Strona główna Blog Strona 537

Zderzenie trzech samochodów na A2

0

Na autostradzie A2 przed węzłem Sługocin, na pasie w kierunku Poznania, zderzyły się trzy samochody. Nikt nie ucierpiał, ale w rejonie zdarzenia przez kilkadziesiąt minut były utrudnienia w ruchu.

Kolizja miała miejsce 19 listopada około 5.30.
„Na autostradzie A-2 w kierunku Poznania, na wysokości mostu przed węzłem Sługocin, doszło do zdarzenia z udziałem trzech pojazdów. Na szczęście bez osób rannych” – informuje Komenda Miejska Policji w Koninie. – „Na miejscu pracują policjanci i służby porządkowe. Aktualnie lewy pas jest przejezdny”.

Utrudnienia na tym odcinku A2 trwały nieco ponad 1 godzinę. Obecnie ruch już odbywa się bez przeszkód.

W Poznaniu spadł pierwszy śnieg tej zimy. I to jaki! (ZDJĘCIA)

0

Zima w stolicy Wielkopolski rozpoczęła się z przytupem – przez kilku godzin w mieście padał pierwszy tej zimy gęsty śnieg, a ulice i skrzyżowania, nawet te główne, są zupełnie białe. Śnieg nie utrzyma się jednak długo.

Jak zapowiadają synoptycy, padać w Poznaniu ma nawet do godziny 16.00, choć z przerwami. Ale, jak twierdzą synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, opady śniegu będą stopniowo przechodzić w deszcz, a wszystko to z powodu wzrostu temperatury. Obecnie w mieście jest około zera stopni, ale już około 21.00 ma być… 8,4 stopnia Celsjusza!

Cała noc będzie więc ciepła, więc na utrzymanie śniegu lepiej nie liczyć, bo będzie stopniowo topniał i rano nie powinno być po nim śladu. Opady, nawet topniejące, dadzą się jednak we znaki kierowcom – topniejący śnieg jest śliski i wybierając się w podróż powinni jechać bardzo ostrożnie.

Ostrzeżenie IMiGW przed intensywnymi opadami śniegu

0

Nawet 10 cm śniegu może spaść 19 listopada w Wielkopolsce. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed intensywnymi opadami śniegu w powiecie złotowskim. Będzie też padać marznący deszcz powodujący gołoledź. 

„Prognozowane są opady śniegu powodujące gdzieniegdzie przejściowy przyrost pokrywy śnieżnej do 10 cm” – informuje IMiGW. – „Opady śniegu będą stopniowo przechodzić w deszcz. Prognozowane są słabe opady marznącego deszczu powodujące gołoledź”.

Ostrzeżenie obowiązuje 19 listopada od godziny 9.00 do 15.00. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 70 proc.

 

Tragedia pod Poznaniem. Znaleziono ciała kobiety i dwóch córek

0

W jednym z mieszkań w podpoznańskim Puszczykowie znaleziono zwłoki kobiety i jej dwóch córeczek. Policja zatrzymała w tej sprawie mężczyznę. Jak powiedział nadkom. Maciej Święcichowski z zespołu prasowego wielkopolskiej policji, to mąż kobiety i ojciec dzieci.

Ciała 29-letniej kobiety i jej dwóch córeczek w wieku półtora roku oraz czterech i pół roku odkryto 18 listopada po godzinie 15.00. Policjanci w związku z tą sprawą zatrzymali męża zabitej kobiety, ale mężczyzna nie usłyszał zarzutów. Jak powiedział Radiu Poznań nadkom. Maciej Święcichowski, ze względu na charakter sprawy policja nie podaje na razie więcej szczegółów, nie wiadomo więc, kiedy doszło do tragedii i co było jej powodem.

Sprawę prowadzą policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu oraz prokuratorzy, którzy ustalają okoliczności i przyczyny tego tragicznego zdarzenia.

Kolejne ulice w Poznaniu do remontu. Ruszył przetarg

0

Dwie świerczewskie ulice, Walentego Stefańskiego i Eugeniusza Kwiatkowskiego, zyskają nową nawierzchnię. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie 16 listopada ogłosiła przetarg, którego celem jest wyłonienie wykonawcy prac budowlanych.

Inwestycja ma poprawić komfort mieszkańców obu ulic.

– Ul. Stefańskiego to droga o nawierzchni gruntowej, co zwłaszcza przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych utrudnia poruszanie się – wyjaśnia Marcin Gołek, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie. – Zaprojektowano tam nową nawierzchnię przepuszczalną w osi jezdni, pozwalającą na infiltrację wód opadowych do gruntu. Z kolei ul. Kwiatkowskiego częściowo pokryta jest asfaltem, ale już bardzo zniszczonym, co także się zmieni.

Ul. Stefańskiego zostanie przebudowana w całości, czyli między skrzyżowaniami z ulicami Buczka i Kwiatkowskiego. Dodatkowo na ul. Stefańskiego zostanie wykonana umocniona nawierzchnia pieszo-jezdni, także na zjazdach do posesji. Powstanie też nowe oświetlenie i kanał technologiczny.

Natomiast ul. Kwiatkowskiego zostanie wyremontowana na odcinku od ul. Stefańskiego do ul. Burszty. Tu zaplanowano wykonanie umocnionej nawierzchni jezdni, chodników po obu stronach oraz miejsc postojowych i także budowę kanału technologicznego.

Wyremontowana ulica w Poznaniu już po odbiorach technicznych. Można jeździć!

0

Ulica Trzemeszeńska jest po remoncie i przeszła już odbiory techniczne, co oznacza, że będą mogli z niej korzystać już kierowcy i rowerzyści. – To jedna z lokalnych ulic, ale o dużym znaczeniu dla lokalnej społeczności – mówi Agata Kaniewska, rzeczniczka prasowa ZDM.

Ulica Trzemeszeńska pozytywnie przeszła odbiór techniczny po zakończeniu remontu jezdni. Ulica ma teraz nową nawierzchnię na odcinku od ul. Krańcowej do ul. Gąsawskiej.
– To jedna z lokalnych ulic, ale o dużym znaczeniu dla lokalnej społeczności – mówi Agata Kaniewska, rzeczniczka prasowa ZDM. – Nią dojeżdża się do jednej z głównych dróg w okolicy, czyli ul. Krańcowej.

Tę ulicę do remontu wskazała Rada Osiedla Warszawskie-Pomet-Maltańskie właśnie ze względu na konieczność ułożenia nowej w nawierzchni w miejsce zniszczonej. Prace kosztowały 90 tysięcy złotych i zostały sfinansowane ze środków rady osiedla.

Ewakuacja marketu w Wielkopolsce. Co się stało?

0

Strażacy z Trzemeszna, Kruchowa i Gniezna interweniowali w jednym z trzemeszeńskich marketów. Według zgłoszenia doszło tam do wycieku gazu, ale ostatecznie przyczyna alarmu okazała się zupełnie inna.

Do zdarzenia doszło 16 listopada, około godziny 11.00. Strażacy po przybyciu na miejsce, do marketu Netto, ewakuowali klientów i personel placówki i usunęli samochody z parkingu na wypadek wybuchu. Jak jednak powiedział portalowi „trzemeszno24 INFO” Jarosław Łagutoczkin z KP PSP w Gnieźnie, po sprawdzeniu budynku strażacy nie stwierdzili żadnego zagrożenia – okazało się, że alarm spowodowała przypalona potrawa.

Akcja trwała kilkadziesiąt minut, po czym strażacy wrócili do bazy, a sklep do swojej normalnej działalności.

ZDM zapewnia: drogowcy w Poznaniu są przygotowani do zimy

0

47 pługoposypywarek, 26 zestawów samochodowych lub ciągnikowych oraz 874,3 km jezdni i 129,8 km dróg rowerowych do odśnieżenia. Zarząd Dróg Miejskich zapewnia, że jest przygotowany do zimy – a na dniach w Poznaniu ma spaść pierwszy śnieg.

Prawie 25 mln zł

W sezonie zimowym 2023/2024 na odpowiednie utrzymanie dróg i chodników przeznaczono kwotę 24,8 mln zł. Czy tyle wystarczy – to się okaże pod koniec sezonu. Jak przypomina ZDM, w poprzednich latach wydatki na zimowe utrzymanie dróg kształtowały się na prawdę różnie i wynosiły: 21,1 mln zł (2019/2020), 27,8 mln zł (2020/2021), 29,5 mln zł (2021/2022) i 32,3 mln zł (2022/2023). Nie zawsze wszystkie pieniądze zostały wydane – to zależało od obfitości opadów śniegu.

– W obecnym sezonie zimowym utrzymaniem systemowym objętych zostało 874,3 km jezdni oraz 129,8 km dróg rowerowych – wyjaśnia Agata Kaniewska, rzeczniczka prasowa ZDM. – Tak jak w latach ubiegłych wydatki na zimowe oczyszczanie pasów drogowych obejmują zarówno odśnieżanie i usuwanie śliskości, jak również sprzątanie jezdni, chodników, dróg dla rowerów i placów miejskich, przejść podziemnych i kładek, a także opróżnienie koszy ulicznych. Na te prace zarezerwowana została, w tym sezonie, kwota 24,8 mln zł.

By odpowiednio utrzymać drogi, ZDM dysponuje 47 pługoposypywarkami, które będą odśnieżać jezdnie, oraz 26 zestawami samochodowymi lub ciągnikowymi (czyli pług i piaskarka) do utrzymania czystości na chodnikach.

– W pierwszym etapie prac zimowych koncentrujemy działania na mechanicznym usuwaniu śniegu, a następnie na posypywaniu nawierzchni materiałami chemicznymi bądź uszorstniającymi – informuje rzeczniczka. – Wybór standardów zimowego utrzymania jest wynikiem kompromisu pomiędzy dążeniem do zapewniania jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa uczestnikom ruchu drogowego, obowiązkiem zachowania rygorów wynikających z konieczności ochrony środowiska, a także obowiązkiem przestrzegania dyscypliny finansów publicznych.

Standardy utrzymania dróg

Poznańskie ulice jak co roku zostały podzielone na sieci i w każdej z nich obowiązują inne standardy utrzymania:

– sieć strategiczna (pierwsza kolejność) – o łącznej długości 271,6 km – to jezdnie ram komunikacyjnych, główne trasy wlotowe do miasta, dojazdy do najważniejszych instytucji miasta i największych szpitali. Czas reakcji: 1,5 – 2 godz. od momentu wydania polecenia przez dyspozytora (centrum zimowego utrzymania)

– sieć podstawowa (druga kolejność) – o łącznej długości 259,8 km – to jezdnie ulic łączących osiedla mieszkaniowe z centrum miasta, pozostałe trasy wlotowe do miasta oraz trasy miejskiej komunikacji autobusowej. Czas reakcji: 2 – 2,5 godz. od momentu wydania polecenia przez dyspozytora (centrum zimowego utrzymania)

– sieci lokalne (trzecia i czwarta kolejność) – o łącznej długości 334,8 km – to jezdnie ulic łączących osiedla peryferyjne z siecią podstawową oraz inne ulice będące dojazdami do obiektów użyteczności publicznej, a także w obrębie osiedli mieszkaniowych istotne komunikacyjnie. Czas reakcji: 3 – 4,5 godz. od momentu wydania polecenia przez dyspozytora (centrum zimowego utrzymania)

Działania na pozostałych jezdniach ulic miasta Poznania odbywać się będą w trybie interwencyjnym. Jeśli chodzi o drogi gruntowe – będą odśnieżane i posypywane piaskiem na zgłoszenia mieszkańców.

– W pierwszej kolejności staramy się reagować na zgłoszenia o oblodzeniu od pieszych, gdyż dla nich takie oblodzenie jest szczególnie niebezpieczne – tłumaczy Agata Kaniewska. – Groźne jest także oblodzenie występujące na odcinkach dróg gruntowych o znacznym spadku. Także w takich przypadkach staramy się reagować niezwłocznie. Należy jednak podkreślić, że tego typu działania doraźne rozpoczynamy dopiero po zakończeniu pracy pługoposypywarek na drogach utrzymywanych systemowo.

Odśnieżanie chodników i dróg rowerowych

Chodniki, które położone są bezpośrednio przy granicy nieruchomości muszą być odśnieżane przez właścicieli (zarządców) tych nieruchomości – tak stanowi ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Właściciel posesji powinien odgarnąć śnieg, a następnie posypać nawierzchnię w celu uszorstnienia (Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Poznania).

Pierwsze działanie (odśnieżanie, posypywanie piaskiem) na drogach rowerowych liczących 129,8 km powinno się odbyć w ciągu 3 godzin, licząc od początku opadów śniegu lub wystąpienia gołoledzi – dyspozytorzy korzystają z danych meteorologicznych i prognoz pogody przygotowywanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, by przed spodziewanymi opadami śniegu ekipy do odśnieżania były gotowe na czas.

Wykonawcy działający na zlecenie ZDM na chodnikach i drogach rowerowych mogą stosować wyłącznie piasek o uziarnieniu do 1 mm, a środki chemiczne – wyłącznie przy opadach marznącego deszczu. Na jezdniach sieci strategicznej i podstawowej (I i II kolejność) stosowane są zarówno środki chemiczne (sól drogowa), jak również środki niechemiczne (uszorstniające). By od środków chemicznych nie ucierpiała przydrożna roślinność, jest ona osłaniana matami foliowo-słomianymi osłoniętych – w tym roku osłonięto około 25 000 metrów terenów przy ulicach z roślinnością niską.

Zgłoszenie dotyczące zimowego utrzymania ulic mogą wysyłać także mieszkańcy – wszystkie niezbędne dane są na stronie internetowej Zarządu Dróg Miejskich w zakładce Akcja Zima.

Kobieta topiła się w stawie. Wyciągnęli ją policjanci

0

35-letnia mieszkanka Piły topiła się w stawie. Świadek zdarzenia zadzwonił po służby i kobietę wyciągnęli policjanci, którzy na miejsce dotarli jako pierwsi. Zdążyli w samą porę – kobietę udało się uratować i jej życiu już nie zagraża niebezpieczeństwo.

Do wypadku doszło 9 listopada, ale policja poinformowała o nim dopiero teraz. Oficer dyżurny otrzymał informację, że nad jednym ze stawów na osiedlu Zamoście w Pile znajduje się kobieta – i że stoi bardzo blisko brzegu. Dlatego zdecydował się powiadomić policję.

– Policjanci Wydziału Patrolowo-Interwencyjnego w składzie sierż. Karolina Król oraz sierż. Maciej Ksyta dotarli na miejsce jako pierwsi – informuje sierż. szt. Wojciech Zeszot, oficer prasowy KPP w Pile. – Mundurowi dostrzegli kobietę, która znajdowała się już w wodzie i potrzebowała pomocy. Funkcjonariusze natychmiast ruszyli na ratunek i po kilku chwilach bezpiecznie wyciągnęli ją na brzeg. Okazało się też, że kobieta w okolicy przedramienia posiadała ranę, która została przez policjantów opatrzona. Do czasu przyjazdu pogotowia ratunkowego mundurowi monitorowali funkcje życiowe kobiety.

Ratownicy medyczni zabrali kobietę do szpitala. Na szczęście jej życiu nie zagraża już niebezpieczeństwo.

Dachowanie samochodu w Wielkopolsce. Na drodze były utrudnienia dla ruchu przez kilka godzin

0

Do zderzenia dwóch samochodów doszło na drodze wojewódzkiej 194 pomiędzy Jerzykowem a Promnem-Stacją. Jedno z aut dachowało. Na drodze były utrudnienia dla ruchu przez kilka godzin.

Do wypadku doszło 18 listopada o godzinie 6.38, jak informują strażacy z OSP Biskupice.
„Zostaliśmy zadysponowani do wypadku drogowego z udziałem dwóch pojazdów na DW194 pomiędzy Jerzykowem a Promnem-Stacja” – podali na swoim profilu na Facebooku. – „Do akcji udaliśmy się zastępem GBA”.

Na miejscu okazało się, że jedno z aut dachowało – usuwanie skutków wypadku spowodowało, że droga przez kilka godzin była nieprzejezdna. Obecnie ruch odbywa się już bez przeszkód. Przyczyny i okoliczności wypadku wyjaśnia policja z Pobiedzisk.

DPS dostał cebulki i bulwy. „Zasadzą kwiaty wiosną, aby upiększyły ogród”

0

Dalie i tulipany upiększą okolicę Domu Pomocy Społecznej nr 1 na Strzeszynie Greckim oraz ogród Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Bulwy dalii oraz cebulki tulipanów zostały przekazane placówkom przez Zarząd Zieleni Miejskiej.

Na wielu skwerach i rabatach w Poznaniu można podziwiać kwiatowe kompozycje, których autorami są pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej. Rośliny są wymieniane, by kompozycje cieszyły też oko różnorodnością, poza tym nie wszystkie kwiaty mogą zimować w gruncie. Przykładem jest meksykańska dalia, która choć kwitnie w Polsce od czerwca do pierwszych przymrozków, to jednak nie jest w stanie przezimować w gruncie. Ponieważ jest rośliną wieloletnią, jesienią trzeba wykopać ich bulwy korzeniowe, oczyścić z łodyg i liści i przechować przez zimę w chłodnym pomieszczeniu, w pojemnikach z ziemią. Wiosną może je posadzić ponownie – i to właśnie zrobią pensjonariusze DPS oraz studenci UPP.

„Mieszkańcy DPS zasadzą kwiaty wiosną, tak, aby upiększyły ogród” – informuje miasto na swojej stronie. – „Praca na świeżym powietrzu to dla nich element terapii zajęciowej. Jest to nieodłączny element kompleksowego wsparcia seniorów, zaraz obok opieki medycznej i rehabilitacji. Wspomaga aktywizację, ułatwia wzajemną współpracę i poprawia sprawność manualną. Każdy z mieszkańców DPS, biorąc udział w sadzeniu kwiatów, będzie mógł poczuć satysfakcję z wykonanej pracy”.

Bulwy i cebulki otrzymał także Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu – zostaną zasadzone w ogrodzie uniwersyteckim, służącym do celów dydaktycznych.

Dom Pomocy Społecznej w Poznaniu wygląda coraz lepiej!

0

Remont elewacji, wymiana nieszczelnych okien i drzwi – wszystko po to, by DPS na ulicy Ugory na Szelągu odzyskał dawny blask, a jego mieszkańcom żyło się wygodniej. W mniejszym budynku prace dobiegają końca, w większym właśnie trwa remont elewacji.

Rozpoczęte wiosną prace dotyczą dwóch budynków – mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie. – W mniejszym, od strony ul. Ugory, dobiegają już końca. Do wykonania pozostała jedynie opaska zabezpieczająca elewację przed zabrudzeniem. Z kolei w głównym budynku znanym jako Dom Weterana, aktualnie realizowane są prace związane z elewacją, wymieniane są nieszczelne okna oraz drzwi.

Niezbędne okazało się skucie tynków – na ścianach DPS-u widoczne były odspojenia elewacji, zacieki z tarasów i balkonów. Z kolei ściany piwnic nie spełniały norm cieplnych ze względu na brak izolacji termicznych, w złym stanie były też okna i drzwi. To wszystko weszło więc w zakres prac budowlanych, tak samo jak naprawa wszelkich spękań i uszkodzeń elementów żelbetowych. Zostaną również ocieplone balkony, a ich balustrady – wymienione.

Okazało się też, że trzeba wymienić także rynny, opierzenia i obróbki blacharskie oraz instalację odgromową, a także odtworzyć odwodnienie tarasów, balustrad i donic betonowych. Wyremontowana zostanie także pochylnia dla osób z niepełnosprawnościami, schody zewnętrzne przy głównym wejściu do budynku, a także patio, gdzie niezbędny jest remont murków i schodów oraz wymiana płytek.

Przypomnijmy, że ten DPS jest położony w malowniczym sąsiedztwie Warty na Szelągu i został zaprojektowany przez zespół architektów związanych z poznańskim biurem Miastoprojekt, które od końca lat 40. odpowiadało za dużą część odbudowy Poznania ze zniszczeń wojennych. Jest ciekawym przykładem architektury modernistycznej, a cechą charakterystyczną budynku są efektowne tarasy z widokiem na dolinę Warty. Dziś DPS przy ul. Ugory przeznaczony jest dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami.

Ciało 45-latka znalezione w mieszkaniu. Policja prowadzi postępowanie w tej sprawie

0

Do tragicznego odkrycia doszło w miejscowości Stara Kaźmierka w powiecie pleszewskim. W jednym z domów znaleziono ciało w stanie zaawansowanego rozkładu. Komenda Powiatowa Policji w Pleszewie prowadzi postępowanie w tej sprawie.

Do tragicznego znaleziska doszło 15 listopada. Jak powiedziała portalowi Pleszew Nasze Miasto asp. szt. Monika Kołaska, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Pleszewie, krewny mieszkańca domu w Starej Kaźmierce zgłosił się na policję informując, że znalazł ciało 45-latka w jego mieszkaniu. Zwłoki były w stanie daleko posuniętego rozkładu.

Według ustaleń policji zmarły był widziany ostatni raz kilka tygodni temu. Przyczyny i okoliczności śmierci bada Komenda Powiatowa Policji w Pleszewie.

Zwrócili uwagę na nietypowe zachowanie kobiety. Strażnicy miejscy wezwali pomoc

0

Strażnicy z referatu Interwencyjno-Drogowego podczas patrolu w rejonie dworca Poznań Główny zwrócili uwagę na nietypowe zachowanie kobiety. „Najprawdopodobniej reakcja strażników uratowała jej zdrowie lub nawet życie” – informuje SMMP w mediach społecznościowych.

Kobieta przechadzała się w rejonie Ronda Szczęśliwej Podróży, ale w sposób, który strażnicy uznali za dziwny i nietypowy. Zdecydowali się zapytać ją, czy nie potrzebuje pomocy i okazało się, że to właśnie pomoc medyczna była jak najbardziej potrzebna.

„W trakcie rozmowy ze strażnikami kobieta skarżyła się na nudności, ból w klatce piersiowej i z tyłu głowy” – opisuje SMMP na swoim profilu na Facebooku. Dlatego strażnicy wezwali karetkę, a ratownicy medyczni podzielili obawy strażników, decydując od razu o przewiezieniu 57-latki do szpitala.

„Najprawdopodobniej reakcja strażników uratowała jej zdrowie lub nawet życie” – podsumowuje swój wpis straż miejska.

Betlejem Poznańskie wystartowało! (ZDJĘCIA)

0

Tłumy poznaniaków wzięły udział w uroczystym otwarciu Betlejem Poznańskiego, jarmarku świątecznego na placu Wolności. Otworzył je Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta. – Poznańskie Betlejem 2023 uważam za otwarte! – powiedział.

– Pogoda co prawda nie dopisuje, ale atmosfera jest gorąca i to jest najważniejsze – mówił Mariusz Wiśniewski podczas otwarcia. – Cieszymy się, że powoli wkraczamy w ten najpiękniejszy czas każdego roku, czyli okres poprzedzający Boże Narodzenie. Mamy nadzieję, że tutaj, w sercu miasta, Betlejem Poznańskie będzie takim miejscem, gdzie będzie towarzyszyła wszystkim radość, miłe spotkania w gronie rodzinnym i przyjaciół. Liczymy też, że w tym czasie do naszego miasta będa przybywać liczni goście, których serdecznie zapraszamy.

Zastępca prezydenta zaapelował też o to, by w tym tak ważnym czasie pamiętać o wszystkich słabszych i potrzebujących, pomagać im, bo okres Bożego Narodzenia to taki czas, kiedy nikt nie powinien być sam.
– Poznańskie Betlejem 2023 uważam za otwarte! – powiedział, dając hasło do rozpoczęcia przedświątecznej zabawy.

Jarmark oferuje odwiedzającym wiele atrakcji: jest tu diabelski młyn, trzy karuzele: z reniferami, wenecka i Świąteczny Pociąg, stoiska ze smakołykami od 60 wystawców z całego świata, między innymi z Włoch, Hiszpanii, Francji, Holandii, Niemiec oraz Polski, a z USA przyjechały corndogi. Jest też rękodzieło, wyroby rzemieślnicze i oczywiście grzane wino – poznańskie kubki w tym roku mają nowy wzór. Jarmarkowi towarzyszą też wydarzenia kulturalne i animacje dla najmłodszych – środy są dedykowane rozrywkom dla całych rodzin, a czwartki – dla studentów, którzy mogą też wtedy liczyć na dodatkowe zniżki.

Przypomnijmy, że 6 grudnia będzie tu spotkanie ze Świętym Mikołajem, 11 grudnia przyjedzie prawdziwy Święty Mikołaj z Laponii i tego samego dnia będzie można odebrać Betlejemskie Światełko Pokoju. Natomiast 14 grudnia odbędzie się Poznań Silent Night. Świąteczny nastrój uzupełni mapping, który będzie można podziwiać codziennie podczas jarmarku.

Jarmark na pl. Wolności będzie czynny do 7 stycznia przez 7 dni w tygodniu w godz. 11.00-21.00, z wyjątkiem 24 grudnia (nieczynne), 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia (krótsze godziny otwarcia – od 13.00 do 21.00). Warto przypomnieć, że 18 listopada rozpocznie się druga część Betlejem Poznańskiego na Międzynarodowych Targach Poznańskich, a na oba jarmarki można dojechać świąteczną bimbą – specjalną linią nr 24.

Nowa ulica na Grunwaldzie. Kto będzie jej patronem?

0

Ulica na Grunwaldzie, która ma połączyć Jawornicką i Babimojską, miałaby nosić imię Unii Europejskiej. Taką propozycję ma miejski radny Grzegorz Jura z KO, ponieważ w przyszłym roku minie 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem UE.

Grzegorz Jura powiedział Radiu Poznań, że 20 lat od wstąpienia Polski do UE powinno zostać odpowiednio uczczone, biorąc pod uwagę to, ile zawdzięczamy UE, jeśli chodzi o rozwój cywilizacyjny, gospodarczy i społeczny. Nazwanie imieniem UE ulicy byłoby odpowiednim uhonorowaniem i uczczeniem 20 lat w UE.

Ulica może nie znajduje się w szczególnie prestiżowej okolicy – miałaby łączyć ulice Jawornicką i Babimojską na Grunwaldzie. Ale za to tuż obok jest rondo im. Krzysztofa Skubiszewskiego, a radny chciałby, aby w tym rejonie powstały skwery byłych ministrów spraw zagranicznych: Władysława Bartoszewskiego oraz Bronisława Geremka, a także ulica Jana Kułakowskiego – był negocjatorem członkostwa Polski w Unii Europejskiej. W ten sposób wszyscy patroni wstąpienia Polski do UE byliby uhonorowani w sąsiedztwie.

By tak się stało – decyzję muszą podjąć wszyscy radni podczas sesji, a wcześniej zaopiniować miejscowa rada osiedla. Projekt nazwy ulicy trafi więc prawdopodobnie na sesję dopiero w styczniu przyszłego roku.

Tragedia w Wielkopolsce. Dwie osoby nie żyją

0

Konińscy strażacy gasili pożar w domu jednorodzinnym przy ul. Przydziałki w Koninie. W środku znaleźli nieprzytomne dwie osoby, mieszkańców budynku, 52-letniego mężczyznę i jego 78-letnią matkę. Niestety, nie udało się ich uratować.

Pożar zauważono 17 listopada po godzinie 16.00. Na miejsce wysłano dwa zastępy straży pożarnej. Mierniki strażaków wykazały w budynku obecność tlenku węgla, a w środku znaleźli w środku dwie nieprzytomne osoby.

Jak powiedział portalowi „LM” Sebastian Andrzejewski, rzecznik Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Koninie, nieprzytomni mieszkańcy, 52-letni mężczyzna i jego 78-letnia matka, zostali wyniesieni na zewnątrz, a strażacy wspólnie z ratownikami medycznymi prowadzili resuscytację obojga. Niestety, nie udało się ich uratować.

Przyczyną śmierci było prawdopodobnie zatrucie tlenkiem węgla, ale będzie to jeszcze szczegółowo badane przez policję pod nadzorem prokuratury.

Ostrzeżenie przed oblodzeniem. Temperatura może spaść do -4 stopni!

0

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie meteorologiczne przed oblodzeniem dla dwóch powiatów północnej Wielkopolski: złotowskiego i pilskiego. Temperatury mogą tam spaść do -4 stopni Celsjusza.

„Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu powodujące ich oblodzenie. Temperatura minimalna od -4°C do -1°C” – informuje IMIGW.

Oblodzenie może wystąpić w powiatach pilskim i złotowskim od 17 listopada, od godziny 23.00, do 18 listopada, do godziny 9.00. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 80 proc.

Zderzenie dwóch samochodów w Poznaniu. Jedna osoba ranna, są duże utrudnienia w ruchu

0

Na ulicy Hetmańskiej na pasie w kierunku Starołęki, przed wiaduktem nad Dolną Wildą, doszło do zderzenia dwóch samochodów. Jedna osoba odniosła obrażenia. Na miejscu są duże utrudnienia w ruchu, także dla tramwajów.

Do wypadku doszło 17 listopada po godzinie 15.00, na odcinku między ulicą Rolną a wiaduktem nad Dolną Wildą. Jedna osoba odniosła obrażenia, załoga karetki pogotowia udzieliła jej pomocy medycznej.

Na miejscu nadal pracują służby, policja i trzy zastępy straży pożarnej. Są duże utrudnienia w ruchu – przez kilkadziesiąt minut Hetmańską nie było przejazdu w kierunku Starołęki, nie kursował także tramwaje – i równie duże korki.