, w latach 70. ubiegłego wieku.
Szczegóły tutaj

My już od dawna nie żyjemy. Palestyna dziś
Teatr Ósmego Dnia, Sala Czarna, ul. Ratajczaka 44, Poznań
6 grudnia @ 18:00

W obliczu katastrofy humanitarnej, którą przeżywają przede wszystkim mieszkańcy Strefy Gazy, lecz także ich rodziny, organizatorzy spotkania zapraszają chętnych na wydarzenie do Teatru Ósmego Dnia, by porozmawiać na temat obecnej sytuacji.
Szczegóły tutaj

WONKA
Kino Muza w Poznaniu – SALA 1, ul. Święty Marcin 30, Poznań
6 grudnia @ 18:00

Wonka to film, którego inspiracją był bohater „Charliego i fabryki czekolady” Roalda Dahla, a który opowiada o tym, jak wynalazca, magik i producent czekolady w nieprawdopodobny sposób stał się Willym Wonką.
Szczegóły tutaj

PIĘKNA I BESTIA
Teatr Muzyczny, ul. Niezłomnych 1e, Poznań
6 grudnia @ 19:00

Dawno, dawno temu czarodziejka uwięziła pięknego księcia w ciele bestii za jego nieczułe serce. Jeśli nauczy się kochać i zdobędzie wzajemną miłość – przekleństwo straci moc, ale czas na wygranie z zaklęciem jest ograniczony.
Szczegóły tutaj

Rafał Pacześ oraz Łukasz “Lotek” Lodkowski
Sala Ziemi Poznań Congress Center, ul. Głogowska 14, Poznań
6 grudnia @ 19:00

Pacześ&Lotek Tour to wspólna trasa Rafała Paczesia i Łukasza „Lotka” Lodkowskiego, dwóch popularnych komików – i w największa trasa w historii polskiego stand upu. Każdy z nich przedstawi 45-minutowy program napisany specjalnie na tę okazję.
Szczegóły tutaj

Royal Lviv Ballet – DZIADEK DO ORZECHÓW
Aula UAM, ul. Wieniawskiego 1, Poznań
6 grudnia @ 19:00

„Dziadek do orzechów” to słynny balet już od ponad stu lat zachwycający publiczność całego świata z równie słynna muzyką Piotra Czajkowskiego – tym razem wykonają go tancerze Royal Lviv Ballet.
Szczegóły tutaj

Piotr Zioła
BLUE NOTE POZNAŃ, ul. Kościuszki 76/78, Poznań
6 grudnia @ 20:00

Piotr Zioła promuje swoją drugą płytę „Wariat” – zapis tego, co działo się z artystą, gdy niespodziewanie zniknął ze sceny. Każdy z utworów opisuje doświadczenia z tego okresu.
Szczegóły tutaj

Czwartek, 7 grudnia

PIĘKNA I BESTIA
Teatr Muzyczny, ul. Niezłomnych 1e, Poznań
7 grudnia @ 19:00

Dawno, dawno temu czarodziejka uwięziła pięknego księcia w ciele bestii za jego nieczułe serce. Jeśli nauczy się kochać i zdobędzie wzajemną miłość – przekleństwo straci moc, ale czas na wygranie z zaklęciem jest ograniczony.
Szczegóły tutaj

PECTUS – Magiczne Kolędy
Aula Artis, ul. Kutrzeby 10, Poznań
7 grudnia @ 19:00

Koncerty kolędowe PECTUS cieszą się ogromnym powodzeniem, a harmonia głosów czwórki braci przywołuje magiczny klimat świąt. Nastrój podkreśla specjalnie przygotowana świąteczna oprawa koncertu.
Szczegóły tutaj

NASZA RACJA / Lena Witkowska
Studio Scena Robocza, ul. Wroniecka 6, Poznań
7 grudnia @ 19:00

Czy istnieje jakaś wspólna prawda? Lena Witkowska chce znaleźć odpowiedź na to pytanie, ponieważ żyjemy w czasach, w których bezustannie jesteśmy poddawani presji skrajnych, często sprzecznych racji. Chce też złapać dystans i zrozumieć źródła nieporozumień i konfliktów.
Szczegóły tutaj

Ludzie gór | Krzysztof Wielicki
Kino Rialto, ul. Dąbrowskiego 38, Poznań
7 grudnia @ 20:00

Krzysztof Wielicki, polski wspinacz, taternik, alpinista i himalaista, piąty człowiek na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum – zaprasza na spotkanie do kina Rialto.
Szczegóły tutaj

Dziwna Wiosna
Klub Pod Minogą, ul. Nowowiejskiego 8, Poznań
7 grudnia @ 20:00

Koncerty Wiosny są jak lot w kosmos, jak podróż między biegunami: jest cisza i piękne melodie, jest wściekła energia i hałas. Teraz jest też i płyta, którą zespół promuje podczas serii jesiennych i zimowych koncertów.
Szczegóły tutaj

Piotr Schmidt Quartet
BLUE NOTE POZNAŃ, ul. Kościuszki 76/78, Poznań
7 grudnia @ 20:00

Wybitny polski trębacz Piotr Schmidt opracował odnalezione w Bibliotece Narodowej w Warszawie nieznane wcześniej kompozycje Krzysztofa Komedy z 1967 roku. Będzie można je usłyszeć podczas tego koncertu.
Szczegóły tutaj

Gdzie nie będzie prądu w Wielkopolsce 4 grudnia? (LISTA)

0

Poniżej prezentujemy listę miejsc, w których 4 grudnia mogą wystąpić przerwy w dostawach prądu.

Obszar Rogoźno
4 grudnia 2023 r. w godz. 07:00 – 17:00
miejscowość Rogoźno ul. Łąkowa 1, 2, 3, 4, działki 32/4, 37/8, 37/14, 42/1, 70/1, 70/2, 70/3, 70/7, 100, ul. Piłsudskiego 40.

Obszar Krzemieniewo
4 grudnia 2023 r. w godz. 07:30 – 11:30
gm. Krzemieniewo: Garzyn ul. Wrzosowa nr 4, działki nr 66/15 do 66/27.

Obszar Święciechowa
4 grudnia 2023 r. w godz. 07:30 – 11:30
gm. Święciechowa: Henrykowo ul. Granitowa nr 8; ul. Srebrna nr 15.

Obszar Lipka
4 grudnia 2023 r. w godz. 08:00 – 16:00
gmina Lipka: Batorowo nr 4, 5, 6, 11, 13, 14, 14A, 15, 16, 17, 19; Batorówko nr: 1, 2, 3, 4, 28, 29, 30, 31; gmina Debrzno; Drozdowo nr 11, 12; Buka nr 1, 2, 3, 4

Obszar Damasławek
4 grudnia 2023 r. w godz. 08:00 – 14:00
miejscowość Damasławek ul. Długa 8, 9, 11, 12, 13, 14, 14A, 15, 16, 17, 18, 19, 21, dz. nr 438/3, ul. Lipowa 10, 10A, 11, miejscowość Dąbrowa.

Obszar Kiszkowo, Skoki
4 grudnia 2023 r. w godz. 08:00 – 15:00
Stawiany 1, 1B, 2, 4, 5, 7, 9, 11, 20, dz. 11/12, dz. 11/5, dz. 11/6, dz. 11/7, dz. 12/18, dz. 12/26, dz. 12/27, dz. 12/45, dz. 12/46, ul. Aleja Lipowa, ul. Miodowa, Pawłowo Skockie ul. Aleja Lipowa, ul. Miodowa, Rybno Wielkie ul. Główna 25 – 30, dz. 204/13, dz. 204/15, dz. 33/14, dz. 33/13, Przepompownia ścieków

Obszar Oborniki
4 grudnia 2023 r. w godz. 08:00 – 17:00
Gmina Oborniki, miejscowość Uścikowo od nr 11 do nr 19a, od nr 22 do nr 31, działki nr 92, GS Oborniki, LMB Poland pasze koncentraty, Agro Hand Pol,

Obszar Poznań Stare Miasto
4 grudnia 2023 r. w godz. 08:00 – 16:00
Poznań: ul. Stary Rynek 9, 9/10, 10, 11/17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29.

Obszar Lubasz
4 grudnia 2023 r. w godz. 08:00 – 11:00
miejscowość Stajkowo 101.

Obszar Lubasz
4 grudnia 2023 r. w godz. 08:00 – 11:00
miejscowość Stajkowo 101.

Obszar Poznań Nowe Miasto
4 grudnia 2023 r. w godz. 08:15 – 14:30
Poznań: ul. Podjaryszki 15, 15A-L, 17, 17A-L, dz. 16/21, ul. Ostrowska 582, od 573 do 579 nieparzyste.

Obszar Poznań Jeżyce
4 grudnia 2023 r. w godz. 08:30 – 11:30
Poznań: ul. Nad Przeźmierką od 1 do 3.

Obszar Góra
4 grudnia 2023 r. w godz. 08:30 – 15:30
gm. Góra: Czernina Dolna nr 8 do 19, nr 32 do 37 oraz nr 39 do 47, działka nr 256/8, przepompownia ścieków.

Obszar Niechanowo
4 grudnia 2023 r. w godz. 08:30 – 14:00
Mierzewo 1 – 18, Malczewo 13, Królewiec dz. 1/4

Obszar Września
4 grudnia 2023 r. w godz. 08:30 – 13:30
Radomice 1-10B,

Obszar Nowy Tomyśl
4 grudnia 2023 r. w godz. 08:30 – 13:30
Gmina Nowy Tomyśl, miejscowość Nowy Tomyśl,, ul. 3 Stycznia od nr 44 do nr 70 parzyste, od nr 53 do nr 79 nieparzyste, ul. Północ 59, AutoElektryk Jankowiak, działki nr 11/2, 230/1, 230/3, 230/4, Gmina Nowy Tomyśl, miejscowość Glinno 189,

Obszar Lwówek
4 grudnia 2023 r. w godz. 09:00 – 17:00
5 grudnia 2023 r. w godz. 09:00 – 17:00
6 grudnia 2023 r. w godz. 09:00 – 17:00
Gmina Lwówek, miejscowość Bródki 15, 54, 55, 56, 60

Obszar Dopiewo
4 grudnia 2023 r. w godz. 09:00 – 11:00
Gmina Dopiewo, miejscowość Dopiewiec 11, 51, 51a, 53, 55, 55a, 57, 65, 88, 90, ul. Spacerowa cała, ul. Gościnna cała, ul. Wymarzona cała, ul. Leśnych Skrzatów cała, ul. Elfów cała, ul. Cypiska cała, ul. Małego Księcia cała, ul. Rumcajsa cała, ul. Muminków cała, ul. Krasnoludków cała, ul. Calineczki cała, ul. Guliwera cała, ul. Jasia i Małgosi cała, ul. Baśniowa cała, ul. Bajkowa cała, ul. Osiedle 11, 18, 51, 51a, 53, 55, 55a, 57, 63, 67, 77, 79, 93, 95, 97, 99, 105, działki nr 9/14, 54/3, 57, 62/4, 62/6, 318/9, MODERNDOM S.C.,

Obszar Rogoźno
4 grudnia 2023 r. w godz. 09:00 – 17:00
miejscowość Leśniczówka Olszyna, dz. 10043.

Obszar Lwówek
4 grudnia 2023 r. w godz. 09:00 – 17:00
Gmina Lwówek, miejscowość Bródki 1, 1a, 1b, 2, 3, 5, 24, 25, 27, 28, 34, 35, sklep spożywczo-przemysłowy Maria J., działki nr 222,

Obszar Komorniki
4 grudnia 2023 r. w godz. 09:00 – 14:00
Gmina Komorniki miejscowość Rosnówko ul. Leśna 22, działki nr 191/19

Obszar Nowy Tomyśl
4 grudnia 2023 r. w godz. 09:30 – 15:30
Gmina Nowy Tomyśl, miejscowość Cicha Góra, ul. Bukowiecka 12, 13, 14, 14a, 14G, 14I, 17, 25, 31, działki nr 370/2, 370/21, 581/5, 581/6, 581/9, 581/10,

Obszar Grodzisk Wielkopolski
4 grudnia 2023 r. w godz. 09:30 – 12:30
Gmina Grodzisk Wielkopolski miejscowość Grodzisk Wielkopolski Osiedle Wojska Polskiego 8, 16/54, 20/8, od 50 do 57 oraz 64, 66, 68, 72, 74, 76, 77, 78, 86, 87, 88, 89, 90, 111, ul. Winna 54, 55, 56, 66, 90, działki nr 231/75, 231/76, 231/90, 231/125, 231/126, 231/128, 4121, apteka Centrum Leków, garaże, Praktyka Stomatologiczna Anna Minkowska, Przychodnia GRO DENT Kamieniarz Orzeł spółka jawna, Studio Urody MaDam Danuta Kryś, Kompleks garaży Winna 8 s.c.,

Obszar Pobiedziska
4 grudnia 2023 r. w godz. 10:30 – 11:30
Pobiedziska ul. Poznańska 41 – 80, 9, ul. Dworcowa 6, 8, ul. Chabrowa, ul. Fabryczna, ul. Makowa, ul. Malwowa, ul. Prosta, ul. Rumiankowa, ul. Słonecznikowa, ul. Wodna, ul. Zawilcowa, oraz działki przyległe

Obszar Komorniki
4 grudnia 2023 r. w godz. 11:00 – 14:00
Gmina Komorniki miejscowość Chomęcice ul. Poziomkowa 4, 8, 18, Malinowa 18, działki nr 468/2, 468/4, 468/5,

Obszar Krzemieniewo
4 grudnia 2023 r. w godz. 11:30 – 15:30
gm. Krzemieniewo: Pawłowice ul. Wielkopolska nr 33 do 55 nieparzyste; ul. Gościniec – cała ulica.

Miejska choinka już się świeci! (ZDJĘCIA)

0

Metalowe renifery, świąteczne piosenki, padający śnieg, cała gromada świętych Mikołajów – no i oczywiście miejska choinka. Włączenie lampek przez Jędrzeja Solarskiego, zastępcę prezydenta Poznania wypadło bardzo klimatycznie.

Czas pozostały do włączenia światełek wyświetlał się na kamienicy przy placu, jak wyjaśnił prowadzący Mariusz Kwaśniewski, a obecni na placu mieszkańcy chórem odliczali sekundy pozostałe do włączenia choinki. Punktualnie o 17.00 wiceprezydent wcisnął magiczny przycisk – i wszystkie lampki na choince zapaliły się, co widzowie powitali oklaskami.

Jędrzej Solarski złożył też świąteczne życzenia poznaniakom.
– Drodzy mieszkańcy Poznania, ja nie pamiętam tak pięknej, świątecznej atmosfery w Poznaniu na początku grudnia – powiedział. – To znaczy, że szczęście nam sprzyja. Dziękuję, że tu się znaleźliście i chciałbym wam życzyć spokoju na te nadchodzące święta. To odpalenie choinki to symboliczne rozpoczęcie świętowania. Życzę wam wszelakiej dobroci, szczęścia, pomyślności, zdrowia. I pamiętajcie też o jednym – nie zapomnijcie o tych, który w tym czasie są samotni, może biedniejsi.

Uroczystość włączenia lampek zakończył koncert kolęd i piosenek świątecznych w wykonaniu artystów Teatru Muzycznego i wokalistów z programu The Voice of Poland, a wszyscy zachęcali poznaniaków, by śpiewali razem z nimi.

Ośrodek rehabilitacji dzikich zwierząt prosi o pomoc. „Dosłownie zalało nas jeżowymi pacjentami”

Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Kościanie prosi o pomoc dla jeży, którymi się opiekuje: maluchy potrzebują jedzenia, niektóre jeszcze mleka. „Prosimy Was o pomoc!” – apeluje ośrodek.

Jesień jest zawsze trudnym czasem dla jednostek opiekujących się osieroconymi jeżami –  wtedy rodzą się jeże i do ośrodka trafiają maluchy. Jedzenie, elektrolity i leki dla nich pochłaniają większość zasobów finansowych fundacji Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt, dlatego zdecydowała się prosić o pomoc na portalu „zrzutka”.

