Zabytkowa willa w Poznaniu idzie do remontu. UAM rozstrzygnął konkurs

zabytkowa willa, Wieniawskiego fot. Przemyslaw Stanula, UAM

Sale dydaktyczne, przestrzeń socjalna, biura i gabinety pracowników oraz klimatyczny ogród. Tak ma wyglądać po renowacji zabytkowa willa UAM przy ul. Wieniawskiego. Uczelnia rozstrzygnęła konkurs architektoniczny na jej renowację.

11 września Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wyłonił zwycięzcę konkursu na projekt przebudowy zabytkowej willi przy ul. Wieniawskiego 3 i obiektów jej towarzyszących wraz z zagospodarowaniem terenu dla potrzeb Instytutu Historii Sztuki oraz Wydziału Nauk o Sztuce UAM. Pierwsze miejsce zdobył projekt SPA Biuro Projektów Spółka z o.o. Spółka komandytowa. Zgodnie z nim w willi znajdą się sale dydaktyczne, przestrzeń socjalna dla studentów, biura Wydziału Nauk o Sztuce oraz gabinety dla pracowników Instytutu Historii Sztuki. Projekt przewiduje też zagospodarowanie terenu wokół willi – powstanie tam piękny ogród, a w budynku dawnej zwierzętarni znajdzie siedzibę czytelnia. Część księgozbioru będzie się znajdowało właśnie w czytelni, a reszta – w podziemnych magazynach.

– Wszystko to zarazem przy poszanowaniu zabytkowego charakteru budynku i wykorzystaniu elementów jego oryginalnego wyposażenia – podkreśla prof. Piotr Korduba, Dyrektor Instytutu Historii Sztuki. – Mam nadzieję, że ten odnowiony zespół budynku, położony w najbliższym sąsiedztwie innych, wspaniałych historycznych budynków, to będzie “perełka” śródmiejskiej dzielnicy uniwersyteckiej (zamkowej).

Sąd konkursowy pod przewodnictwem Wojciecha Krawczuka, prezesa poznańskiego oddziału SARP, który był współorganizatorem konkursu, podkreślił wysoki poziom 7 prac, które zostały zgłoszone. Nagrodą w konkursie jest 30 tys. zł brutto, zwycięzca także został zaproszony do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki. Remont ma zostać zakończony do 2026 roku.

Wizualizacje projektu od 19 września będzie można oglądać na wystawie w Collegium Minus. Drugie miejsce w konkursie zajął projekt ARPA Jerzy i Bartosz Gurawski Spółka z o.o. Trzeci był projekt przygotowany przez UGO Hugon Kowalski.

Źródło: UAM

Podziel się: