Strona główna Blog Strona 2182

Poznań: Triathlon w niedzielę. Utrudnienia dla kierowców oraz zmiany w komunikacji miejskiej

0
Podczas trwania tegorocznego Triathlonu, zarówno kierowcy jak i pasażerowie miejskiej komunikacji muszą się przygotować na dodatkowe utrudnienia.
Zmiany w ruchu

Miejski Inżynier Ruchu informuje, że w niedzielę 14 lipca 2019 r., w godz. od 8:00 do 17:00, w związku z zawodami sportowymi Triathlon Kiekrz 2019 wprowadzona zostanie czasowa organizacja ruchu w rejonie zawodów.

Start i meta zawodów znajduje się w Ośrodku „POSIR” w Kiekrzu przy ul. Chojnickiej 15. Na czas zawodów wyłączane z ruchu będą kolejne odcinki na ich trasie. Pętla głównych zawodów kolarskich prowadzi przez Kiekrz, Kobylniki, Napachanie, Piaskowo, Mrówno, Cerekwicę, Pamiątkowo, Kąsinowo, Kaźmierz, Tarnowo Podgórne, Napachanie i Kiekrz. Na terenie miasta wyłączany będzie ruch ogólny na ul. Chojnickiej, Podjazdowej i Kierskiej.

Na części skrzyżowań z trasą zawodów przewiduje się śluzy, przez które w miarę możliwości przepuszczany będzie ruch poprzeczny pod nadzorem Policji lub innych osób uprawnionych do sterowania ruchem. Wjazd na parking publiczny przy POSIR w Kiekrzu możliwy będzie do godz. 8:00 i od godz. 14:30.

W zależności od potrzeb Policja może wprowadzać dodatkowe zmiany w organizacji ruchu.

Zmiany w komunikacji miejskiej

Na czas trwania imprezy Triathlon Kiekrz 2019, wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu transportu publicznego. Autobusy linii nr 186, 195, 813, 821, 830, 832, 833 oraz 834 będą kursować zmienionymi trasami.

Linia nr 186 (w godzinach od około 8:00 do około 16:30)

OGRODY – … – Słupska – Psarskie – PSARSKIE PRZEJAZD KOLEJOWY

Linia nr 195 (w godzinach od około 8:00 do około 16:30)

OGRODY – … – Koszalińska – Psarskie – PSARSKIE PRZEJAZD KOLEJOWY

Linia nr 813 (w godzinach od około 10:00 do około 14:00)

OGRODY – … – Tarnowo Podgórne, Poznańska – Tarnowo Podgórne, Szkolna – Kokoszczyn, Kręta – Kokoszczyn, Lipowa – Przybroda, Dworcowa – Przybroda, Kaźmierska – PRZYBRODA/PĘTLA

Linia nr 821 (w godzinach od około 8:00 do około 14:30)

OGRODY – … – Baranowo, Poznańska – Baranowo, Szamotulska – Chyby, Szamotulska – WIELKIE – Chyby, Szamotulska – Baranowo, Szamotulska – Przeźmierowo, Poznańska – Swadzim, Poznańska – Sady, Poznańska – Tarnowo Podgórne, Poznańska – … – LUSÓWKO/KOŚCIÓŁ / LUSÓWKO/PĘTLA

Linia nr 830 (w godzinach od około 8:00 do około 16:30)

Kursowanie będzie zawieszone.

Linia nr 832 (w godzinach od około 10:00 do około 13:30)

OS. SOBIESKIEGO – … – Rokietnica, Obornicka – Rokietnica, Pocztowa – Rokietnica, Szamotulska – Rokietnica, Szkolna – Rokietnica, Trakt Napoleoński – Rokietnica, Szamotulska – Mrowino, Dworcowa – Mrowino, Ogrodowa – MROWINO, KOPERNIKA

UWAGA: w powyższym okresie dojazd do Przybrody zamiast linii nr 832 będzie umożliwiać linia nr 813. O godzinie 12:25 planowany jest odjazd autobusu z Przybrody.

Linia nr 833 (w godzinach od około 8:00 do około 16:30)

OGRODY – … – Dąbrowskiego – Baranowo, Szamotulska – Przeźmierowo, Poznańska – Swadzim, Poznańska – trasa S11 – węzeł Poznań Rokietnica – droga serwisowa wzdłuż S11 – Rokietnica, Golęcińska – Rokietnica, Pocztowa – … – STARZYNY/RYNKOWA

UWAGA: przejazd na odcinku od przystanku Wichrowa do przystanku Rokietnica/Golęcińska bez zatrzymywania się na przystankach pośrednich.

Linia nr 834 (w godzinach od około 8:00 do około 16:30)

OGRODY – … – Dąbrowskiego – Baranowo, Szamotulska – Przeźmierowo, Poznańska – Swadzim, Poznańska – trasa S11 – węzeł Poznań Rokietnica – droga serwisowa wzdłuż S11 – Rokietnica, Golęcińska – Rokietnica, Pocztowa – … – ŻYDOWO/PĘTLA

UWAGA: przejazd na odcinku od przystanku Wichrowa do przystanku Rokietnica/Golęcińska bez zatrzymywania się na przystankach pośrednich.

W związku z powyższymi zmianami mogą występować opóźnienia w realizacji kursów autobusów.

Autor: ZDM / ZTM / op. AS

82 miliony dla Ochotniczych Straży Pożarnych

0
Szkolenia, zajęcia sportowe i te poprawiające kondycję fizyczną. Na to członkowie OSP przeznaczą 82 miliony, które przeznaczył dla nich rząd.

Jak podaje Radio Poznań, rząd zdecydował, że część zadań realizowanych przez ochotnicze straże uzyska rangę ustawową, co pozwoli na rozszerzenie źródeł finansowania. Każda OSP będzie mogła wnioskować o fundusze, które pozwolą jej propagować zasady udzielania pierwszej pomocy, a także organizować przedsięwzięcia związane z ochroną i prewencją przeciwpożarową.

Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej są ogromnym wsparciem dla zawodowców wszędzie tam, gdzie nie ma strażaków zawodowych czy policjantów. Walka z pożarami to tylko jeden z ich wielu obowiązków. Poza tym udzielają pierwszej pomocy ofiarom wypadków drogowych, docierając do nich najszybciej, bo są najbliżej.

To między innymi dlatego jakość ich pracy ma ogromne znaczenie – skoro są pierwsi na miejscu jakiegokolwiek tragicznego wypadku, ich pomoc decyduje o życiu i zdrowiu ofiar. Dlatego każde wsparcie finansowe, które pozwoli im podnieść kwalifikacje, jest tak cenne.

Radio Poznań, el

Powiat poznański: budują drogi, mosty i ścieżki rowerowe

0
Ponad 100 milionów złotych przeznaczy w tym roku Zarząd Dróg Powiatowych na inwestycje drogowe w kilkunastu gminach powiatu. Powstaną nowe drogi, ścieżki rowerowe i most.

Boom inwestycyjny, zwłaszcza jeśli chodzi o drogi rowerowe, jest możliwy dzięki dofinansowaniu unijnemu. Jednak ZDP nie zaniedbuje także tych, którzy poruszają się na czterech kółkach. Trwa budowa obwodnicy Chomęcic: budowany odcinek z Chomęcic do Głuchowa będzie gotowy w sierpniu tego roku, razem z chodnikiem i drogą rowerową.

Remontowane są drogi już istniejące: 7,5 mln zł wydano na remont ulicy Poznańskiej w Koziegłowach, na odcinku od Taczaka do Piaskowej. Także i ta ulica po remoncie będzie miała drogę rowerową i chodniki oraz kanalizację deszczową, a gotowa ma być już we wrześniu. Natomiast w sierpniu rozpocznie się przebudowa drogi z Gądek do Szczodrzykowa.

Ważną inwestycją jest budowa dwóch dróg rowerowych: w Rokietnicy i w Buku. Dzięki tym drogom mieszkańcy będą mogli bezpiecznie dojechać rowerami do dworców kolejowych. Trwa też budowa drogi rowerowej z Iwna do Pobiedzisk.

Wśród inwestycji jest też jeden most – na rzece Głównej w Nadrożnie. Nowa przeprawa także będzie miała drogę rowerową z dopuszczeniem ruchu pieszego.

el, fot. Zarząd Dróg Powiatowych

Kalisz: Nie będzie pikników na osiedlu Korczak

0
Miały być miejscem na pikniki, a stały się noclegownią dla bezdomnych i miejscem libacji alkoholowych. Wiaty piknikowe na osiedlu Korczak zostaną zlikwidowane.

Wiaty powstały w ramach budżetu obywatelskiego w Kaliszu. Miały służyć mieszkańcom do odpoczynku wśród zieleni, pikników, spotkań towarzyskich, na które w mieszkaniach brakuje miejsca. Pomysłodawcy mieli nadzieję, że projekt spodoba się miejscowej społeczności i że posłuży do jej integracji. Mała architektura kosztowała 50 tysięcy złotych.

Niestety, jak podaje Radio Poznań, wkrótce po budowie wiat miejsce opanowali bezdomni i miłośnicy tanich alkoholi. Urządzali tam regularnie głośne, pijackie imprezy, które mocno dawały się we znaki mieszkańcom okolicznych bloków. Niektóre z wiat znajdowały się zaledwie w odległości 50 metrów od okien budynków. Ostatecznie lokatorzy nie wytrzymali hałasu, awantur, wizyt policji – i zażądali likwidacji wiat. Przy okazji wyszedł na jaw fakt, że przynajmniej część mieszkańców osiedla nie miała pojęcia, że jest taki projekt, bo wtedy – jak mówią – natychmiast zaprotestowaliby przeciwko jego realizacji.

Ostatecznie wiaty i stoły z ławkami znalazły swoje nowe miejsce w parku nad Krępicą. Jest to na tyle blisko, by mieszkańcy osiedla mogli się tam wybrać na piknik, a na tyle daleko, by hałas im nie przeszkadzał.

Radio Poznań, el

Poznań: znów kara dla operatora rowerów miejskich

0
Mimo rozmów, upomnień, a wreszcie kar nakładanych przez Zarząd Transportu Miejskiego – nadal użytkownicy rowerów miejskich w Poznaniu mają kłopoty z ich wypożyczeniem.

Jak informuje Radio Poznań, główny problem jest natury technicznej – ładowanie baterii w rowerach 4G nie odbywa się tak jak powinno, baterie też zbyt szybko „padają”. Skutek jest taki, że użytkownicy rowerów mają do dyspozycji znacznie mniej pojazdów niż powinni. Rowery 4G to te, których nie trzeba wpinać do stacji po zakończeniu korzystania z nich, ale można je zostawić w dowolnym miejscu.

Już w maju ZTM z tego powodu nałożył na operatora karę w wysokości 299 tysięcy złotych. Zamierza także nałożyć karę za czerwiec, ale ile – jeszcze nie wiadomo. Jak twierdzą fachowcy z ZTM, w czerwcu rowery działały lepiej niż w maju, a operator poprawił działanie swojej infolinii do zgłaszania problemów z rowerami.

Radio Poznań, el, fot. archiwum

Piła: droga rowerowa do Dobrzycy już jest!

0
Rowerzyści czekali na nią ponad cztery lata. W końcu mogą bezpiecznie przejechać Piły do Dobrzycy i z powrotem nową trasą rowerową.

Droga rowerowa liczy nieco ponad 5 km długości, nie jest więc długa, ale dla mieszkańców Dobrzycy i całej gminy Szydłowo ma ogromne znaczenie. Dobrzycę od Piły dzieli zaledwie 10 km, sporo mieszkańców dojeżdża do pracy czy do szkoły do Piły, inni bywają tam kilka razy w tygodniu. Na tej trasie jednak nie kursuje ani komunikacja miejska, ani podmiejska, ci więc, którzy nie posiadają swoich samochodów, mieli problem z dojazdem do Piły. Rower do czasu budowy drogi też nie był dobrym rozwiązaniem, bo trzeba by jechać ruchliwą „jedenastką”, gdzie nie jest bezpiecznie. Pobocza są tam wąskie, a kierowcy rozwijają ogromne prędkości. Nie jest to trasa dla rowerów.

W 2015 roku Paweł Kądziela, mieszkaniec Dobrzycy i prezes zarządu TV Asta, zorganizował akcję zbierania podpisów pod petycją w sprawie budowy drogi rowerowej. Podpisało ją ponad 600 osób z gminy Szydłowo. Gdy udało się doprowadzić do spotkania władz gminy Szydłowo, Piły i tamtejszego nadleśnictwa – część drogi biegnie przez las – prace ruszyły.

Jak informuje Radio Poznań, inwestycję zrealizowano w ramach Pilskiego Obszaru Strategicznej Interwencji, a 11 lipca otworzyli ją wspólnie samorządowcy z Szydłowa i Piły. Rowerzyści są z nowej drogi zadowoleni: zamontowano na niej energooszczędne oświetlenie, wiaty postojowe oraz stację naprawy rowerów. Droga kosztowała 2 miliony 800 tysięcy złotych.

Radio Poznań, el, fot. archiwum

Lech: Nowe meczówki na nowy sezon

0
Tego jeszcze w Poznaniu nie było! Trykoty na sezon 2019/20 zostały zainspirowane pomysłami kibiców Kolejorza i tak – dzięki współpracy z firmą Macron – powstały dedykowane dla Lecha Poznań, w pełni autorskie i niepowtarzalne koszulki meczowe.

W połowie października Lech Poznań zorganizował zabawę dla wszystkich kibiców Kolejorza. Wówczas poprosiliśmy o zaprojektowanie koszulek meczowych na sezon 2019/20 i przesłanie swoich projektów na klubowy adres. Zgłoszeń było bardzo dużo, a dział handlowy wspólnie z przedstawicielami firmy Macron wybrali najbardziej kreatywny pomysł, który potem przez kilka miesięcy – z drobnymi zmianami – przenosili na najnowsze trykoty.

