“W miarę możliwości należy ograniczyć przebywanie na zewnątrz” – ostrzegają władze Poznania, informując o bardzo złej jakości powietrza. Czy w związku z tym komunikacja miejska będzie bezpłatna?
W Poznaniu powietrze jest dziś bardzo zanieczyszczone, jak informowaliśmy – pytanie o bezpłatną komunikację jest więc jak najbardziej zasadne. Przypomnijmy, że zgodnie z uchwałą Rady Miasta Poznania z 2017 roku mieszkańcy mogą bezpłatnie jeździć komunikacją miejską w czasie utrzymujących się przekroczeń poziomu stężeń zanieczyszczeń pyłowych PM10. 2 grudnia 2019 roku radni obniżyli próg informowania z 200 mikrogramów/m sześć. na 100 mikrogramów/m sześć.
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w Poznaniu poinformował o wystąpieniu ryzyka przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu zawieszonego PM10 – ma on wynieść 150 µg/m sześć. Czy to oznacza, że poznaniacy będą jeździć autobusami i tramwajami za darmo?
Wszystko wskazuje na to, że jednak nie.
“Uprawnienie do bezpłatnych przejazdów obowiązuje w godzinach od 3.00 do 24.00 w dniu, następującym po dniu, w którym doszło do przekroczenia poziomu informowania dla dobowych stężeń zanieczyszczeń pyłowych PM10 100 mikrogramów/m sześć. dla którejkolwiek ze stacji monitoringu państwowego zlokalizowanych na terenie Poznania, a równocześnie dla danej doby utrzymuje się ryzyko wystąpienia przekroczenia wartości progowej” – wyjaśnia Zarząd Transportu Miejskiego. – “Informacje dotyczące stanu powietrza i ewentualnych przekroczeń, a także o ewentualnym bezpłatnym transporcie są publikowane w ramach usługi „Atmosfera dla Poznania”.
Tymczasem zgodnie z prognozami Atmosfery dla Poznania 11 stycznia jakość powietrza się poprawi – a to oznacza, że na darmową komunikację nie można liczyć. O tym zresztą informuje, zgodnie z zapowiedzią ZTM, usługa Atmosfera dla Poznania: “Opłata za przejazd środkami lokalnego transportu zbiorowego Miasta Poznania, zgodna z taryfikatorem.
W Poznaniu jak dotąd jeszcze ani razu jakość powietrza nie była tak zła, by wprowadzono darmową komunikację.