czwartek, 29 lutego, 2024

Sanepid ostrzega: HIV i AIDS wciąż są groźne

Wykłady dla uczniów w Swarzędzu i w Poznaniu na temat  HIV/AIDS – tak pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej zamierzają obchodzić Światowy Dzień AIDS, który przypada 1 grudnia.

Wykłady odbędą się 29 listopada, 1 i 4 grudnia w Zespole Szkół nr 1 w Swarzędzu os. Mielżyńskiego, a 30 listopada w XX Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu os. Wichrowe Wzgórze.
– Zainteresowani uczniowie po zakończeniu wykładów będą mogli skorzystać z punktu informacyjno-edukacyjnego i otrzymać materiały edukacyjne – wyjaśnia Cyryla Staszewska, rzeczniczka prasowa PSEE w Poznaniu. I przypomina, że tylko od stycznia do 15 listopada 2023 r. zarejestrowano 95 nowych zakażeń HIV w tym: 25 kobiet i 70 mężczyzn w Poznaniu i powiecie poznańskim. Na AIDS zachorowało 6 osób (mężczyźni), a zmarła jedna osoba, także mężczyzna. Natomiast na koniec 2022 r. odnotowano 105 przypadków HIV i 4 AIDS.

– Anonimowo i bezpłatnie można wykonać test w kierunku HIV w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym w Poznaniu przy ul. Mickiewicza 5/4 – przypomina rzeczniczka. – Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy w 2022 r. zgłoszono 2384 nowo wykryte zakażenia HIV, co w porównaniu do roku 2021 stanowi wzrost o 103 proc.

Źródło: PSSE w Poznaniu
Strona głównaPoznańSanepid ostrzega: HIV i AIDS wciąż są groźne