Poznań: Chór Czarownic w KontenerART

30 gniewnych kobiet, znanych już doskonale w całej Polsce, ponownie wystąpi w Poznaniu. KontenerArt zaprasza 29 sierpnia o 20.30 na koncert Chóru Czarownic.

Chóru Czarownic raczej w Poznaniu przedstawiać nie trzeba, jednak zawsze warto przypomnieć historię i ideologię powstania zespołu. Bo – jak mówią jego członkinie – ten projekt to nie tylko wydarzenie artystyczne. To także manifest filozoficzny.

Inspiracją do jego powstania była historia pierwszej kobiety w Polsce, na poznańskim Chwaliszewie oskarżonej o czary i spalonej na stosie. W skład wchodzi zespół wokalny składający się z ok.30 kobiet różnych zawodów, wieku i światopoglądów, a akompaniują im awangardowi muzycy. Na scenie jest wiele oryginalnych instrumentów, na których grają chórzystki.

Chór Czarownic śpiewa głośno, gniewnie, punkowo, z energią, ale także z refleksją, autoironią i ponadczasową mądrością. Występ wzbudza wśród widzów najwyższe emocje. Literacko to opowieść z punktu widzenia kobiet i ich skomplikowanych relacji ze współczesnym światem. Ta historia uniwersalnie wpisuje się we współczesne społeczne lęki związane ze wzrostem napięć lokalnych i globalnych, ze zmianami społecznymi, odradzającym się nacjonalizmem i faszyzmem w Europie i na świecie. Ze sceny płyną pieśni czułe, intymne, szczere, domowe oraz gwałtowne i buntownicze.

Chór Czarownic wystąpił już w wielu znaczących miejscach – na Forum Przyszłości Kultury w Teatrze Powszechnym w Warszawie, na Festiwalu Spoiwa Kultury w Szczecinie, na Festiwalu Sztuki Współczesnej w Białymstoku, na Festiwalu Rockowym w Jarocinie, na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, w Teatrze Polskim w Poznaniu i Kongresie Kobiet w Poznaniu. Poznański koncert odbędzie się w ramach projektu “Głos Kobiet na 100-lecie uzyskania praw wyborczych w Polsce”.

Mat. pras., el

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze