Strona główna Blog Strona 509

Samolot rozbił się w lesie. Dwie osoby z obrażeniami

0

Samolot awionetka z dwiema osobami na pokładzie rozbił się w lesie w Słonawach, niedaleko tamtejszego lądowiska. Pasażer i pilot odnieśli obrażenia.

Do wypadku doszło 31 grudnia – służby otrzymały zgłoszenie o katastrofie o godzinie 13.06. Samolot znaleziono około 500 metrów od lądowiska w Słonawach. Jak powiedział portalowi Oborniki Nasze Miasto mł. bryg. Leszek Walczak z KP PSP w Obornikach, obie osoby obecne na pokładzie samolotu odniosły obrażenia. 42-letni pilot ma obrażenia głowy i klatki piersiowej, a 55-letni pasażer – ogólne obrażenia i złamany palec u ręki. Obaj trafili do szpitala.

Na miejscu pracują strażacy – awionetka spadła do lasu i doszło do wycieku paliwa – policja, a także służby zajmujące się katastrofami lotniczymi.

Warta przybrała. Dawno nie było tak wysokiego poziomu wody!

0

Na wysokości Hetmańskiej woda dochodzi już do wałów przeciwpowodziowych, cypel Ostrowa Tumskiego też jest ledwo widoczny: takiego poziomu Warty w Poznaniu nie widziano od lat.

Stan wody rzeki Warty obecnie wynosi 322 cm i to – jak na poziom wody w ostatnich latach – naprawdę sporo. Przypomnijmy, że Wielkopolska od lat zmaga się z suszą hydrologiczną: opadów mamy mało, a jak się ostatnio okazało, Poznań jest najbardziej suchym miastem w Polsce.

W tym roku, jesienią i zimą, sytuacja przedstawia się jednak inaczej.
„Niemalże wszędzie notujemy stan wód na poziomie co najmniej wysokim, choć zdarzają się również osiągnięcia stanów ostrzegawczych, a nawet alarmowych” – napisał o Wielkopolsce Łukasz Kuliński, Wielkopolski Łowca Burz.

To skutek wyjątkowo mokrych października, listopada i grudnia. We wszystkich tych miesiącach w regionie spadło średnio dwa razy tyle deszczu co normalnie. Do tego należy jeszcze dodać śnieg, który stopniał, a który z powodu utrzymujących się przymrozków nie wsiąkł w ziemię, tylko spłynął do rzek, a także topniejące śniegi w niższych partiach gór podczas dodatnich temperatur.

Stan ostrzegawczy rzeki to 400 cm, a stan alarmowy to 500 cm, więc przy obecnym poziomie 322 cm nie musimy się obawiać powodzi – przynajmniej na razie. Przypomnijmy, że w czasie słynnej „prawie powodzi” z 2010 roku – prawie, bo rzeka przerwała wały w Poznaniu tylko w kilku miejscach i nie zalała miasta – poziom wody dochodził do 700 cm! 1 czerwca 2010 roku Centrum Zarządzania Kryzysowego UMP informowało, że poziom wody wynosi 668 cm. Zamknięto wówczas Drogę Dębińską w kierunku centrum na odcinku od Dolnej Wildy do ul. o. Żelazka, a woda dała się we znaki mieszkańcom Starołęki i ulicy Nadbrzeżnej, gdzie posesje nie były chronione wałami albo wały były zbyt niskie. Zalana była też Dębina, ogródki działkowe w Bielnikach i klub wioślarski KW04.

Wysoki poziom Warty może tylko cieszyć, choćby ze względu na suszę hydrologiczną. Miejmy więc nadzieję, że kolejne miesiące też okażą się mokre, dzięki czemu problem braku wody w regionie przynajmniej nieco złagodnieje.

Samochód uderzył w drzewo. Jedna osoba nie żyje

0

W miejscowości Skarżyn-Kolonia doszło do tragicznego wypadku: 48-letnia kierująca samochodem osobowym straciła nad nim panowanie i auto uderzyło w drzewo. Kobiety nie udało się uratować.

Do wypadku doszło 30 grudnia około godz. 17.30, a na miejsce zdarzenia pojechało pięć zastępów straży pożarnej. Uderzenie było tak silne, że strażacy musieli użyć narzędzi hydraulicznych, by uwolnić zakleszczoną kobietę. Niestety, jej życia nie udało się uratować. Lekarz stwierdził zgon.

Straż pożarna w akademiku. Co tam się wydarzyło?

0

Poznańscy strażacy zostali wezwani do nowego domu studenckiego UAM „Meteor” na Morasku. Zgłaszający poinformował o pożarze w budynku.

Zgłoszenie miało miejsce 30 grudnia po godzinie 19.00 i strażacy natychmiast ruszyli na Morasko. Na szczęście gdy pierwsze zastępy dotarły na miejsce, okazało się, że to nie pożar, a przypalone danie, więc strażacy zawrócili do bazy.

Kobieta potrącona przez pociąg w Wielkopolsce

W rejonie ulicy Zacisze w Ostrowie Wielkopolskim doszło do potrącenia na torach młodej kobiety. Na szczęście pociąg odrzucił ją na bok i udało się ją uratować.

Do wypadku doszło 30 grudnia wieczorem. Jak informuje portal „ostrow24 TV”, maszynista pociągu Intercity relacji Kraków – Poznań zeznał, że widział, jak kobieta wyszła z krzaków i weszła na tory. Zaczął na nią trąbić i wtedy zeszła na bok, ale stanęła na tyle blisko, że pociąg i tak ją potrącił, odrzucając na bok.

Mimo to kobieta miała wiele szczęścia: pociąg uderzył w nią częścią bez żadnych wystających elementów, które prawdopodobnie spowodowałyby śmierć. Została tylko odrzucona na bok i choć odniosła obrażenia, to była przytomna, gdy ratownicy medyczni zabierali ją do szpitala.

Okoliczności zdarzenia bada policja. Na razie wiadomo, że kobieta nie poszła tam sama, była tam też jej koleżanka.

Samochód uderzył w płot i zniszczył skrzynkę telekomunikacyjną

0

Kierowca samochodu dostawczego stracił panowanie nad autem, uderzył w ogrodzenie posesji i skrzynkę telekomunikacyjną. Na szczęście nikomu nic się nie stało, ale kierowca dostał pokaźny mandat.

Do zdarzenia doszło w miejscowości Zbęchy-Pole 28 grudnia po godzinie 9.30. 64-letni kierowca auta dostawczego, mieszkaniec gminy Śrem stracił panowanie nad autem, zjechał z drogi, uderzył w ogrodzenie posesji i skrzynkę telekomunikacyjną, mocno je uszkadzając.

Kierowca nie zatrzymał się od razu, tylko po około 500 metrów, jak informuje portal „koscianiak”. Według ustaleń policjantów pracujących na miejscu zdarzenia – mężczyzna zasnął za kierownicą i dlatego stracił panowanie nad autem.

Na szczęście nic mu się nie stało, choć samochód został dość mocno uszkodzony, tak samo jak płot i skrzynka telekomunikacyjna. Policjanci ukarali go mandatem karnym.

Kursowanie komunikacji publicznej w sylwestra, Nowy Rok i Trzech Króli

0

29 grudnia będzie jeszcze obowiązywał roboczy rozkład jazdy, ale w kolejnych dniach, a do Święta Trzech Króli, będzie sporo zmian w kursowaniu komunikacji publicznej. Lepiej sprawdzić rozkład!

31 grudnia 2023 (niedziela, sylwester)

Do godz. 21.00 wszystkie linie funkcjonują według świątecznego rozkładu jazdy z wyjątkiem linii nr 184 – tu po godz. 17.00 kursy odbywać się będą tylko na odcinku Rondo Rataje – Rondo Śródka.

O godz. 21.00 wprowadzone zostają następujące zmiany:
zawieszone zostaje funkcjonowanie wszystkich tramwajowych linii dziennych oraz następujących linii autobusowych nr: 145, 146, 148, 149, 152, 154, 156, 157, 158, 159, 160, 162, 163, 164, 166, 167, 168, 169, 171, 175, 176, 179, 181, 183, 184, 185, 186, 189, 191, 193, 196, 198, 320, 321, 322,
bez ograniczeń według świątecznego rozkładu jazdy funkcjonuje linia nr 180 (kursy tylko na odcinku Górczyn – Rudnicze),
bez ograniczeń według świątecznego rozkładu jazdy funkcjonują linie nr 173, 174, 177, 178, 180, 182, 194, 348, 425, 727 i 911.

O godz. 21.00 uruchomione zostaną linie nocne. Komunikacja nocna funkcjonować będzie do godz. 12.00 w dniu 1 stycznia 2024 r.

1 stycznia 2024 (poniedziałek, Nowy Rok)

Obowiązywać będzie świąteczny rozkład jazdy. Do godz. 12.00 funkcjonują linie nocne. Zawieszone przez cały dzień będą linie autobusowe nr: 145, 149, 157, 159, 179, 181, 183, 196, od pierwszych kursów według świątecznego rozkładu jazdy funkcjonują linie autobusowe nr 348 i 727, od godz. 8.00 według świątecznego rozkładu jazdy funkcjonują linie autobusowe nr: 156, 161, 173, 178, 180, 186, 194, 425,
od godz. 12.00 według świątecznego rozkładu jazdy funkcjonują linie tramwajowe nr: 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 13, 15, 16, 17 i 18.

Linie tramwajowe nr 11 i 14 oraz autobusowe nr 167, 185 i 191 kursują od godz. 14.30,
od godz. 12.00 według świątecznego rozkładu jazdy funkcjonują linie autobusowe nr: 122,146, 148, 154, 158, 160, 162, 163, 164, 166, 168, 169, 171, 174, 175, 176, 177, 181, 182, 184, 189, 190, 193, 320, 321, 322, 911,
linia nr 148 od godziny 12.00 do końca dnia funkcjonować będzie na wydłużonej trasie do Poznania Głównego oraz z wjazdem pod terminale Portu Lotniczego Poznań Ławica,
linia nr 184 kursuje z rozkładowymi kursami do ZOO, od godz. 12.00 z obsługą Term Maltańskich.

W nocy z 1/2 stycznia 2024 komunikacja nocna funkcjonuje jak w noce z niedzieli na poniedziałek (pozostałe noce).

6 stycznia 2024 (sobota, Trzech Króli)

W sobotę 6 stycznia w całej komunikacji obowiązuje świąteczny rozkład jazdy bez ograniczeń. Komunikacja nocna w nocy z 6 na 7 stycznia funkcjonuje jak w noce z soboty na niedzielę.

Wnuczka podejrzana o zaatakowanie babci zatrzymana na trzy miesiące

17-letnia mieszkanka Ostrowa Wielkopolskiego, podejrzana o zaatakowanie nożem swojej babci, trafiła do aresztu. Sąd zadecydował o trzech miesiącach aresztu. 

Przypomnijmy: do dramatu doszło 29 grudnia około godziny 15.30.  Z nieznanych powodów 17-latka miała nagle rzucić się na 67-letnią babcię z nożem i pokaleczyć ją w ręce i szyję. Babcia została zabrana do szpitala, ale na szczęście odniesione obrażenia nie zagrażają jej życiu i zdrowiu.

Dziewczyna została zatrzymana i złożyła wyjaśnienia, przyznała się też do ataku na babcię, jak poinformował portal „ostrow24 TV”. Dodatkowo śledczy przeprowadzili eksperyment procesowy w mieszkaniu, w którym doszło do ataku, a podejrzana pokazała im przebieg wydarzeń.

Prokuratura złożyła wniosek o jej zatrzymanie na trzy miesiące, a sąd przychylił się do tego wniosku. Trwają przesłuchania świadków. Nie wiadomo jeszcze, jakie zarzuty usłyszy nastolatka – to zależy od ustaleń śledczych.

Są pieniądze na organizację konkursu architektonicznego na modernizację i przebudowę Domu Studenckiego „Jowita”. „Dobre informacje na koniec roku!”

0

Zgodnie z obietnicą ministra nauki Dariusza Wieczorka Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu otrzymał dodatkowe pieniądze na Jowitę.

Jak podała uczelnia na swoim profilu na Facebooku, to jednorazowe zwiększenie subwencji w wysokości 500 tys. zł, które jest przeznaczone na organizację konkursu architektonicznego na modernizację i przebudowę Domu Studenckiego „Jowita”.

„Wniosek w tej sprawie uczelnia złożyła 18 grudnia” – czytamy w komunikacie. – „Pozytywną decyzję podjął Minister Nauki Dariusz Wieczorek – Poseł na Sejm RP. Po otrzymaniu środków Rektor UAM prof. Bogumiła Kaniewska podjęła decyzję o powołaniu zespołu, który przeprowadzi procedurę konkursową”.

Przypomnijmy, że problem z akademikiem Jowita przy rondzie Kaponiera trwa od początku roku, a na początku grudnia studenci i aktywiści rozpoczęli okupację Jowity w proteście przeciwko sprzedaży albo wyburzeniu budynku. Takie plany miała wobec tego budynku uczelnia, a decyzja zapadła w 2018 roku, ponieważ Jowita, by mogła być dalej użytkowana, wymaga kosztownego remontu, na który uczelnia nie ma pieniędzy. Dodatkowo sprawę komplikuje fakt, że część gruntu pod budynkami Jowity nie należy do uczelni.

Studenci protestowali przeciwko tej decyzji, ponieważ UAM i tak posada, jak uważają, za mało miejsc w akademikach dla studentów. Dla wielu osób brak taniego lokum oznacza rezygnację ze studiów, bo nie stać ich na wynajem komercyjny.

Podczas swojej wizyty w Poznaniu 14 grudnia minister Wieczorek obiecał pieniądze na konkurs na projekt modernizacji – i słowa dotrzymał. To oczywiście tylko pierwszy krok an długiej i kosztownej drodze do wyremontowania Jowity – ale został wykonany.

Obchody 105. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Warszawie

Msza święta, przemarsz i złożenie kwiatów na grobach powstańców. 28 grudnia w Warszawie odbyły się obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

To już wieloletnia tradycja: dzień po oficjalnych obchodach rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu – od dwóch lat to Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego – odbywają się warszawskie uroczystości. Organizuje je marszałek Marek Woźniak – Poznań reprezentował Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

W tym roku rozpoczęła je msza święta w intencji Powstańców Wielkopolskich w Archikatedrze Warszawskiej przy ul. Świętojańskiej. Stamtąd uczestnicy przeszli w uroczystym pochodzie na plac Józefa Piłsudskiego, gdzie przy Grobie Nieznanego Żołnierza odbyły się główne uroczystości. Sam grób, jak i ulice prowadzące na plac były ozdobione flagami i emblematami powstańczymi.

– Przyjeżdżamy co roku do Warszawy, żeby zwrócić uwagę nie tylko na to, że Powstanie Wielkopolskie było zwycięskie, ale też jak wiele dobrego przyniosło odradzającej się ojczyźnie – mówił marszałek Marek Woźniak podczas uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza. – To zwycięskie powstanie nie byłoby możliwe, gdyby nie ogromne społeczne zaangażowanie Wielkopolan, ludzi wszystkich stanów i zawodów, którzy stanęli ramię w ramię z powstańcami, postarali się o to, aby niczego im w walce nie zabrakło – umundurowania, wyżywienia, materiałów opatrunkowych, koni, czyli wszystkiego tego, czego potrzebuje nowoczesna armia, żeby stanąć naprzeciw wyszkolonego i dobrze wyposażonego wroga.

Po przemówieniu Marka Woźniaka Krzysztof Bosak, wicemarszałek Sejmu, odczytał list od Szymona Hołowni, Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.
„Przykłady triumfu bohaterstwa, a zarazem odpowiedzialnego i dalekowzrocznego myślenia o Polsce dla nas wszystkich powinny być powodem do dumy, a jednocześnie zobowiązaniem do pielęgnowania pamięci o minionych pokoleniach” – napisał marszałek.

Po przemówieniach nastąpił uroczysty Apel Pamięci, a uroczystości zakończyło złożenie kwiatów przy pomniku Powstańców Wielkopolskich i Śląskich na Wojskowych Powązkach.

