Strona główna Blog Strona 2210

Totemy – wizualizacja biodegradacji Ziemii – Alicja Biała

0
W czwartkowe popołudnie została uroczyście otwarta instalacja Alicji Białej – Totemy. Instalacja znajduje się w przejściu pomiędzy Bałtykiem a hotelem Sheraton.

Kiedyś totemy symbolizowały relacje człowieka z siłami natury, które traktowano jak mitycznych przodków. Współczesne totemy, autorstwa Alicji Białej, wizualizują skalę zniszczenia i biodegradacji naszej planety. Podczas szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach brytyjski naukowiec David Attenborough stwierdził jednoznacznie, że nasza Ziemia umiera. “Totemy” mają o tym w dosadny sposób przypominać wszystkim tym, którzy będą je codziennie mijać w przestrzeni miasta.

Rzeźby składające się na instalację są ręcznie malowane przez Alicję Białą w charakterystyczne dla jej twórczości wzory. Tworzą trójwymiarowy obraz o powierzchni blisko 400 metrów kwadratowych. Poszczególne kolory i wzory odzwierciedlają wyniki badań i statystyk dotyczących stanu środowiska.

Każdy z sześciu totemów dotyczy innego zagadnienia. Na obiektach umieszczono kody QR – po zeskanowaniu na smartphonie wyświetlą się odniesienia do badań naukowych i raportów, na podstawie których powstała rzeźba. Sztuka miesza się tu z nauką i statystyką.

Totem 1: Deforestacja
Forma totemu ilustruje fakt, iż rocznie z Ziemi ubywa powierzchnia lasów porównywalna do powierzchni całej Polski.

Totem 2: Produkcja żywności
Przedstawia zależność pomiędzy ilością wody zużytej w procesie produkcji 1000 kcal różnych rodzajów żywności.

Totem 3: Plastik
Instalacja obrazuje los całego wyprodukowanego plastiku w historii. Zwraca uwagę na to, jak małą jego część poddaje się recyklingowi oraz nawiązuje do rosnącego problemu globalnego zanieczyszczenia tym tworzywem.

Totem 4: Smog
Forma czwartego totemu swoimi proporcjami nawiązuje do problemu wysokiego skażenia powietrza w Polsce i porównuje jego stan do wybranych państw Europy.

Totem 5: Rybołówstwo
Kształt piątego totemu oparty jest o niepokojące raporty dotyczące stanu łowisk morskich i oceanicznych na świecie. Prawie 90% światowych zasobów ryb morskich jest obecnie w pełni wyeksploatowanych lub nadmiernie eksploatowanych.

Totem 6: Wymieranie populacji dzikich zwierząt
Szósty totem wskazuje na proporcje pomiędzy globalną populacją dzikich zwierząt dzisiaj i pięćdziesiąt lat temu.

– Proponujemy alfabet, który można odrzucić lub przyjąć, wielopłaszczyznowość, w którą można się zagłębiać, ale nie trzeba. „Totemy” to również dekoracyjne obiekty, które mają sprawić, że przestrzeń z pozoru niczyja zostanie zauważona – powiedziała Alicja Biała.

Biała Alicja
AUTORKA DZIEŁA
Artystka wizualna, graficzka, projektantka. Ukończyła Via University College oraz The Copenhagen School of Design and Technology w Danii. Obecnie kontynuuje edukację w The Royal College of Art w Londynie. Jej prace były publikowane m. in. w Danii, Polsce, Chinach i Australii. Jest także autorką murali, które znajdują się w Polsce, Portugalii, Stanach Zjednoczonych, Meksyku oraz w Niemczech.

Iwo Borkowicz
WSPÓŁAUTOR KONCEPCJI I PROJEKTU
Ukończył studia licencjackie na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu na kierunku Architektura i Urbanistyka, oraz KU Leuven w Belgii, kończąc studia z wyróżnieniem dziekańskim.

Organizatorzy wystawy: Estrada Poznańska VOX Artis Miasto Poznań, Zachęta
Partnerzy: Bałtyk, Adler, Sheraton, Concordia Design

 

mat.pras. / Sławek Wąchała

Marek Woźniak: Niech żyje Gdańsk – miasto wolności i solidarności!

0
Zgodnie z wcześniejszą deklaracją Marszałka Marka Woźniaka, wielkopolski samorząd wsparł Europejskie Centrum Solidarności przekazując pomoc finansową w wysokości 100 tysięcy złotych Województwu Pomorskiemu.

Finansowe wsparcie ma zostać przeznaczone na bieżącą działalność instytucji. To Gdańsk będzie epicentrum wydarzeń, które uczczą datę 4 czerwca 1989 roku, będących początkiem przełomowych przemian ustrojowych w Polsce. Jak mówił dziś podczas podpisania umowy Marszałek „To nasza wielkopolska cegiełka, którą dokładamy do organizacji koncertu Symfonia Szacunku dedykowanego pamięci prezydenta Pawła Adamowicza, będącego prezentacją artystycznych interpretacji pojęć dziedzictwa wolności, równości i solidarności. Niech żyje Gdańsk – miasto wolności i solidarności!”.

Z kolei z myślą o najmłodszych zostanie przygotowany przez Europejskie Centrum Solidarności Koncert na Dzień Dziecka, który podejmie próbę opowiedzenia dzieciom wydarzeń sprzed 30 lat.

Deklarację finansowego wsparcia Marszałek Marek Woźniak złożył zaraz po tym, jak Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego znacząco uszczupliło swoją dotację na działalność ECS.

Autor: UM op. AS

Jest decyzja wojewody w sprawie gazociągu Baltic Pipe

0
Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann 15 maja 2019 r. podpisał decyzję lokalizacyjną na budowę gazociągu pomiędzy Goleniowem a Lwówkiem. To część projektu Baltic Pipe, który ma umożliwić dostawy gazu ziemnego z Norwegii.

Zbigniew Hoffmann wydał decyzję, która umożliwi budowę części gazociągu pomiędzy Szczecinem a Lwówkiem na terenie Wielkopolski. Inwestycja zostanie wybudowana również na terenie województw zachodniopomorskiego i lubuskiego. Decyzja została wydana na rzecz Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. i podlega natychmiastowemu wykonaniu. W praktyce oznacza to, że inwestor może wystąpić z wnioskiem o pozwolenie na budowę.

– Podpisana przeze mnie decyzja stanowi część Projektu Baltic Pipe. Inwestycja docelowo umożliwi stworzenie nowej drogi dla dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Celem jest niezależność energetyczna naszego kraju – tłumaczy Zbigniew Hoffmann.

Inwestycja obejmuje budowę gazociągu wysokiego ciśnienia o średnicy DN 1000, o maksymalnym ciśnieniu roboczym MOP 8,4 MPa wraz z niezbędną infrastrukturą, zespołu włączeniowego na węźle Lwówek, niezbędnych elementów technologicznych umożliwiających funkcjonowanie gazociągu i połączenie z istniejącym systemem przesyłowym, a także usunięcie kolizji projektowanej inwestycji z istniejącymi sieciami uzbrojenia terenu.

Autor: UW

Poznań: Radni ze Starego Miasta wskazują, że ulice są czyszczone zbyt rzadko

0
Radni na Starym Mieście zwracają uwagę na niezadowalającą czystość wielu ulic w centrum Poznania. – W zasadzie kilkanaście tygodni po otwarciu spore fragmenty Św. Marcina wymagają szorowanie, niezbyt dobre wyglądają dwa najważniejsze deptaki, ulica Wrocławska i Półwiejska – uważają radni.

Radny Tomasz Dworek poprosił magistrat o informacje o kosztach i częstotliwości mycia ulic na Starym Mieście. W piśmie niestety nie do końca uzyskujemy odpowiedzi. – Na mechaniczne mycie i polewanie ulic miasto w 2019 roku przeznaczy ponad 2 mln zł. (na Starym Mieście 742 tys.) Święty Marcin do końca roku szorowany będzie ośmiokrotnie, a podatników kosztowało to będzie 252 tys. zł. – odpisał ZDM.

Z pisma nie wynika jak często myta będzie Wrocławska i Półwiejska. – Problemem tych traktów są często tłuste plamy przy restauracjach sprzedających kebaby i zapiekanki. Obawiam się, że właściciele lokali nie za bardzo dbają o otoczenie. Nie wiadomo także, czy sensowne jest mycie ulicy Wrocławskiej podczas deszczu – komentuje radny Tomasz Dworek.

Autor: ROSM op. SS

 

Dariusz Żuraw pierwszym trenerem Lecha w kolejnym sezonie

0
Dariusz Żuraw pozostanie trenerem pierwszego zespołu Lecha Poznań. Szkoleniowiec będzie związany z Kolejorzem do 30 czerwca 2021 roku. – Dziękuję za zaufanie, jakim zostałem obdarzony przez szefów klubu – powiedział nowy trener.

– Teraz będę chciał zapracować na zaufanie kibiców, którzy są niezwykle ważni i bez ich wsparcia nie uda nam się osiągnąć celów, jakie przed nami. Kolejorz znajduje się na etapie przebudowy drużyny i cieszę się, że biorę udział w tym projekcie – przyznaje 46-letni trener.

Żuraw do Lecha trafił w trakcie sezonu 2014/2015, kiedy został asystentem Macieja Skorży. W tamtych rozgrywkach świętowali wspólnie mistrzostwo Polski. Do Poznania wrócił w czerwcu ubiegłego roku, żeby objąć trzecioligowe rezerwy. W trakcie rozgrywek dwukrotnie przejmował ekstraklasowego Kolejorza. Jesienią w dwóch meczach wywalczył cztery punkty. Pracował do momentu, w którym klub związał się z Adamem Nawałką. Wiosną raz jeszcze wszedł do szatni przy Bułgarskiej. W kryzysowym momencie miał pracować co najmniej do końca sezonu. W rundzie finałowej wywalczył na razie dziewięć punktów, pokonał dwa najwyżej sklasyfikowane zespoły po rundzie zasadniczej – Legię Warszawa (1:0) oraz Lechię Gdańsk (2:1).

Teraz już wiadomo, że jego misja potrwa dłużej, bo wykorzystał szansę, jaka otworzyła się przed nim w kwietniu. Zarząd klubu wraz z dyrektorem sportowym zdecydował bowiem o powierzeniu Żurawiowi misji przebudowy zespołu przed kolejnymi rozgrywkami. W życie wchodzi dwuletni kontrakt, obowiązujący do 30 czerwca 2021 roku.

– Darek wkroczył do szatni w trudnym momencie. Od początku wiedział, że nie będziemy zwracać uwagi tylko na wyniki przez niego osiągane. Ważny był dla nas styl gry, umiejętność podniesienia drużyny w trudnym momencie, a także codzienny kontakt z piłkarzami. I po zebraniu tych wszystkich elementów zdecydowaliśmy się na kontynuowanie współpracy. Widzimy bowiem, że trener ma swój pomysł na grę i stara się go konsekwentnie realizować – tłumaczy prezes Lecha, Karol Klimczak.

To nie wszystkie argumenty za pozostawieniem trenera Żurawia. – Zależało nam również na ciągłości szkolenia. Ten sezon był szalony pod względem zmian na ławce trenerskiej i teraz chcieliśmy osiągnąć tak potrzebną stabilizację. Darek Żuraw doskonale rozumie naszą wizję i strategię, świetnie się w nią wpisuje ze swoim podejściem. Lech ma grać wysokim pressingiem i ofensywnie – twierdzi z kolei wiceprezes Kolejorza, Piotr Rutkowski.

Żuraw podkreśla, że jest gotowy na podjęcie wyzwania, jakim jest poprowadzenie drużyny w ekstraklasie. – Kolejorz jest na etapie przebudowy drużyny i cieszę się, że biorę udział w tym projekcie. Zdecydowaliśmy się na reset, nowe otwarcie i zrobimy wszystko, żeby w przerwie między rozgrywkami zbudować jak najlepszą ekipę. Bez wątpienia jednak potrzebna jest cierpliwość, bo nic nie stanie się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Razem, począwszy od pracowników, piłkarzy oraz członków sztabu szkoleniowego Lecha Poznań musimy na to ciężko zapracować – mówi trener, który jako piłkarz w 1. Bundeslidze w barwach Hannoveru 96 rozegrał 131 meczów, w których strzelił pięć goli.

Lech chce wzmocnić sztab szkoleniowy. Jego ostateczny kształt poznamy w najbliższych dniach. Trwają bowiem rozmowy z kandydatami na najbliższych współpracowników Dariusza Żurawia.

Autor: mat. pras. fot. Roger Gor

Poznań: Zakleili sobie usta w ramach protestu pod Katedrą

Grupa poznaniaków w ramach protestu zakleiła sobie dzisiaj usta pod Katedrą na Ostrowie Tumskim. Protestujący zarzucają Kościołowi bierność w walce z pedofilią.

Akcja promowana hasłem “#jestempostronieofiar” jest reakcją na film Tomasza Sekielskiego: “Tylko nie mów nikomu”, który opowiada o przypadkach nadużyć seksualnych w polskim Kościele. Produkcja miała swoją premierę w sobotę i bije rekordy popularności. Po filmie swoje oświadczenia wydali m.in. duchowni (więcej informacji o filmie, łącznie z możliwością obejrzenia go za darmo, można znaleźć tutaj).

– Jesteśmy tutaj dlatego, że Kościół Katolicki milczy w sprawie pedofilii – wyjaśnił Kacper Przybylski, organizator. – Organizujemy wydarzenie drugi raz, ponieważ za pierwszym niestety frekwencja nie dopisała. Akcja potrwa około 30 minut. Będzie to protest milczący w którym będziemy mieli zaklejone usta, na znak tego, że episkopat odbiera głos ofiarom, a daje go oprawcom.

W proteście wzięło udział 10 osób.

Poznań Comedy Show: połączenie wszystkiego, co w komedii najlepsze

0
Ostatnie w tym sezonie Poznań Comedy Show! Skecze, stand up, piosenki, improwizacje, muzyka na żywo – start dzisiaj (16 maja) o 19 w Scenie Na Piętrze.

Przypomnijmy, że Poznań Comedy Show to połączenie wszystkiego, co w komedii najlepsze – skecze, stand up, piosenki, improwizacje, a do tego muzyka na żywo. Wszystko na jednej scenie, jednego wieczoru, z jedynymi takimi prowadzącymi! Wystąpią poznańskie kabarety, min. CZESUAF i CZOŁÓWKA PIEKŁA, Grupa improwizacji scenicznych IMPROBRAĆ oraz Zespół Mitochondrium.

Poznań Comedy Show będzie można zobaczyć w Scenie na Piętrze, 16 maja, o godzinie 19.00. Bilety 30 zł.

mat. pras. / el / ss

Krzysztof Gonciarz polubił nowy Święty Marcin. „Odnowiona uliczka, jakieś światełka”

0
Popularny podróżnik i vloger Krzysztof Gonciarz odwiedził Poznań. W opublikowanym filmie „Zostaję tu na zawsze” dzieli się wrażeniami z wizyty w stolicy Wielkopolski.

Cały film można obejrzeć tutaj:

 

Mariusz Wiśniewski: Chcemy, żeby Poznań był postrzegany jako miasto czyste

0
Władze miasta zdecydowały, że w tym roku ulice będą polewane wodą w ciepłe dni. Ma to poprawić jakość powietrza oraz zwiększyć komfort mieszkańców.

– Czystość miasta jest ważna dla każdego poznaniaka i każdej poznanianki – podkreśla Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Na jej utrzymanie na chodnikach i ulicach miasto co roku wydaje 30 mln zł. Postanowiliśmy zwiększyć tę kwotę o dodatkowe 2 mln zł, które zostaną przeznaczone na mycie i czyszczenie chodników i ulic. Chcemy, by Poznań był postrzegany jako miasto czyste, w którym panuje porządek. Są oczywiście miejsca, w których będzie to wymagało więcej pracy, ale jesteśmy na to przygotowani.

– Z najnowszego raportu wynika, że w Poznaniu maleje zanieczyszczenie powietrza powodowane przez piece – źródła niskiej emisji – ale równocześnie zaczyna zwiększać się poziom pyłów związanych z transportem – tłumaczy Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania. – Czyszczenie ulic na mokro jest jednym z wielu działań, jakie podejmuje miasto, by walczyć z tym zjawiskiem. Chcemy też dopilnować, by wszystkie samochody, wyjeżdżające z placów budowy, nie roznosiły pyłów na oponach. Musimy walczyć z zanieczyszczeniami powietrza kompleksowo, na wielu płaszczyznach.

ZDM przygotował osiem „polewaczek”, które będą gotowe do wyruszenia w trasę. Nie ma opracowanego harmonogramu polewania ulic. Decyzję mają być podejmowane na bieżąco w oparciu o prognozę pogody oraz informacje o jakości powietrza. Polewanie wodą ma się przyczynić do poprawienia jakości powietrza oraz zwiększenia komfortu mieszkańców poprzez obniżenie temperatury w upalne dni.

Autor: UMP op. SS

Kalisz: Wzrost opłat za wywóz śmieci

0
Od września mieszkańców Kalisz czeka podwyżka opłat za wywóz śmieci. O ile? Tego jeszcze nie wiadomo.

Samorządy w Polsce konsekwentnie podnoszą opłaty za wywóz śmieci i podobny los czeka Kalisz. Obecne stawki – 14 złotych za śmieci segregowane i 21 złotych za śmieci niesegregowane mają obowiązywać do września. Wtedy nastąpi zmiana cennika, ale na chwilę obecną nie wiadomo jeszcze w jakim stopniu. Miasto musi dopiero rozpisać przetarg na wywóz śmieci.

Z całą pewnością dużo się natomiast zmieni w systemie odbierania odpadów. Pojawią się nowe pojemniki – na odpady biodegradowalne, które wpłyną na zwiększenie kosztów. Problemem jest też liczba mieszkańców od których odbierane są śmieci. Jak się okazało w Kaliszu zameldowanych jest 97 tys. osób. Odpady są odbierane natomiast od 86 tysięcy…

Dodatkowo w mieście pojawi się Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Mieszkańcy sami będą mogli tam dostarczać m.in. stare meble i inne problematyczne śmieci.

Ordynator z Wielkopolski zatrzymany przez CBA

Funkcjonariusze poznańskiej delegatury CBA zatrzymali ordynatora jednego z wielkopolskich szpitali. Zarzut – przyjmowanie łapówek.

CBA udało się zatrzymać ordynatora na gorącym uczynku podczas przyjmowania łapówki. Zatrzymano również sześć osób podejrzanych o wręczanie łapówek. Z wstępnego postępowania wynika, że lekarz w zamian za łapówki od 500 do 3000 złotych przyjmował pacjentów na oddział.

Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty korupcyjne. Agenci CBA przypominają również wszystkim osobom, które wręczyły łapówkę ordynatorowi, że w ich interesie jest samemu się zgłosić do funkcjonariuszy i przedstawić wszystkie okoliczności sytuacji. To pozwolili im uniknąć oskarżenia zgodnie z tzw. klauzulą niekaralności (pozwala uniknąć odpowiedzialności karnej, jeżeli osoba przyjmująca łapówkę była osobą publiczną – konieczne jest jednak powiadomienie o tym fakcie odpowiednich organów).

Kościan: Budowa wiaduktu i ponad 1,5 roku utrudnień

Mieszkańcy Kościana muszą się uzbroić w cierpliwość. Ze względu na budowę wiaduktu kolejowego na trasie Poznań – Wrocław, czeka ich 1,5 roku utrudnień.

Utrudnienia czekają konkretnie na wjeździe do miasta, na drodze wojewódzkiej 308. Jednocześnie jest to istotna trasa łącząca Gostyń i Nowy Tomyśl, więc budowa dotknie zdecydowanie większą ilość mieszkańców. W tym czasie będą oni mieli do dyspozycji objazdy.

Inwestycja ma się zakończyć za około 1,5 roku.

Lech – Lechia: Gol w końcówce decyduje o zwycięstwie Kolejorza!

0
Lech Poznań pokonał, w ostatnim spotkaniu rozgrywanym w tym sezonie przy Bułgarskiej, Lechię Gdańska 2:1.

Przed meczem, tymczasowy trener „Kolejorza”, Dariusz Żuraw zapowiadał walkę o trzy punkty. Więcej emocji niż sam mecz budziło pożegnanie większości piłkarzy, którzy obecnie noszą niebieskie koszulki. Lech nie grał już o nic, a Lechia szanse na mistrzostwo miała tylko teoretyczne.

Początek należał do gości. Uderzenie Maka dał radę świetnie wybronić Burić, a odpowiedź Gytkjaera, była niecelna. Lech w tym fragmencie meczu nie wyglądał zbyt dobrze. Dominowały niedokładność, a momentami wręcz pewnego rodzaju nieporadność. Piłkarzom Dariusza Żurawia brakowało pomysłu na rozgrywanie akcji. Szczęśliwie Lechia też ich zbyt wiele nie miała. Dziesięć minut przed końcem pierwszej połowy próbował jeszcze Jevtić, ale uderzył nad bramką. Kilka minut później dużo bliżej bramki był Gumny, który trafił w spojenie… własnej bramki.

Obrońca „Kolejorza” szczęśliwie uniknął samobójczego trafienia. Tego szczęścia zabrakło Augustynowi, który po uderzeniu Tomasika interweniował tak niefortunnie, że piłka wpadła do jego własnej bramki. Lech prowadził i odzyskał inicjatywę. Do czasu. Łukasik odebrał piłkę w środku boiska, zagrał na lewo do Mladenovicia, ten idealnie wrzucił, a Mak strzelił bramkę jakich zbyt wiele na boiskach ekstraklasy nie mamy szans oglądać.

Kiedy wydawało się, że to już koniec i Lech ponownie straci punkty, uratował go jeden z młokosów, których do drużyny zaczął wprowadzać Dariusz Żuraw. Krzysztof Kołodziej najpierw świetnym przyjęciem zgubił rywala, a po chwili zagrał świetną prostopadłą piłkę do Jevticia. Ten się nie pomylił i zapewnił Lechowi trzy punkty! Szkoda, że one już niczego nie zmienią…

Lech Poznań – Lechia Gdańsk 2:1 (0:0)

Bramki: Błażej Augustyn (59. – sam.), Darko Jevtić (90.) – Michał Mak (71.)

Żółte kartki: Jasmin Burić (71.), Mateusz Skrzypczak (74.) – Mateusz Sopoćko (68.), Michał Mak (81.), Lukas Haraslin (90.)

Lech Poznań: Jasmin Burić – Robert Gumny, Rafał Janicki, Nikola Vujadinović, Piotr Tomasik – Marcin Wasielewski (69. Tymoteusz Klupś), Łukasz Trałka, Mateusz Skrzypczak (85. Filip Marchwiński), Kamil Jóźwiak – Darko Jevtić, Christian Gytkjaer (62. Krzysztof Kołodziej)

Lechia Gdańsk: Zlatan Alomerović – Joao Nunes, Michał Nalepa, Błażej Augustyn, Filip Mladenović – Tomasz Makowski, Daniel Łukasik, Patryk Lipski (66. Mateusz Sopoćko) – Michał Mak (81. Steven Vitoria), Flavio Paixao, Mateusz Żukowski (57. Lukas Haraslin)

Liczba kibiców: 7 516

Poznań: W mieście pojawiło się więcej kamer

0
Miasto zdecydowało się na zakup 13 nowych kamer, które dołączą do systemu monitoringu miejskiego. Nowe urządzenia zostały zamontowane na Winogradach.

W Poznaniu działa obecnie 735 kamer. Miasto chce, żeby pojawiły się kolejne. – Bezpieczeństwo mieszkańców jest dla nas bardzo ważne, dlatego w kolejnych latach będziemy kontynuowali działania rozbudowy monitoringu miejskiego. Kamery monitoringu, a jest już ich ponad 700 na terenie miasta, sprawiają że przestępczość w tych miejscach spada o kilkadziesiąt procent. Pomagają one także policji, a także innym służbom jak na przykład Straż Miejska, dochodzić sprawców wykroczeń lub przestępstw – tłumaczy Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

– Ten rok jest wyjątkowy w zakresie rozbudowy monitoringu wizyjnego w Poznaniu. W różnych obszarach miasta pojawi się ponad pięćdziesiąt kamer. Już zakończyliśmy inwestycję w rejonie ul. Czechosłowackiej. Objęliśmy m.in. monitoringiem Park Rataje i na Starym Mieście – zaznacza Michał Lemański, zastępca dyrektora Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa.

Nowe kamery zostały zamontowane w parku Władysława Czarneckiego (przy osiedlu Przyjaźni) oraz na głównych skrzyżowaniach ulicy Murawa z ulicami Słowiańską i Winogrady, a także na rondzie Solidarności i skrzyżowaniu ulicy Winogrady i Armii Poznań.

Statystyki pokazują, że monitoring skutecznie odstrasza potencjalnych przestępców – ich liczba na przestrzeni lat spadła o połowę. Zwiększa się również wykrywalność przestępstw co przekonuje miasto do montowania kolejnych kamer.

W tym samym czasie w innych miastach pojawiają się głosy, że monitoring to nie tylko większe bezpieczeństwo, ale również wzrost inwigilacji mieszkańców.

Autor: UMP op. SS

 

Poznańska Nagroda Literacka 2019: „Nie mogliśmy wybrać lepiej”

0
Wiesław Myśliwski i Tomasz Bąk laureatami tegorocznej Poznańskiej Nagrody Literackiej. Tomasz Bąk został laureatem Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka!

Poznańską Nagrodę Literacką ustanowili wspólnie w 2015 roku, po śmierci Stanisława Barańczaka, Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak oraz prof. Bronisław Marciniak, ówczesny Rektor UAM. Składa się z dwóch części. Nagroda im. Adama Mickiewicza w wysokości 60 tysięcy zł przyznawana jest za całokształt twórczości, natomiast Nagroda-Stypendium im. Stanisława Barańczaka (40 tysięcy zł) trafia do twórców, którzy nie ukończyli 35 roku życia.

Gala rozpoczęła się od przeczytania fragmentów twórczości Mickiewicza i Barańczaka przez fundatorów nagrody. Rektor UAM prof. Andrzej Lesicki wybrał tekst Stanisława Barańczaka – tłumaczenie utworu Paula McCartneya „Lat 63”. Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak zaprezentował wczesny wiersz Adama Mickiewicza pt. „Hej, radością oczy błysną”.

W laudacji Nagrody im. Adama Mickiewicza, prof. Bogumiła Kaniewska mówiła o twórczości Wiesława Myśliwskiego: – Nie mogliśmy wybrać lepiej, bo nie ma wśród polskich pisarzy twórcy godniejszego nagrody Mickiewicza niż Wiesław Myśliwski. Jego pisarstwo cechuje (…) niezwykły szacunek dla słowa, które nie tyle opowiada o świecie, ile stwarza go na nowo – po to, by przywrócić mu sens, by nadać znaczenie każdemu okruchowi ludzkiego życia. A jest ono, pokazuje Myśliwski, nieproste, rozpięte między biegunami starości i dzieciństwa, miłości i niespełnienia, śmierci i pasji życia, bólu i piękna, śmiechu i rozpaczy, ironii i powagi, czułości i goryczy, buntu i pokory, samotności i poczucia pełni, pamięci i historii, codzienności i święta… Z tego łańcucha antynomii człowiek buduje swój los, przekuwając przypadek w opowieść – dodała prof. Kaniewska.

Laureata Stypendium Stanisława Barańczaka przedstawił przewodniczący Kapituły Piotr Śliwiński, który podkreślił jak bardzo interesująca mogłaby być rozmowa z wszystkimi nominowanymi na różne tematy dotyczące kultury, polityki i nie tylko. Wiesław Myśliwski w swoim wystąpieniu podkreślił, jak ważne jest dla niego otrzymanie Nagrody im. Adama Mickiewicza w murach Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i w 100-lecie uczelni, w dodatku w Poznaniu – pierwszym dużym mieście, które odwiedził w młodości. Tomasz Bąk zacytował fragment twórczości patrona otrzymanej nagrody oraz dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do wydania przez laureata książki „Utylizacja. Pęta miast”.

Autor: mat. pras. op. AS / Fot. Przemysław Stanula

Poznań: Nowy radiowóz ma pomóc w walce ze smogiem

0
Miasto dofinansowało zakup radiowozu dla policji, który dzięki specjalistycznemu sprzętowi ma pomóc w identyfikacji sprawców zanieczyszczeń powietrza.

– Do tej pory koncentrowaliśmy się głównie na tym, by redukować zanieczyszczenia powietrza związane ze spalaniem węgla w kopciuchach i widzimy już, że to przynosi efekty – podkreślał Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Analizy wykazują jednak, że proporcje się zmieniają i udział zanieczyszczeń związanych z transportem rośnie. Widzimy więc konieczność eliminowania z ruchu tych samochodów, które nie spełniają norm. Dzięki wspólnej inwestycji policji i urzędu miasta poznańscy mundurowi będą dysponować narzędziem, które pozwoli to robić.

Miasto na zakup nowego pojazdu wydało 150 tysięcy złotych. Drugie tyle dołożyła Komenda Główna Policji. Samochód ma pomóc (m.in. dzięki dymomierzowi i analizatorowi spalin) w walce ze smogiem powstającym ze spalin samochodowych.

– Finansowanie policji nie jest naszym formalnym obowiązkiem, ale zdajemy sobie sprawę, że bezpieczeństwo mieszkańców w dużej mierze zależy również od samorządów – zaznacza Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Dlatego z roku na rok miasto przeznacza coraz większe środki na wsparcie mundurowych. To przekłada się na poczucie bezpieczeństwa poznaniaków, które dziś jest jednym z najwyższych w kraju.

Autor: UMP op. SS

Lech – Lechia: Ostatni gwizdek dla wielu piłkarzy Lecha

0
Spotkanie z Lechią Gdańsk, będzie ostatnim meczem, jaki rozegra Lech w tym sezonie na Bułgarskiej. – Lech walczy o trzy punkty – zapowiada trener.

Piłkarze Dariusza Żurawia w tym sezonie przegrali wszystko. Na dwie kolejki przed końcem rozgrywek nie mają już nawet matematycznych szans na grę w europejskich pucharach, a przecież celem postawionym przez zarząd przed sezonem miało być mistrzostwo. Niestety wyszło całkowicie inaczej. Zeszłoroczna „rewolucja” przeprowadzana przez zarząd skończyła się tragicznie. Wszystko wskazuje, że niechciany w Poznaniu Nenad Bjelica rok temu realnie ocenił potencjał „Kolejorza”, co tak bardzo nie spodobało się włodarzom Lecha.

Eksperyment z Ivanem Djurdeviciem nie wyszedł. Szybkie ściągnięcie Adama Nawałki skończyło się jeszcze gorzej i ostatecznie sezon musiał ratować Dariusz Żuraw. Problem w tym, że ratować nie było już czego. Tymczasowy trener (po sezonie zostanie zastąpiony) dostał drużynę rozbitą i nie mógł zbyt dużo zrobić. Jego celem było dociągnięcie do końca sezonu z piłkarzami, których ma. Piłkarzami, którzy od dłuższego czasu mają już świadomość, że obecny sezon jest ich ostatnim w niebieskich barwach.

Pożegnanie z niektórymi może być emocjonalne. Jasmin Burić spędził w Poznaniu 11 lat, podczas których miał momenty, w których był zaliczany do czołówki bramkarzy ligowych w Polsce. Krytykowany mocno Łukasz Trałka, również od siedmiu lat jest już w Poznaniu, dokąd trafił z Polonii Warszawa. Mogłoby się wydawać, że ci piłkarze doczekają się efektownego pożegnania (mimo porażek w obecnych rozgrywkach), ale nic na to nie wskazuje. Tradycyjnie zasłużeni gracze Lecha dostawali oprawioną koszulkę w ramce przed meczem na środku stadionu. Trałka, Burić i Gajos, który również żegna się ze stolicą Wielkopolski, koszulki otrzymają, ale w gabinecie prezesa. Oficjalnie dla ich dobra. Klub nie chce, żeby zostali wygwizdani. Złośliwi mogą zadać sobie pytanie czy większe szanse na gwizdy mają zasłużeni zawodnicy, czy krytykowany od lat zarząd.

Oprócz wyżej wymienionej trójki, ostatni gwizdek na Bułgarskiej zabrzmi dzisiaj również dla Nikoli Vujadinovicia, Rafała Janickiego, Matusza Putnocky’ego, Mihai Raduta, Vernona De Marco, Dimitrisa Goutasa i Marcina Wasielewskiego. Po żadnych z nich kibice raczej płakać nie będą. Z odejścia niektórych najprawdopodobniej się ucieszą. Część tych piłkarzy zawiodła i nigdy nie spełniła pokładanych w nich nadziei (Radut, Putnocky), a pozostali okazali się zbyt słabi na reprezentowanie Lecha (De Marco, Wasielewski).

– Lech Poznań walczy o trzy punkty. To jest najważniejsze. Później o następne trzy w spotkaniu z Piastem Gliwice, tak aby zakończyć ten sezon dobrą grą i zdobyczą punktową. Wszyscy wiedzą, że nie jest łatwo. Musimy sobie z tą sytuacją poradzić – powiedział trener Dariusz Żuraw na konferencji przedmeczowej. Wszystko wskazuje na to, że i on ostatni raz poprowadzi „Kolejorza” na Bułgarskiej.

Spotkanie z Lechią rozpocznie się dzisiaj o 20:30.

Autor: AS

Poznań: Miasto szuka stażystów. Za część praktyk zamierza zapłacić.

0
Prawie 90 miejsc czeka w strukturach miasta na tegorocznych chętnych, którzy zdecydują się poświęcić wakacje dla stażu.

Tegoroczne staże podzielone zostaną na dwie części: praktykę (bezpłatna, ma trwać 60h) i płatny staż (180h). Ile pieniędzy można zarobić? Miasto nie podaje konkretnej sumy, więc najprawdopodobniej niewiele. W tym roku staże potrwają od lipca do końca października, a wnioski na nie można składać do 2 czerwca (tutaj).

Po złożeniu wniosku, kandydatów czekają rozmowy rekrutacyjne. Przewidziano na nie cały czerwiec, więc lepiej, żeby ewentualny chętny nie robił sobie planów w tym miesiącu. Studenci, którzy pomyślnie przejdą rozmowę, trafią na bezpłatną praktykę. W przypadku otrzymania pozytywnej oceny, urząd podpisze umowę na staż, który jest już płatny.

Na osoby, które odnajdą się w urzędniczej machinie czeka perspektywa kariery w Urzędzie Miasta. Oznacza to stabilne zatrudnienie; liczne bonusy finansowe i niską pensję (perspektywa drastycznych podwyżek dla pracowników niskiego szczebla, a na takim poziomie nowe osoby zaczynają, jest niewielka).

Średnio zachęcają również statystyki przedstawione przez miasto – do programu staży, który działa od 2003 roku, napłynęło 34 755 wniosków. Na staż dostało się tylko 4 tysiące, a prace udało się zdobyć 650 osobom.

 

Poznań: Zakleją sobie usta pod Katedrą na Ostrowie Tumskim

0
W ramach protestu wobec bierności Kościoła w walce z pedofilią, grupa poznaniaków zdecydowała się przeprowadzić nietypową akcję.

Protest ma polegać na zaklejeniu sobie ust i siedzenie przez 30 minut na placu obok wejścia głównego do Katedry. Następnie wszyscy uczestniczy przez minutę będą krzyczeli. Każdy głos ma symbolizować jedną ofiarę. – Dlatego tak ważne jest, żeby było Was dużo – tłumaczą organizatorzy. – Jednocześnie zapraszamy wszystkich, którzy będą obok kościołów w całej Polsce, żeby o godzinie 16 symbolicznie zakleili sobie usta, a o 16:30 zaczęli głośno krzyczeć – dodają.

Akcja promowana hasłem „#jestempostronieofiar” jest reakcją na film Tomasza Sekielskiego: „Tylko nie mów nikomu”, który opowiada o przypadkach nadużyć seksualnych w polskim Kościele. Produkcja miała swoją premierę w sobotę i bije rekordy popularności. Po filmie swoje oświadczenia wydali m.in. duchowni (więcej informacji o filmie, łącznie z możliwością obejrzenia go za darmo, można znaleźć tutaj).

Protest odbędzie się 16 maja 2019 o godz. 16.