niedziela, 25 lutego, 2024

Gnieźnieńska Kolej Wąskotorowa znów wyjedzie na tory! Trwają inwestycje i remonty

Dodatkowe drezyny i remont pomieszczeń parowozowni – w Gnieźnieńskiej Kolei Wąskotorowej, jednej z najpopularniejszych atrakcji powiatu gnieźnieńskiego, trwają przygotowania do nowego sezonu.

Właścicielem GKW jest powiat gnieźnieński i to jego starania pozwoliły na ponowne uruchomienie kolejki dla ruchu turystycznego. W latach 2020-2023 przeprowadzono remonty infrastruktury oraz taboru dzięki zaangażowaniu wielu podmiotów oraz dofinansowaniu ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

– Tylko w bieżącym roku zakupiono za środki własne dwie drezyny rowerowe, które uatrakcyjnią pobyt turystów między innymi nad jeziorem Powidzkim, kursując na torach kolejki pomiędzy Powidzem a plażą Przybrodzin – mówi Piotr Gruszczyński, starosta gnieźnieński. – Dodatkowo wyremontowano pomieszczenia parowozowni z przeznaczeniem na otwarcie sali wystawowej, która znakomicie uzupełni przestrzeń dworca GKW. Podejmowano również bieżące naprawy torowiska, wraz z uzyskaniem licencji na przejazdy. Koszt wymienionych przeze mnie zadań to blisko 180 tys. zł.

Już w 2020 roku dokonano niezbędnego remontu torowiska od stacji Wąskotorowe do przystanku Jelonek, uzyskując licencję na użytkowanie kosztem 120 tys. zł, jak zwraca uwagę Wojciech Krawczyk, dyrektor Wydziału Komunikacji, Transportu i Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego PG. Ruszyły przejazdy turystyczne, otwarto Przystanek “KULTURA”, wyremontowano peron nr 2 na stacji Gniezno Wąskotorowe i torowisko od przystanku Jelonek w kierunku Niechanowa na odcinku 1 km. To wszystko kosztowało około 130 tys. zł.

To nie są jedyne wykonane remonty: wymieniono też instalację elektryczną w budynku wagonowni, co kosztowało 50 tys. zł, a także w parowozowni za 70 tys. zł, przeprowadzono generalny remont wagonu typu rumuńskiego (40 tys. zł) i wagonu 3AW (30 tys. zł).

Źródło: Powiat Gniezno
Strona głównaGnieznoGnieźnieńska Kolej Wąskotorowa znów wyjedzie na tory! Trwają inwestycje i remonty