Profesor Maliński nie żyje. Był dwukrotnie nominowany do Nagrody Nobla

fot. pixabay

Szpital Powiatowy w Śremie – imienia prof. Tadeusza Malińskiego – poinformował o śmierci tego wybitnego naukowca. Profesor, rodowity śremianin, zmarł 13 września w Ohio w USA, gdzie mieszkał i pracował. Miał 77 lat.

Profesor Tadeusz Maliński był wybitnym polskim naukowcem, specjalizującym się w bionanotechnologii, doktorem honoris causa uniwersytetów w Sao Paulo, Wiedniu, Zurychu i Gdańsku. Jako urodzony śremianin był także patronem tamtejszego szpitala i honorowym obywatelem tego miasta, choć na stałe mieszkał i pracował w USA, na Uniwersytecie Ohio.

“Profesor Tadeusz Maliński był niezwykłym badaczem zajmującym się regulacyjnym wpływem tlenku azotu na pracę układu krwionośnego” – czytamy w nekrologu zamieszczonym przez szpital. – “Dokonał pomiarów stężenia tlenku azotu nad powierzchnią jednej komórki i w obrębie komórki. Badał też zachowanie tlenku azotu w warunkach patologicznych, np. choroby Alzheimera. Wielokrotnie nagradzany za najbardziej innowacyjne odkrycie w medycynie, dwukrotnie nominowany do nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i chemii”.

Źródło: Szpital Powiatowy w Śremie

Podziel się: