Nowy sezon nad Wartą. „Przywróciliśmy rzekę mieszkańcom miasta”

– Poznań powrócił nad Wartę. Tysiące poznaniaków, którzy co roku spędzają wolny czas na brzegiem rzeki, to najlepszy dowód na to, że przywróciliśmy rzekę mieszkańcom miasta – powiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Od czerwca nad brzegami Warty mają się odbywać między innymi koncerty, warsztaty czy projekcje filmów. Podobnie, jak w latach poprzednich, tak i w tym roku po rzece będzie kursował tramwaj wodny. Nowa trasa przebiega poprzez przystanki: Chwaliszewo – Politechnika – Rataje – Wilda – Szeląg – Katedra – Chwaliszewo.

W tym roku nad Wartą będzie można również wypożyczyć motorówkę: na terenie Przystani Miejskiej oraz przy plaży Szeląg. Codziennie od godz. 12:00 do 19:00 będzie można wypożyczyć małą motorówkę i zobaczyć miasto z innej perspektywy. Nie będzie do tego potrzebny patent sternika motorowodnego – wystarczy dowód osobisty i krótkie przeszkolenie, przeprowadzane jest na miejscu dla każdej z załóg wybierających się na rejs po Warcie.

Miejskie plaże

Tak jak w poprzednich sezonach nad rzeką działać będą plaże: na Wildzie, Ratajach, Chwaliszewie i Szelągu. Każda z nich będzie miała swój wyjątkowy charakter.

Plaża na Wildzie będzie kameralną i spokojną przestrzenią w centrum miasta, w której odpocząć będą mogły całe rodziny. Przewidziano liczne pikniki i ekologiczne warsztaty, a dla tych, którzy szukają aktywności – potańcówki przy dźwiękach polskich przebojów w nowoczesnych odsłonach. Na dzieci czekać będą zorganizowane zajęcia – m.in. Akademii Reissa, a dla całych rodzin zaplanowano spotkania z podróżnikami.

Na plaży Rataje coś dla siebie znajdą rodzice, dzieci i dziadkowie. We wtorki organizowane tam będą potańcówki nie tylko dla seniorów. Środy to czas dla studentów, a czwartki każdy będzie mógł posłuchać stand-uperów. W piątki na plażę zawita Kino Letnie – co tydzień będzie można obejrzeć hity kinematografii polskiej lub pokazy niemego kina z muzyką na żywo. W sobotę na scenie zagrają poznańscy artyści, a w niedzielę plaża zaprasza całe rodziny z dziećmi.

Plaża Szeląg to miejsce, w którym można będzie spędzić czas w zgodzie z naturą. Już teraz działają tam ogrody społeczne, a przez cały letni sezon na mieszkańców miasta czekać będą liczne warsztaty ekologiczne i działania integrujące lokalną społeczność. Zaplanowano również dyskusje i projekcje filmowe.

Plaża na Chwaliszewie i Kontener Art przyciągnie wszystkich, którzy szukają rozrywki. We wtorki będzie można tam potańczyć w rytmach salsy czy zumby, a w środę – usłyszeć młode poznańskie zespoły, które zagrają tam w ramach „Demo stacji”. Czwartki to czas na jam session, a piątek – koncerty Europejskiej Sceny Muzycznej. Sobota i niedziela to czas na relaks dla całych rodzin. Przez cały sezon na plaży będzie można wziąć udział w licznych warsztatach i zabawach.

– Kontynuujemy program rewitalizacyjny „Na rzecz Warty”, który przywraca rzekę miastu i jego mieszkańcom – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Dawną świetność już wkrótce odzyskają przedwojenne Łazienki Rzeczne nad Wartą. W zmodernizowanym budynku znajdą się biura i restauracja z tarasem widokowym. Jeszcze w tym roku zakończy się też remont Dziecińca pod Słońcem. Jego ważną częścią jest zagospodarowanie zabytkowej przestrzeni ogrodu jordanowskiego tak, aby mógł się on stać miejscem spacerów i wypoczynku dla wszystkich poznaniaków.

Autor: UMP / op. AS

Podziel się:

Ostatnio dodane: