Strona główna Blog Strona 2165

Rawicz: Żeby zatrzymać pijanego kierowcę – wybili szybę

0
Mieszkańcy Krzemieniewa w niecodzienny sposób zatrzymali pijanego kierowcę mercedesa, który zagrażał bezpieczeństwu ruchu na drodze.

Wszystko wydarzyło się w Bojanowie niedaleko Rawicza. Mieszkańcy Krzemieniewa, jadąc właśnie do Bojanowa, w pewnej chwili zwrócili uwagę na dziwne zachowanie jadącego przed nimi mercedesa. Samochód jechał środkiem drogi, spychając inne pojazdy na pobocze, i nie reagował na próby zatrzymania.

Mężczyźni pojechali za nim i gdy wreszcie się zatrzymał przed znakiem „stop”, wysiedli ze swojego auta, by porozmawiać z kierowcą. Gdy tylko podeszli do auta i chwilę porozmawiali z kierowcą, nie mieli żadnych wątpliwości, że powodem dziwnego zachowania jest poziom alkoholu we krwi. Wezwali więc natychmiast policję i próbowali zabrać kierowcy kluczyki.

Jednak pijany mężczyzna nie zamierzał tak łatwo ustąpić. Zamknął się w samochodzie, żeby mężczyźni nie mogli mu zabrać kluczyków. jednak oni, bojąc się, że ruszy w drogę i zrobi krzywdę komuś lub sobie, wybili szybę i zabrali mu kluczyki.

Gdy przyjechała policja, okazało się, że zatrzymany kierowca ma 65 lat, pochodzi z Dolnego Śląska i ma… ponad dwa promile alkoholu we krwi! Policjanci zabrali mu już prawo jazdy, a samochód odstawili na policyjny parking. Sam kierowca stanie przed sądem.

KWP, el

Kalisz: Mieszkańcy prawie dwukrotnie więcej zapłacą za wywóz śmieci

0
Już od września będą obowiązywać nowe, wyższe stawki za wywóz śmieci. Podwyżkę zaakceptowały już komisje rady miasta, teraz jeszcze muszą ją przegłosować radni.

Jak informuje Radio Poznań, obecnie stawki za wywóz śmieci w Kaliszu wynoszą 14 złotych za śmieci segregowane i 21 złotych za zmieszane. Natomiast od września za wywóz odpadów segregowanych trzeba będzie zapłacić 23, a niesegregowanych – 40 złotych.

Wszystko z powodu zakończenia ważności dotychczasowej umowy na wywóz śmieci. gdy władze miasta rozpisały nowy przetarg, okazało się, że oferenci proponują stawki nawet czterokrotnie wyższe niż obecne. Prezydent unieważnił przetarg, a do czasu rozpisania nowego maja obowiązywać stawki, które zaproponował. Czyli te dwukrotnie wyższe. W Kaliszu zostanie także uruchomiony Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, w którym mieszkańcy będą mogli zostawiać na przykład stare meble i inne odpady wielkogabarytowe.

Radio Poznań, el

Poznań: Polka nie poleciała do Doncaster, bo… nie zapłaciła mandatu

0
Strażnicy graniczna podczas rutynowej kontroli przed odlotem wśród pasażerów zauważyli kobietę poszukiwaną przez Sąd Rejonowy w Poznaniu. Zatrzymali ją do wyjaśnienia.

Jak się okazało, 37-letnia poznanianka nie zapłaciła stuzłotowego mandatu i z tego powodu była poszukiwana przez wymiar sprawiedliwości. Decyzją sądu miała odbyć karę dwóch dni więzienia.

Zatrzymana wyraziła chęć natychmiastowej zapały grzywny, a strażnicy, po konsultacji z sądem, wyrazili na to zgodę i puścili kobietę. Jednak samolot do Doncaster zdążył już odlecieć bez pechowej pasażerki. jej wakacje rozpoczną się więc dopiero na pokładzie kolejnego samolotu do Doncaster.

Głos Wielkopolski, el

Kalisz: 20-letnia kobieta znaleziona martwa w mieszkaniu

0
Na osiedlu Winiary w Kaliszu, w mieszkaniu przy ulicy Lubelskiej, znaleziono zwłoki 20-letniej kobiety. Przyczyny śmierci bada policja.

Ciało dziewczyny znalazł w mieszkaniu jej znajomy we wtorek i to on zadzwonił pod numer 112, by wezwać pogotowie ratunkowe i policję. Niestety, na ratunek było już za późno. Sprawą zajęła się policja: śledczy zamierzają wyjaśnić okoliczności śmierci młodej kobiety.

Dotychczasowe ustalenia wskazują, że do śmierci dwudziestolatki nie przyczyniły się osoby trzecie, ale śledztwo jeszcze trwa. Policjanci czekają na wyniki sekcji zwłok, które rozwieją ewentualne wątpliwości co do przyczyny zgonu kobiety.

KWP, el

Poznań: Pociąg do Świnoujścia potrącił człowieka. Opóźnienia na trasie

0
W okolicach Pamiątkowa pociąg relacji Poznań – Świnoujście potrącił człowieka. Na trasie na Szczecin notowane są opóźnienia w ruchu.

Do wypadku doszło około godziny 14.30. Z relacji świadków wynika, że pieszy wtargnął na tory niespodziewanie i stało się to poza miejscem przeznaczonym do przejścia. Pociąg w tym miejscu nie rozwija bardzo dużej prędkości, bo stacje znajdują się niedaleko od siebie, jednak i tam maszynista nie był w stanie zatrzymać pojazdu tak, by nie potrącić człowieka. Przypomnijmy, że trasa hamowania pociągu to minimum sto metrów, w zależności od prędkości może się jeszcze wydłużyć.

Na miejscu wypadku pracuje policja i służby kolejowe. Ruch pociągów na trasie był wstrzymany przez kilka godzin, a Polskie Linie Kolejowe zapewniły pasażerom komunikację zastępczą. Niestety, ofiara wypadku poniosła śmierć na miejscu.

PKP, el

Poznań: Zobacz maluchy z zoo! (zdjęcia)

0
W ostatnim czasie w poznańskim zoo pojawiło się sporo maluchów. Na świat przyszły m.in. zebra, karakale, ale też antylopa.

Najmłodsza w tym gronie jest mała zebra, która przyszła na świat w zeszłą sobotę. Nie przeszkadza jej to już szaleć po wybiegu. Nieco starsze są dwa karakale, Junno i Safi, które pojawiły się na świecie trzy miesiące temu. Oprócz tego są młode, zaledwie siedmiotygodniowe, surykatki – Fela, Stach i Johan oraz młoda antylopa.

Zwierzaki można oglądać codziennie w godzinach 9-19 w poznańskim zoo.

UMP / op. AS

Wyciek substancji chemicznych. Chmura żółtego dymu!

Pod Wągrowcem doszło do wycieku groźnego kwasu azotowego. Na miejscu działa specjalna grupa chemiczna.

Uwolnienie niebezpiecznych substancji nastąpiło przed godziną 13 w miejscowości Rąbczyn na terenie zakładu produkującego etanol. Nad zakładem pojawił się żółto-brązowy dym widoczny z odległości kilku kilometrów.

Wyciek powstał w wyniku rozszczelnienia zbiornika z kwasem azotowym. Pracownicy firmy zostali natychmiast ewakuowani. Sam kwas azotowy jest niezwykle groźny dla ludzi. Na szczęście dzięki szybkiej akcji służb na chwilę obecną nie ma osób poszkodowanych.

W akcji brało udział dziewięć jednostek straży pożarnej oraz specjalna grupa chemiczna. Nie doszło do skażenia terenu. Na tereny w okolicach zakładów nie można wchodzić.

