Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 3 maja, 2024

Dobrzy Sąsiedzi na Starym Mieście. Kolejna edycja konkursu rozstrzygnięta

Rada Osiedla Stare Miasto po raz kolejny przyznała dyplomy i certyfikaty Dobrego Sąsiada. od wielu lat otrzymują je firmy i osoby, które promują sąsiedzką życzliwość i społeczną odpowiedzialność na Starym Mieście.

W czasie remontów o znalezienie takich firm mogło być trudniej, jednak – jak podkreślają radni ze Starego Miasta – właśnie w trudnych czasach wyraźniej widać wartość i firm, i ludzi. No i razem można więcej, o czym świadczą choćby działania aktywizacyjne na Garbarach i Świętym Marcinie.

Kogo wybrali mieszkańcy?

Przypomnijmy, że tytuły – certyfikaty Dobrego Sąsiada przyznaje Kapituła Konkursu w dwóch kategoriach: przedsiębiorców i lokalnych aktywistów na podstawie zgłoszeń wysłanych przez mieszkańców, które muszą zawierać uzasadnienie wyboru oraz opis działalności kandydata.

– W tym roku mieszkańcy docenili staromiejskie marki, kawiarnię Kociak, Antykwariat im. Żupańskiego i galerię Yes z Paderewskiego, Foto Studio Kołecki z Ratajczaka, mały sklep Myszka z 23 lutego – podkreślając, że są ważnymi elementami historii i społeczności Poznania docenianymi przez kolejne pokolenia! – wylicza Tomasz Dworek, wiceprzewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto. – Radni wyróżnili także centrum handlowe Stary Browar, zwracając uwagę na dbałość o przestrzeń publiczną prywatną, zielone odbruki przy Ratajczaka i otwarty atrakcyjny park dla wszystkich.

Wśród aktywistów wyróżniona została Agnieszka Jarosz, koordynatorka jednego z trzech prężnych klubów seniora, bo aktywizacji starszych mieszkańców jest bardzo ważna, Magdalena Duchant ze Szkoły Podstawowej nr 82, która skutecznie od wielu lat motywuje młodych wolontariuszy, Perdo Ćwikliński, radny Młodzieżowego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, który dba o bezpieczeństwo na drogach, Marcin Lutomski, miejski przewodnik oraz założyciel Muzeum Pyry oraz Stowarzyszenie Plac Wolności, zaangażowanym w szereg procesów rewitalizacyjnych, niebojących się podejmowania trudnych tematów.

Dobry Sąsiad to..

– Czasami wystarczy być miłym i otwartym, by być Dobrym Sąsiadem – tak niedużo w dzisiejszych czasach, ale wyróżnienie Rady jest dla wielu lokalnych aktywistów i drobnych przedsiębiorców motywacją do działania, potwierdzeniem, że poświęcany czas i zaangażowanie nie idą na marne – mówi Magdalena Ignaszak, ze Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły Baletowej, laureatka wcześniejszych edycji, a dziś także staromiejska radna.

Radni dobrych sąsiadów wyróżniają certyfikatem i specjalną nalepką, którą wyróżnione firmy umieszczają na drzwiach np. do restauracji czy sklepów. Jest ona także konsumencką rekomendacją dla poznaniaków i turystów. Społeczników dostają dyplomy i upominki.

– Chcemy stworzyć mapę dobrosąsiedzkich miejsc: restauracji, sklepów, warsztatów, stowarzyszeń. Chcemy podziękować tym wszystkim, którym się chce, ale mamy także nadzieję, że rekomendacja lokalnego samorządu ma znaczenie dla mieszkańców i turystów – pokazuje miejsca, które warto odwiedzić i ludzi, których zaangażowanie pomaga w codziennym życiu – mówi radny Tomasz Dworek, wiceprzewodniczący Rady.

Patronem przedsięwzięcia jest Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta Poznania, a akcja jest promowana w kanałach informacyjnych staromiejskiego samorządu i miasta .

Źródło: ROSM
Strona głównaPoznańDobrzy Sąsiedzi na Starym Mieście. Kolejna edycja konkursu rozstrzygnięta