piątek, 23 lutego, 2024

Wielkopolska ma dwa nowe miasta!

Rychtal w powiecie kępińskim i Mieścisko w powiecie wągrowieckim – obie miejscowości od 1 stycznia są już miastami, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów. Starania o zmianę statusu trwały ponad rok.

Jak informowaliśmy w lipcu 2023 roku, MSWiA przygotowało projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie nadania niektórym miejscowościom statusu miasta. W rozporządzeniu znalazły się 34 miejscowości, z czego aż 11 w województwie mazowieckim, a 2 – w Wielkopolsce. Rada Ministrów projekt przyjęła, a rozporządzenie weszło w życie 1 stycznia 2024 roku. Rychtal i Mieścisko są już miastami i w obu przypadkach oznacza to przywrócenie statusu utraconego przed kilkudziesięciu laty.

Starania o ponowne zostanie miastami zajęły władzom Rychtala i Mieściska sporo czasu. Niezbędne było przeprowadzenie konsultacji społecznych na temat zmiany statusu wśród mieszkańców, a później przyjęcie stosownych uchwał przez rady gmin – w Rychtale nastąpiło to 17 lutego 2023, a w Mieścisku 27 lutego. Obie propozycje otrzymały pozytywną rekomendację MSWiA, więc gminy zaczęły się przygotowywać do uroczystego powitania nowego statusu.

Rychtal przygotował specjalną uroczystość sylwestrową z tej okazji – mieszkańcy zebrani na rynku wspólnie powitali Nowy Rok już w mieście Rychtal z koncertem i efektowną oprawą świetlną.
“W jednej z najbardziej oczekiwanych nocy w roku, Gmina Rychtal zaprasza wszystkich na niezapomniany Sylwester na Rychtalskim Rynku, który będzie miał wyjątkowe znaczenie dla mieszkańców i przyjaciół tego malowniczego miejsca” – poinformowały władze miasta na profilu na Facebooku. – “01 stycznia 2024 r. to nie tylko pierwszy dzień nowego roku, ale także moment, w którym Rychtal oficjalnie odzyskuje prawa miejskie. Zapraszamy Was do Rychtala na Rynek od godziny 22:00, aby wspólnie powitać nie tylko Nowy Rok, ale także nowy etap w historii Naszej miejscowości. Centralnym punktem wydarzenia będzie odsłonięcie tablicy pamiątkowej z okazji odzyskania przez Rychtal praw miejskich. To historyczne wydarzenie, które z pewnością zostanie zapisane w kronikach miasta”.

Z kolei Mieścisko zaprasza na specjalną sesję rady miasta z tej okazji, o czy poinformował na Facebooku burmistrz Przemysław Renn.
“Nadchodzący Nowy Rok zarówno dla miejscowości Mieścisko jak i całej Gmina Mieścisko będzie wyjątkowy i historyczny!” – napisał. – “Zgodnie z decyzją Rady Ministrów dnia 1 stycznia 2024 roku Mieścisko odzyska prawa miejskie po 90 latach przerwy! Dlatego na mój wniosek, we wtorek 2 stycznia 2024 roku o godzinie 16.00 w Sali Sesyjnej Urzędu Miejskiego odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miejskiej w Mieścisku, podczas której w podniosły sposób radni miejscy oraz Burmistrz Mieściska podpiszą “Akt o Doniosłości Chwili Przywrócenia Praw Miejskich Miejscowości Mieścisko”. Zostanie także wygłoszone okolicznościowe przemówienie – już nie Wójta, lecz po raz pierwszy burmistrza Mieściska.
Wszystko to odbędzie się w obecności wójtów i burmistrzów miast i gmin naszego powiatu oraz starosty wągrowieckiego, sołtysów sołectw naszej gminy, zaproszonych gości oraz oczywiście radnych miejskich”.

Ponieważ sala sesyjna nie pomieści wszystkich chętnych, sesja będzie transmitowana na żywo w internecie. A po jej zakończeniu, około godziny 17.30 jej uczestnicy przejdą w korowodzie prowadzonym przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą trasę od urzędu miasta do Domu Kultury w Mieścisku, gdzie czeka nas kolejna część obchodów: przemówienie burmistrza, pokaz świetlno – muzyczny i słodkie upominki dla wszystkich na pamiątkę tego wydarzenia.

Strona głównaWielkopolskaWielkopolska ma dwa nowe miasta!