Ministerstwo Infrastruktury zabierze się za hulajnogi elektryczne?

Ministerstwo Infrastruktury chce stworzyć regulacje dotyczące korzystania z dróg publicznych przez osoby używające elektrycznych hulajnóg.

Temat hulajnóg elektrycznych od samego początku ich wprowadzenia jest, delikatnie mówiąc, kontrowersyjny. Miały być rewolucją i istotnym uzupełnieniem miejskiej oferty komunikacyjnej. W praktyce, hulajnogi bardzo szybko zaczęły być dewastowane i porzucane w przypadkowych miejscach.

Główny sprawca zamieszania, firma Lime, która kontroluje większość tych pojazdów w Poznaniu nie radziła sobie z problemem, a miasto dostawało coraz więcej skarg związanych z hulajnogami, które potrafiły trafić nawet do… fontanny.

Oprócz czysto estetycznego aspektu, możliwość niekontrolowanego ustawiania hulajnóg w dowolnym miejscu była dużym zagrożeniem dla osób niepełnosprawnych (niewidomych), które i tak mają już pod górkę.

Problemy z nowym rodzajem pojazdów w Poznaniu i innych polskich miastach dostrzegło Ministerstwo Infrastruktury, które postanowiło uregulować wykorzystywanie pojazdów. Projekt nowelizacji dotyczącej “zasad korzystania z dróg publicznych przez osoby poruszające się elektrycznymi hulajnogami” ma się pojawić w drugim kwartale tego roku.

Obecnie w zakresie nowych przepisów mają być prowadzone prace analityczne, które są niezbędne do przeprowadzenia działań legislacyjnych. Szczegóły nowego prawa nie są jeszcze znane, ale mają one pozwolić na korzystanie z hulajnóg elektrycznych przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa osobom korzystającym z chodników.

Jak w praktyce może to wyglądać? Prawdopodobnie zacznie się od mocnego ograniczenia prędkości hulajnóg, z których część teraz może się rozpędzić nawet do 30 km/h, co z oczywistych względów jest zagrożeniem dla innych osób korzystających z chodników. Nie wiadomo jednak czy Ministerstwo Infrastruktury nie posunie się dalej w swoich przepisach, co mogłoby wręcz zabić cały biznes.

Autor: AS

Dodaj komentarz

avatar