Strona główna Blog Strona 530

Pierwszy urzędomat w Poznaniu. Można w nim odebrać dokument

0

Urząd Miasta Poznania poinformował, że przy wydziale spraw obywatelskich na ul. Gronowej uruchomiony został urzędomat. Dzięki niemu mieszkańcy mogą odebrać wydany dokument 24 godziny na dobę.

Poznański urzędomat jest pierwszy w Polsce i działa na podobnej zasadzie jak urządzenia paczkowe, z których można odbierać wcześniej zamówione przesyłki. W urzędomacie interesanci znajdą jednak nie swoje zakupy ze sklepu internetowego, ale zamówione dokumenty. Pierwsi mieszkańcy już odebrali tak zamówione dowody rejestracyjne.

„Klient podczas składania wniosku ma możliwość wyboru, czy chce odebrać dowód rejestracyjny w okienku, czy z urzędomatu” – informują miejscy urzędnicy. – „Ta druga forma ma tę przewagę, że odbioru można dokonać poza godzinami pracy wydziału i nie trzeba umawiać się na wizytę, a urzędomat działa 24h na dobę, 7 dni w tygodniu. Kiedy gotowy dokument dotrze do urzędu, pracownicy włożą go do urzędomatu. Mieszkaniec na podany numer telefonu otrzyma SMS z kodem PIN do otwarcia skrytki. Dowód będzie oczekiwał na odbiór 48 godzin”.

Urzędomat na razie działa pilotażowo, ale jeżeli ta formuła doręczania dokumentów się sprawdzi, wówczas władze miasta zadecydują, które dokumenty urzędowe mogą być dostarczane mieszkańcom w ten sposób.

Dwoje malutkich dzieci zatrzaśniętych w mieszkaniu. Pomogli strażacy

0

Do groźnej sytuacji doszło w Wilkowicach w powiecie leszczyńskim. Mieszkanka tej miejscowości na chwilkę wyszła z mieszkania, w którym była dwójka małych dzieci – i zatrzasnęły się drzwi. Kobieta wezwała na pomoc strażaków.

Zdarzenie miało miejsce 29 listopada przed godziną 8.00 rano. Strażacy otrzymali zgłoszenie, z którego wynikało, że kobieta wyszła na chwilę z mieszkania – i nie mogła wrócić z powodu zatrzaśniętych drzwi. Tymczasem w środku zostało dwoje dzieci: jedno mające 2 i pół miesiąca, drugie dwuletnie.

Jak powiedział portalowi Leszno Nasze Miasto Szymon Kurpisz z Państwowej Straży Pożarnej w Lesznie, strażacy początkowo chcieli rozwiercić zamki, by jak najszybciej dostać się do dzieci, ale ostatecznie zdecydowali się na wyważenie tylnych drzwi. Ta operacja się powiodła i mam mogła dostać się z powrotem do dzieci – na szczęście nic im się nie stało. Ale po sprawdzeniu drzwi wejściowych do mieszkania okazało się, że same się nie zatrzasnęły – to dwulatek przekręcił zamek za wychodzącą mamą…

Pasażerów miejskiej komunikacji więcej, tramwajów mniej. Co na to ZTM?

0

W 2022 roku na poznańskie tory wyjechało o ponad 20 proc. mniej tramwajów niż w roku 2019. Tymczasem pasażerów jest coraz więcej: w 2021 roku było ich 180 mln, a w 2022 – 226,8 mln osób. 

Miejską komunikacją w Poznaniu nie podróżuje się komfortowo: pojazdy, tak tramwaje, jak i autobusy, spóźniają się, trzeba się też liczyć z tłokiem, zwłaszcza w godzinach szczytu. Regularnie zdarzają się sytuacje, że do pojazdu popularnej linii, jak na przykład tramwaju nr 6 czy autobusu nr 182, w godzinach szczytu na trzecim czy czwartym przystanku od pętli nie da się już wsiąść. Miasto kupuje kolejne tramwaje i autobusy – jak twierdzi. To skąd ten tłok i spóźnienia?

Jeden z czytelników Głosu Wielkopolskiego zapytał ZTM, ile tramwajów kursowało po Poznaniu w dni robocze. I otrzymał odpowiedź, która go mocno zaskoczyła – jak poinformowała gazeta, w 2019 roku po mieście kursowało średnio dziennie 195 tramwajów, ale w 2022 roku już tylko 157 tramwajów dziennie – jednak trzeba pamiętać, że był to rok remontów w centrum Poznania, no i Pestki, więc pojazdów komunikacji miejskiej kursowało mniej. W latach 2020 – 2021 średnio było to 180 pojazdów.

Tymczasem pasażerów miejskiej komunikacji przybywa, choć nie stale. Bo w czasie pandemii odnotowano znaczący spadek przewozów. W 2019 roku z pojazdów miejskiej komunikacji skorzystało 255 mln pasażerów. W 2020 roku było to 173 mln, a w 2021 – 180 mln, ale były to lata pandemii. Natomiast w 2022 roku z tramwajów i autobusów skorzystało już 226,8 mln osób.

Jak powiedział Głosowi Wielkopolskiemu Bartosz Trzebiatowski, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego, liczba pasażerów nadal rośnie. Jeśli więc na drogach i torach nie przybędzie pojazdów, to tłok będzie coraz większy, tak samo jak spóźnienia.  Co ZTM zamierza z tym zrobić?

Od początku 2024 roku ma obowiązywać nowy układ linii tramwajowych, korzystniejszy dla pasażerów, jak zapewnia ZTM – choć sądząc po opiniach mieszkańców można mieć co do tego wątpliwości, jak o tym informowaliśmy.

Jednak przy rosnącej liczbie pasażerów nawet najlepszy rozkład jazdy nic nie da, jeśli na tory i ulice Poznania nie wyjedzie więcej tramwajów i autobusów. Czy tak się stanie? O tym ZTM nie poinformował. Jednak mając na uwadze problemy ze znalezieniem chętnych do pracy w MPK Poznań – z puszczeniem większej liczby pojazdów na trasy może być spory problem.

Maszyna przygniotła mężczyznę. Z obrażeniami trafił do szpitala

0

Do groźnego wypadku doszło w Kaliszu przy ulicy Świętego Michała. Mężczyzna podczas pracy został przygnieciony przez maszynę sortowniczą. Doznał obrażeń nóg i został zabrany do szpitala.

Wypadek miał miejsce 28 listopada około godziny 9.00 rano. Jak powiedział portalowi Fakty Kaliskie mł. asp. Jakub Pietrzak, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu, strażacy zostali wezwani na posesję przy ulicy Świętego Michała, gdzie doszło do wypadku podczas pracy.

Na miejscu strażacy zastali mężczyznę przygniecionego do ściany maszyną sortowniczą. Natychmiast odsunęli maszynę i gdy uwolnili mężczyznę – okazało się, że doznał obrażeń nóg. Załoga karetki pogotowia zabrała go do szpitala.

Koniec remontu na Łazarzu. Wraca stała organizacja ruchu!

0

Odbiory techniczne, ostatnie prace wykończeniowe i stała organizacja ruchu od 29 listopada. Zakończyła się przebudowa ulicy Kolejowej na Łazarzu i obecnie ruch na całej długości jest możliwy w obu kierunkach.

Nowa nawierzchnia ulicy Kolejowej ma 5,5 m szerokości, równą, nową nawierzchnię bitumiczną zamiast dawnego bruku. Dla uspokojenia ruchu skrzyżowania są wyniesione i wykonane z kostki brukowej. Piesi zyskali równe, nowe chodniki szerokości około 2 m. Przejścia dla pieszych są doświetlone dodatkowymi latarniami.

Kierowca mają tu też do dyspozycji oznaczone miejsca parkingowe – od 1 grudnia zacznie tu też obowiązywać strefa płatnego parkowania – na Łazarzu obowiązuje ona w dni robocze od 8.00 do 20.00.

Przypomnijmy, że w czasie trwającej przebudowy ul. Kolejowa była strefą zamieszkania: piesi mogli się przemieszczać po całej udostępnionej do użytku publicznego przestrzeni i mieli pierwszeństwo przed pojazdami, a samochody mogły jeździć z maksymalną prędkością 20 km/h.

Psy pogryzły dwie osoby. Sprawą zajmuje się policja

0

Do groźnego zdarzenia doszło w Biskupisach Zabarycznych w powiecie ostrzeszowskim. 15-latka i 25-latka idące drogą zostały dotkliwie pogryzione przez psy. Obie trafiły do szpitala. Sprawa trafi do sądu.

Wypadek miał miejsce 26 listopada około godz. 12.00. Nastolatka i młoda kobieta szły drogą, gdy z jednej z posesji wybiegły dwa psy i zaatakowały je. Obie odniosły obrażenia rąk oraz nóg i zostały zabrane do szpitala.

Policja prowadzi dochodzenie w tej sprawie. Sprawa trafi do sądu.

Maltanka wyrusza na tory! Z okazji Mikołajek

0

MPK zaprasza na wyjątkowe, mikołajkowe przejazdy kolejką Maltanka. W niedzielę 3 grudnia na trasę Maltanki wyjadą ogrzewane wagony, czyli Ryjek z „kowbojką”.

„Ryjek, czyli wagon MBxc1-41 to najstarszy zachowany w Polsce wagon z napędem spalinowym” – przypomina MPK Poznań na swojej stronie. – „Został wyprodukowany w 1932 roku przez warszawską wytwórnię Lilpop, Rau & Loewenstein. W najbliższą niedzielę pociągnie „kowbojkę”, jak nazywany jest wagon nr Bxhi 00300014 254-1, prawdopodobnie z 1912 roku. Niegdyś służył on jako znormalizowany wagon bagażowy (brankard), ale w toku eksploatacji został przebudowany na klasyczny wóz pasażerski. Jest wyposażony w ławki (ustawione wzdłuż ścian bocznych), a w jego środkowej części znajduje się piec opalany węglem. Obecnie jest najstarszym czynnym wagonem pasażerskim na Kolejce Parkowej Maltanka”.

W niedzielę 3 grudnia ten mikołajkowy skład będzie kursował co godzinę od 10.00 do 16.00. O pełnych godzinach zaplanowano odjazdy ze stacji Maltanka, a 30 minut później ze stacji Zwierzyniec. Ostatni kurs ze Zwierzyńca wyruszy o godz. 16.30, by zabrać ostatnich odwiedzających Nowe Zoo, które zimą jest czynne krócej, bo do godziny 16.00.

Mężczyzna spadł z wysokości. Przewieziono go do szpitala

0

Do groźnego wypadku doszło na jednej z budów w Gnieźnie. 59-letni pracownik budowlany spadł z dachu stawianego budynku. Z obrażeniami został zabrany do szpitala. 

Do wypadku doszło 28 listopada, przed godziną 12.00, na budowie garaży przy ul. Lednickiej, jak informuje portal „gniezno24”. Obecni na miejscu policjanci ustalili, że 59-letni pracownik był na dachu garażu i pracował przy układaniu jego konstrukcji, gdy nagle spadł na ziemię z wysokości około 3 metrów.

Świadkowie zdarzenia wezwali pogotowie ratunkowe, a karetka zabrała mężczyznę do szpitala. Policja bada okoliczności zdarzenia.

Dobrzy Sąsiedzi na Starym Mieście. Kolejna edycja konkursu rozstrzygnięta

0

Rada Osiedla Stare Miasto po raz kolejny przyznała dyplomy i certyfikaty Dobrego Sąsiada. od wielu lat otrzymują je firmy i osoby, które promują sąsiedzką życzliwość i społeczną odpowiedzialność na Starym Mieście.

W czasie remontów o znalezienie takich firm mogło być trudniej, jednak – jak podkreślają radni ze Starego Miasta – właśnie w trudnych czasach wyraźniej widać wartość i firm, i ludzi. No i razem można więcej, o czym świadczą choćby działania aktywizacyjne na Garbarach i Świętym Marcinie.

Kogo wybrali mieszkańcy?

Przypomnijmy, że tytuły – certyfikaty Dobrego Sąsiada przyznaje Kapituła Konkursu w dwóch kategoriach: przedsiębiorców i lokalnych aktywistów na podstawie zgłoszeń wysłanych przez mieszkańców, które muszą zawierać uzasadnienie wyboru oraz opis działalności kandydata.

– W tym roku mieszkańcy docenili staromiejskie marki, kawiarnię Kociak, Antykwariat im. Żupańskiego i galerię Yes z Paderewskiego, Foto Studio Kołecki z Ratajczaka, mały sklep Myszka z 23 lutego – podkreślając, że są ważnymi elementami historii i społeczności Poznania docenianymi przez kolejne pokolenia! – wylicza Tomasz Dworek, wiceprzewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto. – Radni wyróżnili także centrum handlowe Stary Browar, zwracając uwagę na dbałość o przestrzeń publiczną prywatną, zielone odbruki przy Ratajczaka i otwarty atrakcyjny park dla wszystkich.

Wśród aktywistów wyróżniona została Agnieszka Jarosz, koordynatorka jednego z trzech prężnych klubów seniora, bo aktywizacji starszych mieszkańców jest bardzo ważna, Magdalena Duchant ze Szkoły Podstawowej nr 82, która skutecznie od wielu lat motywuje młodych wolontariuszy, Perdo Ćwikliński, radny Młodzieżowego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, który dba o bezpieczeństwo na drogach, Marcin Lutomski, miejski przewodnik oraz założyciel Muzeum Pyry oraz Stowarzyszenie Plac Wolności, zaangażowanym w szereg procesów rewitalizacyjnych, niebojących się podejmowania trudnych tematów.

Dobry Sąsiad to..

– Czasami wystarczy być miłym i otwartym, by być Dobrym Sąsiadem – tak niedużo w dzisiejszych czasach, ale wyróżnienie Rady jest dla wielu lokalnych aktywistów i drobnych przedsiębiorców motywacją do działania, potwierdzeniem, że poświęcany czas i zaangażowanie nie idą na marne – mówi Magdalena Ignaszak, ze Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły Baletowej, laureatka wcześniejszych edycji, a dziś także staromiejska radna.

Radni dobrych sąsiadów wyróżniają certyfikatem i specjalną nalepką, którą wyróżnione firmy umieszczają na drzwiach np. do restauracji czy sklepów. Jest ona także konsumencką rekomendacją dla poznaniaków i turystów. Społeczników dostają dyplomy i upominki.

– Chcemy stworzyć mapę dobrosąsiedzkich miejsc: restauracji, sklepów, warsztatów, stowarzyszeń. Chcemy podziękować tym wszystkim, którym się chce, ale mamy także nadzieję, że rekomendacja lokalnego samorządu ma znaczenie dla mieszkańców i turystów – pokazuje miejsca, które warto odwiedzić i ludzi, których zaangażowanie pomaga w codziennym życiu – mówi radny Tomasz Dworek, wiceprzewodniczący Rady.

Patronem przedsięwzięcia jest Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta Poznania, a akcja jest promowana w kanałach informacyjnych staromiejskiego samorządu i miasta Poznań.

