Strona główna Blog Strona 2202

Trwa nabór do drużyny amp futbolu Warty Poznań

0
– Amp futbol jest osiągalny dla każdego. Odważ się i zgłoś do drużyny – zachęca Dariusz Sylwestrzak, trener/koordynator zespołu amp futbolowego Warty Poznań. „Zieloni” szukają chętnych do uprawiania tej widowiskowej dyscypliny sportu. Celem jest zgłoszenie zespołu do rozgrywek ligowych.

Amp futbol rozwija się w Polsce w imponującym tempie. Reprezentacja kraju to obecnie siódma drużyna na świecie. W przyszłym roku Kraków będzie organizatorem Mistrzostw Europy. W drużynie „Biało-czerwonych” występuje Bartosz Skrzypek, który zaangażował się w projekt stworzenia w Warcie Poznań zespołu amp futbolowego. – Co dał mi amp futbol? Pewność siebie i możliwość reprezentowania kraju. Włącz się do nowego projektu Warty Poznań. Do zobaczenia na boisku – przekonuje.

Kogo szukamy? W amp futbol mogą grać osoby po jednostronnej amputacji kończyny oraz takie, które mają jedną kończynę wyraźnie krótszą, np. wskutek wady wrodzonej. Do gry w polu potrzebni są zawodnicy bez nogi lub stopy. Bramkarzami zostają osoby bez ręki lub ramienia. Potrzebujemy co najmniej 10 osób. Jednocześnie na boisku występuje sześciu graczy z pola plus bramkarz.

Nabór jest prowadzony z myślą o zawodnikach, którzy mieli już do czynienia z amp futbolem. Ale nie tylko, bo zależy nam również na osobach, które spełniają kryteria i chcą przeżyć fajną przygodę. Do rozpoczęcia gry potrzebne są dobre chęci i zaangażowanie. Działamy w porozumieniu z AMP Futbol Polska i poznańskim Stowarzyszeniem Sportowo-Rehabilitacyjnym START. Mamy wiedzę i infrastrukturę potrzebną do uprawiania tej bardzo widowiskowej dyscypliny sportu.

– W pierwszym etapie szkolenia chcemy postawić na różne formy zabawy i zajęć ruchowych. Nad techniką, taktyką i motoryką będziemy pracowali z czasem w różnych formach gier – tłumaczy Dariusz Sylwestrzak, trener/koordynator amp futbolu w Warcie Poznań. – Na podstawie obserwacji zaplanujemy proces treningowy oraz wyznaczymy sobie cele, które będą dostosowane do potrzeb i możliwości zawodników. Zapewniam, że amp futbol jest osiągalny dla każdego. Odważ się i zgłoś do drużyny „Zielonych”.

Kontakt do trenera/koordynatora:
Dariusz Sylwestrzak
Telefon: +48 727 645 864; e-mail: [email protected]
Więcej informacji na amp.wartapoznan.pl

mat. pras.

Leszno: W czasie weekendu policjanci zatrzymali cztery prawa jazdy

0
Policjanci z Leszna mieli ciężki weekend. Podczas kontroli zatrzymali cztery prawa jazdy. W trakcie jednej z nich znaleźli również  zabronione substancje.

– W miniony weekend w trakcie policyjnych służb patrolowych leszczyńscy mundurowi zatrzymali na drogach Leszna i powiatu leszczyńskiego dwóch nietrzeźwych kierowców aut dostawczych – wymienia Monika Żymełka z wielkopolskiej policji. – Pierwszy z nich to 47-letni mieszkaniec Leszna, który 31 maja br. ok. godz. 21.00 kierował w Lesznie na ul. Estkowskiego VW Transporterem, mając ponad 2.3 promila alkoholu w organizmie. Dwa dni później na ul. Leszczyńskiej w Garzynie funkcjonariusze zatrzymali 48-letniego mieszkańca Leszna, który kierował Fiatem Ducato mając prawie promil alkoholu w organizmie.

To jednak nie koniec przygód policjantów z Leszna. – Tego samego dnia policjanci ruchu drogowego zatrzymali ok. godz. 19.30 w Kąkolewie na ul. Gostyńskiej kierującego VW Passatem, który w miejscu, gdzie dozwolona prędkość to 50km/h jechał w prędkością 101km/h. 37-letni mieszkaniec Głogowa stracił prawo jazdy na okres 3 miesięcy oraz został ukarany przez policjantów mandatem karnym – dodała Monika Żymełka. – Oprócz tego w miniony weekend policjanci zatrzymali dwie osoby, które posiadały niewielkie ilości zabronionych substancji. W jednym przypadku policjanci drogówki zatrzymali do rutynowej kontroli w Lesznie na Al. Jana Pawła II kierującego osobowym peugeotem. Autem podróżowało dwóch mężczyzn, a po otwarciu drzwi wewnątrz samochodu wyczuwalna była silna woń marihuany. Kierowca, 23-letni mieszkaniec Leszna, w kieszeni spodni posiadał kilka gramów zabronionego suszu marihuany. Po przebadaniu kierowcy na obecność narkotyków w organizmie okazało się, że wynik był pozytywny. W związku z powyższym podjęto decyzję o pobraniu od kierowcy krwi do dalszych badań. Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy. Za posiadanie zabronionych substancji i za ewentualną jazdę samochodem pod wpływem narkotyków 23-latek odpowie przed sądem.

Źródło: kwp

Konin: Tysiące papierosów bez akcyzy

0
Prawie 16 tys. papierosów i kilka kilogramów tytoniu miała zatrzymana przez policję właścicielka sklepu. Towar nie posiadał polskich znaków akcyzy.

– 31 maja około 9:45 policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą pojawili się w sklepie chemicznym na konińskim Zatorzu. Operacyjne ustalenia wskazywały, że może tam kwitnąć handel nielegalnymi papierosami – relacjonuje Marcin Jankowski z wielkopolskiej policji. – Przypuszczenia potwierdziły się i śledczy znaleźli 15760 sztuk papierosów oraz 3 kg tytoniu. Cały towar nie posiadał polskich znaków akcyzy.

48-letnia kobieta usłyszała już zarzuty nielegalnego posiadania papierosów i tytoniu. Przyznała się do winy i postanowiła dobrowolnie poddać karze. Obecnie grozi jej wielotysięczna kara finansowa.

Źródło: kwp

Jacek Jaśkowiak odpisał Stonewall w sprawie karty LGBT. „Czujemy spory zawód”

0
Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, odpisał grupie Stonewall w sprawie wprowadzenia w Poznaniu karty LGBT. – Czujemy spory zawód – przyznają działacze.

Z pomysłem wprowadzenia w Poznaniu karty LGBT, wzorowanej na tej warszawskiej, działacze grupy Stonewall wyszli około miesiąca temu. – Wśród ponad 670 000 osób przebywających w Poznaniu nawet 67 000 należy do społeczności LGBT+. Mieszkamy tu, płacimy podatki, zakładamy rodziny i, tak jak wszyscy obywatele i obywatelki, dążymy do osiągnięcia osobiście pojmowanego szczęścia – argumentowali. – Obowiązkiem władzy samorządowej jest opieka nad lokalną społecznością, w szczególności zaś osobami zagrożonymi dyskryminacją i wykluczeniem – uważają działacze. – Dostrzegł to Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Rafał Trzaskowski, podpisując deklarację “Warszawska Polityka Miejska na rzecz Społeczności LGBT+”. Dokument ten, zawiera szereg rozwiązań, których wdrożenie będzie kamieniem milowym dla bezpieczeństwa i komfortu życia stołecznej społeczności LGBT+.

Początkowo byli pełni entuzjazmu. Trudno im się dziwić. Poznań uchodzi za jedno z najbardziej liberalnych miast w Polsce, a Jacek Jaśkowiak osobiście wielokrotnie podkreślał swoje poparcie dla osób LGBT.

– Nie otrzymałem jeszcze listu, wiem tylko, że został on wysłany – mówił nam dzień po wysłaniu listu przez grupę Stonewall Jacek Jaśkowiak. – Wczoraj uczestniczyłem w jubileuszu Uniwersytetu Poznańskiego, także jeszcze nie znam propozycji z listu. Natomiast jeśli chodzi o działania związane z wykluczeniami to ja to zawsze wolę traktować szerzej. Nie chciałbym tego ograniczać tylko i wyłącznie do tego środowiska (LGBT – red.). Uważam, że powinniśmy działać w taki sposób, żeby ta różnorodność była akceptowana i rozumiana szerzej, a nie tylko przez pryzmat orientacji seksualnej.

Wypowiedź bardzo dyplomatyczna, ale brak entuzjazmu prezydenta Poznania do propozycji był już wtedy odczuwalny. Obecnie wydaje się, że ten dystans urósł. – Uprzejmie dziękuję za przekazaną propozycję założeń Poznańskiej Karty LGBT+ – czytamy w odpowiedzi Jacka Jaśkowiaka, skierowanej do grupy Stonewall. – Uznając za zasadne rzetelne przeanalizowanie Państwa inicjatywy, przekazałem sprawę celem wypracowania stanowiska powołanemu przeze mnie w grudniu 2018 r. Zespołowi ds. Polityki Równości i Różnorodności. Jestem przekonany, że dzięki współpracy zaangażowanych w politykę równościową partnerów społecznych – organizacji pozarządowych, samorządu terytorialnego, niezależnych ekspertek i ekspertów – uda nam się wypracować satysfakcjonujące rozwiązanie dla poznańskiej społeczności LGBT+.

Reakcja działaczy Stonewall? Rozczarowanie. – Doceniamy wyrażoną w liście wolę współpracy. Mimo wszystko czujemy spory zawód – twierdzą działacze w swoim oświadczeniu. – Podpisanie przez prezydenta Jaśkowiaka poznańskiej Karty LGBT+ nie wprowadziłoby samo w sobie żadnych formalnych zmian. Byłoby tylko i aż wyrazem politycznej woli ich przeprowadzenia. Przyniosłoby to dwa podstawowe skutki – po pierwsze motywowałoby zainteresowanych urzędników i urzędniczki do możliwie najsprawniejszej pracy nad naszymi propozycjami. Po drugie byłoby symbolicznym potwierdzeniem i wzmocnieniem równościowej polityki miasta Poznania. Prezydent Jaśkowiak twierdzi, że takie symboliczne gesty nie są potrzebne. Nie zgadzamy się z tym. Przypominamy, że już kilkanaście samorządów podpisało uchwały przeciwko społeczności LGBT+. Wobec tak szokującego ostracyzmu, w dodatku popartego urzędowym majestatem, gest podpisania poznańskiej Karty LGBT+ byłby bezcenny. Warszawa pozostaje jak dotąd jedynym polskim miastem, który na taki gest się zdecydowało.

