Strona główna Blog Strona 2140

Tydzień w Poznaniu. Na co warto się wybrać 9-12 września?

0
Ukraina w Teatrze Polskim, intymny jazz w Blue Note, Xawery Żuławski, Tomek Tomkowiak oraz koncert Death in Rome. Bez względu na upodobania dla nikogo nie zabraknie propozycji.
Monika Borzym i Krzysztof Dys w Poznaniu 9 września @ 20:00 – 23:00
Blue Note Poznań, ul. Kościuszki 79

Charyzmatyczna wokalistka jazzowa Monika Borzym spotka się Państwem w bardzo intymnych okolicznościach i zaśpiewa zapomniane, przepiękne przedwojenne piosenki autorstwa wybitnych twórców. Dowiedz się więcej.

Mowa ptaków – przedpremiera i spotkanie 9 września @ 20:00 – 23:30
Kino Pałacowe, Centrum Kultury ZAMEK ul. Św. Marcin 80/82

Razem z Velvet Spoon zapraszamy Was na przedpremierę wzbudzającego kontrowersje jeszcze przed premierą filmu Xawerego Żuławskiego. Gościem pokazu będze Xawery Żuławski. Dowiedz się więcej.

Rachela – spektakl — Simchat Chajim Festival #2019 10 września @ 19:00 – 21:00
Studio Słodownia +3, ul. Półwiejska 42

Monodram „Rachela” Stary Browar, Słodownia +3 ul. Półwiejska 42, Poznań Zapraszamy na spektakl teatralny. Dowiedz się więcej.

XII Spotkania Teatralne „Bliscy Nieznajomi”: Ukraina 10 września @ 19:00 – 23:30
Teatr Polski w Poznaniu od 1875, 27 Grudnia 8/10

Organizator: Teatr Polski w Poznaniu 10–15 września 2019 Dyrektorka artystyczna festiwalu: Agata Siwiak. Dowiedz się więcej.

Nile, Hate Eternal + supports – 11 IX Poznań, U Bazyla 11 września @ 18:30 – 22:30
Klub u Bazyla, ul. Norwida 18A

Left Hand Sounds we współpracy z Massive Music (Official site) zaprasza: A Vile Desolate Sands Tour 2019 Nile Hate Eternal. Dowiedz się więcej.

Kuda Gierman – spotkanie z J. Modzelewskim i M. Sobczykiem 11 września @ 18:30 – 20:00
Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, ul. Św. Marcin 80/82

W 1987 roku w Kassel podczas Documenta 8 Jarosław Modzelewski i Marek Sobczyk wraz z pozostałymi kolegami z Gruppy realizowali projekt „Kuda Gierman”. Wspólnie malowali obraz wielkości 6×6 m. Dowiedz się więcej.

Polanim – spotkanie z Karoliną Przewrocką-Aderet 11 września @ 20:00 – 22:00
Winiarnia “Pod Czarnym Kotem”, ul. Wolsztyńska 1 (wejście od ulicy Marcelińskiej)

„(…) zacząłem czytać jej korespondencje z Izraela, które publikuje „Tygodnik Powszechny”. Dowiedz się więcej.

Sytuacja chrześcijan na świecie 12 września @ 18:00 – 20:00
Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Poznaniu, ul. Ratajczaka 44

Z inicjatywy Polski 22 sierpnia został ustanowiony Międzynarodowym Dniem Upamiętniającym Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie. Dowiedz się więcej.

DEATH IN ROME / By The Spirits / Rutkowski / Pod Minogą 12 września @ 19:00 – 22:00
Klub pod Minogą, ul. Nowowiejskiego 8

Agencja koncertowa Wild West Booking & Klub pod Minogą proudly presents : DEATH IN ROME w Poznaniu! Dowiedz się więcej.

Czytanki Feministyczne | Susan Faludi 12 września @ 19:00 – 20:30
Galeria Tak, Mielżyńskiego 27/29

FEMINIZM, BACKLASH I KULTURA POPULARNA 12 IX 2019 / 19:00 / wstęp wolny czytamy: Susan Faludi. Dowiedz się więcej.

Tomek Tomkowiak “Po drugiej stronie raju” Dziedziniec Młyńska12 – 12 września @ 20:00 – 23:00
Młyńska12, Młyńska 12

Wrzesień na dziedzińcu Młyńska12 rozpoczynamy w wyjątkowy sposób. To będzie absolutna premiera, nigdzie nie prezentowane wcześniej w całości prace Tomka. Dowiedz się więcej.

Stand-up | Wielkie Otwarcie Poznańskiej Sceny Komediowej 12 września @ 20:00 – 23:00
Wiraż Pub, Plac Bernardyński 2/2

Czas na otwarcie PySK’a, czyli Poznańskiej Sceny Komediowej w Wiraż Pub. Dowiedz się więcej.

Więcej imprez znajdziecie, jak zawsze, w naszym Kalendarium.

el

Uprawiał na działce… konopie indyjskie

0
Pewien 18-latek prowadził dość nietypową uprawę na ogródku działkowym w Kłodawie. Uprawiał mianowicie konopie indyjskie. Do czasu, aż nie zatrzymała go policja.

18-latek dzierżawił działkę w Kłodawie na cele rekreacyjne. Jak się jednak okazało, rekreację rozumiał w sposób niezgodny z prawem. Gdy tylko policjanci dowiedzieli się, że mężczyzna może posiadać na działce zakazane substancje, natychmiast przystąpili do działania.

W wyniku przeprowadzonego przeszukania, policjanci ujawnili kilka krzewów konopi indyjskich oraz znaleźli ponad 100 gramów suszu koloru brunatnozielonego. Badania laboratoryjne wykazały, że rośliny zawierają substancje, z których można sporządzić środki odurzające. 18-latek usłyszał zarzuty uprawiania nielegalnych roślin i posiadania znacznej ilości środków odurzających. Grozi mu do 5 lat więzienia.

KPP Koło, el

Chodzież: Areszt za znęcanie się nad konkubiną

0
Fizyczne i psychiczne znęcanie się nad konkubiną – takie zarzuty postawiono mieszkańcowi Chodzieży. Najbliższe dwa miesiące mężczyzna spędzie w areszcie, a później stanie przed sądem.

Kobieta od roku była bita, znieważana, grożono jej pozbawieniem życia. 1 września jej konkubent pobił ją tak bardzo, że kobieta zdecydowała się na wezwanie policji. Natychmiast na miejsce skierowano dwie załogi policjantów. Okazało się, że mężczyzna uciekł przed przyjazdem funkcjonariuszy. Dwie policjantki pozostały z pokrzywdzoną w mieszkaniu i wezwały na miejsce karetkę pogotowia, natomiast policjanci udali się w poszukiwaniu oprawcy.

Mężczyzna został zatrzymany w rejonie promenady jeziora Miejskiego w Chodzieży i ponieważ był pijany, przewieziono go do izby wytrzeźwień w Pile. Następnego dnia usłyszał zarzut znęcania się nad konkubiną, a sąd zdecydował o jego tymczasowym aresztowaniu na 2 miesiące. Grozi mu do 5 lat więzienia.

Pobita kobieta z obrażeniami ciała została przewieziona do szpitala w celu wykonania szczegółowych badań.

KWP, el

Złotów: Starsza pani okazała mu serce – a on ją okradł

0
75-letnia mieszkanka Złotowa postanowiła przespacerować się miejscową promenadą. Kiedy wracała do domu, nieznajomy mężczyzna poprosił ją o pieniądze na jedzenie. Kobieta chciał mu je dać, ale on wyrwał jej cały portfel z ręki i uciekł.

Pościg za złodziejem zaczął się prawie natychmiast po zdarzeniu, bo sytuację zauważyli przechodnie. Kilku z nich ruszyło w pościg, chociaż nie zdołali go dogonić, a inni zawiadomili policję. Policjanci błyskawicznie znaleźli się na miejscu i po ustaleniu rysopisu sprawcy rozpoczęli poszukiwania.

Kilkadziesiąt minut później złodziej był już w rękach funkcjonariuszy. Sprawcą kradzieży okazał się 42-letni mężczyzna, mieszkaniec gminy Tarnówka, notowany za podobne przestępstwa. Mężczyznę przewieziono do policyjnego aresztu. Za kradzież 42-latkowi grozi do 5 lat więzienia.

W portfelu była prawie cała emerytura starszej pani.

KWP, el

Lech z finansowymi problemami?

0
W ostatnich kilku dniach głośno było, głównie w mediach społecznościowych, o tym, że będący w tak dobrej finansowej kondycji Lech Poznań może mieć jednak kłopot z domknięciem swojego budżetu. Te rewelacje potwierdził w wywiadzie dla Gazety Wyborczej dyrektor finansowy „Kolejorza”, Tomasz Kacprzycki.

Przed rozpoczęciem letniego okna transferowego wiadome było, że Lech sprzeda swojego wychowanka, reprezentanta Polski Roberta Gumnego za grube miliony euro do jednego z zachodnich klubów. Kilkanaście miesięcy temu było przecież głośno o sprawie przenosin prawego obrońcy do Borussii Moenchengladbach za kwotę rekordową, bo około 8 mln euro. Transfer ostatecznie wysypał się ze względu na zły stan jednego z kolan Gumnego. Niemcy odpuścili, chętnych, którzy chcieliby wydać podobną kwotę na lechitę widać nie było. Włodarze klubu tego roku planowali rewolucję i faktycznie, odeszło z klubu kilkunastu zawodników, to jednak nie wzmocniono wszystkich pozycji. Sprowadzono jedynie bramkarza, dwóch środkowych obrońców i defensywnego pomocnika. Nie piszemy tutaj także o wzięciu z wolnego transferu Tomasza Dejewskiego czy przedłużeniu wypożyczenia Rosjanina, Timura Zhamaletdinova. Być może powodem tak bezpiecznych ruchów były przeciągające się negocjacje z klubami, które składały oferty za Gumnego. Według nieoficjalnych informacji, „Kolejorz” miał otrzymywać maksymalnie pięć milionów euro, czyli pieniądze, które w żaden sposób poznańskiego klubu nie zadowalały. Ostatecznie okno transferowe się zakończyło, żaden klub dużych pieniędzy na stół nie położył i prawy obrońca został w Poznaniu na minimum pół roku, choć i tak wydaje się, że jeśli może dojść do przenosin, to dopiero latem przyszłego roku. Pieniędzy wtedy też może być mniej, bo Gumny będzie o rok starszy, a także do końca jego kontraktu pozostanie jeden rok.

W wywiadzie dla Gazety Wyborczej, dyrektor finansowy Lecha Poznań mówi o… dwudziestomilionowej stracie, jednak do spięcia budżetu brakuje około 4-5 milionów złotych.

– 20 mln straty. I mam zgodę prezesa, żeby to kibicom ujawnić. Zatem zostało nam zero. Budżet na kolejny sezon 2019/2020 mamy zrobiony. Bez sprzedaży piłkarza latem, z założeniem, że nie sprzedamy nikogo zimą, bo to się jednak rzadko wtedy zdarza, brakuje nam do spięcia go 4-5 mln zł. To jest skala naszego problemu w tej chwili – mówi Tomasz Kacprzycki.

Było ryzyko także ewentualnego nadzoru finansowego czy nawet odjęcia punktów w tabeli PKO Ekstraklasy, ale to wydaje się obecnie raczej mało prawdopodobne. Sam dyrektor finansowy ocenia, że szanse na nadzór finansowy dla „Kolejorza” to dziesięć procent, więc raczej to się nie stanie. Przypomnijmy, że takim nadzorem objęta została chociażby Legia Warszawa, która w poprzednich latach dominowała na polskim rynku pod względem wysokości budżetu.

Września: Zatrzymani wandale, którzy niszczyli samochody

0
Ponad 17 tysięcy złotych – na tyle wycenili właściciele straty, jakie ponieśli przez działalność wandali niszczących samochody. Dwóch sprawców zatrzymała już wrzesińska policja. Grozi im do 5 lat więzienia.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji we Wrześni 1 września odebrali zgłoszenie o zniszczeniu 6 pojazdów na ul. Kościelnej we Wrześni: dwóch mercedesów, forda, renault, bmw i jednego motoroweru. Jak ustalili, samochody zostały uszkodzone najwyżej dzień wcześniej: miały zniszczony lakier, połamane lusterka i porysowane szyby. Właściciele pojazdów oszacowali straty na 17350 złotych.

W sprawie zostało wszczęte dochodzenie, które doprowadziło najpierw do wytypowania, a w konsekwencji do zatrzymania dwóch sprawców tego przestępstwa. Zgromadzony materiał dowodowy pozwolił na postawienie zarzutów zniszczenia mienia dwóm mieszkańcom Wrześni: 19-latkowi oraz 23-latkowi. Mężczyźni przyznali się do winy. Grozi im kara do 5 lat więzienia.

KPP Września, el

Piła: W czasie wakacji pilscy policjanci zatrzymali 80 poszukiwanych

0
Ukrywali się w innych rejonach Polski, za granicą w Holandii, a za jednym z poszukiwanych wydano Europejski Nakaz Aresztowania. 80 osób poszukiwanych od kilku miesięcy, a nawet lat udało się zatrzymać pilskim policjantom w czasie wakacji.

Sądy i prokuratury na terenie całego kraju poszukiwały mieszkańców Piły i powiatu pilskiego, między innymi za popełnione przestępstwa kradzieży, włamania, rozbojów, znęcania, przestępstwa narkotykowe, oszustwa, bójki, pobicia, uszkodzenia ciała. Dziesięć osób poszukiwanych było listami gończymi, a wobec jednego mieszkańca powiatu pilskiego wydano Europejski Nakaz Aresztowania.

W sprawie osób mogących przebywać poza granicami Polski pilscy policjanci współpracowali z Biurem Międzynarodowej Współpracy Policji Komendy Głównej Policji. Współpraca przyniosła efekty. Jeden mężczyzna został zatrzymany na terenie Holandii. Mężczyzna został przewieziony do Polski i osadzony w areszcie śledczym.

Działania pilskich kryminalnych oraz policjantów pełniących służbę w innych wydziałach, posterunkach policji oraz Komisariatu Policji w Wyrzysku doprowadziły do zatrzymania w okresie wakacji aż 80 poszukiwanych osób.
Zatrzymane osoby to mieszkańcy powiatu pilskiego w wieku od 18 do 63 lat, w tym 6 kobiet. A znalezienie ich nie było łatwe, bo – jak się okazuje – pomysłowość poszukiwanych w znajdowaniu kryjówek nie zna granic. Ścigani przez prawo ukrywali się nie tylko w domach, pomieszczeniach gospodarczych, pustostanach. Policjanci znajdowali ich w… meblach, wannie, kanale warsztatu samochodowego oraz szklarni.

Policja prowadzi stronę internetowa poświęconą właśnie poszukiwanym  na której umieszczone są wizerunki i dane osób poszukiwanych listami gończymi. W przypadku posiadania informacji można zgłosić anonimowo ten fakt poprzez powyższą stronę lub pod numerem 997 dyżurnemu najbliższej jednostki policji.

KWP, el

Leszno: Policja udaremniła handel podróbkami znanych marek

0
Ponad 100 produktów oznakowanych podrobionymi znakami towarowymi znanych światowych marek usiłowała sprzedać jako oryginały 29-letnia mieszkanka Leszna. Teraz grozi jej do 2 lat więzienia.

Policjanci z Leszna zwalczający przestępczość gospodarczą zainteresowali się działalnością 29-letniej kobiety, która sprzedawała za pośrednictwem portali internetowych towary znanych światowych marek – a tak przynajmniej je reklamowała. Jak jednak ustalili policjanci, towar nie był markowy, ale podrobiony. W mieszkaniu kobiety znaleźli ponad 100 takich produktów posiadających podrobione znaki towarowe. Były to koszulki, bluzy, plecaki, spodnie, bielizna i buty.

Osobą prowadzącą nielegalną działalność okazała się 29-letnia mieszkanka Leszna. W leszczyńskiej komendzie usłyszała zarzut usiłowania wprowadzenia na jednym z portali społecznościowych do obrotu odzieży, toreb, plecaków, obuwia z podrobionymi znakami towarowymi. Jest to przestępstwo z art. 305 ust. 1 Ustawy Prawo własności przemysłowe,j za które grozi kara do 2 lat więzienia.

KWP, el

Poznań: Dym w Termach Maltańskich – na szczęście to tylko awaria wentylatora

0
Ewakuowani goście i pracownicy, cztery zastępy straży pożarnej w akcji. Poznańscy strażacy otrzymali zgłoszenie z monitoringu pożarowego Term Maltańskich.

Akcja rozpoczęła się około godziny 16.00 od ewakuacji obiektu. Kilkaset osób – około sześciuset – musiało opuścić budynek. W tym samym czasie strażacy rozpoczęli sprawdzanie budynku i ustalanie powodu włączenia się monitoringu pożarowego. Budynek term jest duży, więc sprawdzanie – i ustalenie, co rzeczywiście dzieje się w termach – musi potrwać.

Aktualizacja, godz. 17.00 – okazało się, że powodem zadymienia i alarmu przeciwpożarowego była awaria wentylatora. Klienci i pracownicy po ustaleniu tego faktu mogli już wrócić do budynku.

MKSP, el

Poznań: Zderzenie tramwaju z karetką na Bukowskiej

0
Tuż przed południem na skrzyżowaniu Przybyszewskiego i Bukowskiej doszło do zderzenia tramwaj linii numer 7 z karetką pogotowia.

W kolizji nikt nie ucierpiał, ale zdarzenie utrudniło ruch w okolicach Bukowskiej i Przybyszewskiego. Skrzyżowanie przez czas pracy służb na miejscu zdarzenia było zablokowane. Jednak już około południa obie ulice były przejezdne. Teraz przyczynami kolizji zajmuje się policja.

MPK, el

Poznań: Wojna na naklejki. Środowiska LGBT przygotowały własne?

0
Na szybie sklepu „Narodowy” pojawiła się kolorowa naklejka. Na tęczowym tle znajduje się napis złożony ze słów powszechnie uważanych za obelżywe. Zdaniem Młodzieży Wszechpolskiej nie ma wątpliwości, że to akcja środowisk LGBT.

Sporo szumu narobiła w całym kraju wlepka proponowana przez „Gazetę Polską” z napisem „Strefa wolna od LGBT”.

Właśnie dziś Młodzież Wszechpolska opublikowała na swoim profilu zdjęcie naklejki z tęczowym tłem i napisami.  To zdjęcie naklejki na szybie sklepu „Narodowy”. Właściciele placówki sfotografowali naklejkę i upublicznili zdjęcie na portalach społecznościowych. Jak się tam znalazła i kto ją nakleił?

https://www.facebook.com/Wszechpolacy1922/posts/415310769105295

 

Młodzież Wszechpolska nie ma wątpliwości: to nowe wlepki środowiska #LGBT, a akcja jest odwetem za naklejki „Gazety Polskiej” . „To ciekawe, że ci którzy krzyczą najgłośniej o szacunku i tolerancji, nazywają innych ludzi „Homofobicznymi Spie**olinami” – komentują sarkastycznie członkowie MW. I wzywają do udostępniania zdjęcia oraz rozpowszechniania sprawy.

el, fot. FB sklep Narodowy

Poznań: Ruchome obrazy na Szelągu

0
Potrzebna będzie tylko wyobraźnia – i wycinanki. A dzięki umiejętnemu kierownictwu Kasi Wali oraz Krystyny Lipki-Czajkowskiej powstanie szelągowska opowieść multimedialna.

Warsztat odbędzie się w plenerze w parku Szelągowskim i Ogrodzie Szeląg. Uczestnicy warsztatów będą korzystać głównie z technik kolażu i wycinanki, by tworzyć swoje jednostkowe autorskie opowieści i animacje. Efektem ma być powstanie jednego dzieła złożonego z wielu historii.

– „Szeląg ruchome obrazy” to działanie performatywne, otwarty warsztat dla dzieci, młodzieży, seniorów, rodzin – tłumaczą Krystyna Lipka-Czajkowska i Katarzyna Wala, twórczynie warsztatu. – To próba uchwycenia historii Szeląga poprzez animację poklatkową. Chcemy wspólnie z wami stworzyć szelągowską opowieść. Chcemy, aby każdy mógł pozostawić po sobie ślad w szelągowskiej opowieści.

Warsztat rozpocznie się o godzinie 14.00 i potrwa do 17.00 w Ogrodzie Szeląg przy ulicy Ugory 95.

Krystyna Lipka-Czajkowska – działa na polu sztuki współczesnej oraz animacji i edukacji artystycznej. Autorka narzędzi edukacyjnych w Zespole Szkół Da Vinci w Poznaniu. Twórczyni serii murali interaktywnych, warsztatów tematycznych, prezentacji i spotkań poświęconych zjawiskom kultury współczesnej.Autorka wielu cykli malarskich oraz projektów w przestrzeni publicznej w tym Mobilnych obiektów malarskich – dla Parku Cytadela w Poznaniu.
…………………..
Katarzyna Wala – autorka reportaży, filmów dokumentnych i popularnonaukowych, antropolożka kultury, dziennikarka. Założycielka Bloomerki – grupy rekonstrukcji herstorycznej i Stowarzyszenia Mobilny Dom Kultury Wilczak. Popularyzatorka herstorii. Od trzech lat prowadzi działania rewitalizacyjne na Szelągu.

Mat. pras., el

Gniezno: Turyści znów pojadą kolejką wąskotorową

0
Po czterech latach przerwy w funkcjonowaniu gnieźnieńska kolej wąskotorowa znów wyruszyła na trasę. Pierwszy kurs zawiózł chętnych do lasu Jelonek, gdzie odbył się huczny, inauguracyjny festyn.

Jak informuje Radio Poznań, na kursy zaprasza starosta powiatu gnieźnieńskiego Piotr Gruszczyński, który jest przekonany, że trzy pokolenia mieszkańców Gniezna i turystów będą przyjeżdżać, żeby przejechać się kolejką.
Starostwo planuje też dla chętnych dodatkowe atrakcje kulturalne i edukacyjne od filmów po gry i zabawy, także o historii kolejnictwa. To wszystko ma sprawić, że kolejka gnieźnieńska znów wróci do łask.

Gnieźnieńska wąskotorówka ma już ponad sto lat i kiedyś kursowała do Powidza i Anastazewa. Jednak od dawna nie konserwowane tory są w bardzo złym stanie i obecnie przejażdżki są możliwe jedynie w granicach miasta. Ale jeśli dzięki napływowi turystów uda się zebrać pieniądze na remont torów – to kto wie…? Na razie kolejka wokół miasta będzie kursować w każdy wrześniowy weekend.

Radio Poznań, el

Poznań: Mały Książę ozdobił kamienicę przy Ogrodowej

0
– Chcieliśmy go uhonorować i podziękować mu, bo jest naszym przyjacielem – powiedział o Małym Księciu twórca muralu Sławomir Wrembel i jednocześnie prezes Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Otwarte Drzwi”. To właśnie dla podopiecznych stowarzyszenia Mały Książę jest tak ważną osobą.

Stowarzyszenie prowadzi niepubliczną szkołę podstawową. Szkoła działa już trzy lata, właśnie zaczyna czwarty rok szkolny. Mały Książę jest tam wszędzie: w klasach, na ścianach,. towarzyszy niepełnosprawnym uczniom podczas wszystkich zajęć. Dlatego jest dla nich szczególnie ważny i dlatego dzieci ucieszył fakt, że będzie go można oglądać także na ścianie jednej z kamienic przy ulicy Ogrodowej.

Powstanie muralu było możliwe dzięki wygranej w konkursie „Niepełnosprawni siłacze”, organizowanym przez firmę Aquanet SA. Aquanet przekazał fundacji darowiznę w wysokości ok. 53 515,00 zł.
– Przyszła do mnie pani Magda ze stowarzyszenia – wspominał Paweł Chudziński, prezes Aquanetu. – I powiedziała, że w zasadzie przychodzi tylko dla formalności, bo wie, że ja się zgodzę. I oczywiście, gdy usłyszałem, o co chodzi, zgodziłem się. Żeby uczynić trochę dobra dla dzieci. I żeby było bardziej kolorowo.

Pomysł z muralem bardzo spodobał się też księdzu Sławomirowi Rodaszyńskiemu, proboszczowi mieszczącego się po sąsiedzku kościoła ewangelicko-metodystycznego.
– Uznałem, że to wspaniała propozycja i od razu się zgodziłem – powiedział. – Zachwyciły mnie te kolory…

Ściana kamienicy przy Ogrodowej zyskała zupełnie inny wyraz i zdecydowanie mural pasuje do niej bardziej niż znajdujące się tam wcześniej reklamy. Jest wspaniałym uzupełnieniem tego piękniejącego zakątka Starego Miasta: z wyremontowanymi kamienicami, nowym „Żelazkiem” i nowym skwerem. Gdy jeszcze uda się uzbierać pieniądze na remont zabytkowego kościoła – numer konta znajduje się na bannerze przed wejściem do niego – to Poznań zyska kolejny klimatyczny i bardzo piękny zakątek.

Lilia Łada, fot. L. Łada

Poznań: Główna zaprasza na Dzień Sąsiada

0
Pchli targ i sąsiedzkie wymiany, spacer po dzielnicy z przewodnikiem i ubieranie drzewa. Główna zaprasza na Dzień Sąsiada.

W niedzielę 8 września urokliwa poznańska dzielnica Główna zaprasza na kilka godzin wspólnego świętowania – Dzień Sąsiada! Atrakcji będzie sporo – dla miłośników staroci okazją będzie pchli targ, gdzie z pewnością dziwnych, śmiesznych i pięknych przedmiotów nie zabraknie. Będzie można kupować, sprzedawać, targować się i wymieniać. Chętni będą mogli wziąć też udział w różnych warsztatach, od robienia mydełek zapachowych po budowanie.,.. rakiety kosmicznej. Będą też lokalne smakołyki na wspólnym stole, wspólne śpiewanie i tańce z zespołem Cuda Wianki. Dzień Sąsiada rozpocznie się o 14.00 i potrwa co najmniej do 21.00. Zapraszamy!

A co w programie tego dnia?

14:00-15:00 | Oto historia z kantem | spacer z przewodnikiem po dzielnicy Główna
14:00-14:30 | Szewczyk dratewka | spektakl kamishibai | Stowarzyszenie Zielona Grupa
14:00-16:00 | Kolorowy jarmark | pchli targ i sąsiedzkie wymiany
15:00 | Kręć się, kręć wrzeciono | finał warsztatów yarnbombingowych, czyli ubieranie drzewa na Głównej z Oplotki
15:30-16:00 | Król Kruków | spektakl kamishibai | Stowarzyszenie Zielona Grupa
16:00-16:30 | Cała sala śpiewa z nami | wspólne muzykowanie z chórem seniorów
18:00-20:00 | Zatańczysz ze mną jeszcze raz? | potańcówka z zespołem Cuda Wianki

WARSZTATY:
16:00-17:00 | Rakietą w kosmos | warsztaty art&science dla małych i dużych
17:00-18:00 | Mydło lubi zabawę | warsztat DIY z robienia mydełek zapachowych
17:00-18:00 | Kto to taki? Kasztaniaki! | jesienny warsztat rodzinny
14:00 – 17:00 | Zagraj w to jeszcze raz! | rozgrywki planszówkowe

A oprócz tego:
Niedziela ze smakiem | wspólny stół
W zdrowym ciele zdrowy duch | zbadaj się z MedPolonia
3, 2, 1… Uśmiech! | fotobudka
Bądź bezpieczny! | okazja do porozmawiania z przedstawicielami policji i straży miejskiej

Miejsce: plac przed Szkołą Podstawową nr 45, ul. Harcerska 3
Start o g. 14:00!

Fyrtel Główna, el

Sondaż pracowni Estymator: PiS ma coraz więcej zwolenników

0
47 proc. głosów dla PiS, 27, 4 proc. dla KO i 12,9 dla lewicy. Takie byłyby wyniki wyborów, gdyby odbywały się dziś. Tak wynika z sondażu pracowni Estymator, przygotowanego na zlecenie portalu DoRzeczy.pl, a opublikowanego przez TVPInfo.

47 proc. ankietowanych głosujących na Prawo i Sprawiedliwość to w porównaniu do poprzedniego badania wzrost o 2,3 pkt. proc. Taki wynik oznacza 249 mandatów PiS w Sejmie. Na Koalicję Obywatelską oddałoby głosy 27,4 proc. badanych. To spadek o 3 pkt – KO może liczyć na 141 miejsc w sejmie. Na Lewicę zagłosowałoby 12,9 proc. badanych – czyli miałaby 53 mandaty. Zgodnie z danymi z poprzedniego badania to wzrost o 3,1 pkt. proc.

Natomiast 6 proc. ankietowanych chce zagłosować na Koalicję Polską, i tu także widać spadek, o 0,8 proc. Koalicja oscyluje na granicy błędu statystycznego, więc do sejmu może nie wejść. Gdyby weszła – może liczyć na najwyżej 16 mandatów. Według sondażu na pewno progu wyborczego nie przekroczy Konfederacja z wynikiem 3,9 proc. oraz Bezpartyjni Samorządowcy z poparciem 1,6 proc.

Badanie przeprowadzono w dniach 4–5 września 2019 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1012 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły, na jaką partię.

TVPInfo, el

Komeda – Andrzej Jagodziński Trio i Agnieszka Wilczyńska – zdjęcia

0
W trwającym Roku Komedy nie może oczywiście zabraknąć koncertów, które są poświęcone temu właśnie artyście. Klub Blue Note zainaugurował 22 -gi sezon jazzowy koncertem, w którym wystąpili Andrzej Jagodziński Trio z Agnieszką Wilczyńską.

