Toruń Wisła

Grozi nam katastrofa ekologiczna? “Wielkie zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców”

Podziel się!

Trzy tysiące litrów nieczystości na sekundę. Tyle obecnie ścieków trafia do Wisły w związku z awarią dwóch kolektorów ściekowych pod Warszawą.

Ścieki obecnie płyną w stronę Płocka. Minister środowiska Henryk Kowalczyk mówił już o katastrofie ekologicznej. O ironio sytuacja Warszawy jest dość spokojna. Oczywiście nie należy wchodzić obecnie do Wisły, ani łowić w niej ryb, ale ujęcia wody pitnej dla stolicy znajdują się powyżej miejsca awarii. W mniej komfortowej sytuacji znajdują się obecnie miasta, przez które przepływa Wisła: m.in. Płock; Włocławek czy Toruń. Minister środowiska ocenił, że jest zagrożenie ujęć wody pitnej w tych miastach. Jeżeli zagrożenie się potwierdzi (służby obecnie regularnie badają wodę we wszystkich tych miejscach) zostaną tam wprowadzone ograniczenia w korzystaniu z wody.

Reklama

Swoje ostrzeżenie wydał już Główny Inspektor Sanitarny.

– Jest to katastrofa ekologiczna, ale też wielkie zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców – tłumaczył Henryk Kowalczyk. – Szkody ekologiczne są w tej chwili trudne do oszacowania. Obecnie powinniśmy skupić się, by usunąć awarię. Ze strony rządowej deklarujemy pełną pomoc, by jak najszybciej ścieki przestały płynąć do Wisły.

Reklama

Minister zaznaczył, że awaria może potrwać nawet kilka tygodni.

Źródło: Onet / Polskie Radio 24 / TVP /

 

Reklama

Podziel się!

24
Dodaj komentarz

avatar
najnowszy najstarszy oceniany
Norbert Rzepka
Gość
Norbert Rzepka

Przy ostatnim pożarze w Nowej Hucie opinię o bezpieczeństwie mieszkańców Krakowa wydawał urzędnik z Nowego Sącza. Także Pan Minister niech lepiej zarządza swoim resortem, bo warszawska awaria była chociaż wpełni jawna i transparentna, mieszkańcy mają pojęcie o zagrożeniach.

Hanna Kędzierska
Gość
Hanna Kędzierska

Nawet w takiej chwili nie możesz opanować się i nie pluć jadem. Jak mają twój rozum to może nie są świadomi rozmiaru katastrofy ekologicznej.

Norbert Rzepka
Gość
Norbert Rzepka

Mówienie jak Ministerstwo Środowiska działa nieprofesjonalnie i codziennie naraża mieszkańców innych rejonów Polski przez brak informacji czy bagatelizując kolejne przypadki podpaleń kolejnych wysypisk w okolicach Zgierza to plucie jadem? W Warszawie oraz mieszkańcy górnych odcinków Wisły mają chociaż oficjalne potwierdzenie awarii i informacje z godziny na godzinę o stanie środowiska oraz postępach w zmniejszaniu negatywnych skutków.

Edward Szwec
Gość
Edward Szwec

Norbert Rzepka w pełni jawna i świadoma – natychmiastowa informacja (PO 26 godzinach od awarii) Jaka opozycja taki jej fanatyk 😘Transparentna jak całe PO 😂 Co tam u Neumanna i Brejzy ?

Norbert Rzepka
Gość
Norbert Rzepka

Edward Szwec a wiesz, że pierwszy zrzut ścieków miał miejsce dzisiaj o 8 rano? A 26 godzin temu była dopiero awaria pierwszego kolektora, która jeszcze nie wymagała przymusowego zrzutu do rzeki.

Grzegorz Borys
Gość
Grzegorz Borys

Nie, ścieki z Warszawy spływały non stop do Wisły do 2012 roku, gdy rozpoczęła się rozbudowa Czajki.

Edward Szwec
Gość
Edward Szwec

Grzegorz Borys opowiedz odrazu jaka była jakość wody wtedy i jaka jest teraz 🙂 Myśle ze potrafisz nam to napisać tak dokładnie jak opisałeś do kiedy ścieki spływały Wisła 💪Czekamy

Grzegorz Borys
Gość
Grzegorz Borys

W Wiśle? Musisz sobie poszukać. Tu masz dane dot. wody pitnej: https://www.mpwik.com.pl/view/jakosc-wody

Kalina Olejniczak
Gość
Kalina Olejniczak

brzydka polityczna kampania

Wojtek Mania
Gość
Wojtek Mania

O, kurcze, wynika z tego komunikatu, że wszyscy którzy pili wodę prosto z Wisły pomrą od dziwnych chorób albo z pragnienia… Poza tym, fajnie szafować wielkimi liczbami w stylu, że leci 3 tys. litrów płynnej kupy na sekundę (pierwsze zdanie z waszego artykułu). Ale to dużo czy mało? Dziś na wodowskazie Warszawa-Bulwary wartość przepływu Wisły wynosi 248 m3/s (http://pogodynka.pl/hydro/wisla/). O jessuuu, 3 tysiące do 248‼ toniemy w gównie 💩💩 katastrofa ekologiczna!!! ☠💀 No nic fajnego, ale nie do końca, bo nawet przy tak niskim przepływie jest to po przeliczeniu 248 tysięcy litrów na sekundę, co tworzy kontekst dla owych 3 tys. litrów ścieków. Nie wspominając o tym, że do 2012 roku obecna sytuacja była wręcz normalną… Krótko mówiąc: ochrona środowiska i jego zasobów TAK 👍 Dezinformacja NIE 🚫

Krzysztof Stobrawa
Gość
Krzysztof Stobrawa

do 2012 r. jakoś katastrofy nikt z pisu nie widział, bo dopiero od tego roku ścieki przestały być zrzucane do Wisły (czyli były w ten sposób zrzucane całą warszawską kadencję L. Kaczyńskiego). Ta partia wykorzysta dosłownie wszystko by kręcić, jątrzyć i kłamać. Pytanie do TenPoznań: dlaczego powielacie kłamstwa i nadinterpretacje pisowskiej propagandy mające na celu wprowadzić ludzi w błąd?

Edward Szwec
Gość
Edward Szwec

Krzysztof Stobrawa dlatego wszystkie oczyszczalnie ścieków zamknąć – skoro są nie potrzebne. Pieniądze wywalone w bloto( szambo) Waltz wydała potrójna kwotę na to . Co POpaprancy teraz ?

Krzysztof Stobrawa
Gość
Krzysztof Stobrawa

pomyliłes mnie ze swoim psychiatrą, z nim rozkminiaj swoje problemy egzystencjalne

TenPoznan
Gość
TenPoznan

Krzysztof Stobrawa
Ciężko mówić o powielanie kłamstw, kiedy cytujemy kogoś. W tekście ma Pan opinie ministra środowiska oraz komunikat sanepidu. Jeżeli opinia ministra się Panu nie podoba lub uważa Pan że coś jest nie tak z komunikatem sanepidu to naprawdę należy się kontaktować z nimi. My relacjonujemy. Na to co mówią nie mamy wpływu.

Tomaszek Panek
Gość
Tomaszek Panek

TenPoznan, ależ powielanie właśnie polega na duplikowaniu jakichś treści. A jeżeli pierwotne mijają się z prawdą…

Edward Szwec
Gość
Edward Szwec

Tomaszek Panek co w tej treści mija się z prawda ? Możesz nas oświecić ?

Roman Kubera
Gość
Roman Kubera

Do roku 2012 wszystkie ścieki z prawobrzeżnej Warszawy szły bezpośrednio do Wisły i było dobrze. PiSuary robią z tego sensację i straszą zagrożeniem epidemiologicznym. Takie zachowanie jest objawem choroby “winatuska” (po łacinie “tuskculpa”, najnowsza jednostka chorobowa jeszcze nie ujęta w ICD10, dotykająca wszystkich bez wyjątku wyznawców PiS-u

Edward Szwec
Gość
Edward Szwec

Roman Kubera dlatego wszystkie oczyszczalnie ścieków zamknąć – skoro są nie potrzebne. Pieniądze wywalone w bloto( szambo) Waltz wydała potrójna kwotę na to . Co POpaprancy teraz ?

Kuba Gorączkowski
Gość
Kuba Gorączkowski

Jak z prawdziwie ekologicznego problemu zrobić politykę …

Tomaszek Panek
Gość
Tomaszek Panek

Roman Kubera, nie było dobrze. Dlatego wybudowano oczyszczalnię. Ale panika na miarę najazdu Obcych niepotrzebna 🙂

Edward Szwec
Gość
Edward Szwec

Tomaszek Panek pewnie ze nic się nie stało . Greenpeace , czy zieloni nawet nie wspomnieli , ale o żabę na przejściach czy o dzikach lament przez pare miesięcy był 🙂

Roman Kubera
Gość
Roman Kubera

Edward Szwec widać, ze nie potrafisz czytać ze zrozumieniem

Roman Kubera
Gość
Roman Kubera

Kuba Gorączkowski dzisiaj, niestety wszystko jest polityką pod dyktando PiSu

Roman Kubera
Gość
Roman Kubera

Tomaszek Panek a czytanie ze zrozumieniem?