Strona główna Blog Strona 2203

Mariusz Wiśniewski: „Wolność nie jest nam dana raz na zawsze”

0
Koncert rapera donGURALesko oraz zapalenie neonu „Wolność”. Poznaniacy świętowali zbliżającą się rocznicę pierwszych, częściowo wolnych, wyborów.

Świętowanie rozpoczęło się od koncertu donGURALesko, który przygotował z tej okazji specjalny utwór, bazując na eseju „O tyranii. Dwadzieścia lekcji z XX wieku” profesora Timothy’ego Snydera.

– Dzisiaj w całej Polsce, również w Poznaniu, świętujemy wolność – powiedział Marek Woźniak, marszałek. – 4 czerwca będziemy w Gdańsku, by tam świętować 30-lecie pierwszych częściowo wolnych wyborów. To one zaczęły polską drogę demokracji. O wolności na co dzień nie myślimy, ale jest ona z nami tak długo, jak jej chcemy. Dziękuję, że mogliśmy razem spędzić ten wieczór.

– Plac, na którym jesteśmy, od stu lat, od czasów zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego kojarzy nam się z wolnością – podkreślał Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Ale wolność nie jest nam dana raz na zawsze. Od 30 lat możemy się nią cieszyć. Korzystajmy z niej, bierzmy udział w wyborach. Neon, który za chwilę rozbłyśnie, niech nam przypomina o mądrym korzystaniu z wolności.

– 30 lat temu rozpoczął się rozwój Polski – przypomniał Tomasz Łubiński, wicestarosta Poznański. – Przez ten czas uczyliśmy się od lepszych, rozwinęły się miasta i gminy, wszystko poszło do przodu. Jesteśmy świadkami tych wydarzeń.

Po koncercie nastąpiło uroczyste rozświetlenie neonu z napisem „Wolność”. – Bez względu na to, jaka idea przyświecała mi początkowo, nie chciałbym, by ta instalacja miała jakiekolwiek zabarwienie polityczne. Niech każdy odnajdzie w niej własną treść, a neon niech będzie symbolem Poznania przez długie lata – apelował Kamil Kłopocki, pomysłodawca umieszczenia neonu.

Autor: UMP / op. AS

Cały Poznań Ukulele (zdjęcia)

0
Trzeci Poznański Festiwal Ukulele już za nami. Trzy dni muzycznych atrakcji, podczas których nie zabrakło wspólnego grania, warsztatów czy nauki strojenia tego wyjątkowego instrumentu.

Ukulele to nie tylko instrument, ale też tradycja rodzinnego muzykowania. Właśnie te wartości chcą pielęgnować organizatorzy. – Postanowiliśmy rozciągnąć festiwal na cały weekend – tłumaczył jeszcze przed rozpoczęciem imprezy Piotr Kończal z PPNOU, organizator festiwalu.

W jego trakcie wystąpili między innymi Moc Aloha, Peter Moss, Dead Mans Uke czy Karolina Kończal.

Poznań na tydzień 3-6 czerwca. Co robić w tygodniu w Poznaniu?

0
Klimatyczny jazz, stand up po… rosyjsku, awangardowe kino i Ucho Prezesa w Teatrze Wielkim. Jest w czym wybierać w tym tygodniu!

Ucho Prezesa czyli Scheda w Poznaniu 3 czerwca @ 17:30 – 22:30
TEATR WIELKI – OPERA POZNAŃ, Aleksandra Fredry 9

ZAPRASZAMY DO POZNANIA! Gramy Ucho Prezesa czyli SCHEDA. Prezes chce sprawdzić lojalność swoich współpracowników. Używa do tego przewrotnego fortelu. Rozpoczyna się walka o władzę, która za chwilę stanie się niczyja. Kandydatów do fotelu Naczelnika Państwa jest wielu. Mimo pozorów pokornej służby Polsce i suwerenowi nie przebierają w środkach. Twórcy internetowego hitu zdecydowali się na napisanie sztuki teatralnej z gatunku satyrycznej political fiction. Więcej informacji tutaj.

Można wybierać – spotkanie z Aleksandrą Boćkowską 3 czerwca @ 18:00 – 19:30
Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, ul. Św. Marcin 80/82

„MOŻNA WYBIERAĆ. 4 CZERWCA 1989”. SPOTKANIE Z ALEKSANDRĄ BOĆKOWSKĄ, autorką książki prowadzenie: Mike Urbaniak. Scena Nowa / bilety: 2 zł. Reporterska opowieść o 4 czerwca 1989 roku – o dniu pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych z perspektywy niedużych miast i drobnych spraw. O codzienności. O miesiącach tuż przed wyborami i tuż po wyborach. O problemach, z którymi borykali się Polacy w 1989 roku. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Klub Krótkiego Kina: Girl Shorts 3 czerwca @ 19:00 – 21:00
Kino Pałacowe, Centrum Kultury ZAMEK ul. Św. Marcin 80/82

Ostatnie spotkanie Klubu Krótkiego Kina przed wakacjami ukaże silną pozycję kobiet w społeczeństwie i obszarze filmu. Pięć obrazów, które zobaczymy, to historie walki przeciwko niesprawiedliwości systemowej, męskiej dominacji, konserwatywnej tradycji czy własnym ograniczeniom. Inspirujące historie o przyjaźni, tajemnicy i kobiecej solidarności. Wprowadzenie: Emilia Mazik. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Koncert #319 Efrim Manuel Menuck / Kevin Doria 3 czerwca @ 20:00 – 22:00
Pawilon, ul. Ewangelicka 1

Efrim Manuel Menuck – założyciel Godspeed You! Black Emperor i Thee Silver Mt. Zion Orchestra i Kevin Doria z Growing, są teraz oficjalnie duetem. Obaj w zeszłym roku wyruszyli w trasę koncertową, pracując jednocześnie nad nowym materiałem, zanurzeni w elektronikę przepełnioną inkantacyjnym śpiewem Menucka, z typowym melancholijnym zniekształceniem i nadzieją w jego głosie. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

60 lat poznańskiego rock’n’rolla 3 czerwca @ 20:00 – 23:00
Blue Note Poznań, ul. Kościuszki 79

Koncert upamiętniający 60 lat poznańskiego rock’n’rolla. Wystąpią: Aspekt, Bardowie, Elitar-7, Grupa Huberta Szymczyńskiego, Komety, Sekwens, Violiny oraz Manufaktura Czterech Dyrektorów. 24 marca 1959 roku, w gdańskim Rudym Kocie oficjalnie narodził się Rock and Roll. Tego dnia odbył się pierwszy koncert zespołu Rhythm and Blues powołanego przez redaktora Franciszka Walickiego.Po kilku miesiącach fala rock’n’rolla dotarła do Poznania. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Obrazy Wrażliwe: Kafarnaum 4 czerwca @ 19:00 – 21:00
Centrum Praktyk Edukacyjnych, Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, ul. Św. Marcin 80/82, pokój 132

Zapraszamy na film „Kafarnaum” w ramach cyklu „Obrazy Wrażliwe”, w którym prezentujemy kino społeczne, poruszające lokalne i globalne problemy świata, w którym żyjemy. „Kafarnaum” będzie ostatnim pokazem z bloku „Ćwiczenia z różnorodności” poświęconemu różnym aspektom wielokulturowości. Wszystkie pokazy są z audiodeskrypcją i napisami dla osób niesłyszących. Uhonorowany Nagrodą Jury w Cannes, „Kafarnaum” sprowokował najgłośniejsze i najdłuższe (aż piętnastominutowe!) owacje podczas festiwalu. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Old Breakout: Tribute to Nalepa & Kubasińska 4 czerwca @ 20:00 – 23:00
Blue Note Poznań, ul. Kościuszki 79

Koncert promujący najnowszy album członków oryginalnego składu zespołu Breakout założonego przez Tadeusza Nalepę – legendy polskiej sceny blues-rockowej z lat siedemdziesiątych. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

A gdy Skowronki wzbiją się w niebo – koncert 5 czerwca @ 18:00 – 19:00
Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, ul. Św. Marcin 80/82

Młode ptaki wyfruwają z gniazd. Wkrótce zrobią to też SKOWRONKI. SKOWRONECZKI rozśpiewają się w Czechach i Niemczech, a SKOWRONKI uraczą swymi głosami słuchaczy z Kraju Kwitnącej Wiśni. Tak, SKOWRONKI czeka długa podróż, ale zanim to nastąpi zapraszamy na koncert kończący sezon artystyczny 2018/2019. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Shawn James The Dark & The Light Tour at Blue Note in Poznan PL 5 czerwca @ 19:00
Blue Note Poznań, ul. Kościuszki 79

Shawn James The Dark & The Light Tour at Blue Note in Poznań PL! Więcej informacji znajdziecie tutaj.

DKF Zamek: Tripy Sezonu 5 czerwca @ 20:30 – 23:00
Kino Pałacowe, Centrum Kultury ZAMEK ul. Św. Marcin 80/82

Przed wakacjami zdecydowaliśmy się na małe podsumowanie minionego sezonu. Kluczem doboru tytułów był „trip”, czyli według definicji słownikowej: 1. stan odurzenia po narkotykach; 2. film psychodeliczny popularny w amerykańskim kinie lat sześćdziesiątych. Zapraszamy na podróż, w której racjonalność nie będzie zbyt przydatna. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Poznań w czasach Powszechnej Wystawy Krajowej [1929] 6 czerwca @ 17:00 – 18:30
Międzynarodowe Targi Poznańskie, ul. Głogowska 14

Jaki był Poznań w 1929 roku, w czasie Powszechnej Wystawy Krajowej, czyli największego eventu w dziejach miasta? Jak się wtedy budowało? Co się nosiło? 90 lat po największej wystawie w historii miasta przypominamy ten wyjątkowy czas, który wpłynął na kształt i rozwój Poznania. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Królowa Kier – przedpremiera z Klubem WO 6 czerwca @ 18:30 – 20:38
Kino Pałacowe, Centrum Kultury ZAMEK ul. Św. Marcin 80/82

Kino Pałacowe, Gutek Film i czasopismo wysokieobcasy zapraszają na przedpremierę filmu „Królowa Kier”. Ffilm wygrał nagrodę publiczności na festiwalu Sundance (czyli wygrał festiwal, jak powiedzieliby niektórzy) to doskonałe połączenie kina psychologicznego z erotycznym dramatem. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Jam Sessions w KontenerArt 6 czerwca @ 19:00 – 23:45
KontenerART, Ewangelicka

Zapraszamy Was na tegoroczną edycję Jamów nad Wartą w KontenerArt. Będziemy się ze sobą zgrywać w czwartki wieczorami od godziny 19:00. Przynoście ze sobą instrumenty, narzędzia twórcze i dobre nastawienie – pamiętajcie że mamy na wyposażeniu wzmacniacze, perkusję, perkusjonalia, oraz mikrofony z niezbędnym nagłośnieniem i mikserem. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Fort Fest Carnaval 2019 / Fort II, Poznań 6 czerwca @ 20:00 – 9 czerwca @ 22:00

Idea imprez, zajmujących tereny klimatycznych pustostanów, militarnych budowli porozrzucanych w centrum naszego matczynego miasta jest nam szczególnie bliska. Dlatego, bez dłuższego owijania w bawełnę zapraszamy Was w czerwcu, 2019 roku na tą superklimatyczną imprezę BE KOLEKTIV. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Aaron Parks & Little Big 6 czerwca @ 20:00 – 23:00
Blue Note Poznań, ul. Kościuszki 79

Koncert promujący najnowszy album Aarona Parksa, światowej sławy pianisty jazzowego, znanego z niezwykle melodyjnych utworów, będącymi eksperymentami gatunkowymi. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Jazzowe Czwartki w Dram Barze 6 czerwca @ 21:00 – 7 czerwca @ 00:00
Dram Whisky Explorers Bar, Stary Rynek 92

W najbliższy jazzowy czwartek (08/11) w Dram Whisky Explorers Bar po raz kolejny będziemy mieli okazję gościć w naszych progach jazzowy duet łączący magię brzmienia saksofonu z klimatycznym akcentem gitarowym. Tego wieczoru Kinga Skrzypińska i Krzysztof Kuśmierek zagrają standardy z repertuaru Dextera Gordona. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Wszystkie imprezy, które odbywają się w nadchodzących dniach można znaleźć tutaj.

Mat. pras., el

Odsłonięcie tablicy Szarego Człowieka

0
Na murze okalającym budynek Arkadii na placu Wolności została odsłonięta tablica upamiętniająca Szarego Człowieka – Piotra Szczęsnego. Na uroczystości obecna była wdowa po nim, Ewa Szczęsna.

19 października 2017r na Placu Defilad w Warszawie Piotr Szczęsny, polski chemik rocznik 1963, dokonał aktu demonstracyjnego samopodpalenia się w proteście przeciwko polityce Prawa i Sprawiedliwości oraz inspirowanej politycznie dyskryminacji w polskim życiu społecznym. Dziesięć dni po tym akcie Piotr zmarł.

Piotr Szczęsny zostawił manifest, w którym wyjaśnia przyczyny swego kroku. Zaczyna się on od słów „Ja, zwykły, szary człowiek, taki jak wy, wzywam was wszystkich – nie czekajcie dłużej!” Podczas uroczystości odsłonięcia tablicy odczytała go Ewa Wójciak, aktorka Teatru Ósmego Dnia. Zakończyła słowami „Obudźcie się, jeszcze nie jest za późno!”.

Zebrani uczcili pamięć Szarego Człowieka chwilą ciszy, po czym odśpiewali hymn Polski. Uroczystość zakończyła się apelem organizatorów, by każdy, kto będzie przechodził koło tej tablicy, zatrzymał się na chwilę refleksji. I po to, by uczcić pamięć człowieka, który za swoje przekonania, dla dobra nas wszystkich, oddał życie.

el, fot. L. Łada

Mietek Szcześniak – koncert na zakończenie Poznańskich Dni Rodziny 2019

0
Mietek Szcześniak – gwiazda na zakończenie Poznańskich Dni Rodziny 2019. Plac Wolności w sobotę był jednym z bardziej popularnych miejsc w Poznaniu.

Wszystko to za sprawą wydarzeń, które odbywały się w sobotę 1 czerwca w tym miejscu. Na zakończenie Poznańskich Dni Rodziny przyjechał do Poznania Mietek Szcześniak, który wraz z towarzyszącym zespołem wykonał swoje hity.

Poznań: Festyn Łazarski po afrykańsku i arabsku

0
Zabawy w dmuchanym zamku, zwiedzanie schronu, afrykańskie tańce i pyszne arabskie daktyle. Na tych, którzy zdecydowali się spędzić niedzielę na Festynie Łazarskim, czeka wiele atrakcji!

Najwięcej zabawy jest oczywiście na scenie. Występy rozpoczęła grupa taneczna „Impuls” ze stowarzyszenia „Na Tak”, a później animatorzy zaprosili wszystkich chętnych na taneczną wyprawę do Afryki. I okazało się, że mieszkańcy Łazarza – i ci mali, i ci dorośli – wykazują się ogromnym potencjałem tanecznym.

Tuż obok sceny można było nauczyć się puszczać ogromne bańki, a nieco dalej poszaleć w dmuchanym zamku ze zjeżdżalnią. Po drodze kusiło przysmakami stoisko Muzułmańskiego Centrum Kulturalno-Oświatowego, na którym w towarzystwie samego imama rezydowała Maria Lebioda, koordynatorka akcji „Salam na naszym fyrtlu”.

– Rozdajemy kalendarze, będące owocem dialogu chrześcijańsko-żydowsko-muzułmańskiego – wyjaśnia pani Marysia. – Mamy też poczęstunek w stylu arabskim, można soibie też zrobić rysunek henną.

Poczęstunek cieszy się sporym zainteresowaniem, chociaż dla wielu osób jest dość egzotyczny.
– Rozpoznałam tylko daktyle – śmieje się pani Janina, mieszkanka ulicy Chełmońskiego. – Ale ta miła pani zachęciła mnie do spróbowania hummusu i pity, no i odważyłam się. Pita to taki placek, arabski chlebek, a hummus to pasta z ciecierzycy i sezamu. Bardzo mi smakowało, a podobno wcale nie jest trudne do zrobienia…

Zainteresowani mogli też wziąć udział w specjalnej grze, dzięki której sprawdzali poziom swojej wiedzy o świecie arabskim, a przy okazji uczyli się czegoś nowego.
– Gra polega na tym, żeby odwiedzić wszystkie stoiska, gdzie czekają nasi pomocnicy, i dowiedzieć się czegoś nowego o kulturze islamu – wyjaśnia pani Marysia. – Na każdym stoisku dostaje się literkę, z których na koniec układa się słowo. Chodzi nam o to, żeby zainteresować uczestników światem arabskim, ale też o dobrą zabawę.

Miłośnicy fortyfikacji i schronów mogą zwiedzać też schron w parku Wilsona. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem co pół godziny. A w bocznej alejce można spróbować Menu Wolności. Wszyscy chętni m,ogą usiąść przy wspólnym stole, zjeść potrawy przygotowane przez lokalnych restauratorów, porozmawiać, poznać mieszkańców fyrtla i świętować w radosnej atmosferze dzięki Radzie Osiedla Święty Łazarz.
„Menu Wolności” to ogólnopolska akcja społeczna wymyślona przez dziennikarkę Katarzynę Bosacką, realizowana jest we współpracy z Urzędem Dzielnicy Warszawa Wilanów, Miastem Wrocław oraz inicjatywą FILMS for FOOD. Akcja ma na celu rozpropagowanie wśród wszystkich Polaków idei wspólnego, radosnego i biesiadnego świętowania rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku, które przyniosły Polsce wolność.

Ci, którzy od gier i biesiadowania wolą muzykę, będą mogli słuchać jej aż do wieczora. Będą też mieli co oglądać. W programie są bowiem pokazy zespołów tanecznych z MDK nr 3, pokaz hawajskiego tańca hula „Le Poni Moi” oraz – na finał – koncert Orkiestry Miasta Poznania przy MPK. na zakończenie festynu wszyscy będą mogli zaśpiewać „We are the World”! wspólnie z teatrem integracyjnym „Przestrzeń Działań Otwartych”.

el

PPNOU – Cały Poznań Ukulele

0
Pierwsza Poznańska Niesymfoniczna Orkiestra Ukulele – PPNOU koncert na zakończenie soboty w ramach festiwalu Cały Poznań Ukulele.

Plac Wolności wypełniony miłośnikami PPNOU, ich gośćmi oraz muzyką ukulele. Program koncertu bogaty w różne gatunki muzyki. Wielu słuchaczy przekonało się, że ukulele w odpowiednich rękach potrafi bardzo wiele.

Cały Poznań Ukulele – warsztaty na Wolnym Dziedzińcu

0
Wolny Dziedziniec – gościł w sobotę miasteczko festiwalowe Cały Poznań Ukulele. Koncerty, kiermasz, warsztaty zarówno w sobotę jak i w niedzielę.

Poznań opanowany przez ukulele. Piątek, sobota już za nami. W niedzielę ponownie będzie można spotkać osoby podążające na festiwal ukulele w Poznaniu. W dniu finałowym sceną i miasteczkiem festiwalowym będzie Wolny Dziedziniec. To tam odbędą się koncerty i warsztaty, również te dla początkujących bez własnych instrumentów.

Poznańska Parada Pokoleń i początek obchodów 30 – lecia wyborów 4 czerwca 1989 – zdjęcia

0
Miasto Poznań zaprosiło wszystkich mieszkańców i gości do udziału w Poznańskiej Paradzie Pokoleń, która uświetniła i zakończyła tegoroczne Poznańskie Dni Rodziny 2019.

Dzień Dziecka stał się dobrą okazją do świętowania zakończenia Poznańskich Dni Rodziny.  Jednocześnie rozpoczęły się kilkudniowe obchody 30 rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku. Z tej okazji mieszkańcy Poznania zostali poczęstowani Tortem Wolności – 89 kilogramowym wypiekiem w kształcie mapy Poznania z zaznaczonymi dzielnicami. Tort został podzielony na 1200 kawałków, które cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem mieszkańców.  Zapraszamy do fotorelacji.

Poznań: Kuba, Mauritius i Seszele, czyli nowe kierunki z Ławicy

0
Już jesienią poznaniacy będą mogli przebierać w możliwościach egzotycznych wylotów prosto z Poznania. A wszystko to dzięki Neckermannowi, który dostrzegł potencjał poznańskiego lotniska.

Zdaniem Macieja Nykiela, prezesa Biura Podróży Neckermann Polska, Ławica jest jednym z najlepszych polskich lotnisk, a przy tym wręcz wymarzonym do obsługi klientów biur podróży. Niedawno zbudowany terminal zapewnia wysoką jakość usług i komfort dla pasażerów. Nie bez znaczenia jest też budowa nowoczesnego hotelu w bezpośrednim sąsiedztwie portu, doskonałe połączenie z centrum miasta, no i to, że dzięki rosnącej liczbie rejsów staje się ona także dogodnym punktem przesiadkowym.

Dlatego Neckermann postanowił uruchomić nowe połączenia właśnie z Poznania uważając, że nowe kierunki z tego lotniska będą doskonałą propozycją dla całej północno-zachodniej Polski. Już jesienią pasażerowie będą stąd mogli polecieć na Kubę, Jamajkę, Mauritius, do Dominikany, do Tajlandii, RPA, na Cypr, Seszele, do Tanzanii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Mat. pras., el

Poznań: Zakończyła się modernizacja SP nr 48

0
Dodatkowe sale dydaktyczne i miejsce do ćwiczeń, a wszystko w nowych dwóch skrzydłach budynku. W
Szkole Podstawowej nr 48 przy ul. Sarmackiej właśnie zakończył się remont.

Szkoła w piątek, 31 maja, świętowała jubileusz 80-lecia. Uroczystość była połączona z otwarciem nowej części szkoły. Uczniowie mają teraz do dyspozycji nowe cztery sale lekcyjne w jednym nowowybudowanym skrzydle oraz salę gimnastyczną z zapleczem sanitarnym i salki terapeutyczne w drugim. Dzięki dobudowie nowych skrzydeł powierzchnia szkoły powiększyła się o 950 mkw.

Ale remont objął także stary budynek.
– Dotychczasowy gmach szkoły przeszedł modernizację – m.in. został docieplony, zyskał nowy dach, tynki, posadzki i drzwi. Wykonano nowe instalacje: centralnego ogrzewania, wodno-kanalizacyjną i elektryczną. Zamontowano oświetlenie ledowe i monitoring – tłumaczy Grzegorz Bubula, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Teren wokół szkoły też przeszedł gruntowną modernizację. Obok budynku wybudowano ogrodzony zespół boisk. Z kostki brukowej wykonano nową nawierzchnię szkolnego dziedzińca i przyległych chodników. Odnowiono też istniejący plac zabaw. W związku z tym, że Aquanet na sąsiednich ulicach wykonał kanalizację sanitarną, możliwa była likwidacja bezodpływowego zbiornika na ścieki i podłączenie budynku do miejskiej sieci kanalizacji sanitarnej.

Modernizacja Szkoły Podstawowej nr 48 kosztowała ok. 8,5 mln zł. Niemal połowę tej kwoty stanowiło dofinansowanie z funduszy unijnych. Kwota wsparcia to ponad 3,8 mln zł. Prace trwały około roku.

PIM, el

Szkoła w piątek, 31 maja, świętowała jubileusz 80-lecia. Uroczystość była połączona z otwarciem nowej części szkoły. Uczniowie mają teraz do dyspozycji nowe cztery sale lekcyjne w jednym nowowybudowanym skrzydle oraz salę gimnastyczną z zapleczem sanitarnym i salki terapeutyczne w drugim. Dzięki dobudowie nowych skrzydeł powierzchnia szkoły powiększyła się o 950 mkw.

Ale remont objął także stary budynek.
– Dotychczasowy gmach szkoły przeszedł modernizację – m.in. został docieplony, zyskał nowy dach, tynki, posadzki i drzwi. Wykonano nowe instalacje: centralnego ogrzewania, wodno-kanalizacyjną i elektryczną. Zamontowano oświetlenie ledowe i monitoring – tłumaczy Grzegorz Bubula, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Teren wokół szkoły też przeszedł gruntowną modernizację. Obok budynku wybudowano ogrodzony zespół boisk. Z kostki brukowej wykonano nową nawierzchnię szkolnego dziedzińca i przyległych chodników. Odnowiono też istniejący plac zabaw. W związku z tym, że Aquanet na sąsiednich ulicach wykonał kanalizację sanitarną, możliwa była likwidacja bezodpływowego zbiornika na ścieki i podłączenie budynku do miejskiej sieci kanalizacji sanitarnej.

Modernizacja Szkoły Podstawowej nr 48 kosztowała ok. 8,5 mln zł. Niemal połowę tej kwoty stanowiło dofinansowanie z funduszy unijnych. Kwota wsparcia to ponad 3,8 mln zł. Prace trwały około roku.

PIM, el

Poznań: Tort Wolności zjedzony!

0
1200 kawałków o smaku malinowo-kokosowym, ozdobionych mapą Poznania – rozeszło się w mgnieniu oka. Tort Wolności został zjedzony przez poznaniaków.

Już sam jego widok robił wrażenie: tort sam jeden zajmował okazały stół stojący pod namiotem ogrodzonym barierkami. I nic dziwnego: „ciacho” ważyło 89 kilogramów! Autorem owego cukierniczego dzieła był Jurij Gorobczyszyn – szef cukierni i uczeń światowej klasy cukierników: Teda Chaixa, Antonio Bachoura oraz Alezandrea Bordeaux. Tort był z bitą śmietaną o smaku malinowym, i kokosowym, tak, by po przekroju wyglądał jak polska flaga.

To wielkość tortu, a także przekonanie, że wielu poznaniaków będzie chciało spróbować tego „słodkiego” spowodowała, że władze miasta poprosiły o pomoc w dzieleniu znanych poznaniaków. Pomoc zaoferowali między innymi Aleksandra Banasiak, Szymon Ziółkowski, Piotr Reiss, Bartosz Bosacki, jednak prawdziwych cudów ekwilibrystyki przy przekazywaniu talerzyków z tortem dokonywał znany aktor Mieczysław Hryniewicz.

Poznaniacy, jak można się było spodziewać,. ustawili się w długiej kolejce, wielu – tego również można się było spodziewać – usiłowało dostać kawałek bez kolejki. Zachęcali do tego ci, którzy już skosztowali przysmaku.
– Bardzo dobry, naprawdę – mówi Anna Dudek, pokazując porcję, z której już niewiele zostało. – Nie za słodki, nie za kwaśny, taki w sam raz.
Tego samego zdania były sąsiadki pani Anny w kolejce.
– Mamy nadzieję, że uda nam się dostać jeszcze jeden kawałek – śmieją się.

Niestety ci, którzy chcieli zobaczyć tort w całości – odeszli rozczarowani.
– Nie zobaczyłam go nawet z dalerka – opowiada z żalem poznanianka, Maria Wróblewska. – A byłam taka ciekawa, jak wygląda ten zachwalany tort w kształcie Poznania. Nie wiem, dlaczego pozasłaniali tak ten namiot płachtami z boku, dach to dość, żeby osłonić od słońca. I jeszcze jedną stronę zajęła budka techników od sceny. A dla ludzi same barierki by wystarczyły i wtedy bym sobie mogła podejść i popatrzeć.

Tort jest poznańskim wkładem w projekt „Menu Wolności” autorstwa Katarzyny Bosackiej. W 1989 roku w dwumiesięcznych obradach brało udział kilkaset osób, które spożywały wspólne posiłki serwowane przez najlepszych wtedy kelnerów z restauracji orbisowskiej w Wilanowie. To ogólnopolska akcja społeczna, w którą włączyło się 30 miast w Polsce. W Poznaniu zdecydowano się na tort, ponieważ poznaniacy lubią słodkie, jak wyjaśnił Andrzej Białas, pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. Społeczeństwa Obywatelskiego.

O godz. 18.30 w Teatrze Polskim rozpocznie się film „Opowieści Okrągłego Stołu” w reż. Piotra Bikonta i Leszka Dziumowicza. Przed projekcją Maciej Nowak i Katarzyna Bosacka poprowadzą dyskusję o kulinarnych aspektach obrad w 1989 roku. Będzie można zobaczyć również fragment reportażu „Okrągły Stół od kuchni”.

el, fot. L. Łada

Bambrzy z Nagrodą Kolberga. „Ważna nagroda trafia do poznaniaków”

0
Przedstawiciele Towarzystwa Bambrów Poznańskich odebrali to prestiżowe wyróżnienie, które przyznawane jest najlepszym badaczom i popularyzatorom kultury ludowej. Aż trzy nagrody trafiły do poznaniaków!

Towarzystwo Bambrów Poznańskich zostało docenione w kategorii nagrody honorowej za wysiłek wkładany w ochronę i kultywowanie tradycji bamberskich w naszym mieście. W kategorii dla badaczy, naukowców, popularyzatorów i animatorów uhonorowano Elżbietę Krzyżaniak-Millerową oraz Agatę Skrukwę, badaczki i autorki opracowań spuścizny rękopiśmiennej i biografii Oskara Kolberga w Redakcji Dzieł wszystkich i Instytucie O. Kolberga w Poznaniu, popularyzatorki wiedzy o jego dorobku i kulturze ludowej.

– Cieszę się, że tak ważna nagroda trafia do poznaniaków – mówił Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – Wyróżnienie cieszy tym bardziej, że trafiło do Towarzystwa Bambrów Poznańskich w wyjątkowym czasie. Poznań świętuje w tym roku 300. rocznicę przybycia osadników bamberskich do miasta. Kulminacja obchodów będzie w październiku, gdy do stolicy Wielkopolski przyjedzie delegacja władz Bambergu.

Członkinie i członkowie Towarzystwa pielęgnują tradycje i pamięć dotyczącą potomków dawnych osadników przybyłych w XVIII z okolic Bambergu we Frankonii. Osadnicy zamieszkiwali wsie położone wokół Poznania, które z czasem zostały włączone w granice miasta (Jeżyce, Wilda i Górczyn od 1900 r. oraz Dębiec, Bonin, Winiary i Rataje od 1925 r.) oraz miasto Luboń. To właśnie do Lubonia przybyło pierwszych kilkanaście rodzin.

Nagroda Kolberga przyznawana jest w 6 kategoriach: Nagroda dla twórców ludowych; Nagroda dla twórców zajmujących się literaturę ludową, dla pisarzy i poetów; Nagroda dla kapel ludowych; Nagroda dla zespołów folklorystycznych; Nagroda dla działaczy społeczno-kulturalnych, którzy popularyzują ludową twórczość artystyczną, a także dla badaczy i naukowców podejmujących w swych pracach tematykę polskiej kultury, sztuki ludowej i folkloru; Nagroda dla instytucji (w tym muzeów) zasłużonych dla rozwoju sztuki ludowej i folkloru w Polsce.

Autor: UMP / op. AS

Poznańska Parada Pokoleń przeszła przez centrum miasta

0
Kolorowe stroje, radosne okrzyki i miliony mydlanych baniek. Dzieci, rodzice i dziadkowie z całego Poznania wzięli udział w Poznańskiej Paradzie Pokoleń.

Parada wyruszyła ze Starego Rynku tuż po koziołkach, a sygnał do wyruszenia dali muzycy grający na… ratuszowej wieży. I zagrali nie byle co, ale poznański hejnał na ukulele! Po hejnale kilkaset kolorowo ubranych i tańczących osób przeszło, pod wodzą uroczej szczudlarki, na plac Wolności. Tam wszyscy zostali powitani przez Katarzynę Kierzek-Koperską i Jędrzeja Solarskiego, zastępców prezydenta Poznania, Grzegorza Ganowicza, przewodniczącego Rady Miasta Poznania, i Antoniego Szczucińskiego, byłego radnego miejskiego, który obecnie szefuje Miejskiej Radzie Seniorów. Nie mogło się też obyć bez Magdaleny Pietrusik-Adamskiej, szefującej Wydziałowi Zdrowia i Spraw Społecznych UMP, bo to właśnie ten wydział jest głównym organizatorem imprezy.

Wszyscy obecni życzyli poznanikom doskonałej zabawy, a prezydent Kierzek-Koperska dodatkowo złożyła najmłodszym poznanikom serdeczne życzenia z okazji Dnia Dziecka. Po czym wszyscy oficjalni goście z całą powagą na dany sygnał zaczęli wypuszczać mydlane bańki. Nad placem Wolności pojawiły się ich tysiące i wyglądało to naprawdę magicznie. Organizatorzy rozdali chętnym tysiąc zabawek do robienia baniek mydlanych i tyle samo balonów.

Atrakcje na placu Wolności i Starym Rynku będą trwały do wieczora. W programie między innymi hity zespołu Abba (godz. 13.30), koncert Petera Mossa (godz. 14.00), spektakl „Blumowe Piosenki” o 14.30, a po 15.00 – światowe przeboje operetkowe i nie tylko w wykonaniu artystów scen poznańskich i łódzkich. Po godzinie 16.00 na scenie zagra zespół Negativ, a o 17.00 rozpocznie się koncert Mieczysława Szcześniaka.

el, fot. S. Wąchała, Lilia Łada

„Świecący bieg” w Poznaniu z okazji Dnia Dziecka. „NIE ŚCIEMNIAMY. BIEGAMY!”

0
Bieg, pokaz laserów i dużo dobrej zabawy. Na zakończenie Dnia Dziecka odbędzie się Eska LEDs Run. Hasło imprezy to: „NIE ŚCIEMNIAMY. BIEGAMY!”.

Bieg wystartuje koło plaży pod mostem Królowej Jadwigi, po stronie Wildy. Meta usytuowana będzie po drugiej stronie Warty – na wysokości os. Piastowskiego. Trasa prowadzić będzie Wartostradą po stronie Starego Miasta, przez mosty Chrobrego oraz Mieszka I oraz Wartostradą po wschodniej stronie rzeki.

Dystans do pokonania to 4,5 kilometra. Start zaplanowany jest na godzinę 21:00, natomiast zakończenie imprezy około godziny 23:30.  Laserowe show i impreza z gwiazdami Radia ESKA rozpocznie się o 22 na plaży przy os. Piastowskim.

Koszt pakietu startowego to 49 złotych. W zamian otrzymuje się: medal; worek; opaskę, pałeczkę i okulary LED.

Więcej informacji oraz możliwość zapisania się na bieg tutaj.

Autor: UMP / mat. pras.

Tort Wolności na zakończenie Poznańskich Dni Rodziny

0
Będzie miał kształt mapy Poznania, jest elementem obchodów Poznańskich Dni Rodziny – i rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów z czerwca 1989 roku.

To niezwykły wypiek w kształcie mapy Poznania, ważący 89 kg, który upamiętnia wydarzenia z 1989 roku. Wykonał go Jurij Gorobczyszyn – szef cukierni, który szkolił się u światowej klasy cukierników: Teda Chaixa, Antonio Bachoura oraz Alezandrea Bordeaux i na koncie ma wiele nagród: m.in. 2 miejsce w Mistrzostwach Cukierniczych Best Pastry Chef 2016 i 4 miejsce w Mistrzostwach Polski w Przygotowaniu Deseru na międzynarodowych targach Expo Sweet 2017.

– Do pracy nad tortem przystąpiliśmy od razu po pierwszych rozmowach z Miastem – mówi Jurij Gorobczyszyn. – Jego kształt będzie nawiązywał do mapy Poznania z podziałem na dzielnice. Zaplanowaliśmy malinowo-kokosowy smak, dzięki temu tort w przekroju będzie biało-czerwony. To idealne nawiązanie do rocznicy wyborów, którą chcemy uczcić.

Tort jest poznańskim wkładem w projekt „Menu Wolności” autorstwa Katarzyny Bosackiej. W 1989 roku w dwumiesięcznych obradach brało udział kilkaset osób, które spożywały wspólne posiłki serwowane przez najlepszych wtedy kelnerów z restauracji orbisowskiej w Wilanowie. Z archiwalnych materiałów filmowych wynika, że podczas obiadu kończącego obrady Okrągłego Stołu goście zjedli „galaretkę drobiową, zupę pomidorową z ryżem, eskalop wieprzowy i na deser pączek”. To właśnie menu – uchwycone w momencie historycznym – jest punktem wyjścia dla wszystkich, którzy chcą razem świętować 30-lecie wolnych wyborów

– „Menu Wolności” to ogólnopolska akcja społeczna, w którą włączyło się 30 miast w Polsce – podkreśla Andrzej Białas, pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. Społeczeństwa Obywatelskiego. – Każde z nich świętuje nieco inaczej, innym daniem. W Poznaniu jest to tort – bo poznaniacy lubią chodzić „na słodkie”, w Szczecinie rządzi paprykarz szczeciński, w Kielcach – jajka z majonezem kieleckim.

O godzinie 16 zebrani na placu Mieszkańcy miasta będą mogli posmakować Tortu Wolnośc już o godzinie 16.00 na placu Wolności. Tort zostanie podzielony na 1200 kawałków, a będą je rozdawać znani i lubiani poznaniacy, między innymi Aleksandra Banasiak, Maciej Nowak, Szymon Ziółkowski, Piotr Reiss i Bartosz Bosacki.

O godz. 18.30 w Teatrze Polskim rozpocznie się film „Opowieści Okrągłego Stołu” w reż. Piotra Bikonta i Leszka Dziumowicza. Przed projekcją Maciej Nowak i Katarzyna Bosacka poprowadzą dyskusję o kulinarnych aspektach obrad w 1989 roku. Będzie można zobaczyć również fragment reportażu „Okrągły Stół od kuchni”.

UMP, el

Scott Hamilton & Tony Match’s Trio – Finest Swing Selection

0
Mistrz swingu Scott Hamilton, zaprezentował fenomenalne brzmienie swojego saksofonu wraz z triem Tony’ego Matcha w Klubie Blue Note.

Jego grę najlepiej opisał saksofonista, Dave Gelly: ”Podążanie za Scottem Hamiltonem, jest jak słuchanie wspaniałego rozmówcy. Najpierw pojawia się głos, niepowtarzalny, a następnie pewny, tenorowy dźwięk saksofonu, potem nieformalny styl, a na końcu niesamowita płynność i elokwentna znajomość języka jazzowego.” Scott Hamilton został wyróżniony nagrodą dla ”najlepszego międzynarodowego saksofonistę jazzowego roku” w 2007 roku.

W 1977 roku,  Hamilton założył swój własny kwartet, który po czasie uformował się w kwintet. W Poznaniu wystąpił po raz drugi, po kilkudziesięcioletniej przerwie. W Klubie Blue Note Scott Hamilton wystąpił z Sergio Di Gennaro – fortepian, Marco Piccirillo – kontrabas, Tony Match – perkusja.

 

Nowy sezon nad Wartą. „Przywróciliśmy rzekę mieszkańcom miasta”

0
– Poznań powrócił nad Wartę. Tysiące poznaniaków, którzy co roku spędzają wolny czas na brzegiem rzeki, to najlepszy dowód na to, że przywróciliśmy rzekę mieszkańcom miasta – powiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Od czerwca nad brzegami Warty mają się odbywać między innymi koncerty, warsztaty czy projekcje filmów. Podobnie, jak w latach poprzednich, tak i w tym roku po rzece będzie kursował tramwaj wodny. Nowa trasa przebiega poprzez przystanki: Chwaliszewo – Politechnika – Rataje – Wilda – Szeląg – Katedra – Chwaliszewo.

W tym roku nad Wartą będzie można również wypożyczyć motorówkę: na terenie Przystani Miejskiej oraz przy plaży Szeląg. Codziennie od godz. 12:00 do 19:00 będzie można wypożyczyć małą motorówkę i zobaczyć miasto z innej perspektywy. Nie będzie do tego potrzebny patent sternika motorowodnego – wystarczy dowód osobisty i krótkie przeszkolenie, przeprowadzane jest na miejscu dla każdej z załóg wybierających się na rejs po Warcie.

Miejskie plaże

Tak jak w poprzednich sezonach nad rzeką działać będą plaże: na Wildzie, Ratajach, Chwaliszewie i Szelągu. Każda z nich będzie miała swój wyjątkowy charakter.

Plaża na Wildzie będzie kameralną i spokojną przestrzenią w centrum miasta, w której odpocząć będą mogły całe rodziny. Przewidziano liczne pikniki i ekologiczne warsztaty, a dla tych, którzy szukają aktywności – potańcówki przy dźwiękach polskich przebojów w nowoczesnych odsłonach. Na dzieci czekać będą zorganizowane zajęcia – m.in. Akademii Reissa, a dla całych rodzin zaplanowano spotkania z podróżnikami.

Na plaży Rataje coś dla siebie znajdą rodzice, dzieci i dziadkowie. We wtorki organizowane tam będą potańcówki nie tylko dla seniorów. Środy to czas dla studentów, a czwartki każdy będzie mógł posłuchać stand-uperów. W piątki na plażę zawita Kino Letnie – co tydzień będzie można obejrzeć hity kinematografii polskiej lub pokazy niemego kina z muzyką na żywo. W sobotę na scenie zagrają poznańscy artyści, a w niedzielę plaża zaprasza całe rodziny z dziećmi.

Plaża Szeląg to miejsce, w którym można będzie spędzić czas w zgodzie z naturą. Już teraz działają tam ogrody społeczne, a przez cały letni sezon na mieszkańców miasta czekać będą liczne warsztaty ekologiczne i działania integrujące lokalną społeczność. Zaplanowano również dyskusje i projekcje filmowe.

Plaża na Chwaliszewie i Kontener Art przyciągnie wszystkich, którzy szukają rozrywki. We wtorki będzie można tam potańczyć w rytmach salsy czy zumby, a w środę – usłyszeć młode poznańskie zespoły, które zagrają tam w ramach „Demo stacji”. Czwartki to czas na jam session, a piątek – koncerty Europejskiej Sceny Muzycznej. Sobota i niedziela to czas na relaks dla całych rodzin. Przez cały sezon na plaży będzie można wziąć udział w licznych warsztatach i zabawach.

– Kontynuujemy program rewitalizacyjny „Na rzecz Warty”, który przywraca rzekę miastu i jego mieszkańcom – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Dawną świetność już wkrótce odzyskają przedwojenne Łazienki Rzeczne nad Wartą. W zmodernizowanym budynku znajdą się biura i restauracja z tarasem widokowym. Jeszcze w tym roku zakończy się też remont Dziecińca pod Słońcem. Jego ważną częścią jest zagospodarowanie zabytkowej przestrzeni ogrodu jordanowskiego tak, aby mógł się on stać miejscem spacerów i wypoczynku dla wszystkich poznaniaków.

Autor: UMP / op. AS

Przystanek PST Most Teatralny ponownie otwarty

0
Od soboty, 1 czerwca, przystanek PST na Moście Teatralnym będzie ponownie otwarty dla podróżnych. Na swoje stare trasy wrócą linie tramwajowe 12 i 14.

Powstały dwa perony – każdy o długości 45 metrów. Teren został uporządkowany, oświetlony oraz wyposażony w kamery monitoringu miejskiego. Na platformach przystankowych przewidziano elementy naprowadzające i ostrzegawcze dla osób słabowidzących i niewidomych.

Z poziomu ulicy Roosevelta do przystanku można dotrzeć schodami. Przy nich zamontowano windę, dzięki której na przystanek łatwiej dostaną się osoby z niepełnosprawnościami oraz rodzice i opiekunowie z dziećmi w wózkach.

Przystanek w stronę os. Jana III Sobieskiego wyposażony został w dwie wiaty przystankowe, a w kierunku Dworca Zachodniego – w jedną. Zamontowano tablice informacji pasażerskiej oraz elementy Systemu Informacji Miejskiej.

Przystanek zostanie uruchomiony w sobotę, 1 czerwca. Od tego dnia będą się na nim zatrzymywały tramwaje linii nr 12 i 14. Na przystanku zatrzymywać się będą również tramwaje linii nr 201, kursujące obecnie zmienioną trasą.

Autor: ZTM / UMP op. AS