niedziela, 25 lutego, 2024

Uroczyste obchody stulecia rozejmu w Trewirze

W stulecie zakończenia walk o Wielkopolskę, na skwerze imienia marszałka Ferdynanda Focha w Poznaniu, odbyły się uroczystości upamiętniające rozejm w Trewirze. Traktat podpisany 16 lutego 1919 roku był pierwszym oficjalnym dokumentem uznającym wysiłki Powstania Wielkopolskiego i włączającym region Wielkopolski w granice odrodzonej Rzeczypospolitej Polskiej.

W trakcie wydarzenia Sekretarz Miasta Poznania, Stanisław Tamm, podkreślił znaczenie marszałka Focha dla Polski, Poznania oraz Wielkopolski, zaznaczając, że to właśnie dzięki jego zaangażowaniu traktat w Trewirze odniósł się do sukcesu Powstania Wielkopolskiego, wytyczając granicę demarkacyjną pomiędzy Polską a Niemcami. Tamm wskazał, że rozejm miał na celu zakończenie konfliktu oraz stanowił ważny krok w procesie stabilizacji sytuacji politycznej w regionie.

Prezes Wielkopolskiego Oddziału Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, Wawrzyniec Wierzejewski, podkreślił, że Powstanie Wielkopolskie zyskało międzynarodowe uznanie dzięki wsparciu ze strony sojuszników, w tym Stanów Zjednoczonych, oraz osobistemu zaangażowaniu marszałka Focha. Traktat z Trewiru potwierdził, że niemiecki argument o wewnętrznej kwestii konfliktu jest nieprawdziwy i że sprawa ta wymaga międzynarodowych negocjacji.

Rocznica podpisania traktatu rozejmowego została uczczona przez liczne grono, w tym przez konsula honorowego Francji w Poznaniu, Igora Kraszewskiego, przedstawicieli władz lokalnych, służb mundurowych, organizacji kombatanckich, harcerzy oraz uczniów. Podczas uroczystości odczytano list od Wojewody Wielkopolskiego, a młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Marcinkowskiego zaprezentowała program artystyczny.

Niemniej jednak formalna deklaracja rozejmu nie zakończyła natychmiastowo wszystkich działań wojennych, które trwały aż do czerwca. Ostateczną kres konfliktowi polsko-niemieckiemu położył traktat wersalski.

Źródło: UMP
Strona głównaPoznańUroczyste obchody stulecia rozejmu w Trewirze