Poznań: Były duszpasterz akademicki apeluje do arcybiskupa Jędraszewskiego, by podał się do dymisji

0
Po ojcu Tomaszu Dostatnim kolejny duchowny zabrał głos w sprawie kontrowersyjnego kazania arcybiskupa Marka Jędraszewskiego o „tęczowej zarazie”. Tym razem to ojciec Paweł Gużyński, który zaapelował o podanie się arcybiskupa do dymisji.

Ojciec Tomasz Dostatni w „Więzi” uznał, że: „wszystkie słowa dzielące ludzi, stygmatyzujące i nienawistne, przekreślają najgłębszą istotę mszy. Trzeba więc dopowiedzieć do końca: słowa arcybiskupa Jędraszewskiego są sprzeczne z Ewangelią. Ktoś musi to publicznie powiedzieć, spokojnie i jednoznacznie”. Szczególne zdziwienie lubelskiego dominikanina wzbudził język arcybiskupa w odniesieniu do homoseksualizmu, zwłaszcza że – jak przypomina – papież Franciszek nakazał odnosić się do wszystkich ludzi z szacunkiem i miłością, bo to nakazuje religia katolicka. A poza tym – kimże jesteśmy, by osądzać innych?

Ojciec Paweł Gużyński zaapelował z kolei na Facebooku o pisanie listów do krakowskiego metropolity Marka Jędraszewskiego z „wyrazem oczekiwania”, że „honorowo poda się do dymisji” – jak podaje Radio Poznań. Ojciec Gużynski nazywa słowa arcybiskupa Jędraszewskiego „skandalicznymi”, „noszącymi znamiona nienawiści”, „naruszającymi naukę Chrystusa”. Zdaniem ojca jedynym wyjściem dla arcybiskupa w tej sytuacji jest podanie się do dymisji i spędzenie reszty życia w ciszy i odosobnieniu.

Tymczasem Bogusław Kiernicki, prezes Prawicy Rzeczypospolitej, uważa, że to właśnie ojciec Gużyński wypowiada się przeciwko nauce Kościoła i jego autorytetom i wchodzi w buty polityka, który chciałby zdobyć pewną popularność. A to nie przystoi duchownemu.

Wiez.pl., Radio Poznań, el

Ostrzeżenie IMGW. Możliwy silny deszcz z burzami w Wielkopolsce!

IMGW wydało ostrzeżenie dla całej Wielkopolski w związku z możliwym pojawieniem się silnego deszczu z burzami.

Ostrzeżenie dotyczy całej Wielkopolski i jest pierwszego stopnia. Oznacza to, że „przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.”

Źródło: IMGW

Poznań: Miasto jednak nie wyrzuci kupców z cmentarza? Mają być prowadzone rozmowy

0
Po protestach kupców z cmentarzy na Junikowie i Miłostowie miasto zdecydowało się na przeprowadzenie rozmów, które mają pozwolić na znalezienie rozwiązania problemu.

Przypomnijmy, wszystko zaczęło się od pism, które otrzymała część handlujących w pobliżu cmentarzy na Junikowie i Miłostowie. Władze miasta wypowiedziały handlowcom umowy dzierżawy. Powodem wypowiedzenia są względy bezpieczeństwa. Jak właściciele straganów dowiedzieli się z pisma od Wydziału Gospodarki Nieruchomościami, stragany często zastawiają przejście do bramy. Umowy kupcom z Junikowa zostały wypowiedziane w trybie natychmiastowym, a handlowcy z Miłostowa usłyszeli, że kolejna umowa z nimi nie zostanie podpisana (w praktyce musieliby opuścić te tereny do końca roku).

Handlowcy zapowiadali walkę, zwłaszcza, że jak podkreślali, przejścia są głównie blokowane przez sezonowych sprzedawców oscypków i cukierków. Ich zdaniem w tej sytuacji spokojnie można byłoby znaleźć kompromis, który nie wymagałby od nich przeprowadzki.

Wydaje się, że ostra reakcja podziałała na władze miasta. Jak poinformował Głos Wielkopolski, Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania, ma się spotkać z pracownikami miejskimi i szukać optymalnego rozwiązania w tej sytuacji.

Źródło: Głos Wielkopolski

Poznań: Samochód zablokował tramwaj – będzie mandat!

0
Pół godziny przestoju i spory tramwajowy korek – to efekty zaparkowania samochodu tuż przy torach na placu Wielkopolskim. Właścicielka auta dostanie spory mandat.

We wtorek, tuż po godzinie 12.00 dyżurny Nadzoru Ruchu MPK otrzymał informację, że tramwaj linii nr 4 nie może przejechać przez plac Wielkopolski, bo tory blokuje nieprawidłowo zaparkowany samochód. Na miejsce natychmiast została wezwana straż miejska, jednak właścicielka auta pojawiła się wcześniej – i na jej szczęście. Gdyby przyszła po interwencji strażników, musiałaby odbierać samochód ze strzeżonego parkingu – i dodatkowo zapłacić także i za to.

Ale i tak cała sytuacja uderzy parkującą na torach po kieszeni: spowodowała nie tylko przestój tramwajów, ale i to, że musiały kursować objazdem przez Gwarną. A za każdą minutę przestoju tramwaju trzeba zapłacić 5 zł. Razem więc wyjdzie przynajmniej 150 zł za parkowanie na torowisku plus koszty dojazdu samochodu nadzoru ruchu. Ale – jak zwracają uwagę pracownicy MPK – pani i tak miała szczęście. Bo z powodu remontów to nie jest obecnie bardzo uczęszczana trasa, jeździ tam tylko linia 4. Gdyby kursowało tyle tramwajów, co normalnie, wówczas mandat byłby dużo wyższy.

MPK, el

Poznań: Kolejne połączenie lotnicze z Ławicy!

0
Pod koniec października z lotniska Ławica zostanie uruchomiony dodatkowy lot do Warszawy w godzinach popołudniowych.

Będzie to szóste połączenie lotnicze pomiędzy stolicą Wielkopolski oraz stolicą Polski. Samoloty z Poznania wylatują do Warszawy w godzinach: 5.40, 9.05, 11.50, 14.55 i 21.05. Od października ma się pojawić dodatkowe połączenie o 16.40 z Poznania (powrotne będzie o 18.10). Nowe połączenie będą obsługiwały samoloty Polskich Linii Lotniczych LOT.

Źródło: Głos Wielkopolski

Poznań: Kongres Świadków Jehowy na MTP. „Miłość nigdy nie zawodzi!”

0
„Miłość nigdy nie zawodzi!” – to hasło dorocznego Kongresu Świadków Jehowy. Kongres odbędzie się w weekend 9-11 sierpnia na MTP.

Kongres co roku jest dla kilku tysięcy wyznawców z Wielkopolski okazją do spotkań, wspólnych modlitw i uczestnictwa w chrzcie nowych członków zgromadzenia.

W tym roku, hasłem przewodnim będzie miłość – uczestnicy kongresu dowiedzą się więc, co to znaczy, że miłość nigdy nie zawodzi, i jak mimo trudnego dzieciństwa, przewlekłej choroby czy ubóstwa można wzmacniać swoją miłość. Będą mogli obejrzeć też serię filmów dokumentalnych przedstawiające dowody miłości Boga widoczne w przyrodzie oraz zapoznać się z tymi fragmentami Biblii, które pomagają ludziom okazywać sobie miłość.

W niedzielę natomiast będą mogli wysłuchać przemówienia „Gdzie znaleźć prawdziwą miłość w świecie pełnym nienawiści?” i dowiedzą się, jak okazywanie miłości pomaga milionom ludzi na całym świecie przezwyciężać uprzedzenia i nienawiść. A w sobotę i w niedzielę odbędzie się także projekcja dwuczęściowego filmu „Jozjasz”, opowiadająca o biblijnym bohaterze, który dorastał otoczony złymi ludźmi, ale stał się znany z przejawiania miłości.

Kongresy odbywają się regularnie w całej Polsce – ten poznański odbędzie się na MTP, w pawilonach 3A, 5 i 6. Wstęp na wszystkie części kongresu jest wolny.

Mat. pras., el, fot. Świadkowie Jehowy

Ostrów: Mężczyzna utonął na kąpielisku. Było strzeżone tylko do godziny 13…

Wczoraj, około 15 mężczyzna utonął na kąpielisku w Antoninie. Pomimo reanimacji nie udało się go uratować.

Kąpielisko w Antoninie jest strzeżone. Problem w tym, że tylko do godziny 13. W momencie, kiedy mężczyzna tonął nie było ratownika na miejscu. Obecni na miejscu plażowicze natychmiast wezwali pogotowie, straż pożarną i policję, ale było już za późno. Pomimo reanimacji nie udało się już mężczyzny uratować.

Źródło: ostrow.naszemiasto.pl

Poznań: Nie będzie straganów na Junikowie? Sprzedawcy protestują

0
Władze miasta wypowiedziały handlowcom sprzed jednej bram na cmentarzu junikowskim umowy dzierżawy. Ale właściciele straganów zamierzają walczyć o swoje.

Powodem wypowiedzenia są względy bezpieczeństwa. Jak właściciele straganów dowiedzieli się z pisma od Wydziału Gospodarki Nieruchomościami, stragany często zastawiają przejście do bramy nr 6, a jest ono nie tylko wąskie, lecz i ma status drogi pożarowej. Gdy bramę zastawiają stragany, na teren cmentarza nie wjedzie ani straż pożarna, ani karetka, ani policja. Zdaniem władz miasta takie postępowanie handlowców narusza zasady dzierżawy i sprawiło, że umowa została wypowiedziana. W ciągu miesiąca mają się wyprowadzić z tego terenu i uporządkować go, inaczej miasto wystąpi do sądu.

Tymczasem dzierżawcy są zbulwersowani takim podejściem władz miasta. Nikt wcześniej ich nie poinformował, że to jest droga pożarowa i nie wolno jej zastawiać. Nikt z nimi na ten temat nie rozmawiał. Poza tym – jak zwracają uwagę – bramę zastawiają najczęściej sezonowi handlowcy z oscypkami i piernikami. Sam termin wypowiedzenia jest zgodny z umową, ale handlowcy uważają, że wobec osób, które od kilkudziesięciu lat tu handlują, można było jednak zachować się inaczej. Może zaprosić na rozmowy i znaleźć wspólnie takie rozwiązanie, które zachowałoby zasady bezpieczeństwa, a jednocześnie nie odbierałoby chleba właścicielom straganów? Dla większości z nich to jedyne źródło utrzymania. „Zabrakło zwykłej, ludzkiej przyzwoitości” – podsumowują rozgoryczeni handlowcy.

Jednak nie zamierzają się poddawać i chcą walczyć o swoje miejsca pracy. Przygotowali petycję do władz miasta i już zebrali pod nią – jak informuje „Głos Wielkopolski” – dwa tysiące podpisów. Odwołali się też od decyzji władz miasta, przypominając sytuację handlowców sprzed cmentarza, ale od strony ulicy Grunwaldzkiej. Tam po rozmowach z handlującymi stragany przeniesiono i ludzie nie stracili pracy. Handlowcy z Cmentarnej chcą się dowiedzieć, dlaczego tak nie może być i w ich przypadku.

Głos Wielkopolski, el

Poznań: Rusza kolejna edycja Hip Hop Festival Poznań

0
Paluch, Kękę, Szpaku i Guzior – wszyscy pojawią się na scenie Hip Hop Festival Poznań 2019 nad Maltą. Festiwal odbędzie się w piątek, 9 sierpnia.