– Nasze obawy wzbudza również póki co dość niejasny sposób działania Zespołu ds. Polityki Równości i Różnorodności – dodają działacze. – Nie znamy harmonogramu jego pracy, głównych celów, nie wiemy kiedy odbędzie się najbliższe spotkanie ani ile odbyło się do tej pory. Nie mamy wątpliwości co do tego, że w jego skład wchodzą kompetentne osoby. Rozumiemy również, że nowy podmiot musi w pierwszej kolejności wypracować swoje metody pracy. Niemniej jednak uważamy za uzasadnioną obawę, że opiniowanie propozycji poznańskiej Karty LGBT+ może potrwać miesiące, jeśli nie lata. Nienawiść do osób LGBT+ narasta w szokującym tempie. Nie możemy sobie pozwolić na taką zwłokę.

Poznań: Powstanie kolejna droga rowerowa? Rozpoczęły się konsultacje

0
Droga rowerowa wzdłuż pestki – to nowy pomysł miasta. Właśnie rozpoczęły się konsultacje społeczne związane z koncepcją. Nowa ścieżka rowerowa miałby się ciągnąć od Winiar, aż do mostu Teatralnego.

Droga rowerowa łącząca ul. Trójpole z mostem Teatralnym jest uwzględniona w wieloletnim programie rozwoju infrastruktury rowerowej miasta Poznania. Stanowi główną trasę, dzięki której powstanie szybkie i wygodne połączenie rowerowe pomiędzy centrum, a osiedlami położonymi w północnej części miasta.

Na zlecenie Zarządu Dróg Miejskich opracowane zostały trzy warianty jej przebiegu. Najważniejsze założenia dokumentacji koncepcyjnej to wykonanie korekt istniejących skrzyżowań w celu przeprowadzenia ruchu rowerowego, obiektów konstrukcyjnych ograniczających kolizyjność przebiegu drogi rowerowej z istniejącym układem drogowym oraz zaprojektowanie bezpiecznej organizacji ruchu pieszego i rowerowego. Istniejące przejścia dla pieszych mają ulec korektom – doprojektowane zostaną nowe, przejazdy dla rowerów wyposażone będą w azyle.

W każdym z trzech wariantów zaprojektowana została droga rowerowa zlokalizowana po zachodniej stronie ul. Mieszka I. Jej początek wyznaczono po północnej stronie skrzyżowania ul. Trójpole z ul. Mieszka I. Na całej długości przebieg trasy zlokalizowany jest w pobliżu linii PST, a różnice w poszczególnych wariantach sprowadzają się do sposobów pokonania skrzyżowań kolidujących z przebiegiem drogi rowerowej.

Długość proponowanej trasy we wszystkich wariantach to 3,3 km. Jej pokonanie, według szacunków, powinno zająć około 4 minut. Obecnie dotarcie rowerem z ul. Trójpole w rejon mostu Teatralnego zajmuje kilkanaście minut.

Zaproponowane zostały zarówno kolizyjne skrzyżowania na poziomie jezdni, jak również skrzyżowania wykorzystujące infrastrukturę przystanków „Pestki”. Warianty koncepcji różnią się również proponowanym przebiegiem ostatniego odcinka trasy od rejonu ulic Niskiej i Grudzieniec do mostu Teatralnego.

Budowa trasy rowerowej wymagać będzie również korekty działania sygnalizacji świetlnej oraz wprowadzenia zmian w organizacji ruchu na skrzyżowaniach z istniejącymi ulicami.

Konsultacje społeczne dotyczące proponowanych rozwiązań potrwają do 14 czerwca. Wszystkie osoby zainteresowane wprowadzeniem poprawek powinny skontaktować się z ZDM (email). Podsumowanie konsultacji ma nastąpić 14 lipca.

Autor: ZDM / UMP op. AS

Kalisz: Utonięcie w Parku Miejskim. Są wstępne wyniki sekcji zwłok

Są wstępne wyniki sekcji zwłok mężczyzny, który utopił się w stawie Kogutek, w kaliskim Parku Miejskim.

O sprawie pisaliśmy już tutaj.

Służby ratownicze otrzymały informację o mężczyźnie, który topi się w stawie. Udało im się wyciągnąć mężczyznę z wody, ale pomimo godzinnej reanimacji ten zmarł. Znane są już wstępne wyniki sekcji zwłok.

– Wstępne ustalenia wskazują, że przyczyną śmierci 31-letniego mężczyzny było utonięcie – mówi Maciej Meler, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim w rozmowie z portalem wlkp24.info. To w jakich okolicznościach doszło do tej tragedii wyjaśni prokuratorskie śledztwo. – Przekazaliśmy próbki krwi do badań fizykochemicznych, opinia biegłych pozwoli na ustalenie okoliczności. Nie stwierdzono natomiast obrażeń bądź innych wskazań, które mogłyby przypuszczać, że do śmierci mężczyzny przyczyniły się osoby trzecie – dodaje prokurator.

Źródło: wlkp24.info

Rekonstrukcja rządu. Siedem nowych osób

Poznaliśmy nowych ministrów w rządzie Mateusza Morawieckiego. W najbliższym otoczeniu premiera pojawiło się siedem nowych osób.

Lista nowych osób w rządzie:

  • Jacek Sasin – wiceprezes Rady Ministrów
  • Marian Banaś – minister finansów
  • Elżbieta Witek – minister spraw wewnętrznych i administracji
  • Bożena Borys-Szopa – minister pracy, rodziny i polityki społecznej
  • Dariusz Piontkowski – minister edukacji narodowej
  • Michał Dworczyk – minister członek Rady Ministrów
  • Michał Woś – minister członek Rady Ministrów

Zmiany zostały wprowadzone głównie ze względu na zdobycie mandatów do Parlamentu Europejskiego przez część poprzednich ministrów. Z tego powodu z rządem pożegnali się Beata Szydło, Joachim Brudziński, Anna Zalewska, Elżbieta Rafalska i Joanna Kopcińska. Dodatkowo premier Morawiecki zdecydował o odwołaniu ze swojego stanowiska Teresy Czerwińskiej, która była odpowiedzialna za finanse.

Poznańskie Inwestycje Miejskie rozpisały przetarg na nowy park

0
Jeszcze w 2019 roku, pomiędzy ulicami Forteczną, Romana Maya i Okopową na Starołęce, ma powstać nowy park. Inwestycja od początku była dość kontrowersyjna.

Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiła przetarg, który wyłoni wykonawcę Parku Rekreacji Starołęka Mała. Na zaniedbanym i porośniętym do tej pory samosiejkami terenie po dawnych ogródkach działkowych zbudowane zostanie miejsce do uprawiania sportu i rekreacji. I właśnie o samosiejki swojego czasu toczył się spór. Ekolodzy oraz ruchy miejskie nie rozumiały dlaczego pod budowę parku, miasto planuje wycinać obecne już na tym terenie drzewa.

– W rejonie powstającego obiektu staraliśmy się pozostawić jak największą liczbę drzew z dotychczasowego drzewostanu. Po przeprowadzeniu dodatkowych analiz zachowano tyle drzew, ile było możliwe – deklarował wówczas Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Społecznicy byli innego zdania. Oprócz losu samych drzew wskazywali na błędy projektowe, które czyniły inwestycję niezgodną z prawem. Miały odbyć się w tej sprawie dodatkowe konsultacje z przedstawicielami miasta. – Ani pan Solarski ani żadna z wymienionych instytucji nie odpowiedziały na żadne z wysłanych pism, nie przesłano nam też notatki ze spotkania z panem wiceprezydentem – mimo, że ten nam ją obiecał i że także prosiliśmy o to na piśmie. Władze Poznania pokazały właśnie mieszkańcom wielkiego faka. Obiecujemy wzajemność – stwierdziła Paulina Suszka, założycielka stowarzyszenia Urbanator.

W nowym starołęckim parku powstanie boisko wielofunkcyjne ze sztuczną nawierzchnią, boisko do siatkówki z nawierzchnią poliuretanową, plac zabaw, zewnętrzna siłownia i miejsce do ćwiczeń street workout, a także miejsce spotkań dla mieszkańców. Na terenie nowego obiektu pojawią się elementy małej architektury – m.in. ławki, stojaki na rowery, kosze na śmieci i przenośne toalety. Zieleń zostanie zagospodarowana, pojawią się nasadzenia kompensacyjne: drzewa, krzewy oraz ozdobne trawy.

Na terenie Parku Rekreacji Starołęka Mała zostaną zamontowane urządzenia odwadniające. Deszczówka będzie odprowadzania do kolektora deszczowego, a jej nadmiar trafi do zbiorników retencyjnych, zlokalizowanych na obszarze obiektu. Ponadto zaprojektowano alternatywny system podlewania terenu z wykorzystaniem wód opadowych.

Firmy zainteresowane budową parku na nadesłanie swoich ofert mają czas do 13 czerwca. Wybrany w postępowaniu przetargowym wykonawca na realizację robót budowlanych będzie miał 150 dni od podpisania umowy.

Autor: PIM / SS

Poznań: Na ławeczce z twórcą UAM

0
Czwarty z założycieli UAM, ks. prof. Stanisław Kozierowski, zostanie uhonorowany własnym pomnikiem, na którym będzie można przysiąść i zrobić sobie zdjęcie lub po prostu posiedzieć z profesorem.

Pomnik-ławeczkę ks. prof. Kozierowskiego ufundował PPNT Fundacji UAM. To czwarty w ogóle i drugi w tym roku pomnik upamiętniający ważną dla historii UAM postać. Uroczyste odsłonięcie pomnika odbędzie się w najbliższy czwartek, 6 czerwca, o godzinie 13:00 przed Collegium Maius Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (ul. Fredry 10).

Ławeczka Ks. Stanisława Kozierowskiego dołączy do grona pomników założycieli Wszechnicy Piastowskiej, przemianowanej w 1920 roku na Uniwersytet Poznański, a pod koniec 1955 roku na Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Odsłonięcie pomnika uświetnia obchody 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego.

Prof. Kozierowski był jednym z założycieli Wszechnicy Piastowskiej w Poznaniu, dzisiejszego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. W okresie międzywojennym był docentem, a od 1938 r. profesorem tytularnym Wydziału Humanistycznego. Specjalizował się w dziejach Wielkopolski i Pomorza. Stworzył między innymi Atlas nazw geograficznych Słowiańszczyzny Zachodniej, który pomógł unormować polskie nazwy urzędowe na terenach Ziem Odzyskanych po 1945 r.

Pomnik – ławeczkę ks. prof. Stanisława Kozierowskiego ufundował PPNT Fundacji UAM. To już czwarta, po rzeźbie prof. Heliodora Święcickiego (stoi przed Collegium Minus UAM przy ul. Wieniawskiego w Poznaniu) prof. Józefa Kostrzewskiego (Kampus UAM Morasko) oraz prof. Michała Sobeskiego (Kampus UAM Ogrody), ławeczka upamiętniająca ważną dla historii Uniwersytetu osobę. Ks. Prof. Stanisław Kozierowski zasiądzie przed Collegium Maius UAM.

Twórcą rzeźby jest Grzegorz Godawa. Odlew ławeczki wykonała Odlewnia Artystyczna Juliusza i Barbary Kwiecińskich „Brązart” z Pleszewa.

mat. pras. / op. AS

Poznań Fantastyczny: mamy zwycięzców!

0

Szósta edycja konkursu na najlepsze opowiadanie fantastyczne dziejące się w Poznaniu rozstrzygnięta. Jury przyznało trzy nagrody, pięć wyróżnień i siedem wyróżnień dodatkowych.

W tym roku temat konkursu: AMU.NET.100 nawiązywał do 100 rocznicy utworzenia w Poznaniu uniwersytetu. Na konkurs nadeszło 130 opowiadań.

Jury w składzie: Joanna Jodełka (przewodnicząca), Joanna Gaca-Wyczółkowska, Katarzyna Kamińska, Joanna Pakuła, Aleksandra Kujawiak, Piotr Jaśkowiak, Rafał Kochanowicz, Remigiusz Koziński, Andrzej Sikorski – musiało dokonać spośród nich niełatwego wyboru. Finalne obrazy były pełne emocji, żeby nie powiedzieć burzliwe, ale ostatecznie udało się wyłonić zwycięzców i wyróżnionych.

A oto laureaci:
I nagroda – Barbara Sarbian, „AMU.NET.100”
II nagroda – Dawid Cieśla, „Na skraju światów”
III nagroda – Anna Jelec, „Ujemna koza”

Wyróżnienia:
– Bartosz Kozdęba, „Siedem pieczęci stworzenia świata”,
– Cezary Gawor, „Grypa”,
– Adam Froń, „Noc Świętomarcińska”
– Dawid Szymański, „Innego świata nie było”,
– Jacek Kalinowski, „Yantala”,

Wyróżnienia dodatkowe:
– Mariusz Kaźmierczak, „U granic poznania”,
– Jacek Wątorek, „Paradoks Bródkowskich”,
– Joanna Wtulich, „Misja”,
– Adam Kubacki, „Złodzieje wszechczasów”,
– Daniel Hermanowicz, „Tkacz czasu”,
– Małgorzata Grudnik, „Gracz”,
– Agnieszka Sawicz, „Fotogfrafia”

Antologia z nagrodzonymi i wyróżnionymi opowiadaniami ukaże się w tym roku na przełomie września i października.

Organizatorem konkursu było Wydawnictwo Miejskie Posnania. Patronat medialny : Radio Afera, Radio Meteor, telewizja Flesz, Życie Uniwersyteckie, tenpoznan.pl, lazarz.pl, aktualnekonkursy.pl, Zupełnie Inna Opowieść, kulturapoznan.pl, IKS, biuletyn.poznan.pl.

WM, el

Poznań świętuje 30. rocznicę wyborów w 1989 r.

0
Telebim i transmisja uroczystości ogólnopolskich na placu Wolności, a w samo południe – odśpiewanie hymnu polskiego. Poznaniacy przez cały dzień będą mogli śledzić na żywo uroczystości rocznicowe.

To Gdańsk będzie miejscem ogólnopolskich obchodów rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów z 1989 roku. To tam przyjadą prezydenci, burmistrzowie i wójtowie z całej Polski. Pomysłodawcą zjazdu był jeszcze Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, który chciał w ten sposób uhonorować efekty obrad okrągłego stołu.

Dzieki telebimowi ustawionemu na palcu Wolności poznaniacy będą mogli przez cały dzień na żywo śledzić wydarzenia z Gdańska, z Europejskiego Centrum Solidarności, gdzie odbędzie się Międzynarodowe Forum Obywatelskie. Podczas niego wybitne osobowości polskiej nauki i polityki będą dyskutować o 30 latach polskiej demokracji. Wśród mówców będą między innymi Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i bronisław Komorowski (godz. 10.00). Natomiast o 13.30 bedzie można posłuchać wykładu proifesora Andrzeja Friszkego i dyskusji o pocvzątku nowej Europy, w której wezmą udział Bogdan Lis, Władysław Frasyniuk, Grażyna Staniszewska, Zbigniew Janas, Henryk Wujec, Ludwika Wujec i Małgorzata Niezabitowska. Ok. godz. 16.00 o wykluczonych i zapomnianych przypomną: David Ost, Michał Buchowski, Sylwia Chutnik, Ryszard Bugaj, Adam Bodnar, Jan Kubik i Przemysław Wielgosz.

W samo południe Poznań uczci rocznicę wyborów 1989 roku wspólnym śpiewaniem hymnu. Na placu Wolności pojawią się najlepsze poznańskie chóry, które pomogą wykonać Mazurek Dąbrowskiego: Poznański Chór Chłopięcy, Chór Dziewczęcy Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego, Kompania Druha Stuligrosza oraz Chór Męski Arion.

– Wybory w 1989 roku otworzyły Polsce pokojową drogę do demokratycznej przemiany – podkreśla Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Dzięki nim możemy żyć w niepodległym kraju i cieszyć się wolnością. Dlatego zachęcam wszystkich: pokażmy, że Poznań pamięta i rozumie wagę tamtego wydarzenia. Przyjdźmy w południe na plac Wolności, zaśpiewajmy razem Mazurka Dąbrowskiego – łącząc się z mieszkańcami dziesiątek miast w całej Polsce.

Tego dnia na poznańskich autobusach pojawią się polskie flagi, zawisną one również przy placu Wolności, Al. Solidarności i al. Niepodległości oraz na budynkach Urzędu Miasta Poznania.

UMP, el

Jędrzejewo: chłopiec uratowany ze stawu walczy o życie

0
Siedmiolatek, który topił się wczoraj w pokopalnianym stawie, przebywa w poznańskim szpitalu. Jego stan nadal jest bardzo ciężki, jak twierdzą lekarze.

Do wypadku doszło w Jędrzejewie, w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim. Jak informuje Radio Poznań, chłopiec razem z ojcem kąpał się w tamtejszym stawie, który powstał na miejscu dawnej kopalni żwiru. W pewnym momencie obaj zaczęli się topić, jednak dzięki pomocy innych plażowiczów  i szybko wezwanych strażaków, udało się chłopca i jego ojca wyciągnąć na brzeg.

Niestety, ojciec chłopca, mimo reanimacji i szybkiej pomocy zmarł. Dziecku udało się przywrócić funkcje życiowe i natychmiast po wypadku przetransportowano je śmigłowcem do poznańskiego szpitala dziecięcego. Jego stan jest jednak nadal bardzo ciężki. Lekarze musieli go wprowadzić w stan śpiączki farmakologicznej.

Okoliczności wypadku bada obecnie policja i prokuratura.

el

Poznań: „Dzień Dziecka zadłużonego”. „Nikt nie wskazał poprawnie wielkości długu”

0
W dość nietypowy sposób Dzień Dziecka obchodzili Młodzi dla Wolności. Młodzieżówka partii KORWiN uświadamiała poznaniaków ile wynosi obecnie dług publiczny.

Młodzi politycy chcieli pokazać mieszkańcom stolicy Wielkopolski, że obecny dług publiczny będą spłacały ich dzieci. Zaczęło się od, pozornie, prostego pytania, które działacze kierowali do przechodniów: „Ile wynosi dług publiczny Polski?”. Odpowiedzi skrajne. W zdecydowanej większości dalekie od stanu faktycznego.

– W tym roku dwie osoby poprawnie podały liczbę biliona złotych długu jawnego – wyjaśnił Maksymilian Skrzypczak. – Nikt jednak nie wskazał poprawnie wielkości długu całkowitego, licząc z długiem ukrytym (zobowiązaniami emerytalnymi) – 5,8 bilionów złotych, czyli ok. 153 tysiące złotych na każdego Polaka.

Trzeba przyznać, że jest to suma, która działa na wyobraźnię. – Wyniki są lepsze niż rok temu. W 2018 roku najbliższa odpowiedź wyniosła 20 milionów… – dodał Skrzypczak.

Na koniec młodzi politycy rozdawali ulotki informujące o wielkości długu publicznego Polski.

Kończy się czas na składanie wniosków o dopłaty do wymiany starych pieców

0
Jeszcze do 10 czerwca mieszkańcy powiatu poznańskiego mogą składać wnioski o dopłaty do wymiany starych pieców. Na drugą edycję programu przeznaczonych jest 700 tysięcy złotych.

Dotacja obejmuje likwidację ogrzewania opartego na paliwie stałym oraz zakup i montaż nowego systemu ogrzewania. Dopłata wynosi do 7 tysięcy dla właścicieli lokali i do 14 tysięcy złotych dla wspólnot mieszkaniowych, jednak nie może stanowić więcej niż 80 proc. tzw. kosztów kwalifikowanych.

Na co można otrzymać pomoc finansową? Zainteresowani mieszkańcy mogą starać się o dopłatę do wymiany starego urządzenia grzewczego na:

  • nowy kocioł zasilany paliwem gazowym lub olejem opałowym,
  • ogrzewanie elektryczne,
  • pompę ciepła,
  • nowoczesny, zasilany automatycznie kocioł na paliwo stałe,
  • podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej.

– Od wielu lat w powiecie realizujemy program usuwania azbestu, a od ubiegłego roku dajemy szansę naszym mieszkańcom, by mogli pozbyć się starych i szkodliwych, nieekologicznych pieców. W pierwszej edycji programu skorzystało z takiej możliwości blisko 100 osób – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański.

