Na murze okalającym budynek Arkadii na placu Wolności została odsłonięta tablica upamiętniająca Szarego Człowieka – Piotra Szczęsnego. Na uroczystości obecna była wdowa po nim, Ewa Szczęsna.

19 października 2017r na Placu Defilad w Warszawie Piotr Szczęsny, polski chemik rocznik 1963, dokonał aktu demonstracyjnego samopodpalenia się w proteście przeciwko polityce Prawa i Sprawiedliwości oraz inspirowanej politycznie dyskryminacji w polskim życiu społecznym. Dziesięć dni po tym akcie Piotr zmarł.

Piotr Szczęsny zostawił manifest, w którym wyjaśnia przyczyny swego kroku. Zaczyna się on od słów „Ja, zwykły, szary człowiek, taki jak wy, wzywam was wszystkich – nie czekajcie dłużej!” Podczas uroczystości odsłonięcia tablicy odczytała go Ewa Wójciak, aktorka Teatru Ósmego Dnia. Zakończyła słowami „Obudźcie się, jeszcze nie jest za późno!”.

Zebrani uczcili pamięć Szarego Człowieka chwilą ciszy, po czym odśpiewali hymn Polski. Uroczystość zakończyła się apelem organizatorów, by każdy, kto będzie przechodził koło tej tablicy, zatrzymał się na chwilę refleksji. I po to, by uczcić pamięć człowieka, który za swoje przekonania, dla dobra nas wszystkich, oddał życie.

el, fot. L. Łada