Samochód potrącił pieszego. Mężczyzna zginął na miejscu

Do tragicznego wypadku doszło w podostrowskich Gorzycach Wielkich. Samochód osobowy potrącił pieszego, 59-letniego mężczyznę, idącego jezdnią. Obrażenia były tak duże, że medycy odstąpili od reanimacji.

Do wypadku doszło 28 listopada po godzinie 19.00 na ulicy Ostrowskiej w Gorzycach Wielkich. Jak informuje portal „ostrow24 TV”, w tym miejscu ulica ma chodnik tylko po jednej stronie, ale pieszy nie szedł nim, tylko jezdnią po drugiej stronie ulicy, gdy uderzył w niego jadący mercedes.

Pieszy doznał tak rozległych obrażeń, że medycy nie podjęli reanimacji.

Ruszają prace nad kolejną trasą kolejową w Wielkopolsce. Umowa podpisana!

0

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na opracowanie dokumentacji projektowej i realizację prac budowlanych na linii kolejowej między Gostyniem a Kąkolewem. 

Dzięki umowie zostanie przygotowana dokumentacja projektowa, która określi szczegółowe rozwiązania na tej trasie – a potem rozpocznie się budowa. Inwestycja będzie kosztować prawie 125 mln zł z „Rządowego Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus” i ma być gotowa pod koniec 2028 r.

– Podpisana przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. umowa w formule „projektuj i buduj”, a więc na opracowanie dokumentacji jak i realizację prac budowlanych, zapewni możliwość sprawnej realizacji inwestycji – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. – To kolejny ważny krok dla rozwoju kolei w regionie. Dzięki inwestycji mieszkańcy Gostynia i okolicznych miejscowości zyskają możliwość dogodnych przejazdów pociągiem na linii kolejowej, która obecnie wykorzystywana jest wyłącznie w przewozie towarów po torach.

Trasa między Gostyniem a Kąkolewem od 2011 roku była wykorzystywana tylko do ruchu towarowego – teraz, na odcinku liczącym prawie 20 km, przewidywane są roboty obejmujące m.in. nawierzchnię torową oraz urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Prace umożliwią przywrócenie przejazdów pociągów pasażerskich z prędkością do 120 km/h, dzięki czemu podróż między Gostyniem a Poznaniem, z wykorzystaniem stacji Leszno, potrwa około 1h 50 min. Podróżni będą mogli wsiąść do pociągów z przystanków w Gostyniu (Gostyń i Gostyń Zachodni), Goli, Hersztupowie, Krzemieniewie i Garzynie.

– Realizując „Rządowy Program Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus” sukcesywnie niwelujemy wykluczenie komunikacyjne – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu. – Wznowienie połączeń pasażerskich na odcinku Gostyń – Kąkolewo zwiększy dostępność transportu publicznego i zapewni dogodną komunikację w części województwa wielkopolskiego, która przez lata była pozbawiona dostępu do kolei pasażerskiej.

Przypomnijmy, że w Wielkopolsce program Kolej Plus obejmuje także rewitalizację trzech linii kolejowych (Międzychód – Szamotuły, Śrem – Czempiń, ciąg komunikacyjny Czarnków – Rogoźno – Wągrowiec) i budowę nowej trasy kolejowej (Konin – Turek) – razem to ponad 200 km tras. Wszędzie tam zostały już podpisane umowy na opracowanie dokumentacji projektowej. Szacunkowa wartość tych inwestycji to około 2,2 mld zł.

Gdzie nie będzie prądu w Wielkopolsce 29 listopada? (LISTA)

0

Poniżej prezentujemy listę miejsc, w których 29 listopada mogą wystąpić przerwy w dostawach prądu.

Obszar Szamotuły
27 listopada 2023 r. w godz. 08:30 – 16:30
28 listopada 2023 r. w godz. 08:30 – 16:30
29 listopada 2023 r. w godz. 08:30 – 16:30
30 listopada 2023 r. w godz. 08:30 – 16:30
Gmina Szamotuły miejscowość Szamotuły ul. Spółdzielcza od 1 do 5, 7,9, Zaułek cała, 11 Listopada od 3 do 14, 18, 20, Poprzeczna cała, 27 Stycznia cała, 27 Grudnia 1918 roku cała, Kiszewska 18, działki nr 117/29, 4130/6, sklep ABC, Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa, Firma Handlowa Anna Łusiewicz,

Obszar Grodzisk Wielkopolski
28 listopada 2023 r. w godz. 09:00 – 15:00
29 listopada 2023 r. w godz. 09:00 – 15:00
22-595 Gmina Grodzisk Wielkopolski miejscowość Ptaszkowo 80, 81, 84, działka nr 277/7, miejscowość Borzysław 51

Obszar Margonin
29 listopada 2023 r. w godz. 07:30 – 15:00
miejscowość Studźce przepompownia, dz. 225, ul. Słoneczna.

Obszar Gostyń
29 listopada 2023 r. w godz. 07:30 – 18:00
gm. Gostyń: Brzezie działki nr 227/4, 232/12.

Obszar Wąsosz
29 listopada 2023 r. w godz. 07:30 – 14:30
gm. Wąsosz: Bartków nr 14 do 27, świetlica wiejska.

Obszar Poznań Stare Miasto
29 listopada 2023 r. w godz. 08:00 – 16:00
Poznań: ul. Stary Rynek 2, 78, ul. Ludgardy.

Obszar Chodzież
29 listopada 2023 r. w godz. 08:00 – 14:00
30 listopada 2023 r. w godz. 08:00 – 14:00
miejscowość Stróżewice numery 41, 43, 44, 45, 46.

Obszar Poznań Stare Miasto
29 listopada 2023 r. w godz. 08:00 – 16:00
Poznań: ul. Stary Rynek 2, 78, ul. Ludgardy.

Obszar Chodzież
29 listopada 2023 r. w godz. 08:00 – 14:00
30 listopada 2023 r. w godz. 08:00 – 14:00
miejscowość Stróżewice numery 41, 43, 44, 45, 46.

Obszar Szydłowo
29 listopada 2023 r. w godz. 08:00 – 14:00
Miejscowość Szydłowo działki numer 104/3, 104/5, 104/6, 104/7, 104/8, 104/9, 104/10, 209/63.

Obszar Szamocin
29 listopada 2023 r. w godz. 08:00 – 15:00
miejscowość Szamocin ul. Parkowa stacja gazowa, ul. Osiedle Smolary 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, dz. nr 1619, 1620, 1623, 1625, 1626, 1076/24, przedszkole, Biedronka, oświetlenie drogowe, PGR, hydrofornia, garaże, Huzar, Soforek, Bembnista, Victoria, Autorol, Jarmax, Młynarczyk, magazyn 1, magazyn 3, ul. 19 stycznia 10, 12, 13, 14, 16, 17, 18, 19, 20, 22, 23, 25, 27, 31, dz. nr 1162/17, 1162/28, 1611, ul. Górna 1, dz. nr 1076/79.

Obszar Grodzisk Wielkopolski, Rakoniewice
29 listopada 2023 r. w godz. 08:00 – 14:00
Gmina Grodzisk Wielkopolski, miejscowość Czarna Wieś 33, 34, 34a, 35, 36, 37, 38, 39, 39a, 40, 40a, działki nr 224, 262/1, 267/2, 267/3, 267/4, Gmina Rakoniewice, miejscowość Gnin 40,

Obszar Poznań Stare Miasto
29 listopada 2023 r. w godz. 08:00 – 16:00
Poznań: ul. Ratajczaka 31, 33.

Obszar Wschowa
29 listopada 2023 r. w godz. 08:00 – 13:00
gm. Wschowa: Kandlewo nr 25E, działka nr 314.

Obszar Kwilcz
29 listopada 2023 r. w godz. 08:15 – 12:15
Gmina Kwilcz, miejscowość Kwilcz, działki nr 82/41, 82/62, 82/75, 82/77, 83/48, 83/50, 83/51, 83/65, 83/68, 83/70, 83/87, 83/94, 83/95, 83/119, 83/128, 83/130, 83/137, 83/143, 83/119, 83/143, 83/147, 83/148,

Obszar Połajewo
29 listopada 2023 r. w godz. 08:30 – 13:30
Połajewo ul. Leśna 2, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 16, 18, 18A, 20, 22, 24, 26, 28, 30, 32, 34, ul. Lipowa, ul. Szkolna 10, 27, 29, 31, 33, 35, 36, 37, 38, 42.

Obszar Nekla
29 listopada 2023 r. w godz. 08:30 – 09:00
Nekielka ul. Jana Pawła II, ul. Turkusowa, ul. Wierzbowa

Obszar Miłosław
29 listopada 2023 r. w godz. 08:30 – 12:00
Kozubiec 1-7,

Obszar Nekla
29 listopada 2023 r. w godz. 08:30 – 14:30
Nekielka 108, 110, 112, dz. 174/7, ul. Jana Pawła II 108, 110, 112, dz. 174/7

Obszar Przeźmierowo
29 listopada 2023 r. w godz. 08:30 – 12:30
Przeźmierowo: ul. Składowa od 37 do 77 nieparzyste, 40, 40A, 54, 56, 56A, 58.

Obszar Nowy Tomyśl
29 listopada 2023 r. w godz. 08:30 – 13:30
Gmina Nowy Tomyśl miejscowość Nowy Tomyśl ul. Śniadeckich 2, 4, Polna 2, Komunalna 1, 3, 6, 8, 10, działka nr 231, January Scisłowski Zakład Usług Metalowych JANWENT

Obszar Przeźmierowo
29 listopada 2023 r. w godz. 08:30 – 12:30
Przeźmierowo: ul. Brzoskwiniowa bez 2, ul. Leśna 37, ul. Czereśniowa 6B, od 12 do 24, 24B-C, ul. Wiosny Ludów od 21 do 53 nieparzyste, 26, 32, od 38 do 50 parzyste, ul. Rynkowa 57, 59A.

Obszar Suchy Las
29 listopada 2023 r. w godz. 09:00 – 13:00
Gmina Suchy Las, miejscowość Golęczewo, działki nr 400/21, 400/23, 400/24, 400/25,

Obszar Oborniki
29 listopada 2023 r. w godz. 09:00 – 14:00
Gmina Oborniki, miejscowość Jelonek, ul. Obornicka 5, 10, 10a, ul. Złotnicka 2, 8, 12, 12a, ul. Sosnowa 12, 12a, 44, 48, 48a, 50, 54, działki nr 267/5,

Obszar Suchy Las
29 listopada 2023 r. w godz. 09:00 – 13:00
Gmina Suchy Las, miejscowość Zielątkowo, ul. Bibianny i Jędrzeja Moraczewskich 28, 30, ul. Sportowa 14, 16, 20, 22, 22L, ul. Wichrowa 4, 6, 12, ul. Stefanii Wyrzykowskiej 2, 4, ul. Pogodna 5, działki nr 23/26, 23/27, 23/28, 23/32, 23/34, 23/56, 24/18, 24/19,

Obszar Pniewy
29 listopada 2023 r. w godz. 12:00 – 16:00
Gmina Pniewy miejscowość Pniewy ulica Tulipanowa cała, Liliowa cała oprócz nr 2, Fiołkowa cała, Słonecznikowa od 1 do 7 nieparzyste, Łubinowa 4, Wroniecka 19, 19F, 19G, 19H, 19I, 19J, 35, działki 1413, 1414, 1439, 1440, 1441, 1449/1, 1469, 1494/1, 1496/2, 1497, 1499/1, 1499/2, 1500/2, 2164, Bar Kurczak z rożna, Wego Łukasz Łączka, Expert-Bud Maria Mielcarzewicz miejscowość Podpniewki 5, 33, 35, Bar Bistro Dymek Eugenia,

Obszar Gostyń
29 listopada 2023 r. w godz. 12:30 – 18:00
gm. Gostyń: Brzezie nr 61 do 65 nieparzyste, nr 73 do 85 nieparzyste, nr 277.

Nieprzytomny mężczyzna zabrany do szpitala. Dzięki interwencji sąsiadów

0

Strażacy i policjanci ze Śremu interweniowali w miejscowości Szołdry – mieszkańcy zgłosili, że od kilku dni nie widzieli chorego sąsiada. Pomoc nadeszła w sama porę.

Wszystko wydarzyło się 27 listopada tuż przed południem. Śremscy strażacy zostali wezwani do otwarcia mieszkania w miejscowości Szołdry w gminie Brodnica – mieszkańcy tego budynku od kilku dni nie widzieli swojego schorowanego 67-letniego sąsiada i obawiali, że mogło mu się coś stać.

Na miejsce wysłano policje, karetkę pogotowia oraz strażaków z JRG w Śremi i OSP w Brodnicy. Jak powiedział portalowi Srem Nasze Miasto asp. sztab. Dariusz Rogasik z zespołu prasowego KP PSP w Śremie, na miejscu zastano nieprzytomnego lokatora, leżącego na podłodze. Najwyraźniej stracił przytomność i spadł z krzesła.

Karetka pogotowia zabrała mężczyznę do szpitala.
„Podsumowując – dobry i czujny sąsiad to prawdziwy skarb” – napisali strażacy z OSP Brodnica na swoim profilu na Facebooku.

Leśnicy ostrzegają przed łosiami. „Skutki kolizji są tragiczne dla obu stron”

0

Nadleśnictwo Gniezno zaapelowało do kierowców o ostrożność na drogach, bo w tym rejonie żyje coraz więcej łosi. „Powinniśmy wtedy zachować ostrożność i zwolnić, bo może on zachować się nieprzewidywalnie” – ostrzegają leśnicy.

Leśnicy otrzymali nagranie i zdjęcia autorstwa Mateusza Knasta, który spotkał się z łosiami w miejscowości Ługi, nieopodal Powidza. Klępa z łoszakiem akurat przechodziły przez jezdnię, nie przejmując się samochodami i ludźmi.

„To największe ssaki w naszych lasach, a do tego świadome swojej siły” – wyjaśniają leśnicy na swoim profilu na Facebooku. – „Łoś jest zwierzęciem ciekawskim, często można go spotkać przy ruchliwych drogach. Powinniśmy wtedy zachować ostrożność i zwolnić, bo może on zachować się nieprzewidywalnie. Pędzący samochód nie powoduje lęku u tego zwierzęcia, a jedynie ciekawość, więc zamiast uciekać w takim przypadku, zatrzymuje się, aby lepiej się przyjrzeć napotkanej ciekawostce”.

Kiedy więc kierowca jedzie zbyt szybko – to zaskoczony takim zachowaniem nie zawsze zdąży wyhamować i wtedy może dojść do zderzenia ze zwierzęciem.
„Skutki kolizji z łosiem są zazwyczaj tragiczne dla obu stron” – ostrzegają leśnicy. – „Zwierzę ginie lub silnie ranione ucieka do lasu i umiera po kilku dniach. Samochód po takim zdarzeniu częstokroć jest doszczętnie rozbity, a pasażerowie doznają poważnych obrażeń”.