W tym roku do programu wprowadzono kilka zmian. – Najważniejsza dotyczy tego, że przy rozliczeniu dofinansowania uwzględniane będą koszty poniesione dopiero po podpisaniu umowy o dotację – wyjaśnia Anna Orczewska, zastępca dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Poznaniu. – Podobnie jak w zeszłym roku u wnioskodawców zostanie przeprowadzona kontrola zarówno przed podpisaniem umowy, jak i po złożeniu dokumentów rozliczenia dotacji. Chodzi o to, by potwierdzić, że wszystko zostało wykonane zgodnie z obowiązującymi w 2019 roku zasadami.

Maksymalnie na jeden lokal można otrzymać do 7 tysięcy złotych. Jeżeli wspólnota mieszkaniowa lub właściciel nieruchomości, w której jest kilka lokali mieszkalnych, będzie chciał się pozbyć starego, nieekologicznego ogrzewania, ma szansę na wsparcie w wysokości do 14 tysięcy złotych. Dofinansowanie ze strony powiatu poznańskiego nie może być jednak większe niż 80 proc. tzw. kosztów kwalifikowanych.

Osoby zainteresowane uzyskaniem dotacji muszą złożyć pisemny wniosek w siedzibie Starostwa Powiatowego w Poznaniu przy ul. Jackowskiego 18. Dofinansowanie może być udzielone m.in.: osobom fizycznym, wspólnotom mieszkaniowym, osobom prawnym, przedsiębiorcom, podmiotom prowadzącym działalność rolniczą.

Szczegółowe informacje i obowiązujące formularze wniosków można znaleźć na: www.powiat.poznan.pl.

Równolegle do 15 lipca 2019 r. w siedzibach gmin można składać wnioski o likwidację wyrobów zawierających azbest. Powiat poznański pokrywa 100% kosztów ich usuwania. Szczegółowe informacje również na stronie powiatu.

mat.pras. / op. AS

Go Ahead zostało przejęte. Firma zaczynała w Poznaniu

0
Organizator koncertów i festiwali – firma Go Ahead została przejęta przez Live Nation Entertainment. Go Ahead zaczynało w Poznaniu i odpowiadało m.in. za organizację Spring Break.

– Z radością witamy Łukasza i jego zespół w Live Nation. Go Ahead sprowadził do Polski wielu międzynarodowych artystów na przestrzeni lat i jesteśmy przekonani, ile możemy razem osiągnąć w tej nowej dla nas erze – powiedział Steven Todd, Managing Director Live Nation Central & Eastern Europe.

I trzeba się z tym zgodzić. Go Ahead faktycznie ma kilka niewątpliwych sukcesów w organizacji koncertów. To dzięki nim mogliśmy usłyszeć w Polsce na żywo m.in. Florence + the Machine i Toma Odella.

– Od kilku lat cieszymy się wieloma sukcesami. Jestem szczególnie dumny z Spring Breaka, który stał się prawdziwą szansą zaistnienia dla lokalnych artystów i kluczową datą w muzycznym kalendarzu wydarzeń w Polsce. Cieszymy się, że będziemy częścią Live Nation i mamy nadzieję, że połączenie naszego zespołu z infrastrukturą Live Nation zapewni polskiej publiczności rozrywkę na długie lata – powiedział Łukasz Minta, współzałożyciel Go Ahead.

Go Ahead został założony w 2005 roku przez Łukasza Mintę i Andrzeja Jegliczkę, i ma siedzibę w Poznaniu, gdzie Live Nation Polska otworzy teraz biuro regionalne. Główne biuro Live Nation Polska pozostanie w Warszawie.

Live Nation Entertainment (NYSE: LYV) jest wiodącą na świecie firmą w zakresie rozrywki „na żywo”, składającą się z globalnych liderów rynku: Ticketmaster, Live Nation Concerts i Live Nation Sponsorship.

mat. pras. / op. AS

Poznań: Zmiany w organizacji ruchu na Górnym Tarasie Rataj

0
Kierowcy powinni się przygotować na kolejne zmiany w organizacji ruchu na Górnym Tarasie Rataj, które mają związek z postępującą przebudową trasy tramwajowej.

Z poniedziałku na wtorek (z 3 na 4 czerwca) drogowcy przywrócą możliwość prawoskrętu z ul. Żegrze w ul. Bobrzańską. Pozwoli to im na dokończenie budowy krawężników oraz położenie asfaltu na zewnętrznym pasie południowej nitki ul. Żegrze. Ze środy na czwartek (z 5 na 6 czerwca) ruch przywrócony zostanie również na prawoskręcie z ul. Bobrzańskiej w ul. Żegrze.

Na czwartek, 6 czerwca, po zakończeniu zaplanowanego asfaltowania odcinków węzła, wprowadzone zostaną na nim drobne korekty organizacji ruchu. Na północnej nitce ul. Chartowo ruch skierowany zostanie na pas zewnętrzny. Użytkowany do tej pory przez kierowców pas wewnętrzny zostanie zamknięty, a drogowcy przystąpią do jego rozbiórki. Podobne przerzucenie ruchu nastąpi w tym czasie na południowej nitce ul. Żegrze. Tam również kierowcy skierowani zostaną na pas zewnętrzny, by można było przystąpić do prac na otwartym do tej pory pasie wewnętrznym.

