Puszczykowo: Dworzec znów zachwyca po remoncie

Kit do okien został sprowadzony z… Austrii, a żeby oczyścić budynek z farb, które nakładane były przez ostatnie 110 lat, trzeba było aż 9 prób! Ale prace już zostały zakończone, a dworzec w Puszczykowie znów jest piękny, jak za czasów swojej młodości.

W minionych latach powiat wydał 7 mln zł na ratowanie zabytków. Tylko w tym roku przeznaczył aż 1,7 mln zł na dofinansowanie remontów i rewitalizacji dziewiętnastu z nich. Na tegorocznej liście znalazł się m.in. właśnie budynek dawnego dworca w Puszczykowie, jeden z dwóch takich obiektów w Wielkopolsce.
– Od siedmiu lat sukcesywnie prowadzimy remont. Dzięki temu w 2014 roku dziewiętnastowieczny dworcowy zegar zaczął znów odmierzać czas, rok później wymienialiśmy 25 drewnianych okien, potem przyszedł czas na kominy oraz instalacje, aż w końcu przeprowadziliśmy kompleksową renowację budynku – wymienia Katarzyna Bekasiak, właścicielka budynku. Jak sama przyznaje, olbrzymia pasja i niesamowita determinacja pozwoliły jej doprowadzić prace do końca. – Nawet perony, których remont wykonywały PKP, nawiązują swoją kolorystyką do naszego budynku. A nie było łatwo przekonać władze spółki, by właśnie tak się stało.

Jan Grabkowski, starosta poznański zabytki, podkreśla, że zabytki takie jak puszczykowski dworzec kolejowy to cenna część naszego dziedzictwa narodowego oraz lokalnego.
– Są wartościowymi świadkami historii, zachwycają formą architektoniczną, często nadal pełnią funkcje użytkowe – mówi starosta. – Zdajemy sobie sprawę, jak kosztowne są remonty, a bywa, że stanowią one o być albo nie być budynków. Chcemy, aby nasze gminy mogły pochwalić się zadbanymi zabytkowymi obiektami. Często bowiem ich właściciele czy opiekunowie nie mają własnych środków na konieczne prace.

Dziś budynek byłego dworca w Puszczykowie zachwyca nie tylko czekających na peronowych podróżnych, ale także gości restauracji „Lokomotywa”, znajdującej się się we wnętrzach zabytkowego obiektu.
– Drewniane budynki przy stacjach kolejowych to w Wielkopolsce rzadkość. Drugi taki znajduje się w Puszczykówku – zaznacza Wiesław Biegański, Powiatowy Konserwator Zabytków, pod opieką którego przeprowadzono wszystkie prace. – Dzięki renowacji mamy w naszym regionie, i który zamierzam zgłosić do nagrody ministerstwa.

Dzięki dotacjom powiatu poznańskiego zaniedbane nieruchomości przekształcają się w prawdziwe architektoniczne perełki. Bezcenny drewniany kościół pw. św. Marii Magdaleny w Długiej Goślinie otrzymał z tegorocznej puli 260 tys. zł. Prace podjęte 2 lata temu pozwoliły dosłownie uratować go od ruiny.

Niedługo udostępnione zostaną także zrewitalizowane wnętrza kompleksu cysterskiego w Owińskach, co ucieszy nie tylko wychowanków tamtejszego SOSW dla niewidomych i jego kadrę, lecz także licznie odwiedzających to urokliwe miejsce. Prace trwały 10 lat i pochłonęły 12 mln zł, z czego 9 mln zł pochodziło z funduszy unijnych. Przy nieodległym kościele św. Mikołaja (105 tys. zł dofinansowania) zakończy się wkrótce renowacja 500-letniego ceglano-kamiennego muru oraz bramy.

Starostwo powiatowe, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: