Strona główna Blog Strona 2181

Kościan: 19-latek z zarzutami. Uciekał przed policją

Nawet pięć lat więzienia grozi 19-latkowi, który jechał samochodem bez uprawnień. W momencie próby skontrolowania go przez policjantów, nastolatek zaczął uciekać.

– Do niebezpiecznego zdarzenia doszło 6 lipca br. Patrol ruchu drogowego próbował zatrzymać do kontroli drogowej w Widziszewie Audi, które przekroczyło prędkość – relacjonuje Radosław Nowak z wielkopolskiej policji. – Kierowca jednak zlekceważył sygnały wydawane przez policjanta, ominął go i zaczął uciekać. W tym momencie rozpoczął się policyjny pościg, który z bocznej drogi przeniósł się na drogę krajową nr 5. Prędkość z jaką jechał ścigający mężczyznę radiowóz dochodziła chwilami do 180 km/h. W Czaczu uciekający samochód zjechał z krajowej piątki. Tam też został zatrzymany przez patrol.

Po zatrzymaniu nastolatek tłumaczył próbę ucieczki faktem, że nie posiada prawa jazdy. Po zweryfikowaniu tej informacji przez policjantów okazało się, że uprawnienia do kierowania pojazdami zostały 19-latkowi cofnięte. Teraz chłopak usłyszał dwa zarzuty: kierowania pojazdem bez uprawnień oraz nie zatrzymanie się do kontroli drogowej. Grozi mu do pięciu lat pozbawienia wolności.

Część Poznania bez prądu. Duża awaria i ogromne korki!

0
Mieszkańcy Naramowic oraz części Winograd są bez prądu. Winna ma być firma budowlana, która uszkodziła kabel podczas swoich prac.

Ze względu na awarię na skrzyżowaniach nie działają światła, co automatycznie przełożyło się na znaczące korki na ulicach Poznania. Kierowcy donoszą nam, że już na Garbarach sytuacja jest tragiczna.

Radio Poznań podało, że za awarię odpowiada jedna z ekip budowlanych, która przypadkowo przecięła kabel podczas prac. Służby energetyczne są już na miejscu zdarzenia i pracują nad naprawą.

Źródło: Radio Poznań

Potańczmy towarzysko! Główna zaprasza

0
Taniec to nie tylko aktywna forma spędzania czasu, ale również bardzo dobry sposób na poznanie nowych ludzi. Wszyscy, którzy są tego zdania, w każdy wtorek lipca i sierpnia powinni o 17.45 stawić się na Głównej.

W każdy wtorek o tej porze w Auli SP 45 przy ulicy Harcerskiej 3 odbywają się potańcówki, na których chętni poznają podstawowe kroki i zasady różnych tańców. Później będą mogli je wykorzystać na dancingach, prywatkach, weselach czy potańcówkach…

Zajęcia odbywają się w każdy wtorek lipca i sierpnia w auli, a prowadzi je Mateusz Gawron. Chętni powinni pamiętać o zabraniu wody do picia, wygodnego stroju oraz wygodnych butów nadających się do tańca, a więc raczej nie trekkingowych.

Rodzice mogą przyjść z dziećmi – w czasie warsztatów maluchami zajmą się animatorzy.

Fyrtel Główna, el

Poznań: Referendum strajkowe w Amazonie

0
Pracownicy Amazona w podpoznańskich Sadach dostali podwyżki – ale nie w takiej wysokości, w jakiej chcieli. Ogłosili więc dziś referendum strajkowe.

Jak informuje Radio Poznań, pracownicy chcą zarabiać co najmniej 25 zł netto za godzinę. Domagają się też zmiany systemu oceniania i stabilnych warunków zatrudnienia. Ich zdaniem normy, które obowiązują, są bardzo trudne do wykonania, w dodatku cały czas idą w górę. Oznacza to, że pracować trzeba coraz więcej, ale za te same pieniądze. Pracownicy narzekają też, że jeśli ktoś się za głośno skarży albo nawet udowodni menadżerom, że dane zadanie jest nie do wykonania, zostaje od razu przeniesiony na takie stanowisko, gdzie sobie nie poradzi i sam zrezygnuje z pracy.

Szefowie Amazona nie zgadzają się z zarzutami. Pracownicy dostają tu 20 zł za godzinę, co jest konkurencyjnym wynagrodzeniem według nich. Normy nie są zawyżane, ale ustalane na podstawie średniej wydajności pracownika, a każdy, kto ma problem z jej osiągnięciem, otrzymuje indywidualne wsparcie.Pracownicy mają też bogaty pakiet socjalny, możliwości rozwoju zawodowego i cały pakiet szkoleń do wyboru.

Referendum strajkowe zorganizowały dwa związki zawodowe działające w Sadach, czyli Solidarność i Inicjatywa Pracownicza. Z poparciem przyjechali do nich związkowcy z Volkswagena i Bridgestone. By jednak referendum było ważne, musi zostać przeprowadzone we wszystkich centrach w Polsce, co potrwa kilka miesięcy. Sam strajk musi poprzeć ponad połowa głosujących.

Radio Poznań, el

Poznań: Co powstanie na miejscu schroniska dla zwierząt?

0
Biurowiec, hotel – czy osiedle mieszkaniowe? Schronisko dla zwierząt z ulicy Bukowskiej przeniesie się do nowej siedziby, a teren, na którym się znajduje, został wystawiony na sprzedaż.

Schronisko przy ulicy Bukowskiej istnieje od 1964 roku, najdłużej w Polsce, jeśli się weźmie pod uwagę schroniska budowane od podstaw. Niestety, chociaż 50 lat temu było nowoczesne, dziś nie spełnia jednak standardów opieki nad zwierzętami, jest za małe i niewygodne. Na terenie przy Bukowskiej nie ma miejsca, by schronisko przebudować czy choćby powiększyć.

Przenosiny na Kobylepole, gdzie powstanie nowe schronisko, stały się faktem: pod koniec czerwca miasto podpisało umowę na budowę nowej placówki. Do nowego obiektu zwierzaki mają się – zgodnie z planami – przeprowadzić już w 2020 roku.

Co jednak powstanie na miejscu obecnego schroniska? Teren o powierzchni 1 hektara, niegdyś położony praktycznie za miastem, obecnie ma bardzo dogodną lokalizację na drodze z centrum na lotnisko, niedaleko dużego centrum handlowego i z bardzo dogodnym dojazdem do centrum. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego może on być przeznaczony pod handel i usługi.

Miasto ma nadzieję, że za tak atrakcyjnie położony i spory teren uda się uzyskać dobrą cenę i wstępnie wyceniło go na 20 mln zł. Pieniądze zasiliłyby budżet budowy nowego schroniska, które będzie kosztować 38 mln zł i za które miasto musi w całości zapłacić z własnej kieszeni. Dodatkowa atrakcją jest sąsiadujące z terenem schroniska 7 ha tak zwanej strefy buforowej, której nie można było zabudować ze względu na sąsiedztwo, ale które teraz będą mogły zostać przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową.

Jednak atrakcyjna oferta ma pewien haczyk: na rozpoczęcie jakiejkolwiek budowy na terenie schroniska trzeba będzie poczekać, aż zwierzęta wyprowadzą się do nowej siedziby. A to jeszcze dwa lata czekania.

UMP, el

Poznań: Otwarcie pętli Wilczak we wrześniu

0
Zakończyły się zasadnicze prace budowlane na pętli Wilczak, a tramwaje wykonały pierwsze przejazdy testowe. Wszystko wskazuje na to, że otwarcie pętli odbędzie się zgodnie z planem we wrześniu.

Zakończyły się już prace związane z budową torowiska tramwajowego i sieci trakcyjnej na pętli Wilczak. Ukończono również montaż elementów systemu sterowania oraz odwodnienia. Przejazdy testowe mają potwierdzić odpowiednie przygotowanie infrastruktury torowo-sieciowej na pętli i oddanie jej do użytku zgodnie z założonym harmonogramem.

Na wybudowanych peronach stawiane są obecnie nowe wiaty przystankowe, które uzupełnione zostaną elementami małej architektury i systemu identyfikacji pasażerskiej. Ciągi komunikacyjne w obrębie pętli zostały wyposażone w rozwiązania, które ułatwią poruszanie się osobom z niepełnosprawnościami wzrokowymi i ruchowymi. Wyremontowana zostanie także nawierzchnia ul. Przełajowej, na odcinku pokrywającym się z przebudową torowiska.

– Ten etap inwestycji pozwalający na uruchomienie komunikacji tramwajowej to nie koniec działań w rejonie pętli „Wilczak” – mówi Grzegorz Bubula wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie. – Na dalszym etapie inwestycji w środku pętli zostanie wybudowana stacja zasilająca dalsze fragmenty trasy na Naramowice oraz przebudowie ulegnie Punkt Nadzoru Ruchu MPK. Mając na uwadze konieczność prowadzenia tych prac, dla optymalizacji procesu inwestycyjnego, w terminie późniejszym prowadzone będą nasadzenia roślinności, które podczas robót mógłby zostać uszkodzone.

Zakończenie całej inwestycji, dzięki której powstanie nowy układ komunikacyjny: torowisko o długości 3,3 km oraz niemal 7,5 km dróg, łącznie z drogami dojazdowymi i skrzyżowaniami, zaplanowano na 2021 rok. Jej wartość to ok. 380 mln zł. Jest ona współfinansowana z dwóch projektów unijnych. Kwota dofinansowania wynosi 155 mln zł.

Powstanie nowy układ drogowy, a istniejący – w związku z włączeniem tramwaju – zostanie przebudowany. Takie zmiany pojawią się m.in. na skrzyżowaniu ulic Słowiańskiej, Naramowickiej i Wilczak. Ulica Naramowicka – od ul. Słowiańskiej do ul. Serbskiej – zyska nową nawierzchnię, zaś na odcinku od ul. Serbskiej do węzła Naramowicka zostanie kompleksowo przebudowana. Zmodernizowane zostaną skrzyżowania ulicy Naramowickiej z Serbską, a także z ulicami Czarna Rola, Włodarską i Ziarnistą.

W miejscu skrzyżowania ulic Naramowickiej z Lechicką powstanie dwupoziomowy węzeł drogowy. Od tego miejsca do ul. Błażeja, na zachód od obecnej Naramowickiej, przebiegać będzie ul. Nowa Naramowicka. Na tym odcinku wybudowane zostaną również skrzyżowania z ulicami: Sarmacką i Karpią, Łużycką, Błażeja, a także odcinek ul. Nowa Stoińskiego – od ul. Jasna Rola do Naramowickiej. Przebudowa czeka również skrzyżowania ulicy Lechickiej z ul. Murawa oraz Naramowickiej z ul. Dworską.

Całość uzupełni nowe zagospodarowanie terenu związanego z infrastrukturą pasażerską i pieszo-rowerową, a także zielenią i małą architekturą.

PIM, el

Poznań: strażacy i ratownicy będą mieli nową siedzibę

0
Magazyn przeciwpowodziowy, specjalistyczne jednostki straży pożarnej: wodna i ratownictwa specjalistycznego – wszystko to pomieszczą nowe budynki powstające właśnie na Woli.

W kompleksie powstającym przy ul. Lotniczej/5 stycznia znajdzie się Magazyn Przeciwpowodziowy dla Miasta Poznania, który obecnie, tymczasowo, mieści się w Forcie II. Będą w nim również stacjonowały: Ochotnicza Straż Pożarna Ratownictwa Wodnego „Mistral” oraz Ochotnicza Straż Pożarna – Grupa Ratownictwa Specjalistycznego, które wchodzą w skład Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.  Mariusz Wiśniewski i Bartosz Guss, zastępcy prezydenta Poznania, właśnie podpisali umowę z wykonawcą nowych budynków dla ratownictwa wodnego i specjalistycznego.

Strażnicę zbuduje firma Constructo Sp. z o.o. sp.k., która w przetargu zaoferowała skrócenie robót do 9 miesięcy. Pierwotnie zakładano bowiem rok na wykonanie całej inwestycji. Teren został 15 lipca przekazany głównemu wykonawcy przez Poznańskie Inwestycje Miejskie. Oznacza to, że strażacy przeniosą się do nowej siedziby już w kwietniu przyszłym roku. Koszt budowy wyniesie około 8 mln zł.

Warto dodać, że to kolejna inwestycja w tym miejscu mająca poprawić służby strażaków. Trwa tam właśnie budowa nowoczesnej siedziby Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej 4 (JRG 4) Komendy Miejskiej PSP w Poznaniu, dofinansowanej ze środków Poznania i starostwa. Lokalizacja w tym miejscu pozwoli zabezpieczyć zachodnią część Poznania, a także gminy ościenne należące do powiatu poznańskiego. Siedziba JRG 4 ma być gotowa do końca tego roku.

UMP, el

Poznań: od czwartku wracają upały!

0
Do środy włącznie temperatury w stolicy Wielkopolski nie będą przekraczały 22 stopni Celsjusza, a na niebie będzie sporo chmur. Ale już w czwartek zacznie się znów upalne lato z temperaturą powyżej 25 stopni.

Na razie jeszcze Poznań i Wielkopolska są pod wpływem chłodnych mas polarno-morskiego powietrza znad Rosji, dlatego nie jest za ciepło, mimo że to lipiec i słońce, gdy wygląda zza chmur, grzeje naprawdę mocno.

Ale już w czwartek nad zachodnią Polskę nadciągnie gorące powietrze znad Hiszpanii i słupki termometrów poszybują w górę nawet do 30 stopni. Upały zatrzymają się mniej więcej na linii Wisły – we wschodniej Polsce będzie znacznie chłodniej, tam temperatury nadal nie będą przekraczać 21 stopni.

Synoptycy ostrzegają też przed burzami, które mogą miejscowo wystąpić podczas upałów. Maja być krótkie, ale gwałtowne. Dlatego nawet podczas najbardziej upalnych dni w tym i przyszłym tygodniu należy uważnie patrzeć w niebo…

IMiGW, el

Poznań: Sejmik za uczczeniem ofiar rzezi wołyńskiej

0
Radni Sejmiku Wielkopolski jednomyślnie podczas dzisiejszej sesji przegłosowali uczczenie ofiar rzezi wołyńskiej.

11 lipca minęło 76 lat od Krwawej Niedzieli, kulminacyjnego punktu rzezi wołyńskiej. Tylko tego jednego dnia ukraińscy nacjonaliści zaatakowali Polaków w 99 miejscowościach, głównie w powiatach włodzimierskim i horochowskim. Jak podaje Radio Poznań, Małgorzata Stryjska, radna PiS, która była inicjatorką stanowiska, zwróciła uwagę na to, że zbrodnie były wywołane nacjonalizmem i nienawiścią narodowościową. Ich ofiarą padli nie tylko Polacy, ale także przedstawiciele innych mniejszości: Białorusini, Żydzi, Rosjanie czy Ormianie.

Jednocześnie radni postanowili też oddać hołd tym Ukraińcom, którzy ratowali swoich polskich sąsiadów przed śmiercią, często z narażeniem własnego życia: „Sejmik składa wyrazy uznania i hołd tym nielicznym obrońcom ludności Kresów Wschodnich” .

Rzeź wołyńska – to ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich wobec mniejszości polskiej byłego województwa wołyńskiego II RP w okresie od lutego 1943 do lutego 1945. Nie jest znana dokładna liczba ofiar, historycy szacują, że zginęło ok. 50–60 tys. Polaków i – w odwecie – 2–3 tysiące Ukraińców Ofiarami mordów byli nie tylko Polacy, chociaż ich zginęło najwięcej. Mordowani byli także Rosjanie, Żydzi, Ormianie, Czesi i przedstawiciele innych narodowości zamieszkujących Wołyń.

Radio Poznań, el

Poznań: Zamknięty przejazd kolejowy. Zmiany w komunikacji miejskiej!

0
ZTM poinformował o zmianach w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej jakich poznaniacy mogą się spodziewać w ciągu dwóch następnych dni.

Z uwagi na zamknięcie przejazdu kolejowego w Psarskiem – 16 lipca (wtorek) i 17 lipca (środa) w godz. 7:00-15:00 trasa linii autobusowej nr 195 zostanie skrócona z Ogrodów do pętli w Strzeszynku, natomiast kursy autobusów linii nr 186, 833 i 834 skierowane zostaną w obu kierunkach przez pętlę Psarskie Przejazd Kolejowy. Podane terminy mogą ulec zmianie z przyczyn niezależnych od ZTM.

Od środy, 17 lipca br., w związku z prowadzonymi pracami zostaną przesunięte dwa przystanki – „Luboń/PKP” (w kierunku Dębca) oraz „Widłakowa” (w kierunku centrum).

Zgodnie z przesłaną przez wykonawcę prac informacją, od środy 17 lipca przystanek autobusowy Luboń/PKP (dla autobusów linii nr 610 jadących w stronę Dębca) zostanie tymczasowo przesunięty o około 100 metrów na ulicę Streicha, za skrzyżowanie z ulicą Cieszkowskiego.

Natomiast w związku z postępem prac związanym z budową kanalizacji sanitarnej na ulicy Naramowickiej, od 17 lipca br. od pierwszych kursów porannych, zmianie ulegnie lokalizacja przystanku autobusowego Widłakowa (kierunek Centrum). Tymczasowy przystanek powstanie na wysokości ul. Naramowickiej 329.

Autor: ZTM / op. AS

Policja będzie miała nową siedzibę. Ma kosztować 50 milionów!

0
Policjanci z Piły wkrótce będą się mogli cieszyć z nowej siedziby. Budowa ma ruszyć jesienią, a przetarg powinien zostać rozpisany na dniach.

Na wybudowanie nowej siedziby policjanci zamierzają przeznaczyć 50 milionów złotych. Sam budynek ma mieć około 6 tys. m2 i oprócz biur policjantów znajdą się w nim m.in. magazyn z bronią; pomieszczenia dla zatrzymanych itp. W budynkach pomocniczych (1 tys. m2) ma się znaleźć siłownia, garaże i magazyn dowodów rzeczowych.

Adres komendy się nie zmieni. Nowy budynek stanie przy ul. Bydgoskiej 115, obok obecnego obiektu. Policjanci argumentują konieczność wybudowania nowej siedziby m.in. wiekiem obecnej komendy. Ta została wybudowana na przełomie lat 70′ i 80′ i jest nieprzystosowana do obecnych standardów.

– Dodatkowo całość generuje ogromne koszty utrzymania – tłumaczy w rozmowie z Radiem Poznań komendant pilskiej policji Sebastian Cichocki. – Nowy budynek będzie bardziej energooszczędny i nie będzie generował tak wysokich kosztów utrzymania jak teraz. Stawiamy na większą funkcjonalność i dostosowanie do realnych potrzeb i ilości policjantów. Razem będzie około 6000 metrów kwadratowych, w tym znajdzie się sala gimnastyczna, sala tradycji, siłownia i kojce dla psów tropiących. Czyli wszystko to co jest niezbędne dla właściwego funkcjonowania całej jednostki.

Źródło: Radio Poznań

Dofinansowanie na sieć kanalizacji w gminie Krzemieniewo

0
Budowa sieci kanalizacji sanitarnej dla miejscowości Oporowo, Oporówko, Mierzejewo w gminie Krzemieniewo możliwa będzie dzięki umowie na dofinansowanie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014+ kwotą blisko 5 mln 242 tys. złotych.

– Tym projektem zostanie objętych 875 osób. Zakłada on także budowę pięciu przepompowni ścieków. Długość wybudowanej kanalizacji sanitarnej ma wynieść 11 tysięcy 669 kilometrów. Przyznając dofinansowanie dla tej inwestycji, zależało nam na uporządkowaniu gospodarki ściekowej w aglomeracji Krzemieniewo i spełnieniu wymogów unijnych dyrektyw dotyczących ochrony wód. Ważna jest także poprawa stanu środowiska naturalnego, na co UE kładzie nacisk w tej perspektywie finansowej – mówi Marszałek Marek Woźniak.

Beneficjentem dofinansowania jest Gmina Krzemieniewo. Ta inwestycja wpisana jest w realizację działania 4.3 WRPO 2014+ „Gospodarka wodno – ściekowa”. Całkowita wartość projektu przekracza 10 mln 113 tys. zł. Zakończenie realizacji projektu planowane jest z końcem grudnia 2020 roku.

mat. pras. / op. AS

Poznań: Dobrosąsiedzka sieć! Rozpoczyna się 3 edycja projektu „Dobry Sąsiad”

0
Jest wśród poznaniaków wielu społeczników, aktywistów, tych, którym „się chce” – działać w swoich fyrtlach dla dobra wspólnego, dla poprawy bezpieczeństwa, estetyki, kultury czy ekologii. Właśnie tych dobrych sąsiadów Rada Osiedla Stare Miasto chce, jako dobry przykład, pokazywać i nagradzać! „Da się” – pozytywnie i zgodnie zmieniać swoje otoczenie, co potwierdza kilkudziesięciu już laureatów corocznej akcji. Właśnie rozpoczyna się 3 już edycja projektu Dobry Sąsiad.

Dobrych sąsiadów – przedsiębiorców Rada Osiedla wyróżnia certyfikatem i specjalnym godłem nalepką umieszczaną na drzwiach np. do restauracji, będącą także konsumencką rekomendacją dla poznaniaków i turystów. Doceniamy przedsiębiorców działających fair: uczciwie świadczących swoje usługi lub sprzedających swoje produkty, a ponadto szanujących swoich współpracowników i otoczenie. Wręczenie dyplomów aktywistom odbywa się podczas uroczystej gali w Magistracie z udziałem władz miasta.

– W poprzednich edycjach wyróżniono kilkudziesięciu aktywistów, przedsiębiorców, ale także miejskie instytucje. To ważne dla ludzi, tak po prostu. Często angażując się w wiele sąsiedzkich przedsięwzięć wiemy, że działamy dobrze, a wyróżnienie lokalnej społeczności wsparte przez władze miasta jest motywujące i często takie symboliczne dodaje energii do dalszej działalności – mówi radny Tomasz Dworek, wiceprzewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto.

Niech dobrym przykładem będą tu laureaci poprzednich edycji, którzy z powodzeniem kandydowali w ostatnich wyborach do Rady Osiedla Stare Miasto: Katarzyna Liszkowska – Hełpa (animatorka wielu projektów dla rodzin nie tyko na Starym Mieście ale także na Wildzie), czy Magdalena Ignaszak (z Towarzystwa Przyjaciół Szkoły Baletowej na Gołębiej, organizująca wydarzenia kulturalne i muzyczne na Starym Mieście).

Bycie dobrym sąsiadem znaczy wiele, w skali jednostki ułatwia codzienność, w skali miasta daje poczucie współtworzenia i współdecydowania o swoim fyrtlu i Poznaniu.

– Od dwóch lat rozrasta się sieć Dobrych Sąsiadów, mieszkańcy docenili już miejsca, gdzie czują się dobrze oraz ludzi, którym coś zawdzięczają. Poznański Dobry Sąsiad ze Starego Miasta to godny polecenia szewc, ciekawa kawiarnia dbająca o przestrzeń, bibliotekarki czy lokalny listonosz, staromiejski społecznik dbający o przestrzeń wspólną oraz wielu innych ludzi i wiele miejsc – mówi radna Maria Sokolnicka – Guzek

Rada Osiedla zaprasza do przesyłania zgłoszeń do kolejnej edycji. Zasady są proste. Tytuły – certyfikaty Dobrego Sąsiada przyznawać będzie Kapituła Konkursu w kategorii przedsiębiorców i lokalnych aktywistów na podstawie zgłoszeń podpisanych przez co najmniej 5 mieszkańców, zawierających pisemne uzasadnienie z przedstawieniem działalności kandydata, jego działań na rzecz lokalnej społeczności.

– Miasto tworzymy my – mieszkańcy, właściciele nieruchomości i przedsiębiorcy: to nie tylko decyzje władz, ale również nasze działania i inicjatywy, lub ich brak, świadczą o naszej sytuacji i wizerunku Poznania. Będąc aktywnymi obywatelami zmieniamy nasze małe i większe światy, a nie tylko narzekamy na sytuację. Będąc przykładem dla innych, wskazujemy, że naprawdę „da się”. To ważny element rewitalizacji w znaczeniu społecznym oraz budowy wspólnych więzi społecznych i tworzenia kompromisów w trudnej przestrzeni staromiejskiej – podkreśla Andrzej Rataj, przewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto i radny miejski – i zachęca także do podobnych inicjatyw w innych częściach Poznania.

To przede wszystkim lokalny samorząd powinien wspierać lokalnych aktywistów, a miasto powinno promować przedsiębiorców działających także pro publico bono! A tych chociażby na Starym Mieście nie brakuje.

Rada Osiedla Stare Miasto na zgłoszenia czeka do 8 września 2019. Szczegóły na stronie www.staremiasto.poznan.pl/dobrysasiad

mat. pras. / op. AS

Marek Woźniak: „Popieram postulat, aby uczynić Europejski Komitet Regionów Senatem Europejskim”

0
„Popieram postulat przewodniczącego Lambertza, aby uczynić Europejski Komitet Regionów Senatem Europejskim. Staniemy się wtedy częścią łańcucha legislacyjnego” – mówił marszałek Marek Woźniak podczas obchodów 25-lecia Europejskiego Komitetu Regionów.

W środę 10 lipca br. Marek Woźniak otworzył w siedzibie Wielkopolski w Brukseli konferencję z okazji 25-lecia Europejskiego Komitetu Regionów (KR). Udział w niej wzięli przewodniczący KR Karl-Heinz Lambertz, Isabelle Boudineau, przewodnicząca komisji COTER i wiceprezydent Nowej Akwitanii oraz Mark Weinmeister, sekretarz stanu ds. europejskich Hesji. Wydarzenie zorganizowane zostało przez regiony partnerskie Wielkopolskę, Hesję, Nową Akwitanię i Emilię-Romanię.

– W roku 25-lecia istnienia Komitetu chcemy dyskutować o jego roli wśród instytucji europejskich. Europejski Komitet Regionów cały czas intensywnie pracuje nad swoją pozycją. Po latach widoczny jest w tej kwestii postęp – rozpoczął spotkanie marszałek Marek Woźniak. Odnosząc się do kierunków, w których powinien rozwijać się Europejski Komitet Regionów, przewodniczący Karl-Heinz Lambertz zaproponował nadanie samorządom roli strażnika europejskiej legislacji. – Moglibyśmy uczynić Europejski Komitet Regionów czymś na wzór Senatu Europejskiego – zaproponował. Z tym postulatem zgodził się marszałek Woźniak, który podkreślił, że twarde umiejscowienie Komitetu w strukturze instytucji unijnych dałoby mu realny wpływ na proces legislacyjny.

– Zaproponowałem podobne rozwiązania na arenie krajowej – izba wyższa polskiego parlamentu mogłaby składać się
z przedstawicieli jednostek samorządów terytorialnych – mówił marszałek Woźniak. Zdaniem Lambertza w najbliższej przyszłości wystarczająco satysfakcjonujące byłoby, aby Komisja Europejska i Rada brały pod uwagę zdanie Europejskiego Komitetu Regionów już na wczesnych etapach procesu legislacyjnego. W jego opinii tylko takim sposobem zapewni się należytą skuteczność pracom Komitetu.

Politycy zgodzili się, że pomimo, iż Europejski Komitet Regionów pełni jedynie rolę doradczą wobec instytucji europejskich, w ciągu ostatnich 25 lat nadał on tempo integracji samorządów w ramach polityki europejskiej i najlepiej reprezentuje interesy unijnych mieszkańców. – Władze regionalne znają problemy mieszkańców znacznie lepiej niż rządy centralne – mówił Mark Weinmeister, a Isabelle Boudineau podkreśliła: – My, samorządowcy, musimy być głosem poziomu terytorialnego. Z kolei Marszałek Woźniak zwrócił uwagę na inne ważne zadanie stojące przed KR, czyli prowadzenie dyskusji z obywatelami. – Musimy uświadamiać mieszkańcom, jak wiele Unia im daje. Aktywne uczestnictwo w Europejskim Komitecie Regionów to nie tylko praca, ale też informacja dla obywateli o tej pracy – wyjaśnił.

– Jeżeli chcemy, by Europa odniosła sukces, należy zdać sobie sprawę, że nie chodzi o Brukselę czy Strasburg, ale o ludzi z tysięcy miast, miasteczek i wsi – zauważył Karl-Heinz Lambertz. – Przez ostatnie 25 lat władze regionalne stały się pośrednikiem między Unią Europejską a jej mieszkańcami. Dzięki temu Europejski Komitet Regionów będzie miał wystarczająco pracy na kolejne 25 lat – zakończył przewodniczący Lambertz.

mat. pras. / op. AS

Poznań 15-18 lipca. Co robić w tygodniu w Poznaniu?

0
Kino na świeżym powietrzu z klasyką i najnowszymi przebojami, koncerty, a przede wszystkim Poznań Sand Festival. Latem w Poznaniu nie można się nudzić!
Poznań Sand Festival Official 15 lipca @ 00:00 – 23:59
Jezioro Malta Poznań Poznan

Ponad 40 ton piasku wypełni Termy Maltańskie, gdzie właśnie powstaje rzeźba zapowiadająca pierwszy poznański Festiwal Rzeźby Piaskowej. POZnań Sand Festival odbędzie się 15 lipca i potrwa do końca sierpnia. W festiwalu uczestniczyć będzie 10 artystek z Polski, którzy stworzą 8 piaskowych rzeźb. Motywem przewodnim będą gatunki zagrożone wyginięciem. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Biblioteka na rowerze 15 lipca @ 11:00 – 12:00
Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, ul. Św. Marcin 80/82

Biblioteka na rowerze Biblioteka na rowerze to akcja, która trwa podczas lipca i sierpnia. Specjalnie skonstruowany rower pełen ciekawych książek pojawi się w Park przy Operze. Z tej mobilnej biblioteki będą mogły skorzystać zarówno dzieci, jak i ich rodzice. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Apollo 11 | pokazy specjalne w Rialto 15 lipca @ 19:00 – 20:45
Kino Rialto, ulica Jana Henryka Dąbrowskiego 38

„To mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości”. 20 lipca 1969 odbyło się historyczne lądowanie człowiek na Księżycu. Z okazji 50. rocznicy tego wydarzenia prezentujemy film APOLLO 11 – fascynujący dokument, który dzięki dotąd niepublikowanym materiałom daje unikalne doświadczenie uczestnictwa w najsłynniejszej misji NASA. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Kino plenerowe #NaWolnym | Cykl: Amerykańskie przedmieścia 15 lipca @ 21:00 – 23:00
Wolny Dziedziniec, Plac Kolegiacki 17

W ramach kina plenerowego przygotowaliśmy cykl: Amerykańskie przedmieścia: The Florida Project 15.07 | poniedziałek | 21:00 reż. Sean Baker | USA 2017. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Wakacyjna pracownia artystyczna dla dzieci i dorosłych 16 lipca @ 13:00 – 25 lipca @ 20:30
Inkubator Kultury – Pireus, ul. Głogowska 35

Zapraszamy na lipcowe bezpłatne warsztaty artystyczne w Pireusie W trakcie warsztatów sale Pireusa zamienią się w jedną dużą pracownię artystyczną, w której twórczo rozwijać będą mogły się zarówno dzieci jak i młodzież oraz dorośli. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Warsztaty poetyckie w KontenerART 17 lipca @ 18:00 – 20:00
KontenerART, Ewangelicka

Czym jest poezja? Co to jest literatura? Jak możemy się wyrazić poprzez pismo? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w trakcie trwania Warsztatów Poetyckich w KontenerART. Przed nami cykl spotkań.Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Zamkowe lato filmowe 17 lipca @ 18:30 – 20:31
Kino Pałacowe, Centrum Kultury ZAMEK ul. Św. Marcin 80/82

W wakacje zapraszamy Was na powtórki filmów, które najchętniej oglądaliście w minionym sezonie. Zdobywcy nagród i filmy mniej głośne, polskie i zagraniczne. Zamkowe lato filmowe to idealna okazja, żeby nadrobić zaległości albo przypomnieć sobie ulubione tytuły. Seanse: środy i piątki o g. 18.30 bilety: 12 zł 3.07. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Premierowy pokaz spektaklu pt. “Antywariat”
17 lipca @ 19:00 – 20:00

„Rano znajduję się na granicy światów, które ze sobą walczą o miano tego bardziej realnego. Nic nie jest oczywiste.” Premierowy pokaz spektaklu pt. „Antywariat” to debiut Teatru Łapacze Motyli, który powstał w 2019 roku. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dzisiaj wyjeżdżam. (pożegnanie z tytułem) 17 lipca @ 20:00 – 21:00
Teatr U Przyjaciół, Mielżyńskiego 27/29

Obywatele do teatró! Pomurzcie nam zedżeć z Was znoszone od codziennego óżytku skury! Karzdy z Was morze stać śę świadkiem wszechpszenikającego, z nug walącego WIDOWISKA! Oguaszamy wielkie ogulnonarodowe panopticum! Póbliczność zrewoltowana zdemoluje dotyhczasową scenę. Miasto ogłuszą marsze, wiwaty i policyjne gwizdki! Scena śę pżekręci! Karzdy stanie śę Futurystą! Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Kino plenerowe Lata na Targach 17 lipca @ 21:30 – 18 lipca @ 00:00
Międzynarodowe Targi Poznańskie, ul. Głogowska 14

W każdą środę i czwartek w ogrodzie letnim Międzynarodowych Targów Poznańskich wyświetlane będę filmowe hity! Repertuar: 17 lipca – Kochając Pabla, nienawidząc Escobara- reż. Fernando León de Aranoa 18 lipca – Cudowny chłopak , reż. Stephen Chobsky 24 lipca – Birdman, reż. Alejandro Gonzalez Inarritu. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Angel Du$t + Higher Power, Heavy Runner, FTA / 18.07 / Poznań 18 lipca @ 18:00 – 22:00
Klub pod Minogą, ul. Nowowiejskiego 8

Angel Du$t powraca do Polski na jedyny koncert z nowym albumem „Pretty Buff”! Członkowie Turnstile i Trapped Under Ice wystąpią już 18 lipca w poznańskim klubie Pod Minogą, a wspierać ich na scenie będą Brytyjczycy z Higher Power! Angel Du$t + Higher Power + Heavy Runner + Fight Them All. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Jam Sessions w KontenerArt 18 lipca @ 19:00 – 23:45
KontenerART, Ewangelicka

Zapraszamy Was na tegoroczną edycję Jamów nad Wartą w KontenerArt. Będziemy się ze sobą zgrywać w czwartki wieczorami od godziny 19:00. Przynoście ze sobą instrumenty, narzędzia twórcze i dobre nastawienie – pamiętajcie że mamy na wyposażeniu wzmacniacze, perkusję, perkusjonalia, oraz mikrofony z niezbędnym nagłośnieniem i mikserem. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Waldemar Krawiec 18 lipca @ 20:00 – 21:00
Fara Poznańska, ul. Klasztorna 11

WALDEMAR KRAWIEC (Polska) studiował w Akademii Muzycznej w Katowicach pod kierunkiem prof. Juliana Gembalskiego. Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych profesorów: U. Spang-Hansena, J. Boyera, J. Ferrarda, Ch. Bosserta, N. Danby. Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Shilpa Ray w KontenerART 18/07 18 lipca @ 20:00 – 22:00
KontenerART, Ewangelicka

Shilpa Ray, amerykańska singerka-songwriterka pochodzenia indyjskiego, to artystka przez duże „A”, której muzyka porównywana jest do mieszanki Blondie i The Cramps z 'gotycką burleską’, wokalnie zaś przypomina styl Patti Smith, Nicka Cave’a i Elli Fitzgerald. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Jazzowe Czwartki w Dram Barze 18 lipca @ 21:00 – 19 lipca @ 00:00
Dram Whisky Explorers Bar, Stary Rynek 92

Tego wieczoru Kinga Skrzypińska i Krzysztof Kuśmierek zagrają standardy z repertuaru Dextera Gordona. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Kino plenerowe nad Wartą 18 lipca @ 21:30 – 23:00
Politechnika Poznańska, ul. Piotrowo 2

Z okazji 100-lecia Politechnika Poznańska zaprasza na seanse filmowe w plenerze! 18 lipca 2019: Podróż na sto stóp. Zapraszamy na godzinę 21.30 przed Centrum Wykładowe Politechniki Poznańskiej, ul.Piotrowo 2. Pokazy filmowe są bezpłatne! Prosimy o zabranie leżaków, krzesełek turystycznych, koców, karimat. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Więcej imprez odbywających się w tym tygodniu znajdziecie w naszym Kalendarium.

el

Miller: żadnej taryfy ulgowej w stosunku do Komisji Europejskiej

W grupie Socjalistów i Demokratów jest bardzo bojowy nastrój, żeby nie stosować żadnej taryfy ulgowej w stosunku do KE i żeby dowieść, że Parlament nie może być kociakiem, który się przymila do innych instytucji europejskich – powiedział b. premier, europoseł Leszek Miller (S&D/SLD).

Ruszyły prace Parlamentu Europejskiego 9. kadencji. Co będzie według Pana priorytetem dla tej instytucji w nadchodzącym czasie?

Leszek Miller: Będę członkiem komisji rynku (pełna nazwa to: Komisja Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów, IMCO – PAP). To bardzo ważna komisja, która będzie zajmowała się przepływem osób, towarów, usług; tym, co dzisiaj wchodzi na rynek a ma znamiona konkurencji cyfrowej. Będę również pracował w komisjach: zatrudnienia i bezpieczeństwa. Dla mnie te obszary będą oczywiście priorytetowe.

Jeśli chodzi o jakieś ogólne nadzieje, sądzę, że jest szansa, żeby Parlament Europejski potwierdził swoje przywiązanie do demokracji. To tutaj powinno być serce demokracji europejskiej. Mam nadzieję, że będzie otwarty, dostępny, że wszystkie działania realizowane tutaj będą transparentne i że w sprawach Polski będzie można mówić w miarę jednolitym głosem.

W 2003 r. w Atenach, jako ówczesny premier Polski, podpisał Pan traktat akcesyjny. Jak Pan ocenia z dzisiejszej perspektywy – czy Europę udaje się jednoczyć? Czy w tej kadencji PE będziemy ponownie świadkami aktów narodowych egoizmów?

Zawsze będą się te egoizmy ujawniać, to jest oczywiste. Tym bardziej, że przecież dalej występują różnice między naszą częścią Europy a Europą Zachodnią. Wystarczy pamiętać, że przeciętne wynagrodzenie w krajach starej Unii Europejskiej jest dwu- trzykrotnie wyższe niż w Polsce. Trzeba będzie dużego wysiłku, żeby również ten głos Europy Środkowo-Wschodniej brzmiał lepiej.

Ze smutkiem widzę to, co się stało na posiedzeniu Rady Europejskiej, gdzie wśród tych wszystkich głównych stanowisk nie ma nikogo z Europy Środkowo-Wschodniej. To bardzo źle oczywiście rokuje, ale może przywódcy Unii Europejskiej będą pamiętać, że stało się niedobrze i to nie może oznaczać eliminowania krajów Europy Środkowo-Wschodniej z różnych polityk, które będą realizowane w Parlamencie Europejskim czy w Komisji Europejskiej.

Zdaniem nowego szefa PE Davida Sassoli, obecna kadencja mogłaby zwiększyć wagę inicjatywy Parlamentu. Czy jest Pan zwolennikiem koncepcji, według której rola Parlamentu Europejskiego powinna rosnąć?

Absolutnie powinna rosnąć i myślę, że przesłuchanie kandydatki na szefową Komisji Europejskiej będzie dowodem, że tutaj nie będzie żadnej taryfy ulgowej, że zarówno nowa szefowa Komisji, jak i komisarze, którzy będą tutaj przesłuchiwani, muszą się solidnie przygotować, żeby mieć gwarancję sukcesu. Jeżeli nie, to Parlament jest w stanie te kandydatury odrzucić.

Nawiasem mówiąc, w naszej grupie Socjalistów i Demokratów jest bardzo bojowy nastrój, żeby nie stosować żadnej taryfy ulgowej w stosunku do Komisji Europejskiej i żeby właśnie w ten sposób dowieść, że Parlament Europejski nie może być kociakiem, który się przymila do innych instytucji europejskich, a przeciwnie, że tutaj właśnie jest centrum kreowania różnych politycznych wydarzeń.

Rada Europejska zdecydowała, że żaden z kandydatów Parlamentu Europejskiego nie obejmie stanowiska szefa Komisji Europejskiej. Czy Pan się zgadza, że rozwiązaniem w tym wypadku byłaby lista ponadnarodowa?

Można o tym myśleć, jak również o tym, żeby ordynacje do Parlamentu Europejskiego były ujednolicone, bo dzisiaj w różnych krajach jest różnie, a nie ma powodu, żeby było różnie. Natomiast szkoda, że ta idea kandydatów wiodących przepadła, dlatego że to była słuszna idea.

W momencie rozpoczynania kampanii wyborczej wszystkie najważniejsze grupy polityczne prezentują swoich przywódców i po uzyskaniu dobrego wyniku ci przywódcy startują do najważniejszych stanowisk w Unii Europejskiej. Niestety wygląda na to, że ta koncepcja została złamana i to źle rokuje według mnie w następnych latach działaniu Unii Europejskiej.

Ze Strasburga: Mateusz Kicka

kic/aba/ (PAP)

Wągrowiec: Kierowca uratował rannego

0
Noc, pusta droga – i wytaczający się z budynku ranny mężczyzna proszący o pomoc. To nie scenariusz sensacyjnego filmu, ale wydarzenia z Wągrowca.

Wydarzenie miało miejsce w nocy, około 2.00. Kierowca jadący jedną z wągrowieckich ulic nagle zobaczył, jak na jezdnię wchodzi mężczyzna trzymający się za brzuch. Mężczyzna poprosił kierowcę o wezwanie pomocy, miał ranę ciętą brzucha.

Kierowca zadzwonił pod numer alarmowy, a pogotowie zabrało rannego do szpitala. Ustalono, że jest on obywatelem Gruzji, ma 34 lata i mieszka w bloku, z którego wyszedł. W mieszkaniu znaleziono liczne ślady krwi, a policja zatrzymała innego mężczyznę, także Gruzina, który może mieć związek z tym wydarzeniem.

KWP, el

Poznań: Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa prosi o krew!

0
Brakuje krwi 0Rh+ i 0Rh-, kończą się zapasy ARh- i BRh-. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa prosi wszystkich chętnych o oddanie krwi. Latem przybywa jej mniej – a potrzebna jest bardziej niż w innych porach roku.

Powodem ubytków w zapasach RCKiK są wakacje. Wielu krwiodawców wyjechało z miasta i dopieroi jesienią pojawią się, by oddać krew. Tymczasem jest ona potrzebna latem nawet bardziej niż w czasie innych pór roku. Czas wyjazdów to także niestety czas wielu nieszczęśliwych zdarzeń, na przykład wypadków drogowych..

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu, by nadążyć za potrzebami, prowadzi zbiórki krwi w krwiobusach, podczas akcji wyjazdowych. Chętni nie muszą więc jechać do siedziby RCKiK na Marcerlińską. Wystarczy stawić się w jednym z punktów w centrum miasta, by oddać krew – i uratować komuś życie.

W poniedziałek krwiobus RCKiK będzie czekać na dawców krwi na rondzie Rataje, w godzinach od 8.00 do 13.30, a od 12.00 do 17.00 na pl. Mickiewicza.

We wtorek od 8.45 do 14.30 również będzie można oddać krew na placu Mickiewicza, a od 12.00 do 17.00 – na rondzie Rataje. W czwartek krwiobus będzie czekał od 7.45 do 13.30 na placu Mickiewicza i od 9.00 do 14.30 na rondzie Rataje. W tych samych miejscach będzie stał w piątek: od 8.45 do 14.00 na placu Mickiewicza i od 9.00 do 14.30 na rondzie Rataje.

RCKiK, el

Leszno: Nowa biblioteka jak… plac zabaw

0
Na dachu będzie czytelnia wśród drzew, a na pierwszym piętrze zjeżdżalnia dla dzieci, którą będzie można dostać się na parter. Będzie też siłownia. Nowa biblioteka w Lesznie zapowiada się imponująco.

Pomysł na budowę nietypowej biblioteki powstał przy okazji szukania nowej siedziby dla leszczyńskiej książnicy. Nową siedzibą biblioteki będzie dziewiętnastowieczna kamienica, która zostanie wyremontowana i zmodernizowana. Jak podaje Radio Poznań, ideą było stworzenie takiej placówki, która zapewni też świetną zabawę: ma być tym, czym galerie handlowe, ale bez handlu. Jedynym oferowanym tutaj dobrem będzie kultura.

Na dachu powstanie czytelnia z trawą i drzewami. Natomiast na pierwszym piętrze, gdzie będzie część dziecięca biblioteki, powstanie… zjeżdżalnia, która połączy pierwsze piętro z parterem. Będzie też siłownia, w której będzie można ćwiczyć – na przykład jadąc na stacjonarnym rowerku – czytając.

Nowa i nietypowa biblioteka ma powstać pod koniec 2020 roku. Władze miasta ogłosiły przetarg na jej wykonanie. Inwestycja będzie kosztować ponad 25 mln zł. 80 proc. tej kwoty to unijne dofinansowanie.

Radio Poznań, el, fot. UM Leszno