Dlatego leśnicy apelujemy do kierowców o rozwagę na drogach przebiegających przez tereny leśne – zwłaszcza że do tragicznego skutku wypadku może doprowadzić nie tylko łoś, ale także dzik, sarna lub jeleń. Prawdopodobieństwo spotkania dużego zwierzęcia podczas jazdy przez tereny leśne jest więc naprawdę duże.

Sygnalizacja świetlna przy węźle Grunwaldzka zostanie poprawiona. Kiedy?

0

Od kilkunastu dni kierowcy narzekają na ustawienie świateł w rejonie węzła Grunwaldzka, które ich zdaniem generują korki. Władze Poznania obiecują, że poprawią działania sygnalizacji świetlnej. W tej sprawie odbyło się spotkanie w Urzędzie Gminy Komorniki.

Przedstawiciele gminy Komorniki, Miejskiego Inżyniera Ruchu, Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu, Zarządu Dróg Powiatowych oraz Starostwa Powiatowego i spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie spotkali się, żeby omówić sytuację drogową na węźle Grunwaldzka, a konkretnie korki, które od kilkunastu dni dają się mocno we znaki kierowcom. Zdaniem jeżdżących tamtędy za korki odpowiada właśnie źle ustawiona sygnalizacja świetlna – bo gdy są włączone światła po stronie Plewisk, wtedy właśnie tworzą się korki, dłuższe niż dawne na przejeździe kolejowym.

Jak wyjaśnił Krzysztof Olejniczak, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich, świateł nie da się wyłączyć ze względu na bezpieczeństwo wszystkich użytkowników ruchu, bo przy wyjeździe z tunelu kierowcy mają ograniczoną widoczność, a tam mamy przejście dla pieszych. Ale cały czas węzeł jest obserwowany przez pracowników, właśnie po to, by optymalnie ustawić cykle świateł.

I właśnie optymalizacji świateł było poświęcone spotkanie w Komornikach.
„Na bieżąco analizowane są warunki drogowe w rejonie nowo powstałego tunelu” – zapewniają poznańscy urzędnicy. – „Obecnie największe opóźnienia w przejeździe obserwowane są w rejonie sygnalizacji świetlnej na terenie gminy Komorniki, na drodze powiatowej. Po stronie Poznania miały już miejsce pierwsze zmiany, poprawiające działanie sygnalizacji. Obserwacje wskazały konieczność wprowadzania dalszych korekt w programach sygnalizacji, aby udrożnić wylot z tunelu, w stronę Plewisk, w godzinach popołudniowego szczytu. Zaproponowane przez Zarząd Dróg Miejskich i Miejskiego Inżyniera Ruchu zmiany zostały już przekazane projektantowi, a następnie trafią do wykonawcy w celu wdrożenia”.

Kiedy zmiany zostaną wdrożone? Jak najszybciej.
„Wszystkie strony obecne na spotkaniu i odpowiedzialne za organizację ruchu dołożą starań, aby zmiany były jak najszybciej odczuwalne dla użytkowników” – zapewniają władze Poznania.

Z danych zebranych przez Miejskiego Inżyniera Ruchu i Zarząd Dróg Miejskich wynika jednak jednoznacznie, że średni, dobowy czas przejazdu w tym rejonie zdecydowanie się skrócił, a w godzinach poza szczytem komunikacyjnym ruch jest płynny. Jedynie w godzinach szczytu obserwowane jest zakłócenie płynności ruchu.

„Wynika ono z faktu, że dla wybranych relacji liczba pojazdów jest obecnie nawet dwukrotnie większa, niż prognozowano” – informują miejskie służby. – „Może to być spowodowane zmianą zachowań kierowców – obserwowane jest zmniejszenie ruchu na ul. Głogowskiej”.

Sanepid ostrzega: HIV i AIDS wciąż są groźne

0

Wykłady dla uczniów w Swarzędzu i w Poznaniu na temat  HIV/AIDS – tak pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej zamierzają obchodzić Światowy Dzień AIDS, który przypada 1 grudnia.

Wykłady odbędą się 29 listopada, 1 i 4 grudnia w Zespole Szkół nr 1 w Swarzędzu os. Mielżyńskiego, a 30 listopada w XX Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu os. Wichrowe Wzgórze.
– Zainteresowani uczniowie po zakończeniu wykładów będą mogli skorzystać z punktu informacyjno-edukacyjnego i otrzymać materiały edukacyjne – wyjaśnia Cyryla Staszewska, rzeczniczka prasowa PSEE w Poznaniu. I przypomina, że tylko od stycznia do 15 listopada 2023 r. zarejestrowano 95 nowych zakażeń HIV w tym: 25 kobiet i 70 mężczyzn w Poznaniu i powiecie poznańskim. Na AIDS zachorowało 6 osób (mężczyźni), a zmarła jedna osoba, także mężczyzna. Natomiast na koniec 2022 r. odnotowano 105 przypadków HIV i 4 AIDS.

– Anonimowo i bezpłatnie można wykonać test w kierunku HIV w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym w Poznaniu przy ul. Mickiewicza 5/4 – przypomina rzeczniczka. – Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy w 2022 r. zgłoszono 2384 nowo wykryte zakażenia HIV, co w porównaniu do roku 2021 stanowi wzrost o 103 proc.

Nad Maltą powstanie wielki hotel!

0

Urząd Miasta Poznania wydał zgodę na budowę ogromnego hotelu nad Maltą, tuż pod stokiem narciarskim – inwestor walczył o to pozwolenie ponad dwa lata. Budynek będzie niski, ale bardzo długi i częściowo zasłoni widok na stok.

O możliwości budowy gigantycznego obiektu przy stoku napisała po raz pierwszy w marcu 2021 roku Gazeta Wyborcza, ponieważ wtedy inwestor złożył wniosek o pozwolenie na budowę. Już wtedy gazeta ostrzegała, że może je dostać – mimo że ten teren ma miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jednak zapisy planu są na tyle nieprecyzyjne, że budowa tak ogromnego obiektu ich nie naruszy.

Przeciwko budowie hotelu dwa lata temu protestowało Stowarzyszenie Otwarte Ramiona. Wspólnie z posłem Robertem Biedroniem działacze stowarzyszenia napisali list do prezydenta Jacka Jaśkowiaka z prośbą, by nie dopuścił do powstania tej inwestycji ze względu na wyjątkowe walory okolic Malty i doliny Cybiny, które tak duża inwestycja bezpowrotnie zniszczy.

Miasto w lipcu 2021 roku odmówiło wydania spółce zgody na budowę ze względu na brak dostępu do drogi publicznej. Jednak inwestorowi udało się zdobyć służebność drogi i ponownie wystąpił o pozwolenie na budowę. Jak powiedział Gazecie Wyborczej Piotr Sobczak, dyrektor Wydziału Architektury i Urbanistyki UMP 27 listopada taka zgoda została wydana.

Inwestor najpierw rozbierze obecnie znajdujące się tam budynki, w których mieściła się wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, magazyny i mała gastronomia, a później zbuduje hotel u podnóża stoku narciarskiego. Budynek nie będzie wysoki, ale za to bardzo długi – na 150 metrów.

Łukasz Mikuła, przewodniczący Komisji Polityki Przestrzennej RMP, powiedział gazecie, że jemu osobiście hotel w takiej formie się nie podoba, ponieważ będzie to obiekt przytłaczający, przesłoni też widok na stok i Kopiec Wolności, no i mocno zaingeruje w walory krajobrazowe oraz przestrzenne Malty. Hotel ma należeć do szwajcarskiej sieci Mövenpick.

Zaczynają się jazdy testowe na trasie kórnickiej!

0

„Jeszcze w tym miesiącu rozpoczną się jazdy testowe po całej trasie pomiędzy Kórnicką a os. Lecha” – zapowiedział Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. I słowa dotrzymał: tramwaje testowo wyruszyły na trasę. A kiedy otwarcie?

Termin zakończenia przebudowy trasy kórnickiej budzi sporo emocji, nie tylko dlatego, że mieszkańcy dużej części Rataj odzyskają dostęp do tramwaju, ale też dlatego, że był kilkakrotnie przesuwany. Najpierw miał to być sierpień 2023 roku, później Poznańskie Inwestycje Miejskie poinformowały, że tramwaje wrócą tu jesienią. A gdy zaczęła się już jesień i końca prac nadal nie było widać – PIM podał, że tramwaje wrócą na trasę kórnicką „do końca roku”.

13 listopada Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, skontrolował stan prac na trasie kórnickiej.
„Jeszcze w tym miesiącu rozpoczną się jazdy testowe po całej trasie pomiędzy Kórnicką a os. Lecha” – napisał na swoim profilu na Facebooku.

Mamy ostatni tydzień tego miesiąca – i to właśnie dziś, 28 listopada, tramwaje testowo wyruszyły na gotową już trasę kórnicką. Testowały ją wszystkie rodzaje tramwajów, jakimi dysponuje MPK Poznań. A ponieważ odbiory techniczne ukończonych części trasy trwają już od połowy listopada, jest szansa, że rzeczywiście tramwaje wrócą na trasę kórnicką przed końcem tego roku, choć konkretnego terminu nadal nie podano.

Zatrucie tlenkiem węgla. Cztery osoby w szpitalu

0

W miejscowości Prokopów w powiecie pleszewskim jeden z mieszkańców zgłosił się na SOR z silnym bólem głowy. I wtedy okazało się, że to zatrucie czadem.

Do zdarzenia doszło 28 listopada około godziny 10.00 rano. Na miejsce natychmiast wyruszyli strażacy i ratownicy medyczni. Jak powiedział portalowi „zpleszewa” mł. kpt. Artur Burchacki z KP PSP w Pleszewie, po dotarciu na miejsce strażacy przede wszystkim zbadali poziom tlenku węgla w budynku – i okazało się, że jest znacznie zawyżony, więc ewakuowano trzy osoby znajdujące się w środku: dwie leżące, w tym jedną nieprzytomną, oraz jedną chodzącą.

Ostatecznie okazało się, że czadem zatruło się pięć osób, ale tylko w przypadku czterech niezbędna okazała się hospitalizacja.