Sprawdzanie zgód TCF
środa, 15 maja, 2024

Poznań pamięta. Rocznica masowych deportacji Polaków na Sybir

W 84. rocznicę pierwszej z masowych deportacji Polaków na Sybir, przedstawiciele władz oraz działacze społeczni złożyli hołd ofiarom tego tragicznego wydarzenia. Uroczystość odbyła się przy Pomniku Ofiar Katynia i Sybiru, znajdującym się w pobliżu Zamku Cesarskiego.

Wśród osób, które złożyły kwiaty, byli Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania, oraz jego Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. W hołdzie ofiarom pojawili się także przedstawiciele władz regionalnych, w tym wicewojewoda Karolina Fabiś-Szulc i wicestarosta poznański Tomasz Łubiński, a także członkowie stowarzyszeń sybiraków i kombatantów.

Deportacje Polaków na Sybir były elementem szeroko zakrojonej operacji przeprowadzonej przez Związek Sowiecki w latach 1940-1941, mającej na celu eliminację polskiej obecności i wpływów na okupowanych ziemiach. W pierwszej fali, która rozpoczęła się w nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku, na wschód wywieziono ponad 140 tysięcy Polaków. Wielu z nich zmarło w trakcie podróży lub z powodu ciężkich warunków na zesłaniu. Celem tych brutalnych działań było usunięcie polskiej inteligencji i innych grup społecznych uznanych za zagrożenie dla sowieckiej ideologii oraz integracja terytoriów z ZSRR.

Instytut Pamięci Narodowej informuje, że deportacje nie były jedynie aktem represji, ale strategicznym planem mającym na celu zatarcie polskości i włączenie tych terenów do struktury państwowej Związku Sowieckiego. Ofiarami wywózek były przede wszystkim osoby stanowiące ówczesną elitę, które były najbardziej świadome swojej narodowej tożsamości i państwowości.

Uroczystość w Poznaniu jest przypomnieniem o tragicznych losach Polaków w czasach II wojny światowej oraz o konieczności pielęgnowania pamięci o tych, którzy ucierpieli z powodu polityki totalitarnego reżimu.

Źródło: UMP
Strona głównaPoznańPoznań pamięta. Rocznica masowych deportacji Polaków na Sybir