Ostrów Wielkopolski: Przyjezdnych wita mural z Komedą

Mural z Komedą fot. UM Ostrów
Mural z wizerunkiem Krzysztofa Komedy Trzcińskiego pojawił się na ścianie kamienicy przy ul. Kolejowej 49 (vis a vis dworca kolejowego). Jest to najnowsze przedsięwzięcie realizowane przez miasto w ramach obchodów Roku Komedy w Ostrowie Wielkopolskim.

W bieżącym roku obchodzony jest jubileusz upamiętniający 50. rocznicę śmierci Komedy. W związku z tym Rada Miejska Ostrowa Wielkopolskiego ogłosiła rok 2019 Rokiem Krzysztofa Komedy Trzcińskiego. W ten sposób miasto pragnie uczcić postać wybitnego kompozytora jazzowego, który lata młodości spędził w Ostrowie Wielkopolskim. To właśnie tu rozpoczęła się przygoda Komedy z jazzem. Choć był urodzonym poznaniakiem, jego związki z Ostrowem Wielkopolskim są niekwestionowane.

– Mural jest elementem jednego z wielu projektów realizowanych w Roku Komedy przez Miasto Ostrów Wielkopolski – informuje Ewa Janiszewska, dyrektor Wydziału Kultury i Promocji Miasta. – Jego autorem i wykonawcą jest ostrowski artysta, Konrad Mucha Moszyński. Wizerunek kompozytora wykorzystany do projektu muralu jest spójny z tym, który pojawił się już w kwietniu tego roku na tablicach wjazdowych do miasta, w związku z kampanią „Tu Mieszkał” a pozyskany został przez miasto z Archiwum Z. K. Komedów/East News.

– Jestem przekonany, że mural prezentuje się bardzo interesująco – zaznacza Sebastian Górski, zastępca prezydenta miasta. – Zamysł jego lokalizacji w bliskości dworca kolejowego jest taki, aby był dobrze widoczny da przyjezdnych odwiedzających Ostrów. Do tej pory ta ściana była dość zaniedbana i nie sprzyjała dobremu wizerunkowi miasta. Myślę, że to barwne, dobrze eksponowane dzieło będzie spełniało – oprócz estetycznej – również edukacyjną rolę i zachęcało do zapoznania się biografią wybitnego kompozytora.

Rok Komedy obfitował w wiele przedsięwzięć. Do ich realizacji włączyły się stowarzyszenia, instytucje i placówki edukacyjne. Odbyło się wiele koncertów, wystaw, ukazały się publikacje. m.in. ósma już edycja Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy GRAND PRIX KOMEDA, koncert „JAZZ FOR KOMEDA” z cyklu Jazz w Muzeum, inauguracja kampanii promocyjnej „Tu Mieszkał” z koncertem Włodek Pawlik Trio, galeria Street Art.

Um Ostrów Wielkopolski, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: