piątek, 23 lutego, 2024

Kolejne nasadzenia zieleni w Poznaniu

Ponad 200 drzew i około 20 tysięcy krzewów, ozdobnych traw, bylin i roślin cebulowych posadziły służby ZDM na odbrukach przy poznańskich ulicach. Zdążyły przed śniegiem i mrozem.

– W ostatnich miesiącach ubiegłego roku przeprowadziliśmy szeroko zakrojone prace związane z nasadzeniami zieleni w różnych lokalizacjach Poznania – podsumowuje Piotr Libicki, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miejskich. – Zrealizowaliśmy plany związane z odbrukami i stworzeniem nowych terenów zieleni w pasach drogowych Łącznie podczas jesiennych prac posadziliśmy ponad 200 drzew i 20 tysięcy sztuk krzewów, bylin oraz roślin cebulowych. Efekty naszych działań będą lepiej widoczne wiosną, kiedy rośliny zakwitną i się zazielenią.

Przy ulicy Grobla dosadzono 6 klonów polnych, 254 krzewów róż oraz ponad 1400 roślin cebulowych. Z kolei na ulicach Lodowej i Prusa, na odbrukowanych przestrzeniach, z których nie korzystali ani piesi, ani kierowcy, ani rowerzyści, posadzono krzewy, byliny i rośliny cebulowe. Na ulicy Jarochowskiego, na odcinku od Hetmańskiej do Winklera, przybyło natomiast 14 platanów, ponad 4000 krzewów i bylin oraz 3 000 roślin cebulowych.

Nowa roślinność jest już także przy nowym odcinku ulicy św. Wawrzyńca. Wzdłuż chodnika i drogi rowerowej zasadzono 28 kasztanowców czerwonych. 23 lipy i klony polne rosną na ulicy Wołyńskiej oraz Poszwińskiego. Na innych ulicach zrealizowano pojedyncze nasadzenia.

Drzewa ulicy Arkońskiej oraz przy skrzyżowaniu ulic Światopełka, Leszka i Browarnej to efekt głosowania mieszkańców w Poznańskim Budżecie Obywatelskim, a dodatkowo posadzono tam także róże, irgi, forsycje oraz juki. Wzdłuż terenu Przedszkola nr 78 przy ul. Nadolnik przybyło zieleni niskiej: lilaków, irg, szałwii i hiacyntów. Z kolei na Krzesinach dzięki Poznańskiemu Budżetowi Obywatelskiemu przybyło 8 drzew, prawie 500 krzewów, 100 sztuk bylin oraz traw, a także ponad 1 200 roślin cebulowych: szafirków i hiacyntów.

Jak informuje ZDM, na początku tego roku zaplanowane są jeszcze nasadzenia na ulicy Słowackiego – tam pojawią się drzewa, krzewy i byliny, a także prace ogrodnicze na ulicy Czarnieckiego na Wildzie, po wykonanym w zeszłym roku remoncie chodnika i odbrukach. Łączny koszt jesiennych nasadzeń to prawie 1,5 mln złotych.

Źródło: ZDM
Strona głównaLifestyleKolejne nasadzenia zieleni w Poznaniu