Mariusz Wiśniewski: “Wolność nie jest nam dana raz na zawsze”

Koncert rapera donGURALesko oraz zapalenie neonu “Wolność”. Poznaniacy świętowali zbliżającą się rocznicę pierwszych, częściowo wolnych, wyborów.

Świętowanie rozpoczęło się od koncertu donGURALesko, który przygotował z tej okazji specjalny utwór, bazując na eseju “O tyranii. Dwadzieścia lekcji z XX wieku” profesora Timothy’ego Snydera.

– Dzisiaj w całej Polsce, również w Poznaniu, świętujemy wolność – powiedział Marek Woźniak, marszałek. – 4 czerwca będziemy w Gdańsku, by tam świętować 30-lecie pierwszych częściowo wolnych wyborów. To one zaczęły polską drogę demokracji. O wolności na co dzień nie myślimy, ale jest ona z nami tak długo, jak jej chcemy. Dziękuję, że mogliśmy razem spędzić ten wieczór.

– Plac, na którym jesteśmy, od stu lat, od czasów zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego kojarzy nam się z wolnością – podkreślał Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Ale wolność nie jest nam dana raz na zawsze. Od 30 lat możemy się nią cieszyć. Korzystajmy z niej, bierzmy udział w wyborach. Neon, który za chwilę rozbłyśnie, niech nam przypomina o mądrym korzystaniu z wolności.

– 30 lat temu rozpoczął się rozwój Polski – przypomniał Tomasz Łubiński, wicestarosta Poznański. – Przez ten czas uczyliśmy się od lepszych, rozwinęły się miasta i gminy, wszystko poszło do przodu. Jesteśmy świadkami tych wydarzeń.

Po koncercie nastąpiło uroczyste rozświetlenie neonu z napisem “Wolność”. – Bez względu na to, jaka idea przyświecała mi początkowo, nie chciałbym, by ta instalacja miała jakiekolwiek zabarwienie polityczne. Niech każdy odnajdzie w niej własną treść, a neon niech będzie symbolem Poznania przez długie lata – apelował Kamil Kłopocki, pomysłodawca umieszczenia neonu.

Autor: UMP / op. AS

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze