niedziela, 25 lutego, 2024

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe już całodobowe. “Zwiększamy gotowość baz HEMS”

Od 1 stycznia 2024 roku załogi Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu i w Lublinie będą dyżurować całą dobę. “Zwiększamy gotowość baz HEMS” – poinformowało LPR.

Od 1 stycznia 2024 roku w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym zaczął obowiązywać plan, który zakładał funkcjonowanie sześciu całodobowych baz HEMS. Dotąd całodobowo funkcjonowały cztery: Warszawa, Kraków, Gdańsk i Wrocław, jednak już od dłuższego czasu było oczywiste, że to za mało. Dlatego podjęto decyzję, że także załogi w Lublinie i Poznaniu podejmą dyżury 24 godziny na dobę.
“Taka decyzja pozwoli na zwiększenie dostępności załóg HEMS w ich rejonie działania w zakresie lotów do zdarzeń i zachorowań oraz realizacji transportów międzyszpitalnych” – informuje LPR na swojej stronie. – “Dodatkowo powoduje to też zwiększenie potencjału w porze nocnej, który będzie mógł być wykorzystywany w zdarzeniach z dużą liczbą poszkodowanych”.

Jak przypomina LPR, początkowo załogi HEMS dyżurowały od wschodu do zachodu słońca, co oznaczało, że w porze zimowej dyżur kończył się już koło godziny 15.00. Jednak po wymianie floty śmigłowców na nowe, która zakończyła się w 2011 roku, rozpoczęto wdrażanie stopniowego wydłużania dyżurów w bazach. Od lipca 2011 roku jako pierwsza całodobowe dyżury zaczęła pełnić załoga z Warszawy, a do niej stopniowo dochodziły kolejne lokalizacje. Bazy niecałodobowe pracowały od godziny 7.00 do 20.00 – taka decyzja zapadła w 2020 roku.

Dzięki dołączeniu Poznania i Lublina do baz całodobowych będzie już sześć takich baz na terenie Polski.

Źródło: LPR
Strona głównaPoznańLotnicze Pogotowie Ratunkowe już całodobowe. "Zwiększamy gotowość baz HEMS"