Strona główna Blog Strona 505

Dwóch mężczyzn zapraszało dziecko do auta. Strażacy ostrzegają!

W Zielątkowie w powiecie poznańskim dwóch mężczyzn zatrzymało chłopca wracającego do domu i zapraszało go do auta. Komunikat z ostrzeżeniem opublikowali w mediach społecznościowych strażacy z OSP Zielątkowo.

Do zdarzenia doszło 4 stycznia i tego dnia strażacy wrzucili komunikat na swój profil na Facebooku.
„Dzisiaj w godzinach 13.30-13.40 do chłopca wracającego z autobusu do domu podjechał biały samochód” – napisali strażacy. – „W środku siedziało dwóch mężczyzn i wołali go do auta! Uważajcie na swoje pociechy!”.

Przypomnijmy, że policjanci apelują o informowanie ich o takich sytuacjach. Wtedy mogą sprawdzić, jakie intencje miały osoby zaczepiające dzieci.

Aktualizacja.

Sytuacja została wyjaśniona. Więcej informacji tutaj.

IMiGW wydłużył ostrzeżenie przed marznącymi opadami

Zapowiadane na 6 stycznia opady marznącego deszczu powodującego gołoledź będą występować dłużej i obejmą prawie całą Wielkopolskę – poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zgodnie z ostrzeżeniem z 5 stycznia marznący deszcz miał padać do 6 stycznia, do godziny 3.00 nad ranem, głównie w południowej i środkowej części Wielkopolski. O północy jednak IMiGW wydłużył ostrzeżenie. Opady marznącego deszczu powodujące gołoledź mogą występować 6 stycznia do godziny 11.00 i pratycznie w całej Wielkopolsce, z wyjątkiem powiatów pilskiego i złotowskiego.

„Lokalnie zjawiska mogą mieć inny przebieg niż opisany” – ostrzega IMiGW.

Cztery zastępy straży pożarnej na osiedlu w Poznaniu. Co się tam wydarzyło?

0

Poznańscy strażacy interweniowali w budynku na os. Bolesława Śmiałego, w którym mieści się placówka banku. Otrzymali zgłoszenie z monitoringu pożarowego.

Do budynku, który mieści się przy skrzyżowaniu ulic Karpińskiego i Mieszka I wysłano cztery zastępy straży pożarnej, które sprawdzili obiekt i jego otoczenie. Na szczęście alarm okazał się fałszywy i strażacy szybko zakończyli działania.

W Poznaniu pada śnieg. Na drogi wyjechały pługopiaskarki

0

„Z uwagi na panujące warunki pogodowe na poznańskie ulice wyjechał sprzęt w ramach Akcji Zima” – poinformował ZDM. Jeśli prognozy pogody się potwierdzą, drogowcy tej nocy będą mieli dużo pracy.

5 stycznia około godziny 18.00 w Poznaniu zaczął padać śnieg, a opady obejmą większą część Wielkopolski. Zgodnie z prognozami może spaść nawet do 5 cm śniegu. Temperatury spadną poniżej zera, a w nocy zacznie padać marznący deszcz. Będzie więc bardzo ślisko i szykuje się ciężka noc dla drogowców – i dla kierowców.

Także około godziny 18.00 Zarząd Dróg Miejskich opublikował informację na swoim profilu na Facebooku o wyjeździe piaskarek i pługopiaskarek w ramach Akcji Zima.
„Obecnie trwa posypywanie jezdni ulic układu strategicznego oraz podstawowego by zapobiec zamarzaniu, a na północnym zachodzie miasta także odśnieżanie” – podał ZDM.

Zarząd przypomina jednocześnie, że odśnieżanie ulic odbywa się w ustalonej kolejności, w zależności od znaczenia ulicy. Konieczność odśnieżenia mogą zgłaszać wszyscy mieszkańcy przez całą dobę – szczegóły znajdują się na stronie ZDM w zakładce „Akcja Zima”.

Kostka z ze Starego Rynku wystawiona na licytację dla WOŚP. „Nie jest to zwykły kamień”

0

Prezydent Jacek Jaśkowiak wystawił na licytację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jedną z kostek, które przed remontem leżały na Starym Rynku. Aukcja cieszy się dużym zainteresowaniem.

WOŚP w tym roku odbędzie się 28 stycznia, a licytacje na Allegro już trwają. Zgodnie z tradycją bierze w nich udział także prezydent Poznania, który w tym roku wystawił na licytację kostkę ze Starego Rynku.

„Nie została sprzedana do Niemiec ani do Szwecji – ale można ją dziś wylicytować dla WOŚP!” – napisał Jacek Jaśkowiak na swoim profilu na FB. – „Licytacja obejmuje jedną kostkę kamienną o wymiarach 20x20x20 cm i wadze ok. 20 kg. Nie jest to zwykły kamień, a część bruku, który przez kilkadziesiąt lat leżał na Starym Rynku w Poznaniu. Przez ostatnie 60 lat chodziły po niej pokolenia poznaniaków i miliony odwiedzających nasze miasto turystów. Zachęcam do licytowania”.

Informacja, że kostka nie została sprzedania ani do Niemiec, ani do Szwecji jest nawiązaniem do nieprawdziwych wiadomości rozpowszechnianych na wielu profilach w mediach społecznościowych, jakoby zabytkową kostkę ze Starego Rynku zdjęto tylko po to, by sprzedać ją do Niemiec albo Szwecji.

Tymczasem kostka nie jest zabytkowa: na rynku znalazła się dopiero pod koniec lat 60. ubiegłego wieku, wcześniej był tam asfalt. Ale ówczesne władze zadecydowały, że rynkowi trzeba przywrócić bardziej „historyczny” charakter i na rynku położono kostkę, zwiezioną zresztą z kilku poznańskich ulic, na których kładziono wtedy asfalt. Po trwającym remoncie płyty rynku część kostki na niego wróci – ale nie wszystkie są wystarczająco dobrej jakości. Te gorsze pozostaną w magazynach.

Przypomnijmy, że 32. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 28 stycznia. W tym roku zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na kupno sprzętu do do diagnostyki obrazowej, diagnostyki czynnościowej, diagnostyki endoskopowej, rehabilitacji oraz torakochirgurgii dla szpitali i szpitalnych oddziałów pulmonologicznych w całym kraju.

Nowa świetlica w Poznaniu. Przy szkole, ale nie tylko dla uczniów

0

Ogrodowa Międzypokoleniowa Świetlica OgroMIŚ – tak nazywa się świetlica, która powstała w Szkole Podstawowej nr 70 przy ulicy Pięknej. Jest przeznaczona nie tylko dla uczniów, ale i dla mieszkańców.

Świetlica powstała w dawnym mieszkaniu służbowym, w którym nikt nie mieszka. Uczniowie szkoły mogą tu ciekawie spędzać czas, a mieszkańcy na przykład wziąć udział w warsztatach z szydełkowania, gotowania i wiele innych.

– Na tej inwestycji zyskają nie tylko uczniowie szkoły, ale też lokalna społeczność – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Nowo powstała świetlica to miejsce integracji międzypokoleniowej, w którym czas mogą spędzać wspólnie dzieci, ich rodzice i dziadkowie. Takiego miejsca w tym rejonie bardzo brakowało.

Modernizacja pomieszczeń kosztowała 85 tys. zł i ten koszt został pokryty z budżetu miasta. Natomiast pieniądze na wyposażenie zebrali rodzice dzieci i pracownicy szkoły.
– Wcześniej pieniądze na świetlice próbowaliśmy pozyskać w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego – mówi Kinga Rotengruber, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 70. – Nie udało się. Na szczęście wsparło nas miasto Poznań. Pozyskane fundusze wystarczyły na kompleksowy remont niewykorzystywanych przez lata pomieszczeń. Natomiast dzięki wytrwałej pracy przy organizowaniu kiermaszów szkolnych przez rodziców wolontariuszy mogliśmy umeblować i wyposażyć w niezbędne sprzęty naszą nową przestrzeń.

W świetlicy znajduje się łazienka przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, jest też w pełni wyposażona kuchnia, dzięki czemu mogą odbywać się tam także warsztaty kulinarne – i już się takie odbywają.
– Dzieci uczyły się m.in. czytania ze zrozumieniem przepisów kulinarnych, bezpiecznego posługiwania się akcesoriami kulinarnymi oraz pracy w zespole – wylicza Kinga Rotengruber. – Malowały i ozdabiały tykwy, wykonywały miniaturowe dynie z balonów. Największym entuzjazmem cieszyły się jednak działania kulinarne: obierania, krojenie, gotowanie, pieczenie, ozdabianie. Uczniowie upiekli placek z dyni, babeczki, ciasteczka, ugotowali zupę dyniową, kompot z dyni. Przygotowane potrawy szybko zniknęły, ponieważ nawet najwięksi przeciwnicy dań z dyni zmienili zdanie i z dużym apetytem kosztowali wszystkich potraw.

Do świetlicy można wejść ze szkoły, ale także ma osobne wejście, co ułatwia organizację zajęć poza godzinami pracy szkoły. W grudniu świetlica była magazynem Szlachetnej Paczki, spotkali się tu też miejscowi harcerze, a w planach są zajęcia także dla seniorów.
– Chcemy zaktywizować osoby starsze – deklaruje Zofia Martyńska, przewodnicząca zarządu Rady Osiedla Ogrody. – Może w pierwszej kolejności będą to dziadkowie uczniów. Sama uczestniczyłam ostatnio wspólnie z wnukami w szkolnym jarmarku świątecznym. Zależy nam na takiej integracji. Pokolenia mogą uczyć się od siebie nawzajem – starsi od młodszych, młodsi od starszych.

Gnieźnieńska Kolej Wąskotorowa znów wyjedzie na tory! Trwają inwestycje i remonty

0

Dodatkowe drezyny i remont pomieszczeń parowozowni – w Gnieźnieńskiej Kolei Wąskotorowej, jednej z najpopularniejszych atrakcji powiatu gnieźnieńskiego, trwają przygotowania do nowego sezonu.

Właścicielem GKW jest powiat gnieźnieński i to jego starania pozwoliły na ponowne uruchomienie kolejki dla ruchu turystycznego. W latach 2020-2023 przeprowadzono remonty infrastruktury oraz taboru dzięki zaangażowaniu wielu podmiotów oraz dofinansowaniu ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

– Tylko w bieżącym roku zakupiono za środki własne dwie drezyny rowerowe, które uatrakcyjnią pobyt turystów między innymi nad jeziorem Powidzkim, kursując na torach kolejki pomiędzy Powidzem a plażą Przybrodzin – mówi Piotr Gruszczyński, starosta gnieźnieński. – Dodatkowo wyremontowano pomieszczenia parowozowni z przeznaczeniem na otwarcie sali wystawowej, która znakomicie uzupełni przestrzeń dworca GKW. Podejmowano również bieżące naprawy torowiska, wraz z uzyskaniem licencji na przejazdy. Koszt wymienionych przeze mnie zadań to blisko 180 tys. zł.

Już w 2020 roku dokonano niezbędnego remontu torowiska od stacji Gniezno Wąskotorowe do przystanku Jelonek, uzyskując licencję na użytkowanie kosztem 120 tys. zł, jak zwraca uwagę Wojciech Krawczyk, dyrektor Wydziału Komunikacji, Transportu i Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego PG. Ruszyły przejazdy turystyczne, otwarto Przystanek „KULTURA”, wyremontowano peron nr 2 na stacji Gniezno Wąskotorowe i torowisko od przystanku Jelonek w kierunku Niechanowa na odcinku 1 km. To wszystko kosztowało około 130 tys. zł.

To nie są jedyne wykonane remonty: wymieniono też instalację elektryczną w budynku wagonowni, co kosztowało 50 tys. zł, a także w parowozowni za 70 tys. zł, przeprowadzono generalny remont wagonu typu rumuńskiego (40 tys. zł) i wagonu 3AW (30 tys. zł).

Zwolnienia grupowe w regionie. Wojewódzki Urząd Pracy ma już dane

0

W 13 powiatach Wielkopolski można się spodziewać zwolnień grupowych. Pracę może stracić nawet 1867 osób. Taką prognozę na rok 2024 przedstawił Wojewódzki Urząd Pracy.

WUP co roku na podstawie posiadanych danych o planowanych zwolnieniach grupowych – pracodawca musi o nich poinformować Powiatowy Urząd Pracy tam, gdzie prowadzi działalność – przedstawia prognozę na cały rok.

W tym roku, jak powiedział Głosowi Wielkopolskiemu Ryszard Zaczyński, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu, dane przekazane urzędom pracy w 2023 roku wskazują, że zamiar zwolnień grupowych obejmujących 3049 osób zgłosiło 38 firm w 13 powiatach. Z tego w 2024 roku pracę może stracić nawet 1 867 osób. To więcej planowanych zwolnień niż w roku poprzednim o 1 592 pracowników.

Jak jednak zwróciła uwagę Jolanta Babiarczuk, kierownik wydziału polityki rynku pracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu – to są na razie tylko prognozy. Na ogół firmy starają się utrzymać zatrudnienie i zwalniać jak najmniej osób, więc ostateczna liczba zwolnionych pracowników i termin ich zwolnienia może się różnić.

Nowa karetka dla szpitala specjalistycznego w Pile

0

Nowoczesny defibrylator oraz system kompresji klatki piersiowej LUCAS 3 – w tak nowoczesny sprzęt jest wyposażona karetka typu „S”, którą otrzymał Szpital Specjalistyczny w Pile.

Karetkę przekazał placówce starosta pilski Eligiusz Komarowski, a środki na kupno pochodzą z budżetu państwa – kosztowała 750 tys. zł. Nowa karetka będzie stacjonowała w Ujściu, gdzie zastąpi dotychczas tam stacjonującą karetkę. Dzięki nowoczesnemu wyposażeniu pozwoli na bardziej komfortowy transport pacjentów wymagających specjalistycznej opieki, jak powiedział portalowi  „7dni.pila” Wojciech Szafrański, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Pile.

Nowa karetka jest wyposażona między innymi w defibrylator, system kompresji klatki piersiowej LUCAS 3, a także specjalistyczne krzesełko, które pomoże w transporcie pacjentów z otyłością. Sprzęt jest bardzo prosty i intuicyjny w obsłudze, co pozwala obsługiwać go różnym służbom.

Starsza karetka nadal będzie służyć pacjentom, ale będą nią wożeni ci, którzy nie wymagają tak specjalistycznej opieki.

Ostrzeżenie przed marznącymi opadami. Będzie ślisko!

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed marznącymi opadami deszczu. W regionie będzie bardzo ślisko!

Jak informuje IMiGW, okresami prognozowane są słabe opady marznącego deszczu powodujące gołoledź. Ostrzeżenie obowiązuje od 5 stycznia, od godziny 11.00 w powiatach międzychodzkim, szamotulskim, nowotomyskim, grodziskim, wolsztyńskim, leszczyńskim i kościańskim, a od godziny 16.00 w powiatach poznańskim, wrzesińskim, średzkim, gostyńskim, rawickim, krotoszyńskim, śremskim, jarocińskim, pleszewskim, kaliskim, ostrowskim, ostrzeszowskim i kępińskim – do 6 stycznia, do godziny 3.00.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 80 proc.

Patrycja walczy o powrót do zdrowia. Pomóżmy!

0

Patrycja Kramer ma 26 lat i do niedawna była zdrową dziewczyną. Jednak zatrucie, jakiemu uległa, spowodowało zatrzymanie akcji serca i śpiączkę. Teraz 26-latka walczy o powrót do zdrowia, a jej rodzice proszą o pomoc.

„W wyniku zatrucia u naszej córki doszło do zatrzymania akcji serca” – napisali rodzice Patrycji na portalu „siepomaga”. – „Reanimacja trwała 40 minut. Na szczęście udało się przywrócić serce do pracy, ale w wyniku obrzęku Patrycja zapadła w śpiączkę. Lekarze dawali jej tylko kilka procent szans na przeżycie.

Patrycja miała jednak ogromną wolę życia i przeżyła – ale po wybudzeniu ze śpiączki okazało się, że ma porażenie czterokończynowe, ostrą niewydolność oddechową, stan po zatrzymaniu krążenia, uszkodzenie mózgu z powodu niedotlenienia, ostrą niewydolność nerek i niedokrwistość. Do niedawna oddychała przez rurkę tracheostomijną, ale teraz już oddycha samodzielnie. A ponieważ może delikatnie poruszać jedną ręką i nogą, jej rodzice wierzą, że uda się jej przywrócić pełną sprawność.

Do tego jednak jest potrzebna rehabilitacja – długotrwała i kosztowna. Dlatego rodzice założyli zbiórkę na portalu „siepomaga”, by zebrać pieniądze na leczenie córki.
„Patrycja ma szansę na powrót do zdrowia, ale potrzebna jest dalsza, specjalistyczna rehabilitacja i opieka specjalistów” – piszą rodzice. – „Nasza córeczka jest piękną i młodą dziewczyną — ma 26 lat i całe życie przed sobą! Wierzymy w miłość, dobroć, przyzwoitość i sprawiedliwość — NADAL! Ale sił mamy coraz mniej… Dlatego zwracamy się do Was Kochani z prośbą o pomoc w ratowaniu naszej córki przed trwałym kalectwem! Wasza pomoc sprawi, że Patrycja będzie miała dostęp do niezbędnej rehabilitacji, która jako jedyna daje szansę na poprawę”.

Nowe dzwonki dla szkół. Cichsze i przyjemniejsze

0

Wydział Oświaty UMP ma 500 tys. zł na wymianę szkolnych dzwonków. Jeśli któraś placówka woli mieć zamiast obecnego dzwonek cichszy, a nawet z melodyjką – może się zgłosić do wydziału.

Tradycyjny dzwonek jest głośny, ma ostry, nieprzyjemny dźwięk. Dlatego Wydział Oświaty UMP zabezpieczył pieniądze na ich wymianę.

– Potrzebę wprowadzenia takiego rozwiązania zgłaszały nam rady rodziców i dyrektorzy szkół, głównie podstawowych – tłumaczy Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania. – Postanowiliśmy zabezpieczyć pieniądze na ten cel. Zmiany wpłyną m.in. na ograniczenie hałasu w szkole.

Nowe dzwonki są przede wszystkim cichsze, ich dźwięk jest przyjemniejszy, dzwonek może nawet odgrywać określoną melodię. Będą łatwiejsze do zniesienia dla dzieci z na przykład nadwrażliwością słuchową albo ze spektrum autyzmu, u których tradycyjny dzwonek wywoływał stres i dyskomfort.

– Nikogo do zmiany nie zmuszamy – zastrzega dyrektor. – Pieniądze będą przekazywane na wniosek dyrektorów szkół. Zobaczymy, jakie będzie zainteresowanie. Od tego zależy, czy o podobną rezerwę finansową będziemy wnioskować również w przyszłym roku.

Zainteresowane placówki już mogą występować o środki na wymianę dzwonków do Wydziału Oświaty UMP.

Buty do biegania a przyszłość e-commerce

A gdyby tak roboty wyręczały nas w codziennych czynnościach w domu i w pracy, telefon był po prostu ,,od wszystkiego”, a elektroniczne urządzenia do noszenia takie jak opaski czy smartwatche, wspierałyby nas w kontaktach z innymi ludźmi1? Tak przedstawiciele pokolenia Alfa (pierwsze roczniki wkroczą w dorosłość w ciągu najbliższych dziesięciu lat) wyobrażają sobie rzeczywistość, w której technologia ma im zapewnić ,,świat pełnej wygody”. Jak to wpłynie na ich – i nasze – zakupy?

Z niedawnego badania Visa2 wynika, że ci młodzi ludzie mają całkiem jasne wyobrażenie tego, jak technologia będzie wpływać na ich życie. Przedstawiciele pokolenia Alfa uważają, że w pracy nie obędą się bez social mediów, sztucznej inteligencji czy wirtualnej rzeczywistości3. To, jak myślą o technologii, pokazuje ich jasne oczekiwanie – technologia ma przede wszystkim zapewnić im ,,pełną wygodę”, czyli ułatwiać ich życie, oszczędzać czas, pozwalając skupiać się na rzeczach, które są dla nich ważne. Jeśli mamy ochotę na świeże warzywa, nie musimy samemu uprawiać marchewek – możemy po prostu pójść po nie do najbliższego warzywniaka. Przedstawiciele pokolenia Alfa chcą, żeby tak samo wygodne było robienie innych rzeczy, na pozór dużo bardziej skomplikowanych. A wracając do marchewek, to powinniśmy móc je zamówić przez aplikację i odebrać spod drzwi w ciągu kilku minut.

Jak w takim razie to oczekiwanie coraz większej wygody wpłynie na przyszłość e-commerce?

Zakupy kiedy i gdzie chcesz

Kiedy mówimy o zakupach, możemy mieć na myśli różne rzeczy: cotygodniowe uzupełnianie zapasów w sklepie spożywczym, polowanie na okazje na przykład podczas noworocznych wyprzedaży, czy też buszowanie w galerii handlowej w poszukiwaniu zimowej kurtki albo nowej lampy. Można przy tym powiedzieć, że dotychczas zakupy w sieci niewiele różniły się od kupowania w tradycyjnych sklepach – po prostu wchodziliśmy na strony internetowe. Planowanie zakupów zaczyna jednak odchodzić w przeszłość wraz z rosnącą popularnością aplikacji i usług na żądanie, dzięki którym konsumenci mogą kupować natychmiast.

Weźmy na przykład mikropłatności w grach mobilnych: płacenie prawdziwymi pieniędzmi za nowy miecz dla naszego wojownika jest częścią samej gry, a nie czymś, co wymaga oderwania się od niej. Podobnie okazją do zakupów może być przeglądanie mediów społecznościowych albo oglądanie filmu. Wyobraźmy sobie, że śledzimy profil jakiegoś sportowca. Kiedy przeglądamy jego posty, naszą uwagę przyciągają buty do biegania, które nosi na jednym ze zdjęć. Możemy polubić jego post i zostaniemy przekierowani do sprzedawcy internetowego, który akurat ma dostępny ten model. Okazją do zakupu może stać się właściwie każda cyfrowa interakcja. Wraz z upowszechnianiem się inteligentnych urządzeń, każde z nich będzie mogło stać się punktem zakupu. Przykładowo, kiedy będziemy wracać z pracy samochodem i okaże się, że buty do biegania, które ostatnio spodobały nam się w internecie, właśnie stały się dostępne w pobliskim sklepie, nasz podłączony do sieci samochód powiadomi nas o możliwości ich zakupu w tej lokalizacji, a następnie wytyczy trasę do miejsca, gdzie będziemy mogli je odebrać, a wszystko to jeszcze w drodze do domu.

Personalizacja płatności

Za co lubimy lokalne księgarnie? Raczej nie znajdziemy tam każdej książki, która nam się zamarzy (choć zawsze mogą ją dla nas sprowadzić na zamówienie!). Szukamy w nich czegoś innego – indywidualnego podejścia – liczymy, że ktoś poleci nam dobrą książkę, znajdziemy na półkach coś, co trafi w nasz gust, a może zwyczajnie będziemy mogli uciąć sobie pogawędkę z właścicielem.

Wobec rosnących oczekiwań konsumentów, sprzedawcy internetowi coraz częściej starają się zapewnić swoim klientom obsługę, która oddawałaby tego typu indywidualne podejście jakie znamy ze sklepów stacjonarnych. Warunkiem sukcesu sprzedawców będzie przygotowanie oferty, która zaangażuje ich klientów i będzie dostosowana do ich indywidualnych potrzeb. Umiejętne wykorzystanie bogactwa dostępnych danych (zachowanie klientów, historia wyszukiwania i zakupów), jak również współpraca z partnerami, umożliwi sprzedawcom hiperpersonalizację oferty – włączając w to wybór metody płatności.

Konsumenci oczekują jak najbardziej spersonalizowanego, intuicyjnego i płynnego doświadczenia płatniczego – takiego, które pozwoli im zarządzać swoimi pieniędzmi w sposób najlepiej dostosowany do ich obecnych potrzeb, niezależnie od tego, czy chodzi o zakup kawy, czegoś większego czy ubieganie się o pożyczkę. Klienci chcą także mieć wybór, w jaki sposób zapłacą. Jak wynika z niedawnego badania Visa4, co piąty polski konsument, który często kupuje w internecie porzuci koszyk zakupowy, jeśli nie będzie jego ulubionej metody płatności.

Jeszcze bardziej płynne i bezpieczne płatności

W ostatnich latach szczególny nacisk kładzie się na zwiększenie bezpieczeństwa transakcji. Wprowadzenie silnego uwierzytelnienia (Strong Customer Authentication, SCA) o 30% zmniejszyło w sieci Visa liczbę transakcji oszukańczych w handlu internetowym5. Niestety jednocześnie doprowadziło to do zmniejszenia płynności procesu płatności i tym samym pogorszenia doświadczenia użytkownika.

Głównym wyzwaniem jest zatem zapewnienie skutecznej ochrony przed oszustwami przy jednoczesnym ograniczeniu utrudnień podczas finalizowania transakcji. Owszem, konsumenci płacąc w internecie chcą czuć się bezpieczni, uważają to jednak za coś oczywistego i coraz częściej domagają się czegoś więcej. Będą wybierać rozwiązania, które łączą zaufanie i prostotę, do których przywiązują wagę na każdym etapie doświadczenia zakupowego w sieci. Zaniedbanie któregokolwiek z tych elementów to przepis na porażkę.

Z pomocą przychodzi token

W Visa nazywamy tokeny cichymi bohaterami handlu internetowego. To prosta, lecz potężna koncepcja, a Visa jest jednym z jej pionierów. Tokenizacja polega na ukryciu i pozbawieniu wartości wrażliwych danych dotyczących karty. Pozwala to być o krok przed oszustami, tym samym zwiększając bezpieczeństwo płatności cyfrowych. W ramach rozwiązania Visa Token Service, 16-cyfrowy numer rachunku Visa zastępowany jest przez cyfrowy token, który odszyfrować może tylko Visa – w ten sposób dane dotyczące rachunku są chronione i nie mogą wpaść w niepowołane ręce. Wykorzystanie tokenów do realizacji płatności bez fizycznej obecności karty doprowadziło w pierwszym kwartale 2023 roku do 3% wzrostu liczby zatwierdzonych transakcji oraz spadku liczby oszustw o 30%6.

Tokenizacja jest istotna do zapewnienia konsumentom wygodnego, płynnego i bezpiecznego doświadczenia płatniczego. Tokeny mogą być „wbudowane” w urządzenia, aplikacje, portfele elektroniczne lub powstać przy zapisywaniu danych karty w internetowym sklepie sprzedawcy (card on file), ograniczając zakłócenia płynności w przypadku większości transakcji. Dzisiaj tokeny umożliwiają płacenie telefonem czy urządzeniami z funkcją płatniczą i prostsze, bezpieczniejsze zakupy w sieci. W przyszłości dzięki nim płatność zainicjować będzie mogło prawie dowolne urządzenie – na przykład inteligentny samochód czy lodówka.

Tokenizacja to także technologia stojąca za Visa Mobile, Nową metodą płacenia w internecie. Klienci, którzy chcą zapłacić za pomocą Visa Mobile muszą podać swój numer telefonu, a następnie zatwierdzić transakcję w swojej aplikacji bankowej – jeśli dany bank udostępnił to rozwiązanie – albo w aplikacji Visa Mobile7.

Możliwości tokenów są teraz wzbogacane o wbudowaną w doświadczenie zakupowe weryfikację biometryczną. To oznacza, że dostawcy usług płatniczych mogą skorzystać z możliwości dzisiejszych urządzeń, oferując lepsze doświadczenie użytkownika przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa. Pamiętacie buty do biegania, które spodobały nam się u sportowego influencera? Wzbogacenie doświadczenia płatniczego o biometrię pozwoliłoby płynniej przechodzić od przeglądania mediów społecznościowych do sfinalizowania zakupu poprzez uwierzytelnienie płatności za pomocą skanu twarzy, odcisku palca albo tęczówki. Moglibyśmy po prostu polubić post i czekać na przesyłkę – bez przechodzenia między aplikacjami, usługami, profilami i metodami uwierzytelnienia.

Płatność w tle

Tokenizacja sprawia, że wszystko może stać się urządzeniem płatniczym. Wróćmy do naszego inteligentnego samochodu. Przy zakupie butów jego rola ograniczyła się do logistyki – powiadomił nas, że poszukiwany przez nas produkt jest dostępny w danym sklepie, a następnie wytyczył trasę dojazdu do miejsca, w którym moglibyśmy przymierzyć upatrzone buty. Ale samochód – podobnie jak każde inne połączone z siecią urządzenie – mógłby umożliwić nam sfinalizowanie transakcji w ramach jednego, bardziej płynnego, wygodnego i bezpiecznego procesu płatności. Kierowca mógłby na przykład poprosić asystenta głosowego wbudowanego w interfejs samochodu o znalezienie najbliższej kawiarni, zamówienie w niej cappuccino, a potem zainicjowanie płatności i uwierzytelnienie jej za pomocą czytnika biometrycznego wbudowanego w kierownicę. Na koniec otrzymałby podsumowanie zamówienia i dowiedział się o szacowanym czasie dotarcia do kawiarni.

Podobnie jak kupowanie staje się integralną częścią różnych aktywności, takich jak przeglądanie treści, płatność coraz częściej jest zaszyta w samym doświadczeniu zakupowym.

Ten wyraźny trend dążenia ludzi do wygody skłoni firmy, władze publiczne i całe gospodarki do zmiany sposobu działania i myślenia. Zmiana ta przyjdzie szybciej niż może nam się wydawać. Zrozumienie, że ludzie chcą żyć prościej i wygodniej to dla firm być albo nie być, jest to także warunek zbudowania prężnie rozwijającej się gospodarki. Cieszymy się, że żyjemy w tak ekscytujących czasach i że możemy w Visa robić to, czym się zajmujemy. Pomagamy naszym klientom i partnerom odnaleźć się w tym zmieniającym się świecie, wspierając ich w przygotowaniu się na nadejście nowej ery w handlu. Oczekiwaniom nowego pokolenia sprostają tylko ci, którzy najszybciej przystosują się do nadchodzących zmian.

Opisy przypadków, porównania, statystyki, analizy oraz rekomendacje odnoszą się do stanu obecnego. Ich publikacja ma cel informacyjny i nie należy się na nich opierać w zakresie doradztwa operacyjnego, marketingowego, prawnego, technicznego, podatkowego, finansowego lub jakiekolwiek innego. Visa Inc. nie gwarantuje kompletności ani dokładności informacji zawartych w tym dokumencie. Nie przyjmuje także żadnej odpowiedzialności, która może wynikać z polegania na takich informacjach. Informacje zawarte w niniejszym dokumencie nie stanowią porady inwestycyjnej ani prawnej, a czytelników zachęca się do zasięgnięcia porady kompetentnego specjalisty, jeżeli jest wymagana.

1 Badanie na zlecenie Visa przeprowadzone przez Opinium na próbie 500 dzieci w wieku 8-14 lat, zrealizowane w Polsce w dniach 15-20 sierpnia 2023 r. Dane zebrano na podstawie badania internetowego.

2 Ibidem.

3 Ibidem.

4 Badanie E-Commerce Payment Experience Study przeprowadzone w Polsce przez SW Research na zlecenie Visa w dniach 6-13 maja 2022 r. na próbie 620 respondentów.

5 Dane VisaNet: EU Fraud Rates on Authenticated and Non-Secure E-Com, styczeń 2022 r.

6Dane VisaNet, marzec 2023 r..

7 Lista banków, które udostępniły usługę znajdują się na stronie: https://www.visa.pl/plac-z-visa/polecane-technologie/visa-mobile.html

Artykuł sponsorowany

Próba napadu na nastolatka. „Chciałabym przestrzec przed dwójką mężczyzn”

0

Sołectwo Szczytniki Duchowne na swoim profilu opublikowało informację jednej z mieszkanek. Jej syna próbowało napaść dwóch młodych ludzi i kobieta postanowiła ostrzec sąsiadów.

„Chciałabym przestrzec przed dwójką mężczyzn, choć być może ledwo pełnoletnich dzieciaków (syn nie ma pewności, jednak wydaje mu się, że byli dość młodzi), którzy w dniu 02.01.2024 na drodze pomiędzy Wierzbiczanami a Szczytnikami Duchownymi (droga przez pole, brak chodnika oraz oświetlenia) około godziny 17:20, zaczaili się w polu (wjechali autem w polną ścieżkę) i próbowali napaść na moje nastoletnie dziecko” – napisała w poście mieszkanka. – „Poruszali się srebrnym bądź szarym kombi, być może oplem lub fordem (syn z nerwów niewiele widział, do tego było już ciemno). Na szczęście po krótkim pościgu sobie odpuścili, ale jakie były ich zamiary, tego nie wiem”.

Gdy na miejsce zdarzenia nastolatek wrócił już z rodzicami – po napastnikach nie było już śladu. Jego matka postanowiła jednak napisać taką informację, by ostrzec sąsiadów, a także licząc na to, że może ktoś rozpozna napastników.

Informację opublikował także portal „gniezno24” dodając, że o sprawie nie została zawiadomiona policja i przypominając, że funkcjonariusze zawsze apelują, by informować ich o takich zdarzeniach. Bo tylko wtedy mogą skutecznie przeciwdziałać takim incydentom.

Samochód uderzył w drzewa. Jedna osoba w szpitalu

0

Na drodze z Konina do Kleczewa doszło do groźnego wypadku. Kierowca Volkswagena Polo wpadł w poślizg i uderzył w drzewa. Przewieziono go do szpitala.

Do wypadku doszło 4 stycznia przed godziną 16.00.
„Przed chwilą, na drodze z Konina do Kleczewa, 25-letni kierujący VW Polo najprawdopodobniej w wyniku niedostosowania prędkości do warunków panujących na drodze wpadł w poślizg, w wyniku czego uderzył w dwa przydrożne drzewa” – informuje KMP w Koninie. – „Młody mężczyzna z obrażeniami został zabrany do szpitala”.

Na miejscu pracowali policjanci, były utrudnienia w ruchu. Funkcjonariusze apelują też do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności – na drogach jest ślisko i warunki jazdy są trudne.
„Uważajcie na siebie!” – napisali na profilu KMP w Koninie na FB. – „Warunki pogodowe chwilowo są bardzo zmienne!”.

Sorry Boys i Metro. Na co warto się wybrać w weekend?

0

Koncert zespołu Sorry Boys, promującego swoje ostatnie płyty, koncerty karnawałowe oraz kultowy spektakl „Metro” Teatru Studio Buffo. W pierwszy weekend stycznia poznaniaków czeka sporo atrakcji!

Piątek, 5 stycznia

Koncert Karnawałowy
Aula UAM, ul. Wieniawskiego 1, Poznań
5 stycznia 2024 @ 19:00

Filharmonicy poznańscy pod dyrekcją Adama Banaszaka tradycyjnie zapraszają na Koncert Noworoczny. W programie fragmenty słynnych oper, operetek, musicali i przeboje znad Dunaju, a jako solistka wystąpi Magdalena Stefaniak – sopran.
Szczegóły tutaj

Deszczowa piosenka
Teatr Muzyczny, ul. Niezłomnych 1e, Poznań
5 stycznia 2024 @ 19:00

Don Lockwood jest jedną z najpopularniejszych gwiazd kina lat 20. ubiegłego wieku i stoi u szczytu kariery – ma pieniądze, wygląd amanta, tłumy wielbicieli, a w perspektywie kolejne główne role. Ale kino przechodzi właśnie rewolucję dźwiękową – czy gwiazdor poradzi sobie z tym wyzwaniem?
Szczegóły tutaj

SORRY BOYS – Dzień Dobry, Moje Kochanie
BLUE NOTE, ul. Kościuszki 76/78 Poznań
5 stycznia @ 20:00

Podczas koncertu fani zespołu usłyszą utwory z dwóch ostatnich albumów: „Renesans” i „Moje serce w Warszawie”, ale nie zabraknie także największych przebojów Sorry Boys.
Szczegóły tutaj

Sobota, 6 stycznia

Metro
Pawilon 3A MTP, ul. Głogowska 14, Poznań
6 stycznia @ 15:00, 19:00

Kultowy musical Metro Teatru Studio Buffo już w Poznaniu. To historię młodych ludzi, którzy marzą o wielkiej karierze. Jednak ich marzenia brutalnie zderzają się z realnym światem. Czy warto się podporządkować brutalnym regułom gry i zrobić karierę po trupach?
Szczegóły tutaj

NOWOROCZNA GALA – Koncert Wiedeński
Aula UAM, ul. Wieniawskiego 1, Poznań
6 stycznia @ 17:00

Największe, światowe przeboje króla walca Johanna Straussa i nie tylko w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Tarnopolu pod dyrekcją Mirosława Kirilla. Jako soliści wystąpią: Jolanta Kremer – sopran i prowadzenie, Anna Lasota – sopran, Zofia Garganisz – sopran, Oskar Jasiński – tenor i prowadzenie, Dionizy Wincenty Płaczkowski – tenor.
Szczegóły tutaj

CZERWONE NOSY
Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego, ul. Dąbrowskiego 5, Poznań
6 stycznia 2024 @ 18:00

CZERWONE NOSY, tym razem w reżyserii nie Eugeniusza Korina, a Jana Klaty, wracają do Teatru Nowego. Spektakl jest osadzony w nowych okolicznościach, a konkretnie w pandemii, i będzie krzykiem artystów w tych trudnych czasach.
Szczegóły tutaj

Żenek
Scena STA, ul. Ratajczaka 18, klatka A, 2 piętro, Poznań
6 stycznia @ 19:00

Spektakl na podstawie komedii “Ożenek” M.Gogola – ale tym razem to kobiety walczą o mężczyznę, prowokując do zadania pytań i szukania odpowiedzi o tym, czym jest męskość, czym kobiecość, a czym wychowanie dzieci w dzisiejszych czasach.
Szczegóły tutaj

Niedziela, 7 stycznia

DZIÓB W DZIÓB
Teatr Animacji, ul. św. Marcin 80/82 Poznań
7 stycznia @ 11:00

Pewnym miejskim podwórkiem rządzi banda gołębi. Nagle jednak dwa gołębie tajemniczo znikają i gdyby nie pomoc wróbla Przemka – prawda o tym, co się z nimi stało, nigdy nie wyszłaby na jaw…
Szczegóły tutaj

NOWOROCZNA GALA – Koncert Wiedeński
Aula UAM, ul. Wieniawskiego 1, Poznań
7 stycznia @ 17:00

Największe, światowe przeboje króla walca Johanna Straussa i nie tylko w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Tarnopolu pod dyrekcją Mirosława Kirilla. Jako soliści wystąpią: Jolanta Kremer – sopran i prowadzenie, Anna Lasota – sopran, Zofia Garganisz – sopran, Oskar Jasiński – tenor i prowadzenie, Dionizy Wincenty Płaczkowski – tenor.
Szczegóły tutaj

Żenek
Scena STA, ul. Ratajczaka 18, klatka A, 2 piętro, Poznań
7 stycznia @ 17:30

Spektakl na podstawie komedii “Ożenek” M.Gogola – ale tym razem to kobiety walczą o mężczyznę, prowokując do zadania pytań i szukania odpowiedzi o tym, czym jest męskość, czym kobiecość, a czym wychowanie dzieci w dzisiejszych czasach.
Szczegóły tutaj

CZERWONE NOSY
Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego, ul. Dąbrowskiego 5, Poznań
7 stycznia 2024 @ 18:00

CZERWONE NOSY, tym razem w reżyserii nie Eugeniusza Korina, a Jana Klaty, wracają do Teatru Nowego. Spektakl jest osadzony w nowych okolicznościach, a konkretnie w pandemii, i będzie krzykiem artystów w tych trudnych czasach.
Szczegóły tutaj

Gdzie nie będzie prądu w Wielkopolsce 5 stycznia? (LISTA)

Poniżej prezentujemy listę miejsc, w których 5 stycznia mogą wystąpić przerwy w dostawach prądu.

Obszar Rydzyna
5 stycznia 2024 r. w godz. 07:30 – 15:30
gm. Rydzyna: Dąbcze nr 51 do 62A, nr 71 do 81.

Obszar Wieleń
5 stycznia 2024 r. w godz. 08:00 – 11:00
miejscowość Mężyk dz. nr 102/5-6.

Obszar Wschowa
5 stycznia 2024 r. w godz. 08:00 – 14:00
gm. Wschowa: Lgiń działki nr 113/1, 114/2, 605/1, 606/1, 606/4, 606/5.

Obszar Grodzisk Wielkopolski
5 stycznia 2024 r. w godz. 08:00 – 16:00
Gmina Grodzisk Wielkopolski miejscowość Kurowo 35, 37, działki nr 58/1, 61/1,

Obszar Białośliwie
5 stycznia 2024 r. w godz. 08:00 – 14:00
miejscowość Dębówko Nowe od numeru 21 do numeru 37, dz. nr 112/4, 109/2, 112/3-4, 113/2, 147/1, 402.

Obszar Poznań Jeżyce
5 stycznia 2024 r. w godz. 08:30 – 11:30
Poznań: ul. Trzebiatowska od 1 do 20, 25, ul. Lęborska od 1 do 18, 18A, 22A, ul. Maszewska 5, ul. Sianowska 1, od 2 do 14 parzyste, ul. Trzcianecka od 2 do 14.

Obszar Luboń
5 stycznia 2024 r. w godz. 08:30 – 13:00
Luboń: Al. Jana Pawła II nr 2.

Obszar Nowy Tomyśl
5 stycznia 2024 r. w godz. 08:30 – 15:00
Gmina Nowy Tomyśl miejscowość Wytomyśl ul. Szkolna 10, 12, 33, 37, 39, 41, 42, 43, 44, 46, 48, 48A, 50, 52, 54, 58, 64, 66, 70, Kościelna 10, 12, 31, 31B, 33, 35, 37, działki nr 188/4, 189/5

Obszar Poznań Jeżyce
5 stycznia 2024 r. w godz. 08:30 – 11:30
Poznań: ul. Trzebiatowska od 1 do 20, 25, ul. Lęborska od 1 do 18, 18A, 22A, ul. Maszewska 5, ul. Sianowska 1, od 2 do 14 parzyste, ul. Trzcianecka od 2 do 14.

Obszar Wieleń
5 stycznia 2024 r. w godz. 09:00 – 12:00
miejscowość Mężyk dz. nr 128/2, 128/3, 129/1.

Obszar Gniezno
5 stycznia 2024 r. w godz. 09:00 – 13:00
Gniezno os. Grafitowe dz. 83/21, dz. 83/22, dz. 83/42, dz. 83/46, dz. 83/14, dz. 83/25, dz. 83/27

Obszar Kołaczkowo, Miłosław
5 stycznia 2024 r. w godz. 10:00 – 13:00
Gorzyce , 6,7,7A, 12,4,9, 27, Łagiewki , 6,7,8,9, 1,2,4,5, Kołaczkowo ulice Wrzesińska 1,2,3,4,5,7,8, 11,12,13,14,15,16,17,18,19,22,23,24,25,26,27,9,DZ.155/9, 10, 6, Kasztanowa 24, Ogrodowa 1,2,3,4,5,6,7,8,9, Szeroka 1,2,3,3A,4,4A,4B,5,dz.268/1, Średzka 1,10,2,3,4,6,9,DZ.188/17

Orszaku Trzech Króli nie będzie?

0

6 stycznia nie będzie ogólnomiejskiego Orszaku Trzech Króli. Poinformowali o tym organizatorzy na swojej stronie, zachęcając do wzięcia udziału w orszakach w parafiach.

Orszak Trzech Króli od kilku lat przechodził przez centrum Poznania, prowadzili go oczywiście Trzej Królowie, którym pewnego roku towarzyszył nawet prawdziwy wielbłąd. Towarzyszyły jej koncerty i spektakle, więc impreza cieszyła dużym powodzeniem. Organizatorzy już kilkanaście wcześniej zachęcali do wzięcia w niej udziału, a w uroczystości brał udział arcybiskup Stanisław Gądecki.

W tym roku jednak orszaku nie będzie – na oficjalnej stronie Orszaku Trzech Króli w Poznaniu pojawiła się tylko informacja, że w tym roku orszak się nie odbędzie, ale chętni mogą wziąć udział w lokalnych orszakach, organizowanych przez parafie, które można znaleźć na ogólnopolskiej stronie Fundacji Orszak Trzech Króli. Wynika z niej, że w Poznaniu orszaki organizują parafie na Winogradach i Starym Żegrzu, a także w Skórzewie i Przeźmierowie.

Pożar na Cytadeli. Strażacy stwierdzili podpalenie

0

W parku Cytadela, w pobliżu placu zabaw, doszło do pożaru kłody drewna. Jak informuje Zarząd Zieleni Miejskiej, wezwani strażacy stwierdzili, że było to podpalenie.

„W parku Cytadela płonęła spróchniała kłoda drzewa, leżąca obok placu zabaw” – poinformował ZZM na swoim profilu na Facebooku. – „Po oględzinach strażacy stwierdzili, że to nie był samozapłon, tylko podpalenie”.

ZZM przypomina, że to nie pierwsza taka sytuacja na Cytadeli: kilka lat temu palił się wielki buk na terenie cytadelowych cmentarzy, natomiast w minionym roku strażacy byli wzywani kilkukrotnie do podpalanych koszy na śmieci. Tym razem pożar udało się szybko ugasić.