Dziekanowice: Pożegnanie lata w skansenie

Pożegnanie lata fot. Dziekanowice
Młócenie zboża, mielenie ziarna i pieczenie chleba, żeby go zjeść z usmażonymi na miejscu powidłami śliwkowymi, a wszystko to przy dźwiękach kapeli z Kleczewa. Skansen w Dziekanowicach zaprasza na pożegnanie lata.

Pożegnanie zgodnie z tradycja odbędzie się na muzealny sposób: chętni będą młócić zboże za pomocą młockarni, czyścić ziarno z plew we wialni, mleć żyto na mąkę w żarnach … Ze śliwek z dziekanowickich sadów zostaną usmażone powidła, jabłka też będą przerobione na kilka sposobów. Będzie tez robiona lemoniada albo podpiwek ze świeżo zerwanych szyszek chmielu.

Jeszcze len – będzie można zobaczyć, jak go międlono i wyczesywano paździerze z włókna. Na gotowe włókno będzie czekał kołowrotek, prawdziwy, z prawdziwą specjalistką od przędzenia, panią Janką.

Tego dnia pracowicie spędzą czas także kowal, szewc, wikliniarz. Na nawsiu (centralnym placu muzealnej wsi) odbywał się będzie jarmark (pojawią się sprzedawcy miodów, nalewek, kwiatów, suchych roślin, zabawek, ceramiki). Zagra też Kapela podwórkowa „Pod Rydlem” z Kleczewa.

Pożegnanie lata rozpocznie się oi 10.00 i potrwa do 17.00 w Skansenie w Dziekanowicach. Bilety · 10 zł – 18 zł.

Podziel się:

Ostatnio dodane: