sobota, 9 grudnia, 2023

Dom Pomocy Społecznej w Poznaniu wygląda coraz lepiej!

Remont elewacji, wymiana nieszczelnych okien i drzwi – wszystko po to, by DPS na ulicy Ugory na Szelągu odzyskał dawny blask, a jego mieszkańcom żyło się wygodniej. W mniejszym budynku prace dobiegają końca, w większym właśnie trwa remont elewacji.

Rozpoczęte wiosną prace dotyczą dwóch budynków – mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie. – W mniejszym, od strony ul. Ugory, dobiegają już końca. Do wykonania pozostała jedynie opaska zabezpieczająca elewację przed zabrudzeniem. Z kolei w głównym budynku znanym jako Dom Weterana, aktualnie realizowane są prace związane z elewacją, wymieniane są nieszczelne okna oraz drzwi.

Niezbędne okazało się skucie tynków – na ścianach DPS-u widoczne były odspojenia elewacji, zacieki z tarasów i balkonów. Z kolei ściany piwnic nie spełniały norm cieplnych ze względu na brak izolacji termicznych, w złym stanie były też okna i drzwi. To wszystko weszło więc w zakres prac budowlanych, tak samo jak naprawa wszelkich spękań i uszkodzeń elementów żelbetowych. Zostaną również ocieplone balkony, a ich balustrady – wymienione.

Okazało się też, że trzeba wymienić także rynny, opierzenia i obróbki blacharskie oraz instalację odgromową, a także odtworzyć odwodnienie tarasów, balustrad i donic betonowych. Wyremontowana zostanie także pochylnia dla osób z niepełnosprawnościami, schody zewnętrzne przy głównym wejściu do budynku, a także patio, gdzie niezbędny jest remont murków i schodów oraz wymiana płytek.

Przypomnijmy, że ten DPS jest położony w malowniczym sąsiedztwie Warty na Szelągu i został zaprojektowany przez zespół architektów związanych z poznańskim biurem Miastoprojekt, które od końca lat 40. odpowiadało za dużą część odbudowy Poznania ze zniszczeń wojennych. Jest ciekawym przykładem architektury modernistycznej, a cechą charakterystyczną budynku są efektowne tarasy z widokiem na dolinę Warty. Dziś DPS przy ul. Ugory przeznaczony jest dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami.

Źródło: PIM
Strona głównaWiadomości z Poznania i powiatu poznańskiegoDom Pomocy Społecznej w Poznaniu wygląda coraz lepiej!