Strona główna Blog Strona 481

Ferie zimowe w Poznaniu. Duże zmiany w rozkładzie jazdy. Zobacz szczegóły!

0

W związku z feriami zimowymi, które odbędą się w dniach od 12 do 23 lutego, władze miasta informują o wprowadzeniu tymczasowych zmian w rozkładzie jazdy komunikacji miejskiej. Zmienione godziny kursowania autobusów mają na celu dostosowanie usług transportowych do okresu mniejszego zapotrzebowania, wynikającego z przerwy w nauczaniu szkolnym.

W czasie dwutygodniowych ferii zimowych niektóre linie autobusowe zostaną czasowo zawieszone. Wśród nich znajdują się linie numer 124, 886 oraz 889, które nie będą obsługiwane w wymienionym okresie. Dodatkowo, autobusy kursujące na liniach 154, 188 i 198 nie będą wykonywać dodatkowych kursów przewidzianych specjalnie dla uczniów, co jest standardową praktyką w dni nauki szkolnej.

Oprócz zawieszenia niektórych linii, zauważalne będą także zmiany w trasach innych autobusów. Na przykład linia numer 312 nie będzie zatrzymywać się na przystanku Bolechowo-Osiedle/Zespół Szkół, a linia numer 323 ominie przystanek Mielno/Lisia. Zmiany dotkną również linie 431 i 432, które nie będą wjeżdżać na przystanki Kleszczewo/Szkoła II oraz Bylin/Wieś.

Ponadto, zostaną wprowadzone modyfikacje w godzinach kursowania linii takich jak 560, gdzie poranny kurs z Zaniemyśla zostanie przesunięty o 10 minut wcześniej. Kursy linii 603, 729 oraz 905 również ulegną zmianie, z pominięciem niektórych godzin wyjazdów lub z przystanków.

Wszystkie zmiany zaczynają obowiązywać od pierwszego dnia ferii, 12 lutego, i potrwają do ich zakończenia, czyli 23 lutego. Mieszkańcy planujący podróże miejskim transportem w tym okresie powinni zapoznać się z nowym rozkładem jazdy.

Szczegółowa lista zmian w komunikacji miejskiej

Linia nr 124 – brak kursów;
Linie nr 154, 188, 198 – brak kursów szkolnych;
Linia nr 123 – z linii minibusowej będzie można także korzystać w okresie ferii szkolnych, od 12 lutego (poniedziałek) do 23 lutego (piątek);
Linia nr 312 – bez wjazdów na przystanek Bolechowo-Osiedle/Zespół Szkół;
Linia nr 323 – bez wjazdów na przystanek Mielno/Lisia;

Linia nr 431 – bez wjazdów na przystanek Kleszczewo/Szkoła II;
Linia nr 432 – bez wjazdów na przystanek Bylin/Wieś i Kleszczewo/Szkoła II;
Linia nr 501 – brak kursu o godzinie 6:09 z przystanku Błażejewo/Os. Przylesie;
Linia nr 502 – bez wjazdów na przystanek Szczodrzykowo/Szkoła;
Linia nr 527 – brak kursów szkolnych oznaczonych literą S na trasie Starołęka PKM – Wiórek oraz bez wjazdów na przystanek Kamionki/Szkoła (kursy skrócone do przystanku Kamionki/Pętla);

Linia nr 560 – kurs o godzinie 6:12 z przystanku Zaniemyśl/Kościół będzie realizowany o godzinie 6:02;
Linia nr 603 – brak kursu o godzinie 7:00 z przystanku Łęczyca/Dworcowa;
Linia nr 729 – z przystanku Ogrody nie będą wykonywane kursy o godzinach: 7:55, 8:30, 13:50, 15:30, 16:15, 17:40, a z przystanku Dopiewo/Dworzec Kolejowy o godzinach: 6:35, 6:50, 8:20, 15:00 i 16:35;
Linia nr 813 – na kursach o godzinach 14:07 i 16:12 z Ogrodów autobusy będą dodatkowo wjeżdżać na pętlę w Kokoszczynie;
Linie nr 886 i 889 – brak kursów;
Linia nr 905 – bez wjazdów na przystanek Suchy Las/TAEiS.

Zmiany będą obowiązywały od 12 lutego (poniedziałek) do 23 lutego (piątek).

Poznań pamięta. Rocznica masowych deportacji Polaków na Sybir

0

W 84. rocznicę pierwszej z masowych deportacji Polaków na Sybir, przedstawiciele władz oraz działacze społeczni złożyli hołd ofiarom tego tragicznego wydarzenia. Uroczystość odbyła się przy Pomniku Ofiar Katynia i Sybiru, znajdującym się w pobliżu Zamku Cesarskiego.

Wśród osób, które złożyły kwiaty, byli Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania, oraz jego Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. W hołdzie ofiarom pojawili się także przedstawiciele władz regionalnych, w tym wicewojewoda Karolina Fabiś-Szulc i wicestarosta poznański Tomasz Łubiński, a także członkowie stowarzyszeń sybiraków i kombatantów.

Deportacje Polaków na Sybir były elementem szeroko zakrojonej operacji przeprowadzonej przez Związek Sowiecki w latach 1940-1941, mającej na celu eliminację polskiej obecności i wpływów na okupowanych ziemiach. W pierwszej fali, która rozpoczęła się w nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku, na wschód wywieziono ponad 140 tysięcy Polaków. Wielu z nich zmarło w trakcie podróży lub z powodu ciężkich warunków na zesłaniu. Celem tych brutalnych działań było usunięcie polskiej inteligencji i innych grup społecznych uznanych za zagrożenie dla sowieckiej ideologii oraz integracja terytoriów z ZSRR.

Instytut Pamięci Narodowej informuje, że deportacje nie były jedynie aktem represji, ale strategicznym planem mającym na celu zatarcie polskości i włączenie tych terenów do struktury państwowej Związku Sowieckiego. Ofiarami wywózek były przede wszystkim osoby stanowiące ówczesną elitę, które były najbardziej świadome swojej narodowej tożsamości i państwowości.

Uroczystość w Poznaniu jest przypomnieniem o tragicznych losach Polaków w czasach II wojny światowej oraz o konieczności pielęgnowania pamięci o tych, którzy ucierpieli z powodu polityki totalitarnego reżimu.

Wypadek drogowy w pobliżu Poznania. Jedna osoba trafiła do szpitala

0

W sobotę doszło do poważnego zdarzenia drogowego na drodze wojewódzkiej nr 311 w okolicach miejscowości Rosnówko, niedaleko Poznania. W wyniku zderzenia dwóch pojazdów oraz potrącenia pieszego, ruch na tym odcinku drogi został znacznie utrudniony. Do zdarzenia zostali wezwani strażacy i służby medyczne.

Zgłoszenie o incydencie nadeszło od świadka zdarzenia. Po przybyciu na miejsce ratownicy odkryli, że doszło do kolizji dwóch samochód oraz do potrącenia osoby pieszej. Z informacji przekazanych przez oficera dyżurnego wielkopolskich strażaków wynika, że jedna osoba została poszkodowana w wyniku wypadku.

Rzecznik wielkopolskiej policji, mł. insp. Andrzej Borowiak, potwierdził, że ofiarą potrącenia jest mężczyzna, obywatel Ukrainy. Poszkodowany został przewieziony do szpitala z poważnymi obrażeniami – złamanymi obiema nogami. W chwili obecnej trwają czynności mające na celu wyjaśnienie dokładnych okoliczności tego zdarzenia.

Zmiana warty w policji. Piotr Mąka przekazuje obowiązki Tomaszowi Olczykowi

0

W dniu 9 lutego 2024 roku odbyła się uroczysta zmiana na stanowisku Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu. Po pięciu latach pełnienia funkcji, nadinspektor Piotr Mąka przekazał obowiązki inspektorowi Tomaszowi Olczykowi, który dotychczas dowodził garnizonem łódzkim.

Nadinspektor Piotr Mąka opuszcza stanowisko po ponad 32 latach zaangażowania w służbę policyjną, z czego ostatnie lata poświęcił na dowodzenie wielkopolskim garnizonem. Jego następca, inspektor Tomasz Olczyk, przyjmuje nowe wyzwanie po okresie dowodzenia policją województwa łódzkiego.

Zbiórkę rozpoczął meldunek złożony przez kom. Mikołaja Kamińskiego, dowódcę uroczystości. Następnie wprowadzono Sztandar Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, a mł. insp. Jacek Polcyn z Wydziału Kadr i Szkolenia KWP odczytał rozkazy Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji dotyczące zmiany na stanowisku komendanta.

W swoim przemówieniu nadinsp. Roman Kuster, Zastępca Komendanta Głównego Policji, podkreślił wkład nadinsp. Mąki w rozwój policji oraz jego zdolności dowódcze, które przyczyniły się do licznych sukcesów wielkopolskiego garnizonu. Inspektor Olczyk wyraził z kolei zobowiązanie do kontynuowania misji i podkreślił wagę pracy zespołowej dla zapewnienia bezpieczeństwa w regionie.

Nadinspektor Piotr Mąka wstąpił do Policji w 1991 roku, zdobywając wykształcenie wyższe na Politechnice Poznańskiej, a także ukończył studia podyplomowe z zakresu sieci komputerowych i aplikacji internetowych. Służbę rozpoczął w pionie kryminalnym, przez lata przechodząc przez różne stanowiska kierownicze, aż do osiągnięcia pozycji Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu. Za swoją służbę otrzymał liczne odznaczenia państwowe i resortowe.

Inspektor Tomasz Olczyk, rozpoczynając służbę w Policji w 1994 roku, zdobył wykształcenie w Wyższej Szkole Stosunków Międzynarodowych w Łodzi oraz w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie. Swoją karierę rozwijał głównie w pionie kryminalnym, zdobywając doświadczenie w zwalczaniu przestępczości oraz pełniąc funkcje kierownicze na różnych szczeblach. Jego osiągnięcia zostały uhonorowane wieloma odznaczeniami państwowymi i resortowymi.

Zmiana komendanta stanowi ważny moment dla Policji w Wielkopolsce, sygnalizując kontynuację pracy na rzecz bezpieczeństwa i porządku publicznego w regionie. Zarówno odchodzący, jak i nowy komendant wniosły znaczący wkład w działania policyjne na wszystkich szczeblach swojej kariery, co przyczyniło się do ich uznania oraz szacunku zarówno wśród kolegów, jak i społeczeństwa.

Pierwszy mecz Lecha z nowym trenerem. „Kolejorz” pokonał Zagłębie Lubin

0

Lech Poznań w mało emocjonującym spotkaniu pokonał 2:0 Zagłębie Lubin. Był to pierwszy ligowy mecz Mariusza Rumaka po ponownym objęciu „Kolejorza”.

Trudno było sobie wymarzyć lepszy początek meczu. Już w 3′ minucie Ba Loua wykorzystał błąd rywala i przejął piłkę w polu karnym gości. Następnie pomocnik „Kolejorza” świetnie dograł do nadbiegającego Filipa Szymczaka, który dopełnił formalności.

To był koniec dobrych wiadomości w pierwszej połowie. Lech po objęciu prowadzenia znowu się cofnął, a Zagłębie przejęło inicjatywę. Co gorsza, po jednym ze starć odnowiła się kontuzja barku Ba Loua, który był zmuszony zejść z boiska (jeszcze nie wiadomo, jak długo będzie musiał pauzować).

Nie wiem, co powiedział Mariusz Rumak w przerwie piłkarzom, ale druga połowa wyglądała już zdecydowanie lepiej. Ciągle nie był to „Kolejorz” o którym większość kibiców marzy, ale gospodarze stworzyli sobie kilka dogodnych sytuacji do zdobycia bramki i ostatecznie podwyższyli swoje prowadzenie. Autorem drugiej i, jak się okazało, ostatniej bramki był Rafał Murawski, po uderzeniu z dystansu.

A Zagłębie? Goście kilka razy zagrozili bramce Mrozka, ale naprawdę dobrą sytuację mieli tylko jedną. Pieńko po jednym z kontrataków znalazł się w sytuacji „sam na sam” z bramkarzem „Kolejorza” – jego uderzenie przeleciało jednak minimalnie obok słupka bramki.

W kolejnej kolejce lechitów czeka wyjazd do Białegostoku i spotkanie z Jagiellonią.

Dużo policja na poznańskim dworcu. Co się stało?

0

W Poznaniu na głównym dworcu miało dojść do zdarzenia z użyciem noża. Spowodowało to znaczną aktywność policji na terenie obiektu. Według wstępnych doniesień, jedna osoba została ranna.

Andrzej Borowiak, rzecznik prasowy wielkopolskiej policji, poinformował, że zdarzenie zostało zgłoszone przez poszkodowanego, który twierdził, iż został zaatakowany przez osobę bezdomną. Napastnik rzekomo użył noża, co skutkowało raną ciętą na ręce ofiary. Osoba zgłaszająca zdarzenie była pod wpływem alkoholu w chwili zdarzenia, co może wpłynąć na proces ustalania faktów.

Policja szybko zareagowała, zabezpieczając miejsce zdarzenia i rozpoczynając dochodzenie. Rzecznik prasowy zaznaczył, że poszkodowany ma stawić się na komendzie w poniedziałek w celu złożenia dokładniejszego zeznania. W międzyczasie funkcjonariusze będą próbowali ustalić, czy obszar, w którym doszło do ataku, jest objęty monitoringiem, co może przyczynić się do identyfikacji sprawcy.

Na obecnym etapie śledztwa nie udało się jeszcze ustalić tożsamości osoby odpowiedzialnej za atak.

Ruszyło doręczanie decyzji podatkowych w Poznaniu. 165 tysięcy listów w drodze

0

Mieszkańcy Poznania rozpoczęli odbiór decyzji w sprawie podatku od nieruchomości na bieżący rok. Proces doręczania, realizowany przez Pocztę Polską, ma potrwać do 23 lutego, a łączna liczba wysłanych decyzji osiągnie niemal 165 tysięcy. Coraz więcej osób korzysta z możliwości otrzymania decyzji drogą elektroniczną – w tym roku liczba ta wyniesie około 10 tysięcy.

Podatnicy, którzy otrzymują decyzje, to między innymi właściciele nieruchomości, posiadacze samoistni, użytkownicy wieczystych gruntów oraz dzierżawcy nieruchomości publicznych. W przypadku mieszkań należących do spółdzielni mieszkaniowych, to spółdzielnia odpowiada za uiszczenie podatku, później przekazując jego koszty mieszkańcom w ramach czynszu.

Doręczanie decyzji w formie hybrydowej, czyli drukowanie, kopertowanie i dostarczanie decyzji, przynosi miastu oszczędności. Zbigniew Talarczyk, zastępca dyrektora Wydziału Obsługi Urzędu Miasta Poznania, podkreśla również zalety wykorzystania Elektronicznych Potwierdzeń Odbioru (EPO), które zastępują tradycyjne potwierdzenia papierowe i pozwalają na śledzenie statusu przesyłki w czasie rzeczywistym.

Zgodnie z zapowiedziami, od 1 października 2024 r. samorządy będą zobowiązane do korzystania z ustawy o doręczeniach elektronicznych, co umożliwi przesyłanie korespondencji wyłącznie w formie elektronicznej do adresatów zarejestrowanych w Bazie Adresów Elektronicznych.

Oferta kolejowa w Ostrowie Wielkopolskim ulegnie poprawie?

Mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego, czwartego co do wielkości miasta w województwie wielkopolskim, może spotkać miła niespodzianka w postaci ulepszonej oferty połączeń kolejowych. Zainteresowanie tym zagadnieniem wyraziła posłanka Paulina Matysiak, która skierowała interpelację w tej sprawie, apelując o rozważenie zmiany trasy niektórych pociągów tak, aby zatrzymywały się one także na stacji Ostrów Wielkopolski. Ewentualne zmiany nie nastąpią jednak szybko.

Aktualnie niektóre połączenia Intercity, w tym „Włókniarz”, „Cegielski” oraz „Koziołek”, omijają Ostrów na swojej trasie. Zmiana ta mogłaby znacząco ułatwić mieszkańcom dostęp do bezpośrednich połączeń z miejscowościami takimi jak Włoszczowa, Drzewica, Przysucha czy Radom, a także uatrakcyjnić podróże w kierunku Łodzi, Krakowa i Lublina.

Piotr Malepszak, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, odpowiedział na interpelację posłanki, wyjaśniając, że rozkład jazdy na rok 2023/2024 jest już ustalony i nie przewiduje się możliwości dokonania zmian w tym okresie. Podkreślił, że przy planowaniu połączeń brane są pod uwagę rozmaite czynniki, w tym prace inwestycyjne na sieci kolejowej i chęć utrzymania stabilności oferty.

Malepszak zwrócił uwagę, że proponowane zmiany mogłyby wprowadzić znaczne komplikacje w funkcjonowaniu całej sieci połączeń kolejowych. Mimo to, każdy przekazany sygnał i uwaga do Ministerstwa są indywidualnie rozpatrywane, a sugestie mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego zostaną wzięte pod uwagę przy analizie możliwości dla kolejnego rocznego rozkładu jazdy.

Na chwilę obecną, mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego mogą korzystać z 13 par pociągów zgodnie z obecnym rozkładem, co jest korzystniejszą ofertą niż dla niektórych sąsiednich stacji. Ministerstwo Infrastruktury oraz PKP Intercity kontynuują prace nad udoskonaleniem oferty przewozowej, mając na uwadze komfort i bezpieczeństwo podróży oraz potrzeby pasażerów z mniejszych miejscowości na trasie przebiegu pociągów.

Uroczyste obchody stulecia rozejmu w Trewirze

0

W stulecie zakończenia walk o Wielkopolskę, na skwerze imienia marszałka Ferdynanda Focha w Poznaniu, odbyły się uroczystości upamiętniające rozejm w Trewirze. Traktat podpisany 16 lutego 1919 roku był pierwszym oficjalnym dokumentem uznającym wysiłki Powstania Wielkopolskiego i włączającym region Wielkopolski w granice odrodzonej Rzeczypospolitej Polskiej.

W trakcie wydarzenia Sekretarz Miasta Poznania, Stanisław Tamm, podkreślił znaczenie marszałka Focha dla Polski, Poznania oraz Wielkopolski, zaznaczając, że to właśnie dzięki jego zaangażowaniu traktat w Trewirze odniósł się do sukcesu Powstania Wielkopolskiego, wytyczając granicę demarkacyjną pomiędzy Polską a Niemcami. Tamm wskazał, że rozejm miał na celu zakończenie konfliktu oraz stanowił ważny krok w procesie stabilizacji sytuacji politycznej w regionie.

Prezes Wielkopolskiego Oddziału Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, Wawrzyniec Wierzejewski, podkreślił, że Powstanie Wielkopolskie zyskało międzynarodowe uznanie dzięki wsparciu ze strony sojuszników, w tym Stanów Zjednoczonych, oraz osobistemu zaangażowaniu marszałka Focha. Traktat z Trewiru potwierdził, że niemiecki argument o wewnętrznej kwestii konfliktu jest nieprawdziwy i że sprawa ta wymaga międzynarodowych negocjacji.

Rocznica podpisania traktatu rozejmowego została uczczona przez liczne grono, w tym przez konsula honorowego Francji w Poznaniu, Igora Kraszewskiego, przedstawicieli władz lokalnych, służb mundurowych, organizacji kombatanckich, harcerzy oraz uczniów. Podczas uroczystości odczytano list od Wojewody Wielkopolskiego, a młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Marcinkowskiego zaprezentowała program artystyczny.

Niemniej jednak formalna deklaracja rozejmu nie zakończyła natychmiastowo wszystkich działań wojennych, które trwały aż do czerwca. Ostateczną kres konfliktowi polsko-niemieckiemu położył traktat wersalski.

Duży pożar w Wielkopolsce. Na miejscu 19 zastępów straży pożarnej

0

W miejscowości Przysieka Polska, w województwie wielkopolskim, wybuchł pożar na terenie przedsiębiorstwa zajmującego się składowaniem odpadów. Zdarzenie miało miejsce około południa. Ogień objął znaczną hałdę śmieci, rozciągającą się na obszarze o wymiarach 20 na 40 metrów i osiągającą wysokość 6 metrów.

Służby ratunkowe szybko zareagowały na zgłoszenie, wysyłając na miejsce zdarzenia 19 zastępów strażackich. Dodatkowo, skierowano na miejsce specjalistyczną grupę chemiczną z Poznania, aby wsparła lokalne siły w zwalczaniu pożaru. W trakcie akcji gaśniczej zaobserwowano wybuchy, które najprawdopodobniej były spowodowane obecnością opakowań po dezodorantach, przechowywanych wśród składowanych odpadów.

Na chwilę obecną nie odnotowano żadnych poszkodowanych w wyniku tego zdarzenia. Pomimo występującego intensywnego zadymienia, nie wpłynęło to na ruch kolejowy w regionie. Pociągi kontynuują swoje trasy, chociaż w rejonie pożaru poruszają się z niższą prędkością.

Władze monitorują sytuację, a działania strażaków koncentrują się na opanowaniu pożaru i zminimalizowaniu potencjalnego zagrożenia dla zdrowia i życia mieszkańców oraz dla środowiska naturalnego.

Mecz Lecha Poznań. Jak najłatwiej dotrzeć na stadion?

0

Kibice Lecha Poznań, którzy planują udział w nadchodzącym meczu na stadionie miejskim w sobotę, 10 lutego, mogą liczyć na poprawę dojazdu i organizacji ruchu. Najefektywniejszą formą dotarcia na obiekt ma być skorzystanie z transportu publicznego.

W dniu meczu, który rozpocznie się o godzinie 20:00, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów i autobusów. Linie 145, 163, 191, i 193 będą obsługiwane przez większy tabor, a linie 1, 6, 13, i 15 otrzymają wzmocnienie w postaci dodatkowych przejazdów przed oraz po wydarzeniu sportowym.

Dodatkowo, w ramach współpracy ZTM i klubu Lech Poznań, posiadacze biletów na mecz mogą korzystać z darmowych przejazdów komunikacją miejską w dniu wydarzenia, do trzech godzin przed rozpoczęciem spotkania i do dwóch godzin po jego zakończeniu.

Dla fanów przybywających własnymi samochodami przygotowano zmiany w organizacji ruchu oraz informacje o dostępnych parkingach. W okolicy stadionu dostępne są miejsca postojowe, w tym parking przy stadionie, parking przy ul. Smoluchowskiego, Business Garden, przy budynku Pixel Poznań, ul. Cmentarna/Grunwaldzka, Wielopoziomowy Parking Podziemny MTP, parking buforowy przy Dworcu Zachodnim oraz parking pod Kaponierą. Około 1,5 godziny przed rozpoczęciem meczu nastąpią zmiany w organizacji ruchu w pobliżu stadionu, w tym zamknięcie niektórych ulic, co ma na celu zapewnienie płynnego przepływu ruchu i minimalizację niedogodności dla mieszkańców okolic.

Służby policji i straży miejskiej wraz z Nadzorem Ruchu MPK będą czuwać nad porządkiem i bezpieczeństwem w rejonie stadionu. Mapa parkingów oraz szczegóły dotyczące zmian w organizacji ruchu dostępne są na oficjalnej stronie klubu Lecha Poznań. Fanów zachęca się do wcześniejszego zaplanowania podróży i skorzystania z transportu publicznego bądź przypisanych parkingów, aby uniknąć ewentualnych utrudnień.

Tragiczne skutki wypadku w Wielkopolsce. Trzecia ofiara śmiertelna po kolizji z ciężarówką

0

Bilans tragicznego wypadku w Dusznikach, do którego doszło w styczniu, wzrósł. Zmarł 20-letni kierowca, który był uczestnikiem zdarzenia. Wcześniej w wyniku tego samego wypadku życie straciły dwie inne osoby.

Pod koniec stycznia, na ulicy Chełmińskiej w Dusznikach doszło do groźnego wypadku drogowego. Zgromadzone przez policję informacje wskazują, że pojazd osobowy marki Ford Kuga uderzył w tył zaparkowanego na poboczu ciężarówki.

Na miejscu zginęły dwie osoby podróżujące fordem – 19-letnia kobieta oraz 21-letni mężczyzna. Dwie kolejne osoby – 23-letni pasażer oraz 20-letni kierowca – zostały przewiezione do szpitala w ciężkim stanie. Mimo wysiłków personelu medycznego, 20-letni kierowca zmarł 5 lutego.

Stan 23-letniego pasażera, który również ucierpiał w wypadku, jest stabilny i nie zagraża jego życiu. Policja kontynuuje dochodzenie w sprawie okoliczności tego tragicznego wypadku.

Ostrzeżenie IMGW dla Wielkopolski

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) ostrzega mieszkańców Wielkopolski przed potencjalnymi zagrożeniami związanymi z wezbraniem rzek w regionie. Oczekuje się, że poziomy wód w Kanałach Mosińskim i Obra przekroczą stany alarmowe, co może prowadzić do powodzi.

W związku z przewidywanymi opadami i wzrostem poziomów wód, IMGW wydało ostrzeżenie dotyczące rzek w Wielkopolsce. Specjaliści przewidują, że od piątku 9 lutego do poniedziałku 12 lutego nastąpi wezbranie wód, które może przekroczyć zarówno stany alarmowe, określone jako stopień 3, jak i stany ostrzegawcze, oznaczone jako stopień 2.

Mieszkańcy obszarów położonych wzdłuż Kanału Mosińskiego oraz zlewni rzeki Obra powinni być szczególnie czujni i przygotowani na możliwość wystąpienia lokalnych podtopień. Zaleca się monitorowanie komunikatów wydawanych przez lokalne służby zarządzania kryzysowego oraz przestrzeganie zaleceń służb ratunkowych, które mogą wydawać dodatkowe instrukcje w przypadku pogorszenia się sytuacji.

11-latek potrącony na przejściu dla pieszych. Trafił do szpitala

0

W Kaliszu doszło do poważnego wypadku na przejściu dla pieszych. 11-letni chłopiec został potrącony przez samochód. Dziecko z obrażeniami trafiło do szpitala.

W piątkowe popołudnie, 9 lutego, na ulicy Łódzkiej w Kaliszu doszło do zdarzenia drogowego, w którym ucierpiał 11-letni pieszy. Chłopiec, przechodząc przez oznakowane przejście dla pieszych, został uderzony przez samochód marki Mercedes. W wyniku zdarzenia poszkodowany został niezwłocznie przewieziony do szpitala w celu udzielenia niezbędnej pomocy medycznej.

Kierowca Mecedesa oddalił się z miejsca wypadku. Został jednak szybko namierzony i zatrzymany przez funkcjonariuszy policji w miejscowości Opatówek. Okazało się, że kierujący pojazdem to 84-letni mężczyzna. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego postanowili zatrzymać mężczyźnie prawo jazdy za rażące naruszenie przepisów ruchu drogowego. Sprawa trafi do sądu.

Empatia i zdecydowane działanie. Mieszkaniec Wielkopolski uratował mężczyznę

0

W dramatycznych okolicznościach mieszkaniec Rogoźna, Pan Maciej, wykazał się niezwykłą odwagą i empatią, ratując życie 52-letniego mężczyzny, który znalazł się w sytuacji zagrożenia życia. Do zdarzenia doszło na ulicy Boguniewskiej – mężczyzna nagle stracił równowagę i wpadł do głębokiego rowu melioracyjnego pełnego wody.

Pan Maciej, będąc świadkiem tego zdarzenia, nie zawahał się ani chwili. Podjął szybką i zdecydowaną akcję ratunkową, wchodząc do zimnej wody, aby pomóc nieznajomemu. Udało mu się wydobyć poszkodowanego na brzeg. Po zorientowaniu się, że stan zdrowia mężczyzny jest poważnie zagrożony, natychmiast wezwał służby ratunkowe i opiekował się nim do ich przybycia.

Policja podkreśla, jak ważne jest odpowiednie reagowanie w takich sytuacjach. Zbyt często ludzie mogą przejść obojętnie obok osoby potrzebującej pomocy, tłumacząc sobie, że ktoś jest nietrzeźwy lub poradzi sobie sam. Tymczasem każde zauważone zagrożenie powinno skłaniać do działania, choć równocześnie ważne jest, aby nie narażać przy tym własnego życia.

Działanie Pana Macieja pokazuje, jak wiele może zmienić jedna osoba, która postanowiła nie być obojętna na los innych. Jego szybka i odpowiedzialna reakcja uratowała życie mężczyzny, który dzięki temu otrzymał potrzebną pomoc medyczną.

Dramatyczny wypadek w Wielkopolsce. 27-letnia kobieta w ciężkim stanie

0

W Kaliszu doszło do dramatycznego zdarzenia drogowego, w którym poważnie ranna została 27-letnia kobieta. W piątkowy poranek, 9 lutego, na ulicy Dobrzeckiej w Kaliszu, młoda kobieta została potrącona przez wyjeżdżający tyłem samochód dostawczy. Kierowca, nie zdając sobie sprawy z wypadku, opuścił miejsce zdarzenia. Poszkodowana walczy o życie w szpitalu.

Wypadek miał miejsce w pobliżu skrzyżowania z ulicą Stanisława Staszica, kiedy to 69-letni kierowca busa, cofając z bramy, nie zauważył i potrącił kobietę, która wychodziła z tej samej bramy. Po potrąceniu ofiary, kierowca błędnie przypuszczając, że najechał na krawężnik, oddalił się z miejsca zdarzenia. Ranna kobieta doznała poważnych urazów.

Służby medyczne niezwłocznie przewiozły poszkodowaną do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Perzyny. Tam, na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej, podjęto intensywną walkę o jej życie. Pacjentka ma przejść operację, a jej stan lekarze określają jako ciężki.

Policja, po pewnym czasie od zdarzenia, zdołała namierzyć i zatrzymać 69-letniego kierowcę. Mężczyzna był trzeźwy i nie był świadomy spowodowanego wypadku. Obecnie trwają dalsze działania mające na celu ustalenie dokładnych okoliczności i przyczyn tego wypadku.

Ostrzeżenie przed poważnymi wezbraniami w Wielkopolsce

0

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenie najwyższego, trzeciego stopnia dotyczące ryzyka powodziowego na terenie Wielkopolski. W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami atmosferycznymi nadchodzące dni mogą przynieść istotne wezbrania rzek, które w niektórych miejscach mogą przekroczyć stany alarmowe.

Alarm hydrologiczny ogłoszono dla obszarów nad rzekami Łużyca i Swędrnia, które przepływają przez województwa łódzkie i wielkopolskie. Zgodnie z wydanym komunikatem, wskutek spodziewanych opadów deszczu, na stacji wodowskazowej Kraszewice nad Łużycą oraz w profilu wodowskazowym Dębe na Swędrni, spodziewane są wzrosty poziomu wody do stanów alarmowych.

Ponadto, sytuacja hydrologiczna w zlewni rzeki Barycz również budzi poważne zaniepokojenie. W Kanclerzowicach na Sąsiecznicy i w Korzeńsku na Orli przekroczone zostały już stany alarmowe, a tendencja rosnąca poziomu wody jest nadal utrzymywana, co może prowadzić do lokalnych podtopień i powodzi.

Ostrzeżenie dla regionu nad rzeką Barycz zostało wydłużone i dotyczy teraz okresu od 8 lutego 2024 roku od godziny 10:38 do 12 lutego 2024 roku do godziny 09:00. Dla Łużycy i Swędrni ostrzeżenie obowiązywać będzie od 9 lutego 2024 roku od godziny 14:41 do 11 lutego 2024 roku do godziny 11:00.

Wypadek w Poznaniu. Zderzenie tramwaju z samochodem osobowym na ulicy Grunwaldzkiej

0

Na ulicy Grunwaldzkiej doszło do zderzenia tramwaju z samochodem osobowym, co spowodowało znaczne utrudnienia w ruchu. Zgodnie z wstępnymi informacjami, w wyniku zdarzenia poszkodowana została kobieta kierująca pojazdem. Służby ratownictwo medyczne natychmiast zajęły się opieką nad ofiarą wypadku, jednak na chwilę obecną nie wiadomo, czy konieczne będzie jej przewiezienie do szpitala.

Zdarzenie miało miejsce tuż za skrzyżowaniem Grunwaldzkiej z Marszałkowską i spowodowało całkowite wstrzymanie ruchu tramwajowego w obu kierunkach. W odpowiedzi na sytuację, komunikacja miejska uruchomiła autobusy zastępcze, które mają pomóc w przemieszczaniu się pasażerów linii tramwajowych 1, 6, 13, 15. Jak zaznaczył kierownik ruchu CNR MPK, tramwaje zostały przekierowane na objazdy.

Kierowcy podróżujący w rejonie wypadku również muszą mierzyć się z komplikacjami. Z powodu zdarzenia tworzą się zatory, gdyż ruch samochodowy w stronę centrum miasta odbywa się jedynie po jednym pasie. Służby apelują o zachowanie ostrożności i cierpliwości podczas przejazdu przez obszar objęty utrudnieniami. Policja i służby drogowe pracują na miejscu, aby jak najszybciej usunąć skutki kolizji i przywrócić normalny przepływ ruchu.

Kolizja w Wielkopolsce. Cztery osoby doznały obrażeń

0

9 lutego, w okolicach południa, doszło do poważnego wypadku na krajowej trasie nr 24 w pobliżu miejscowości Daleszynek. Zderzenie dwóch pojazdów osobowych spowodowało poważne obrażenia u czterech osób.

Zgłoszenie o zdarzeniu wpłynęło do służb ratunkowych o godzinie 13.29. W wyniku kolizji, której okoliczności są jeszcze badane, dwa auta – Opel oraz Volkswagen – zderzyły się czołowo. W rezultacie, trzy osoby zostały zakleszczone w pojazdach, wymagając natychmiastowej pomocy.

Na miejsce natychmiast skierowano liczne siły pomocnicze, w tym strażaków z jednostek z Kwilcza, Lubosza i Pniew oraz zespół z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Międzychodzie. Dodatkowo, na miejsce zdarzenia przybyła policja oraz dwa Zespoły Ratownictwa Medycznego.

St. kpt. Krzysztof Grześkowiak z Zespołu Prasowego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Międzychodzie poinformował, że w wyniku wypadku poszkodowane zostały cztery osoby – dwie kobiety i dwóch mężczyzn. Na czas trwania akcji ratunkowej droga w miejscu zdarzenia została zamknięta dla ruchu w obu kierunkach.

Ostatecznie wszystkie cztery ofiary wypadku zostały przetransportowane do szpitala. Obecnie trwa dokładne ustalanie przyczyn i okoliczności, które doprowadziły do tego zdarzenia.