niedziela, 25 lutego, 2024

Oferta kolejowa w Ostrowie Wielkopolskim ulegnie poprawie?

Mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego, czwartego co do wielkości miasta w województwie wielkopolskim, może spotkać miła niespodzianka w postaci ulepszonej oferty połączeń kolejowych. Zainteresowanie tym zagadnieniem wyraziła posłanka Paulina Matysiak, która skierowała interpelację w tej sprawie, apelując o rozważenie zmiany trasy niektórych pociągów tak, aby zatrzymywały się one także na stacji . Ewentualne zmiany nie nastąpią jednak szybko.

Aktualnie niektóre połączenia Intercity, w tym “Włókniarz”, “Cegielski” oraz “Koziołek”, omijają Ostrów na swojej trasie. Zmiana ta mogłaby znacząco ułatwić mieszkańcom dostęp do bezpośrednich połączeń z miejscowościami takimi jak Włoszczowa, Drzewica, Przysucha czy Radom, a także uatrakcyjnić podróże w kierunku Łodzi, Krakowa i Lublina.

Piotr Malepszak, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, odpowiedział na interpelację posłanki, wyjaśniając, że rozkład jazdy na rok 2023/2024 jest już ustalony i nie przewiduje się możliwości dokonania zmian w tym okresie. Podkreślił, że przy planowaniu połączeń brane są pod uwagę rozmaite czynniki, w tym prace inwestycyjne na sieci kolejowej i chęć utrzymania stabilności oferty.

Malepszak zwrócił uwagę, że proponowane zmiany mogłyby wprowadzić znaczne komplikacje w funkcjonowaniu całej sieci połączeń kolejowych. Mimo to, każdy przekazany sygnał i uwaga do Ministerstwa są indywidualnie rozpatrywane, a sugestie mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego zostaną wzięte pod uwagę przy analizie możliwości dla kolejnego rocznego rozkładu jazdy.

Na chwilę obecną, mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego mogą korzystać z 13 par pociągów zgodnie z obecnym rozkładem, co jest korzystniejszą ofertą niż dla niektórych sąsiednich stacji. Ministerstwo Infrastruktury oraz PKP Intercity kontynuują prace nad udoskonaleniem oferty przewozowej, mając na uwadze komfort i bezpieczeństwo podróży oraz potrzeby pasażerów z mniejszych miejscowości na trasie przebiegu pociągów.

Strona głównaOstrów WielkopolskiOferta kolejowa w Ostrowie Wielkopolskim ulegnie poprawie?