– Zwycięzcą w zorganizowanym przez nas konkursie został Bartosz Parys, który w najbliższych miesiącach razem z nami odwiedzi siedzibę Macron w Bolonii – mówi Marcin Wierzejewski, dyrektor handlu Lecha Poznań. – Przede wszystkim spodobała nam się koncepcja pionowych, cienkich pasów na koszulce oraz niebiesko-białego kołnierzyka. Projekt najnowszych koszulek meczowych przypomina trykoty Kolejorza, które piłkarze ubierali w latach 80., kiedy święcili pierwsze ważne sukcesy na arenie krajowej oraz międzynarodowej – dodaje.

To już druga „meczówka” przygotowana we współpracy z firmą Macron. W poprzednim sezonie piłkarze występowali w strojach z fragmentem kolejowego skrzydła umieszczonego na froncie. Teraz na trykotach pojawią się cienkie pionowe pasy w kolorach białym i niebieskim. Podobnie jak w poprzedniej koszulce, trykoty te są wykończone szytymi elementami w niebiesko-białych barwach. Znajdują się na one kołnierzyku oraz rękawkach. Z kolei na karku jest haftowany napis „Nigdy się nie poddawaj”.

– Przy produkcji nowych koszulek meczowych ponownie wykorzystano M Performance System, który ułatwia odprowadzanie nadmiaru ciepła i wilgoci z powierzchni trykotów. Dzięki temu systemowi „meczówka” zapewnia dobrą oddychalność, co jest bardzo ważne przy dużym wysiłku fizycznym. Dopasowany krój gwarantuje niezbędną wygodę i komfort podczas gry. Tył koszulki wykonany w całości z udoskonalonego micromesh’u, który zapewnia lepszą przewiewność w najbardziej kluczowych miejscach i efektywnie odprowadza pot – wylicza zalety nowej koszulki meczowej dyrektor handlu Lecha Poznań.

Tradycyjnie już przygotowane są trzy zestawy strojów. Pierwszy to niebieski, który jest najbardziej rozpoznawalny ze wszystkich i podkreśla nasze historyczne barwy. Drugi jest biały z niebieskimi pasami, a trzeci ma kolor czarny i niebiesko-białe paski. Warto również podkreślić, że po raz pierwszy wszystkie trzy zestawy strojów są w pełni dedykowane Lechowi Poznań.

mat. pras. fot. lechpoznan.pl

Gniezno: czy powstanie Narodowe Muzeum Kolejnictwa?

0
Atutem jest ponad stuletnia parowozownia, którą powstanie muzeum uratowałoby do zniszczenia. Lepszy obiekt na muzeum trudno znaleźć w Polsce. Ale czy muzeum z „narodowe” w nazwie może powstać poza Warszawą?

Gnieźnieńska parowozownia jest wyjątkowa, drugiej takiej nie ma nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Zachowała się w doskonałym stanie, z drewnianym żurawiem do ładowania węgla i kranem do napełniania parowozów wodą. W czasach swojej świetności mieściła 40 lokomotyw! Ciągle można ją zwiedzać podczas dorocznych Dni Pary organizowanych w Gnieźnie, jednak nie da się ukryć, że obiekt potrzebuje zagospodarowania.

Od 10 lat PKP próbuje znaleźć pomysł na parowozownię. Mówiło się o sprzedaży tego terenu, a nawet urządzeniu marketu w zabytkowym budynku. Jednak muzeum kolejnictwa byłoby znacznie lepsze. A jak poinformował Radio Poznań Krzysztof Ostrowski, poseł PiS z Gniezna, dyrekcja PKP oficjalnie wymienia gnieźnieńską parowozownię jako oficjalną kandydatkę na siedzibę muzeum. Poseł ze swej strony deklaruje, że nadal będzie lobbował za tą lokalizacją, jak zresztą robił już wcześniej, wspólnie z gnieźnieńskim senatorem Robertem Gawłem. Czy uda im się przekonać władze PKP do tego pomysłu – okaże się we wrześniu tego roku, bo wtedy ma być podjęta ostateczna decyzja w tej sprawie.

Radio Poznań, el

Prawo i Sprawiedliwość: Miejsc we szkołach jest więcej niż uczniów

0
Tak twierdzi poseł Jan Mosiński na swoim koncie na twitterze. Jego zdaniem w skali całego kraju jest ponad 100 tys. miejsc więcej w szkołach średnich niż absolwentów gimnazjów i podstawówek.

Poseł – jak podaje Radio Poznań – powołuje się na dane Ministerstwa Edukacji Narodowej. Skąd więc te informacje o braku miejsc? Jego zdaniem to celowe działania opozycji z powodu zbliżających się wyborów.

Jan Mosiński zwraca uwagę na fakt, że młodzi ludzie składali dokumenty do kilku szkół, a naukę zaczną tylko w jednej. I wtedy zwolnią miejsca w pozostałych placówkach dla tych uczniów, którzy nie dostali się do wybranych szkół. Niestety, polityk nie wyjaśnia, co mają zrobić ci młodzi ludzie, dla których miejsc w ich wymarzonych szkołach i tak nie będzie – bo zajęli je wcześniej inni, często słabsi uczniowie, którzy nie zamierzają z nich rezygnować.

Na to właśnie zwraca uwagę Władysław Kosiniak Kamysz z PSL – że dzieci ze świetnymi ocenami będą miały do wyboru nie te szkoły, do których chciały pójść, ale te, w których zostały wolne miejsca. A zazwyczaj wolne miejsca zostają w tych najsłabszych i najmniej interesujących placówkach. Zdaniem polityka z PSL dobrze przygotowany nabór to taki, gdy uczeń z wysoką średnią i świadectwem z czerwonym paskiem dostaje się do wybranej szkoły i klasy, a nie do tej, w której zostały wolne miejsca.

Radio Poznań, el

Znamy „jedynki” PiSu. Zobacz kto wystartuje z Wielkopolski!

Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, przedstawił dzisiaj osoby, które znajdą się na szczytach list w swoich okręgach wyborczych w nachodzących wyborach.

Sam prezes PiSu wystartuje tradycyjnie z Warszawy. Premier Mateusz Morawiecki został natomiast jedynką w Katowicach.

Poznaliśmy również cztery nazwiska, które wystartują z Wielkopolski. W Poznaniu „jedynkę” otrzymała Jadwiga Emilewicz, która jest obecnie ministrem przedsiębiorczości i technologii. Z Konina wystartuje Zbigniew Hoffmann, wojewoda wielkopolski. Obecny poseł Jan Dziedziczak wystartuje z Kalisza, a twarzą listy z Piły będzie Krzysztof Czarnecki.

„Jedynki” Prawa i Sprawiedliwości w Wielkopolsce

Kalisz – Jan Dziedziczak
Konin – Zbigniew Hoffmann
Piła – Krzysztof Czarnecki
Poznań – Jadwiga Emilewicz

Aktualizacja 13.07.2019 godz. 13

Wojewoda Zbigniew Hoffmann wysłał nam swój komentarz dotyczący startu w nadchodzących wyborach. – Dziękuję Prezesowi Prawa i Sprawiedliwości Jarosławowi Kaczyńskiemu za wielkie zaufanie, jakim mnie obdarzył, oraz za docenienie mojej pracy jako wojewody wielkopolskiego. Ostatnie cztery lata to czas intensywnej pracy dla całej Wielkopolski, także dla okręgu konińsko-gnieźnieńskiego, w którym wielokrotnie miałem okazję spotykać się z samorządowcami i mieszkańcami, i z którego będę miał wielki zaszczyt wystartować.

Kulturalny Stary Rynek. Melika, Paweł Rychert i Dawid Pawlukanis Pracownia Muzyczna (zdjęcia)

0
W ramach projektu „Kulturalny Stary Rynek” na scenie Quadro Melika oraz Paweł Rychert i Dawid Pawlukanis Pracownia Muzyczna, stworzyli wyjątkowy projekt, który z każdym kolejnym nagraniem budzi coraz większą ciekawość.

fot. Przemysław Łukaszyk

Upadek poznańskiego biura podróży! Co z klientami?

0
Poznańskie biuro podróży Mediterraneum upadło. Za granicą ma przebywać 160 klientów biura. Ich gwarancje wynoszą 1,26 mln zł.

Mediterraneum na rynku funkcjonowało od 1991 roku. – Z powodu niewypłacalności Spółka nie jest w stanie wywiązać się z umów o świadczenie usług turystycznych zawartych z podróżnymi oraz zapewnić pokrycia kosztów kontynuacji imprezy turystycznej lub kosztów powrotu podróżnych do kraju lub zapewnić podróżnym zwrotu wpłat lub ich części wniesionych przez podróżnych tytułem zapłaty za imprezy turystyczne, które nie zostały lub nie zostaną zrealizowane – czytamy w oficjalnym komunikacie na stronie Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Swoje oświadczenie wydało również biuro podróży. – Z przykrością informujemy, że w związku utratą płynności finansowej nie mamy możliwości wywiązania się z zawartych z Państwem umów o świadczenie usług turystycznych. Dlatego też zmuszeni zostaliśmy do podjęcia bardzo trudnej dla nas decyzji o ogłoszeniu upadłości po niemalże 30 latach wspólnych wyjazdów. Prosimy o skontaktowanie się z Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego* w celu uzyskania informacji dotyczących odzyskania wpłaconych na poczet imprez pieniędzy. Dołożymy wszelkich starań, współpracując z Urzędem Marszałkowskim oraz Towarzystwem Ubezpieczeniowym Signal Iduna aby otrzymali Państwo swoje pieniądze jak najszybciej. Za zaistniałą sytuację przepraszamy.

Gwarancje biura podróży wynoszą 1,26 mln złotych. Z tych środków będą opłacane powroty klientów do kraju. W dalszej kolejności z tych pieniędzy będą też wypłacane zwroty za wykupione wycieczki, które się jeszcze nie odbyły. – W sprawach roszczeń finansowych należy kontaktować się z naszym ubezpieczycielem – firmą Signal-Iduna www.signal-iduna.pl tel. 801 120 120 lub +48 22 505 65 06, w pozostałych kwestiach należy kontaktować się z Departamentem Sportu i Turystyki UMWW T: +48 61 626 68 40 F: +48 61 626 68 41 – dodają przedstawiciele Mediterraneum.

 

Słupca: Mężczyzna wpadł pod pociąg

0
Na przejeździe kolejowym przy ul. Pyzderskiej w Słupcy mężczyzna wpadł pod pociąg Kolei Wielkopolskich.

Do zdarzenia doszło wczoraj po godz. 23. Pociąg jechał z Konina do Poznania. Według wstępnych ustaleń policji był to nieszczęśliwy wypadek – mężczyzna próbował przejść przez przejście kolejowe, kiedy szlabany były opuszczone.

#NaFalach. Happysad w Poznaniu (zdjęcia)

0
Gościem trzeciego koncertu z cyklu #NaFalach był zespół Happysad. Nad jeziorem Strzeszyńskim pomimo padającego deszczu zebrało się duże grono słuchaczy.

Happysad od lat jest jednym z najpopularniejszych polskich zespołów. Grupa ma na koncie ponad tysiąc koncertów w całym kraju, trzy platynowe i cztery złote płyty. W lipcu 2004 ukazał się debiutancki album zespołu „Wszystko jedno” (z największym hitem „Zanim pójdę”). Najnowsza płyta zespołu „Ciało obce” ukazała się 10 lutego 2017 roku.

W zespole grają: Jarek Dubiński, Michał Bąk, Artur Telka, Kuba Kawalec, Łukasz Cegliński i Maciej Ramisz.

Poznań: koniec nielegalnego parkowania przy stadionie Szyca

0
Słupki i zapory uniemożliwią wjazd kierowcom parkującym dotąd przy stadionie Szyca. Władze miasta zagrodzą część terenu ze względów bezpieczeństwa.

Stan może nie tyle stadionu, co jego otoczenia pozostawia wiele do życzenia. Miasto przejęło go zaledwie rok temu, a wcześniej, przez wiele lat nikt o niego nie dbał. Użytkownik wieczysty, firma deweloperska, chciała na miejscu stadionu postawić osiedle, nie interesował ją więc ani stadion, ani stan terenów wokół niego. Z dawnego obiektu sportowego powoli robiło się wysypisko śmieci otoczone przez dziurawe i zaniedbane drogi. Na części powstał nielegalny parking.

Miasto, po przejęciu terenu, postanowiło go uporządkować. Przy tak złym stanie technicznym nawierzchni dróg – przejazd nimi może się skończyć uszkodzeniem podwozia – pierwszą rzeczą jest zapewnienie bezpieczeństwa. Dlatego dostęp do części terenu w najgorszym stanie technicznym zostanie zagrodzony słupkami i zaporami. Wjazdy w okolice stadionu zostaną zablokowane.

Dla kupców handlujących w hali przy ul. Dolna Wilda zostaną udostępnione wjazdy od strony ul. Olimpijskiej oraz Spychalskiego, jednak z pewnością miejsc parkingowych w okolicy nie zabraknie. Na parkingach przy Dolnej Wildzie – a w sąsiedztwie stadionu są aż cztery, przy Dolnej Wildzie i Maratońskiej – jest 421 miejsc parkingowych.

Stadion oraz okolica mają zostać ostatecznie zagospodarowane. Miasto w tym roku zamierza ogłosić konkurs na zagospodarowanie tego terenu. Jak wykazały konsultacje społeczne i wcześniejsze referendum na ten temat, przeprowadzone z inicjatywy prezydenta Ryszarda Grobelnego, mieszkańcy nie życzą sobie tu zabudowy mieszkaniowej czy handlowej, wolą tereny parkowe z funkcją rekreacyjną i sportową, tworzące jeden ciąg zieleni z parkiem Jana Pawła II.

Wygradzanie rozpocznie się w połowie lipca.

UMP, el

Poznań: 5 milionów zarobku na Szczycie Bałkanów Zachodnich

0
5 milionów złotych zarobił Poznań na organizacji Szczytu Bałkanów Zachodnich. Tak oszacował zyski stolicy Wielkopolski Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceminister spraw zagranicznych.

Na organizacji szczytu skorzystały jednostki współorganizujące go, jak MTP, Teatr Muzyczny czy UAM. Dodatkowymi dochodami z pewnością mogą się pochwalić także poznańskie hotele – w końcu w szczycie wzięło udział ponad 10 tysięcy osób.

A jak się to ma do kosztów? Organizatorzy szacują, że wydali na organizację szczytu „kilka milionów złotych”, jak powiedział Szymon Szynkowski vel Sęk. Jednak w wypowiedzi dla Radia Poznań wiceminister podkreśla też, że to dobrze wydane pieniądze. Chodzi nie tylko o polityczne znaczenie tego wydarzenia, czyli postrzeganie Polski na Bałkanach, które z pewnością zmieniło się na plus. A przecież – jak mówił Szymon Szynkowski vel Sęk – te kraje wkrótce wejdą do Unii Europejskiej i staną się naszymi partnerami.

Radio Poznań, el

Koniec drugiego etapu prac na ul. Jackowskiego

0
Trwają ostatnie prace wykończeniowe, a w rejonie realizacji robót systematycznie pojawia się nowe oznakowanie. Prace związane z drugim etapem przebudowy ul. Jackowskiego przebiegają zgodnie z planem.

Według harmonogramu roboty polegające na budowie wyniesionego skrzyżowania z ul. Wawrzyniaka zakończą się jeszcze w tym tygodniu. Po zakończeniu budowy skrzyżowania zmieni się organizacja ruchu, a drogowcy przystąpią do realizacji kolejnego etapu inwestycji – przebudowy ul. Jackowskiego od ul. Wawrzyniaka do ul. Polnej.

Zakończenie całości inwestycji, która obejmuje przebudowę ul. Jackowskiego od ul. Kraszewskiego do ul. Polnej, zaplanowano na koniec listopada. Na tym odcinku wymieniona zostanie nawierzchnia jezdni, chodników i zjazdów na posesję. Uspokojony zostanie ruch, pojawi się także nowa zieleń i elementy małej architektury.

Nowa organizacja ruchu zacznie obowiązywać od najbliższego poniedziałku (15 lipca). Wszyscy użytkownicy ruchu proszeni są o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie prowadzonych robót i zwracanie uwagi na bieżące oznakowanie.

PIM, el

Mosina: Strażacy uratowali kobietę, która topiła się w Warcie

0
Ratownicy z Heavy Rescue SGRT OSP Mosina uratowali kobietę, która topiła się w Warcie w okolicach Łęczycy.

– Na wysokości Łęczycy kobieta topiła się w Warcie trzymając konaru drzewa – relacjonują swoją interwencję ratownicy. – Po dojeździe i wodowaniu łodzi w miejscowości Czapury oraz dopłynięciu na miejsce nasi ratownicy dotarli do poszkodowanej i ewakuowali na łódź. Pani w stanie skrajnego wycieńczenia i hipotermii została udzielona pomoc medyczna. Po ewakuacji łodzią do miejsca wodowania poszkodowana została przekazana Zespołowi Ratownictwa Medycznego.

Źródło: Heavy Rescue SGRT OSP Mosina

Weekend w Poznaniu. Co robić w weekend w Poznaniu? 12, 13 i 14 lipca

0
Wildeckie Lato Kulturalne, koncert z cyklu #NaFalach, Męskie Granie. W ten weekend w Poznaniu tradycyjnie dużo będzie się działo. Sprawdź gdzie warto się wybrać!
Wildeckie Lato Kulturalne 2019 vol.1
12 lipca @ 17:00 – 22:00

Rada Osiedla Wilda zaprasza na pierwsze z cyklu wydarzeń na Placu Marii Skłodowskiej-Curie, czyli na skwerze przy fontannie przy Rynku Wildeckim.

17:00 – 18:30 Old Men Jazz Quartet oraz grupa taneczna Retro Dance Studio: uczą swingowych tańców i zarażają pozytywną energią,

19:00 – 20:00 Zespół SARAKINA: polsko-bułgarsko-czeska formacja wykonująca etno-jazzową muzykę bałkańską. Kompozycje i aranżacje z wpływami bułgarskiej muzyki ludowej,

20:30 – 22:00 Kapela Hałasów: rodzinna grupa artystów zajmujących się od lat badaniem najciekawszych i najbardziej archaicznych form tańca, muzyki i rzemiosła. Jacek Hałas tańczy, gra na lirze korbowej, akordeonie klawiszowym, flecie pasterskim i śpiewa. Alicja Hałas gra na bębnie i gordonie, a także tańczy.

Więcej informacji tutaj (kliknij).

Śladami PeWuKi – spacer architektoniczny
12 lipca @ 17:30 – 20:00

W 2019 roku mija 90 lat od otwarcia Powszechnej Wystawy Krajowej. To jedyne w swoim rodzaju przedsięwzięcie wystawiennicze pokazywało zryw i dynamikę odrodzonego polskiego państwa, miało silny rys modernizacyjny i mocno wpłynęło na kształt oraz historię Poznania.

By uczcić to historyczne wydarzenie Centrum Otwarte oraz SARP Poznań przy współpracy i wsparciu Międzynarodowe Targi Poznańskie stworzyły mapę prezentującą dwie trasy spacerowe. Pierwsza przybliża zachowane do dziś budynki służące PeWuCe. Druga – to wybór śródmiejskich realizacji poznańskich architektów, którzy tworzyli wystawę. Obie przygotowane tak, by ułatwić spacer śladami słynnej ekspozycji.

Więcej informacji tutaj (kliknij).

Zamkowe lato filmowe
12 lipca @ 18:30 – 20:40

W wakacje zapraszamy Was na powtórki filmów, które najchętniej oglądaliście w minionym sezonie. Zdobywcy nagród i filmy mniej głośne, polskie i zagraniczne. Zamkowe lato filmowe to idealna okazja, żeby nadrobić zaległości albo przypomnieć sobie ulubione tytuły.

Więcej informacji tutaj (kliknij).

Happysad #NaFalach
12 lipca @ 20:00 – 23:00

To już druga edycja cyklu koncertów #NaFalach, które stanowią kontynuację Maltańskiej Sceny Muzycznej! Dziesięć koncertów, dwa jeziora, całe lato pełne muzyki.

Więcej informacji tutaj (kliknij).

A cały harmonogram koncertów w ramach cyklu można znaleźć tutaj.

Prezentacja drużyny Lecha Poznań
13 lipca @ 13:00 – 15:00

Prezentacja drużyny Lecha Poznań przed rozpoczynającym się sezonem 2019/20. Będzie to pierwsza okazja, aby zobaczyć nowe stroje meczowe Kolejorza! Dodatkowo możliwość spotkania z piłkarzami i sztabem, autografy, zdjęcia, atrakcje piłkarskie i nie tylko!

Więcej informacji tutaj (kliknij).

Męskie Granie 2019 | Poznań
13 lipca @ 17:00 – 14 lipca @ 00:00

Męskie Granie to wyjątkowy projekt na kulturalnej mapie Polski, który nieustannie zaskakuje przełamywaniem konwencji i łączeniem stylów. Jednak takiej edycji jeszcze nie było, bo w tym roku trasa obchodzi swoją 10 rocznicę! Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was naprawdę wyjątkowe niespodzianki. W Poznaniu na pewno nie zabraknie też tego, z czego od lat słynie Męskie Granie: najlepszych polskich artystów, nowych brzmień, nieoczywistych kolaboracji i niezapomnianych wrażeń.

Więcej informacji tutaj (kliknij).

PIANA PARTY / Lista do 23:00 Free / Wrocławska 2
13 lipca @ 22:00 – 14 lipca @ 05:00

Szalona impreza w pianie w samym centrum Poznania!

Więcej informacji tutaj (kliknij).

Abordaż! – letni cykl imprezowy na 15. piętrze!
13 lipca @ 22:30 – 14 lipca @ 05:00

Instytut meteorologii ostrzega: wysoka fala nadchodzi. Bałtyk zaleje Poznań wzburzonymi falami muzyki elektronicznej. W każdą sobotę wakacji rusza wyjątkowy rejs, aż po miejski horyzont. Wakacyjny kompas imprezowy wskaże Wam drogę do wyjątkowego rooftopu.

Więcej informacji tutaj (kliknij).

Nadwarciański wschód słońca – rejs/fotografia z łodzi
14 lipca @ 02:45 – 06:30

Rzeki od zawsze przyciągały miłośników pięknych widoków, jednak niewiele z nich może równać się z tym, który rozpościera się podczas wschodu słońca. Korzystając z łodzi naszej wypożyczalni możecie zobaczyć i sfotografować zarówno nadwarciański przedświt, jak i piękne, wschodzące słońce, a wszystko to pod doświadczonym okiem fotografa Sławka Wąchały.

Więcej informacji tutaj (kliknij).

Koncert Sołacki
14 lipca @ 18:00 – 21:00

„Bez kochania trudno” – tak zatytułowany jest koncert, który odbędzie się w ramach tegorocznych „koncertów sołackich”. To zbiór przepięknych staropolskich pieśni zebranych przez Oskara Kolberga, które ubrał w Goodstaffowe brzmienie nasz zespołowy, pianista Jacek Skowroński. Odnajdujemy w nich nasze staropolskie, nawet słowiańskie korzenie, rytm i pulsowanie świata natury. Jej zapachy, smaki, kolory, nastroje… Park Sołacki i jego piękno podkreślą tę niezwykłą, pełną mocy i dobra energię.

Więcej informacji tutaj (kliknij).

Tradycyjnie też przypominamy, że wszystkie wydarzenia, które odbędą się w nadchodzący weekend można znaleźć w naszym kalendarium.

mat. pras. / op. AS