„Dosłownie zalało nas jeżowymi pacjentami” – informowali wolontariusze jesienią. – „W tej chwili przypada czas urodzeń i odchowu jeży zachodnich. Niestety, wiele jeżowych mam ginie pod kołami samochodów, w wyniku zatrucia trutkami na gryzonie, rozszarpania przez psy i wiele innych. Wychłodzone i głodne maluchy, które rozchodzą się w poszukiwaniu mamy, znajdujecie Państwo na swoich działkach, ogródkach, na spacerach i słusznie przywozicie do nas pod opiekę. Najczęściej zaczynamy walkę od ogrzewania, podawania elektrolitów i kroplówek, wyciągania jaj i larw much, nierzadko opatrywaniu ran. Część maluchów jeszcze karmimy specjalnym mlekiem przez smoczek, część zaczyna pić i jeść samodzielnie”.

Jesienią jest trudno, ale zimą jest jeszcze gorzej, zwłaszcza gdy jest mróz i spadł śnieg.
„Większość naszych jeży jest na zewnętrznych wybiegach, ale niestety nie są chętne do snu” – informuje ośrodek na swoim profilu na Facebooku. – „W związku z czym nadal potrzebujemy dla nich dużo pokarmu. Część jest nadal pod stałą obserwacją i na leczeniu. Śnieg pozbawił tegoroczne jesienne sieroty dostępu do jakiegokolwiek pokarmu, a minusowe temperatury mogą być dla nich śmiertelnym zagrożeniem. Codziennie trafiają do nas kolejne jeże, które byłyby bez szans pozostając bez pomocy. Najczęściej z infekcjami, z nicieniami płucnymi, u których brak leczenia i przetrzymywanie w domach bez farmakoterapii i niezbędnej fachowej opieki doprowadza do szybkiej inwazji pasożytów i śmierci jeża w cierpieniach”.

A przecież jeże to tylko część pacjentów ośrodka. Nadal mieszka tu borsuk Czołg, któremu zostały właśnie usunięte druty po złamaniu kości, jest też pustułka, myszołowy i bociany, a także gołębie, w tym maluch, który trafił tu nieopierzony w połowie listopada. Wszystkich podopiecznych trzeba żywić i leczyć – dlatego ośrodek gorąco prosi o pomoc. Można go wspomóc na portalu zrzutka, ale można też wpłacić pieniądze bezpośrednio na konto – wszystkie dane znajdują się na profilu facebookowym ośrodka.

Ciężarówka przewróciła się na A2. Przez kilka godzin były utrudnienia w ruchu

0

Do groźnego wypadku doszło na autostradzie A2 za Luboniem. Na pasie w kierunku Warszawy kierowca ciężarówki stracił panowanie nad samochodem i auto się przewróciło. Przez kilka godzin na A2 były utrudnienia w ruchu.

Wypadek miał miejsce 3 grudnia po południu. Ciężarówka przewróciła się na 170 km A2, między węzłami Luboń a Krzesiny, jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Przewrócona ciężarówka zablokowała łącznicę Kórnik – Świecko oraz Warszawa – Kórnik.

Na miejscu pracują służby. Kierowca ciężarówki odniósł obrażenia. Są utrudnienia w ruchu, a sytuacji nie poprawia padający śnieg.

Gmina wystawiła na sprzedaż autobus. Ale jaki!

0

Urząd Gminy Powidz wystawił na sprzedaż autobus Autosan, który przez wiele lat pełnił funkcje autobusu szkolnego. To gratka dla miłośników takich pojazdów, zwłaszcza że silnik jest po remoncie, a cena – okazyjna.

„Urząd Gminy Powidz ogłasza pisemne składanie ofert na sprzedaż zbędnego i zużytego składnika majątku tj. autobus Autosan H9/21” – informuje gmina na swojej stronie. Autosan ma 21 lat, przejechał 418 tys. km i został wycofany z użycia ze względu na korozję cześci bagażowej, nie posiada też aktualnego przeglądu, ale silnik autobusu jest po remoncie. Gmina chce za niego 13 tys. zł.

Autobus można także obejrzeć na parkingu przy urzędzie gminy, ale trzeba się wcześniej umówić telefonicznie. Chętni muszą złożyć pisemną ofertę do 7 grudnia, do godziny 10.00 – wtedy też odbędzie się przetarg.

Zwłoki mężczyzny znalezione w stawie. Policja pod nadzorem prokuratury ustala przyczyny i okoliczności tragedii

0

W miejscowości Kwileń pod Choczem w powiecie pleszewskim w tamtejszym stawie znaleziono zwłoki mężczyzny. Nie udało się go uratować. Policja pod nadzorem prokuratury ustala przyczyny i okoliczności tragedii.

Wszystko zaczęło się od zauważenia nad stawem zaparkowanego samochodu. Obok leżało zdjęte i złożone ubranie. Natychmiast wezwano straż pożarną i już po kilkunastu minutach na miejscu były zastępy JRG z Pleszewa oraz OSP Kwileń i OSP Chocz.

Jak powiedział portalowi „pleszew24 INFO” Paweł Minier z PSP w Pleszewie, strażacy, wyposażeni w odpowiedni sprzęt do ratowania na lodzie, weszli na powierzchnię zamarzniętego stawu i około 4 metrów od brzegu zauważyli załamany lód. Wszystko wskazywało na to, że pod lodem ktoś jest, dlatego strażacy wezwali grupę sonarową z Poznania oraz grupę płetwonurków z Konina.

Jednak w czasie czekania na przyjazd specjalistów strażacy zauważyli ciało dryfujące w wodzie. Odwołali więc płetwonurków i wyciągnęli zwłoki na brzeg. Niestety, na ratunek było już za późno. Mężczyzna nie żył.

Policja pod nadzorem prokuratury prowadzi działania mające ustalić okoliczności i przyczyny zdarzenia.

Miejska choinka zabłyśnie!

0

Włączenie światełek na miejskiej choince, kolędy i piosenki świąteczne w wykonaniu artystów Teatru Muzycznego, a także pokaz akrobacji. To wszystko czeka 3 grudnia na tych, którzy przyjdą na plac Kolegiacki o godzinie 17.00.

Zgodnie z wieloletnią tradycją włączenie oświetlenia miejskiej choinki ma zawsze bardzo uroczystą oprawę – nie inaczej będzie i w tym roku. Uroczystość zaplanowano na 3 grudnia o godzinie 17.00 – wtedy światełka na choince włączy Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Po ich zapaleniu będzie można obejrzeć pokaz akrobacji oraz posłuchać muzycznych zimowych hitów w wyjątkowym wykonaniu. Na choinkowej scenie wystąpią bowiem artyści Teatru Muzycznego w Poznaniu i wokaliści znani z programu The Voice of Poland, a świąteczne utwory będą wykonane we wszystkich możliwych stylach: od klasyki po rocka.

Warto przypomnieć, że na poznaniaków czekają też dwa świąteczne jarmarki w ramach Betlejem Poznańskiego. Jeden na placu Wolności, czyli rzut beretem od placu Kolegiackiego, a drugi nieco dalej, bo na terenach MTP. Na obu na zainteresowanych czekają stragany z prezentami, jedzeniem i grzanym winem, a także atrakcje takie jak młyńskie koło, karuzele czy lodowisko pod chmurką, które znajduje się na MTP.

Wypalanie kabli na Wildzie. Strażnicy miejscy wręczyli dwa mandaty

0

Nieprzyjemny, choć dobrze znany zapach ściągnął strażników miejskich na Wolne Tory na Wildzie. Zgodnie z przewidywaniami znaleźli tam ognisko, w którym były wypalane kable .

Całe zdarzenie miało miejsce 30 listopada. Strażnicy miejscy podczas swojego patrolu na Wildzie nagle poczuli nieprzyjemny zapach palonego plastiku – i poszli za węchem, który doprowadził ich do ogniska, w którym wypalano kable.

Zdanie może nie byłoby tak łatwe, gdyby nie to, że mężczyzna, który w taki sposób postanowił pozbyć się plastikowych izolacji z kabli, był pod wpływem alkoholu. To spowodowało, że stracił czujność i dał się zaskoczyć przez strażników.

„Wypalanie kabli i alkohol to raczej nie jest dobre połączenie” – podsumowali strażnicy. – „Przekonał się o tym wczoraj jeden mężczyzna, który został przyłapany na gorącym uczynku. Strażników z referatu interwencyjno-drogowego zwabił nieprzyjemny zapach w rejonie wolnych torów na Wildzie, gdzie prowadzili inne czynności. Sprawca wykroczenia został ukarany dwoma mandatami karnymi i otrzymał polecenie uprzątnięcia „ogniska”.

Dużo śniegu na poznańskich drogach. Co z odśnieżaniem?

0

Zaśnieżone Witosa i Niestachowska, a Wojska Polskiego z koleinami wyjeżdżonego śniegu. Tak wyglądały główne ulice w Poznaniu 3 grudnia o 7.00 rano. Mimo że wszystkie prognozy ostrzegały przed opadami śniegu.

Witosa i Niestachowska, tak samo jak Wojska Polskiego z pewnością nie są osiedlowymi uliczkami, znajdującymi się na szarym końcu, jeśli chodzi o kolejność odśnieżania. Ale 3 grudnia o 7.00 rano tak właśnie wyglądały: rozjeżdżony śnieg i koleiny utrudniały poruszanie się kierowcom – a warto zwrócić uwagę, że po wszystkich tych ulicach kursują także miejskie autobusy.

Pierwsze piaskarki w tym rejonie pojawiły się dopiero około godziny 8.00 rano. Oczywiście, można powiedzieć, że niedzielny poranek na początku grudnia nie jest porą szczególnie intensywnego ruchu samochodów. Jednak wbrew pozorom ten ruch jest spory, o czym może świadczyć choćby ten rozjeżdżony śnieg na jezdni. Kursują miejskie autobusy, dla których odśnieżona droga również ma znaczenie, bo wpływa na punktualność jazdy.

Zarząd Dróg Miejskich, zgodnie z informacją na stronie Akcji Zima,  3 grudnia zaplanował na drogach działania profilaktyczne na sieci strategicznej i sieci podstawowej, aby zapobiegać tworzeniu się gołoledzi. Informuje też, że aktualizacja planu działań następuje co 6 godzin. Tylko że na drogach w ogóle tego nie było widać. Mieszkańcy Poznania, którzy w niedzielę rano musieli wyjechać w ważnych sprawach czy po prostu do pracy – mieli spore problemy z dotarciem do celu.

Gigantyczna awaria wody w Poznaniu. Co się wydarzyło?

0

Awaria magistrali wodociągowej, do której doszło 2 grudnia spowodowała, że wody nie miała duża część Poznania. 

Do awarii doszło 2 grudnia około godziny 15.00 w rejonie ulic Romana Maya i Gołężyckiej. Wkrótce pierwsi poznaniacy zaczęli odczuwać spadki ciśnienia wody, a później jej brak. Próbowali sprawdzić na stronie Aquanetu, co się dzieje, dzwonili na infolinię – ale strona spółki nie działała, tak samo jak infolinia.

Mieszkańcy wymieniali się informacjami na grupach na Facebooku: Jeżyce, Winiary, Wilda, Grunwald, Łazarz i inne dzielnice, które mają swoje nieformalne grupy na tym portalu. Szybko się zorientowali, że skala zdarzenia jest bardzo duża, bo wody nie ma w dużej części miasta.

Informacja od Aquanetu pojawiła się dopiero o godzinie 16.11 na portalu X. Wcześniej zdążyło informację o awarii zamieścić Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Poznania na FB, a także większość miejskich mediów. Aquanet zamieścił też komunikat na swojej stronie, gdy już udało się ją uruchomić – ale stało się to dopiero po przywróceniu już wody w mieście, o godzinie 17.39.

„Doszło do awarii magistrali wodociągowej w okolicach ulicy Romana Maya i Gołężyckiej w Poznaniu” – informuje Aquanet w komunikacie na stronie. – „W wyniku awarii wystąpiły problemy z obniżonym ciśnieniem wody lub brakiem wody w różnych rejonach Poznania. Obecnie został zamknięty odcinek awarii, który uległ awarii dzięki czemu woda powinna już wracać. Jednak w najbliższym czasie mogą jeszcze występować problemy z ciśnieniem wody w niektórych rejonach miasta”.

Mecz w śniegu. Lech Poznań wygrywa w Kielcach!

0

Mimo bardzo złych warunków pogodowych, spotkanie Korony Kielce z Lechem Poznań zostało rozegrane. Lechitom udało się wygrać ten mecz i wracają do Poznania z trzema punktami.

Do ostatniej chwili można było się zastanawiać czy do spotkania w ogóle dojdzie. Dwa mecze zostały dzisiaj odwołane z powodu intensywnych opadów śniegu, a sytuacja w Kielcach również wyglądała bardzo źle. Ostatecznie spotkanie się odbyło.

Na początku sytuacja nie wyglądała jeszcze tak źle, ale z upływem minut spadało coraz więcej śniegu i na boisku było coraz więcej przypadku. W tych warunkach z dobrej strony pokazali się bramkarze obu zespołów.

Jako pierwsi doskonalą okazję do zdobycia bramki miał Gholizadeh, który już w drugiej minucie po podaniu od Ba Loua znalazł się przed bramkarzem rywali, ale uderzył bardzo słabo. Następnie dobrą okazję miał sam Ba Loua, ale jego strzał poleciał na bramką. Później gra było już mocno szarpana, a w drugiej części gry momentami przewagę mieli gospodarze (bardzo dobrze w bramce pokazał się Mrozek).

Decydujący cios padł w 86′ minucie. Artur Sobiech przejął piłkę w środku boiska, i zagrał na wolne pole do Velde. Pomocnik „Kolejorza” w swoim stylu zbiegł do środka i mocno uderzył w kierunku dalszego słupka, zapewniając Lechowi zwycięstwo.

W następnej kolejce poznaniacy zmierzą się u siebie z Piastem Gliwice. W międzyczasie czeka ich mecz z Arką Gdynia w Pucharze Polski.

Latarnie na Starym Rynku już świecą. „Po zakończeniu wszystkich prac Stary Rynek będzie wyglądał bajkowo”

0

Prezydent Jacek Jaśkowiak poinformował, że zamontowane latarnie już świecą – na razie w południowej i zachodniej części rynku. „Stopniowo pojawiać się będą kolejne” – obiecał prezydent.

Na Starym Rynku prace trwają, choć miały się zakończyć listopadzie. Teraz trwa sadzenie drzew, choć pogoda nie jest zbytnio odpowiednia do takich prac, i udostępnianie kolejnych partii rynku, już z nową nawierzchnią, pieszym – a także montaż latarni. I niektóre z nich już zostały włączone.

„Dziś zapaliliśmy pierwsze lampy na Starym Rynku” – napisał na swoim profilu na Facebooku Jacek Jaśkowiak. – „Nowe latarnie świecą już w południowej i zachodniej części rynku. Stopniowo pojawiać się będą kolejne, nie tylko wzdłuż chodników, ale też wokół wewnętrznej zabudowy rynku, gdzie przewidziano drugą linię oświetlenia. Odpowiednio oświetlone zostaną również budynki. Po zakończeniu wszystkich prac Stary Rynek będzie wyglądał bajkowo”.

Przypomnijmy, że termin ukończenia prac na Starym Rynku zmieniał się wielokrotnie: od maja 2023 poprzez sierpień tego samego roku aż do 21 listopada, końca listopada i – aktualnego – końca roku. Czy tego terminu uda się dotrzymać – czas pokaże. Przy obecnej pogodzie, czyli padającym śniegu i mrozie na pewno nie będzie to łatwym zadaniem.

Czad w mieszkaniu. Cztery osoby trafiły do szpitala

0

Czteroosobowa rodzina ucierpiała z powodu ulatniania się tlenku węgla w mieszkaniu na osiedlu Piastów w Ostrzeszowie. Na miejscu interweniowali strażacy – ich czujniki wykazały podwyższony poziom tlenku węgla.

Zdarzenie miało miejsce z 29 na 30 listopada w budynku wielorodzinnym. Strażacy otrzymali wezwanie po godzinie 1.30 w nocy. Jak powiedział portalowi „wlkp24 INFO” mł. kpt. Radosław Gatkowski z KP PSP w Ostrzeszowie, w zgłoszeniu była informacja, że cała rodzina poczuła się źle, a dziecko straciło przytomność. Strażacy więc po przybyciu na miejsce przede wszystkim sprawdzili poziom tlenku węgla w mieszkaniu – i okazało się, że w łazience jest on podwyższony.

Cała rodzina natychmiast została przewieziona do szpitala, a strażacy dokładnie przewietrzyli mieszkanie. Po przewietrzeniu urządzenia już nie wykazały obecności tlenku węgla. Zdaniem strażaków czad ulatniał się z uszkodzonego kotła gazowego.