PIM / op. AS

Fort VII w Poznaniu doczeka się renowacji

0
Miasto podpisało umowę na adaptację i renowację Fortu VII. – Ten ważny obiekt będzie prezentował się naprawdę godnie – zapowiada Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Prace obejmą renowację podziemnych pomieszczeń w obrębie prawego majdanu i prawej podwalni oraz prace porządkowe na zewnątrz. Odtworzone zostaną m.in. zasypane stanowiska artyleryjskie. Renowację przejdzie też frontowa elewacja koszar szyjowych wraz z główną bramą wjazdową do fortu oraz budynkiem Blokhauzu. Uporządkowana zostanie zieleń na obszarze prawego majdanu i stokach nachylonych w kierunku fosy. W miejscu tym powstanie zupełnie nowa ekspozycja – ścieżka fortyfikacyjna.

– Pamiętajmy, że na terenie Fortu VII działał pierwszy obóz koncentracyjny na ziemiach polskich. W miejsce to przyjeżdża wiele wycieczek, także zagranicznych, które oglądają miejsce kaźni, patrząc z lekkim niesmakiem. Teraz to wszystko się zmieni – ten ważny obiekt będzie prezentował się naprawdę godnie – zapowiedział Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Po zakończeniu projektu odwiedzający Fort VII dzięki multimedialnym makietom będą mogli zapoznać się z militarną historią obiektu. Goście fortu usłyszą odgłosy toczącej się bitwy i wejdą do prochowni pełnej beczek z prochem. Na stanowiskach strzelniczych na odwiedzających będą czekały armaty, do których amunicje będzie dostarczać unikatowa winda amunicyjna.

– Mamy wybranego wykonawcę, który podejmie się wykonania prac w Forcie VII. To stabilna firma – gwarantująca, że inwestycja zostanie zrealizowana w terminie, w ramach środków, którymi dysponujemy. Bardzo się z tego powodu cieszymy. – powiedział Tomasz Łęcki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. – Mamy nadzieję, że po zakończeniu tej części prac powrócimy do etapu, który chwilowo został odłożony na bok, tj. uporządkowania fos i renowacji elewacji. Wtedy ścieżka fortyfikacyjna będzie ukończona w 100 procentach.

Wykonawcą robót będzie Przedsiębiorstwo Budowlano-Handlowe „REMBUDEX” Spółka jawna – Wojciech i Renata Kucińscy z Obornik. Firma zadeklarowała wykonanie prac do 30 września 2020 roku. Wartość całego projektu to ponad 23 miliony zł, z czego 8 milionów zł pochodzi z budżetu Miasta, a około 11 mln zł to dofinansowanie unijne w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Autor: UMP / op. AS

Jaśkowiak o PiS: „Blisko cztery lata rządów destrukcyjnych dla demokracji”

0
Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, otworzył II Kongres Prawników Polskich w Poznaniu. Nie zabrakło akcentów politycznych.

– Dziękuję za państwa tak liczną obecność. Nie mam wątpliwości, że gdyby nie wasza twarda, odważna i zdecydowana postawa, nasz kraj byłby teraz, po blisko 4 latach rządów destrukcyjnych dla demokracji, w zupełnie innym miejscu – mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – To w dużej mierze państwo budzili społeczeństwo za każdym razem, gdy podejmowano – czasami bardzo dyskretne – próby ograniczania naszych praw i wolności. To państwo stawali po stronie wartości, jednocząc środowisko prawnicze w walce z autorytarnymi zapędami rządzących. Tak zjednoczone środowisko nie bało się też piętnować zachowań tych swoich przedstawicieli, którzy tym wartościom się sprzeniewierzali. Państwa determinacja w obronie Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego czy Krajowej Rady Sądownictwa, nie tylko zatrzymała znaczną część szkodliwych reform, ale dała nadzieję. Udowodniliście zaczynającemu wątpić społeczeństwu, że bezwzględnie warto walczyć o to, co właściwe, prawe i dobre. Dzięki państwa postawie i działaniom, dziś można mówić z jeszcze większą dumą, że jest się prawnikiem.

II Kongres Prawników zorganizowali: Krajowa Rada Radców Prawnych, Naczelna Rada Adwokacka oraz Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”. Poprzedni odbył się dwa lata temu w Katowicach. Prawnicy dyskutowali m.in. o tym, czy jest możliwa wolność bez niezależności i jak przeciwdziałać mowie nienawiści. Zastanawiali się, jak zorganizować wymiar sprawiedliwości XXI wieku – odseparowany od polityków i otwarty dla społeczeństwa i proponowali zmiany w Kodeksie karnym, chroniące obywateli przed mową nienawiści.

Autor: UMP / op. AS

Mosina: Kobieta została potrącona przez pociąg. Zmarła na miejscu

0
Do tragicznego zdarzenia doszło dzisiaj po 9 rano w Mosinie. Kobieta została potrącona przez pociąg. Zmarła na miejscu.

Kobieta wpadła pod pociąg relacji Wrocław-Gdynia. Z pierwszych informacji wynika, że próbowała przejść przez tory w niedozwolonym miejscu. Na miejscu działają odpowiednie służby i prokurator.