Jak bezpiecznie korzystać z fajerwerków? Akcja policji

Mimo apeli miłośników zwierząt puszczanie fajerwerków to nieodłączna część wielu sylwestrowych zabaw. Policjanci przed sylwestrem tradycyjnie przypominają, jak bezpiecznie ich używać.

Funkcjonariusze wiedzą, co mówią: poza pracownikami pogotowia i strażakami to właśnie oni są wzywani, gdy z powodu niewłaściwego obchodzenia się z fajerwerkami dojdzie do pożaru czy obrażeń. Ich zdaniem dbałość o bezpieczeństwo zaczyna się już w momencie decyzji o kupnie. Na co należy zwrócić wtedy uwagę?

„Kupujmy fajerwerki, petardy i sztuczne ognie w sprawdzonych sklepach, a nie w przygodnych miejscach, gdyż przepisy bardzo ściśle określają wymogi bezpieczeństwa sprzedaży i magazynowania wyrobów pirotechnicznych m.in. na wyodrębnionych stoiskach, bez możliwości sprzedaży samoobsługowej” – informuje Komenda Główna Policji. – „Zwracajmy uwagę czy opakowanie produktu nie nosi śladów uszkodzeń czy deformacji, wyroby pirotechniczne dopuszczone do sprzedaży powinny posiadać instrukcję w języku polskim określającą zasady bezpiecznego użytkowania, numer katalogowy produktu, nazwę i adres producenta lub nazwę importera, znak dopuszczenia produktu do sprzedaży CE oraz czterocyfrowy numer rozpoznawczy poprzedzony literami UN, a na opakowaniu powinna być także podana data ważności produktu”.

Policjanci przypominają też, że sprzedaż osobom niepełnoletnim fajerwerków lub petard jest przestępstwem i każdy, kto dopuszcza się takiego czynu, podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat dwóch. Dlatego każdy, kto jest świadkiem takiej sprzedaży, powinien o niej poinformować policję – to właśnie dzieci i nastolatkowie najczęściej odnoszą rany i obrażenia z powodu nieumiejętnego obchodzenia się z fajerwerkami.

W Polsce obowiązuje zakaz używania petard oraz innych środków pirotechnicznych w miejscach publicznych – wyjątkami są dwa dni: 31 grudnia i 1 stycznia. Jednak nawet używając ich wtedy, gdy jest to dozwolone, trzeba postępować zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, o których przypominają policjanci.

Fajerwerków i petard nie wolno odpalać w grupie lub pobliżu innych osób czy budynków. Wybuchająca nagle petarda może spowodować oparzenia rąk i twarzy, ale także poważniejsze uszkodzenia ciała, nie mówiąc już o pożarze. Nie wolno również rozbierać ich na części, kierować w stronę inną niż do góry – nawet gdy są nieodpalone – czy wrzucać do ogniska albo podchodzić do niewybuchów i próbować ponownie je odpalić. Absolutnie nie wolno pozwalać na odpalanie fajerwerków dzieciom.

Funkcjonariusze przypominają również, że huk petard i fajerwerków niepokoi zwierzęta, a wręcz może narażać je na cierpienie. Dlatego nie powinno się ich odpalać w obecności zwierząt, a swoje psy czy koty należy zabezpieczyć przed negatywnymi skutkami wystrzałów.

Szkoły podstawowe do likwidacji? Jest ich za dużo

0

Liczba dzieci w Poznaniu spada i z roku na rok coraz wyraźniej widać, że szkół podstawowych jest za dużo. Wydział Oświaty UMP chce więc przeprowadzić zmiany w systemie.

Jak powiedział Radiu Poznań Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania, dzieci jest coraz mniej i dane demograficzne wskazują, że ta tendencja będzie się utrzymywała przez następne lata. Od kilku lat co roku do poznańskich przedszkoli jest zapisywanych o kilkaset dzieci mniej, a teraz ten spadek dotarł do szkół.

Dlatego miejscy urzędnicy uważają, że system obwodów szkół trzeba przebudować, ale placówki, o które będzie za dużo, nie zostaną zamknięte. Zgodnie z planami wydziału będą mogły zostać zagospodarowane na szkoły integracyjne albo specjalne, bo uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych akurat w mieście przybywa.

Prace i dyskusja nad tym, jak nowy system miałby wyglądać, rozpocznie się już na początku 2024 roku. Zmiany będą dotyczyły głównie Starego Miasta, Łazarza i Wildy, bo to tam najbardziej widać ubytek uczniów.

Zmiany w urzędzie wojewódzkim. „Teraz powiewają tam trzy flagi”

0

Urzędująca od 29 grudnia wojewoda Agata Sobczyk już podjęła pierwsze decyzje, a niektóre z nich są dobrze widoczne – bo dotyczą flag wiszących przed urzędem.

„Jedną z pierwszych decyzji po objęciu stanowiska przez nową Wojewodę Wielkopolską Agata Sobczyk było powieszenie na masztach przed Urzędem flag Województwa Wielkopolskiego oraz Unii Europejskiej” – informuje Wielkopolski Urząd Wojewódzki na swoim profilu na Facebooku. – „Teraz powiewają tam trzy flagi, naszej „małej” i „dużej” Ojczyzny oraz wspólnoty europejskiej, której jesteśmy dumnymi członkami. Stawiamy na mądra i przyjazną współpracę w ramach Unii, która jest jednym z gwarantów naszego poczucia bezpieczeństwa i szybkiego rozwoju gospodarczego”.

Przypomnijmy, że Agata Sobczyk jest pierwszą kobietą na stanowisku wojewody w historii Wielkopolski. Pierwszego dnia urzędowania spotkała się z dziennikarzami.

– Chcę państwa zapewnić, że będzie to urząd otwarty, przyjazny dla wszystkich obywateli i obywatelek, niezależnie od ich poglądów – powiedziała podczas konferencji prasowej przed budynkiem urzędu. – W swojej dotychczasowej pracy stawiałam zawsze na relacje i na zespół. Będzie to niezmiennie mój model pracy w tym miejscu jako wojewoda, czyli reprezentantka naszego rządu.

Pożar domku na działkach. Strażacy znaleźli ciało

0

Na jednej z działek w miejscowości Brokęcino spłonął domek holenderski. Strażacy podczas akcji gaśniczej znaleźli w środku ciało mężczyzny. Trwa dochodzenie w tej sprawie.

Pożar zauważono 29 grudnia.
„Około godziny 18.00 służby ratunkowe odebrały zgłoszenie o płomieniach, które trawiły domek typu holenderskiego zlokalizowany na jednej z działek w Brokęcinie” – informują strażacy z OSP Lotyń na swoim profilu. – „Pożar został zastany w całkowitym rozwoju i strawił całkowicie obiekt”.

W akcji gaśniczej brały udział zastępy z Okonka, Lotynia, Złotowa, Wilczych Lasek i Szczecinka. Strażacy podczas gaszenia pożaru w przyległym budynku gospodarczym znaleźli ciało mężczyzny. Przyczynami i okolicznościami śmierci mężczyzny zajmuje się policja.

Samochód na torach wstrzymał ruch pociągów

0

Akcja policji i wstrzymany ruch pociągów – a wszystko dlatego, że kierująca toyotą wjechała na przejazd kolejowy, mimo że zapory były już opuszczone. Sprawczyni dostała duży mandat.

Do groźnego zdarzenia doszło 28 grudnia na przejeździe kolejowo-drogowym Fałkowo – Łubowo w powiecie gnieźnieńskim.
– Około godziny 14.30 policjanci z Czerniejewa otrzymali zgłoszenie, że na przejazd kolejowo-drogowy Fałkowo – Łubowo wyjechał samochód osobowy marki Toyota, pomimo tego, że zapory były już opuszczone – informuje asp. sztab. Anna Osińska, oficer prasowy policji w Gnieźnie. – Z uwagi na tę sytuację miał zostać wstrzymany ruch pociągów.

– Jak ustalili policjanci u dyżurnej ruchu PKP w Pierzyskach, kierująca samochodem w celu uniknięcia zderzenia z pojazdami oczekującymi na już zamkniętym przejeździe zjechała na lewy pas drogi, następnie na pobocze i zatrzymała się na pierwszym torze – wyjaśnia Anna Osińska. – Maszynista nadjeżdżającego drugim torem pociągu relacji Poznań – Toruń, w celu uniknięcia możliwego zderzenia, zatrzymał pociąg, który prowadził.

Inni kierowcy pomogli zjechać z torów kierującej autem – okazała się nią mieszkanka powiatu gnieźnieńskiego. Za zignorowanie przepisów i spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym policjanci nałożyli na kobietę mandat w wysokości 3 tysięcy złotych, a na jej konto trafiło 15 punktów karnych.

Tym razem nikt nie ucierpiał, jednak policjanci apelują, aby wjeżdżając na przejazd, zachować szczególną ostrożność. Co roku w Polsce na przejazdach kolejowo-drogowych dochodzi do około 200 wypadków i kolizji. Niewiele z nich kończy się tak szczęśliwie jak ten na przejeździe w Fałkowie-Łubowie.

Kolejne ostrzeżenie przed silnym wiatrem. Do 75 km na godzinę!

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał kolejne ostrzeżenie przed silnym wiatrem dla części Wielkopolski.

„Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości 25 km/h do 35 km/h, w porywach do 75 km/h, z południowego zachodu i zachodu” – informuje IMiGW.

Ostrzeżenie obowiązuje od 30 grudnia, od godziny 7.30 do 31 grudnia, do godziny 7.30 rano w Wielkopolsce z wyjątkiem powiatów: złotowskiego, pilskiego, czarnkowsko-trzcianeckiego, wągrowieckiego, chodzieskiego, obornickiego, szamotulskiej, międzychodzkiego, grodziskiego, nowotomyskiego i wolsztyńskiego. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 80 proc.

Zmarł wybitny poznański naukowiec. Miał 83 lata

0

Historyk, autor kilkunastu książek, profesor i nauczyciel akademicki na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM Marceli Kosman nie żyje. Miał 83 lata.

O śmierci profesora poinformował Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na swojej stronie: „Z głębokim smutkiem i żalem zawiadamiamy, że w dniu 29 grudnia 2023 roku zmarł prof. dr hab. Marceli Kosman, szanowany uczony i nauczyciel akademicki, wychowawca wielu pokoleń studentów. Cześć Jego Pamięci!”.

Do wyrazów współczucia dla rodziny złożonych przez rektora i senat UAM dołączyły się władze Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.

Tragiczny wypadek w Wielkopolsce. Jedna osoba nie żyje

0

W miejscowości Stary Folwark w powiecie nowotomyskim na drodze krajowej nr 92 samochód osobowy potrącił rowerzystę. Niestety, rowerzysta poniósł śmierć na miejscu.

Do wypadku doszło o godzinie 23.20 w nocy z 29 na 30 grudnia, jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Na miejscu pracowały służby, straż pożarna i policja, a droga była zablokowana dla ruchu na odcinku między Miedzichowem a Trzcielem.

Służby odblokowały drogę dopiero około godziny 3.00 nad ranem. Policja bada przyczyny i okoliczności tragedii.

Pożar komisu. Spłonęły trzy samochody

0

Sześć zastępów strażaków gasiło pożar budynku w Swarzędzu, w którym mieścił się komis samochodowy. Spłonęły trzy auta, ale nikt nie ucierpiał.

Pożar zauważono 29 grudnia około godziny 16.00, jak informują wielkopolscy strażacy. Płonął poarter budynku przy ulicy Kórnickiej w Swarzędzu. Świadkowie twierdzili też, że słyszeli wybuchy.

Pożar gasiło sześć zastępów straży pożarnej. Budynek spłonął całkowicie, spaliły się także trzy samochody, które były w środku. Nikt nie ucierpiał. Zdaniem strażaków wybuchy słyszane przez świadków to mogły być opony pękające w ogniu. Na razie nic nie wskazuje, by był to inny powód.

Pożar został już ugaszony, ale działania służb jeszcze trwają i na ulicy Kórnickiej mogą być utrudnienia.