Utwory Krzysztofa Komedy w nowych interpretacjach, przygotowanych przez Andrzeja Jagodzińskiego. Pianista i aranżer swoją karierę zaczął w 1979 od zdobycia dwóch głównych nagród na festiwalu Złota Tarka. Zdobywca dwóch Fryderyków. Międzynarodową sławę zespołowi Andrzeja Jagodzińskiego przyniosły aranżacje utworów Fryderyka Chopina. Był to jego autorski pomysł, który okazały się wielkim sukcesem artystycznym, jak i komercyjnym. Albumy jak „Chopin”, „Chopin Once More”, „Les Brillantes”, „Sonata b-moll” są do dziś najlepiej sprzedającymi się płytami jazzowymi.

Artysta do współpracy zaprosił znakomitą wokalistkę jazzową – Agnieszkę Wilczyńską, która jest niezwykle ceniona zarówno przez miłośników jazzu, jak i krytyków muzycznych. Jej niezwykły talent został dostrzeżony w 2016 roku, kiedy artystka otrzymała nagrodę Fryderyka za płytę „Tutaj mieszkam”. Na płycie znalazły się piosenki specjalnie dla niej napisane przez Wojciecha Młynarskiego.

Wystąpili: Agnieszka Wilczyńska – wokal, Andrzej Jagodziński – fortepian, Adam Cegielski – kontrabas, Czesław Bartkowski – perkusja

Złotów: Sprawcy pobicia usłyszeli zarzuty

0
Młodzi ludzie, którzy zaatakowali i pobili dwóch mężczyzn, staną przed sądem. Funkcjonariuszom policji udało się ustalić sprawców pobicia. Trzej mężczyźni w wieku od 18 do 19 lat usłyszało już zarzuty.

1 września br. około godziny drugiej w nocy dyżurny złotowskiej jednostki otrzymał anonimową informację o awanturze grupy osób na ul. Stockelsdorfa w Okonku. Natychmiast na miejsce pojechali policjanci z miejscowego komisariatu.

Jak ustalili funkcjonariusze, dwóch mieszkańców Okonka zostało zaczepionych i zaatakowanych przez grupę młodych osób, gdy przechodzili w okolicach parku miejskiego. Sprawcy bili i kopali swoje ofiary po całym ciele. Obaj pokrzywdzeni doznali ogólnych potłuczeń ciała, a jeden dodatkowo złamania nosa.

Policjanci niezwłocznie rozpoczęli poszukiwania sprawców. Po weryfikacji wielu informacji zebraniu i zabezpieczeniu materiału dowodowego policjanci wytypowali podejrzanych – i zatrzymali ich. Młodzi mężczyźni byli kompletnie zaskoczeni wizytą funkcjonariuszy.

Wszyscy sprawcy to młodzi ludzie, w wieku od 18 do 19 lat, mieszkańcy Okonka i województwa pomorskiego. 4 września została zatrzymani i przewiezieni do policyjnego aresztu. Teraz o ich dalszym losie zadecyduje sąd. Grozi im kara nawet 3 lat więzienia.

KWP, el

Poznań: Mrozu dał czadu nad Wartą!

0
Najbardziej znane hity, tańcząca publiczność, nikt nie myślał o zimnie i deszczu. Koncert, jaki dał Mrozu w Przystani Poznań, rozgrzał publiczność do czerwoności!

Mimo że tak niedawno, bo przecież w dwa miesiące temu, można było podziwiać Łukasza Mroza w Strzeszynku – wystąpił tam 5 lipca w cyklu „Na Falach” – to na wrześniowym koncercie także fanów nie brakowało. I nie przeszkodziło im to, że trzeba było założyć przeciwdeszczowe kurtki, a sytuację dodatkowo pogarszał zimny wiatr wiejący nad Wartą. Zabawa była doskonała, a Mrozu błyskawicznie rozgrzał publiczność śpiewając swoje najbardziej znane hity, jak „Nie mamy nic do stracenia”, „Bo jak nie my to kto?”

Tą serią koncertów mrozu promuje też swoja najnowszą płytę „Aura” – utwory z tego krążka także pojawiły się na koncercie i bardzo podobały się publiczności. W lipcu Mrozu zapewniał, że bardzo lubi grać w Poznaniu, najlepszym dowodem na to jest fakt, że wystąpił w stolicy Wielkopolski ponownie po dwóch miesiącach. Ale po piątkowym koncercie nikt nie ma chyba wątpliwości, że sympatia jest wzajemna. Poznaniacy także bardzo lubią Łukasza Mroza.

el, fot. Sławek Wąchała