Organizatorzy zadbali o obsadę – Paluch, rodowity poznaniak, to jeden z najbardziej popularnych raperów w Polsce, a jego ostatni album „Czerwony dywan” cieszy się niesłabnącą popularnością wśród miłośników gatunku. Natomiast Kękę ma na swoim koncie sporo chwytliwych przebojów, a jego fani mogą liczyć na to, że na poznańskim koncercie zaprezentuje utwory z nowej płyty, która ukaże się we wrześniu.

Tegoroczna edycja Hip Hop Festival Poznań odbędzie się również z udziałem Jana-rapowanie, Tymka, Jody oraz Okiego. Warm-up: Dj Taek, prowadzenie: Yurkosky.

Mat. pras., el

Poznań: Zagi w cyklu Solo Na Szelągu

0
Zagi to dziewczyna z gitarą – wokalistka, instrumentalistka, autorka muzyki i tekstów, pisze dla siebie, ale również dla innych artystów. 8 sierpnia usłyszycie ją i zobaczycie na Szelągu. Koncert rozpocznie się o 20.00.

Zagi ma na swoim koncie cztery solowe wydawnictwa: EPki „Drapacz Chmur” (Warner Music Poland 2018), „UKE” (wyd. własne 2013), „Kilka Słów o Miłości” (wyd. własne 2012) oraz album długogrający „Kilka lat, parę miesięcy i 24 dni” (wyd. Warner Music Poland, 2017). Piosenki, które wypełniły ten ostatni, opowiadają historie z życia naszej bohaterki. W tych historiach biorą udział ludzie, miejsca i sytuacje, które mimo że nie raz bardzo uwierały – stały się wielką inspiracją.

Jej magnetyzujące piosenki rozbrzmiewają w takich stacjach radiowych jak Eska Rock, Radio Łódź czy Chilli Zet. Artystka wystąpiła na wielu festiwalach, takich jak Orange Warsaw Festival, Spring Break, Asymmetry Festiwal, Songwriter Łódź festiwal i inne. W 2018 roku, Zagi zagrała 47 koncertów! w tym 4 supporty na solowej trasie Piotra Roguckiego, support dla zespołu Lemon, Pablopavo i Ludziki, Ted Nemeth, a w przeszłości Mela Koteluk czy Voo Voo.

8 sierpnia wystąpi solo dla poznańskiej publiczności na Szelągu (Ogród Szeląg, ul. Ugory). Koncert rozpocznie się o godzinie 20.00.

Mat. pras., el

Uwaga na porywisty wiatr i grad

0
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla Wielkopolski ostrzeżenie przed deszczem, gradem i porywistym wiatrem. Mogą wystąpić burze z opadami deszczu nawet do 20 mm i gradem oraz porywami wiatru do 75 km/h.

Przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia: porywistego wiatru, deszczu i lokalnie gradu. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne.

Można się spodziewać utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Komunikat dotyczy powiatów: gnieźnieńskiego, grodziskiego, kościańskiego, leszczyńskiego, miasta Leszna, nowotomyskiego, obornickiego, miasta Poznania i powiatu poznańskiego, szamotulskiego, średzkiego, śremskiego wągrowieckiego, wolsztyńskiego, wrzesińskiego, chodzieskiego, czarnkowsko-trzcianeckiego, międzychodzkiego, pilskiego i złotowskiego.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska to 75 procent. Komunikat jest ważny do północy.

IMiGW, el

Trzemeszno: Mężczyznę zaatakowały… byki

0
60-letni mężczyzna padł ofiarą rozjuszonych byków, które zaatakowały go podczas prac polowych we wsi Powiadacze pod Trzemesznem.

Jak podaje „Głos Wielkopolski”, mężczyzna zdołał uciec, a sąsiedzi z pola wezwali pomoc. Strażacy i karetka pojawili się bardzo szybko, jednak to nie wystarczyło. Jego obrażenia okazały się jednak na tyle poważne, że trzeba było wezwać Lotnicze Pogotowie ratunkowe i przetransportować rannego do Poznania.

Głos Wielkopolski, el