Sprawdzanie zgód TCF
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Czym są choroby cywilizacyjne i jak się przed nimi ustrzec?

Nieprawidłowe odżywianie, stres, życie w ciągłym biegu, brak aktywności fizycznej to jedne z głównych przyczyn występowania chorób cywilizacyjnych.

Z roku na rok na całym świecie wzrasta liczba chorych cierpiących na cukrzycę, otyłość, osteoporozę, alergię, a także choroby układu krążenia. Na szczęście, dzięki odpowiedniej profilaktyce możliwe jest zmniejszenie ryzyka zapadnięcia na niektóre choroby XXI wieku. Jak więc im przeciwdziałać? Sprawdź!

Co sprzyja rozwojowi chorób cywilizacyjnych?

Postęp współczesnej cywilizacji sprawił, że żyjemy w zupełnie innym rytmie, niż nasi przodkowie sprzed kilkudziesięciu lat. Ciągły pośpiech, stres, brak czasu na odpoczynek, siedzący tryb życia, niezdrowe odżywianie, unikanie aktywności fizycznej to czynniki sprzyjające rozwijaniu się niektórych schorzeń, które obecnie nazywane są mianem ,,chorób XXI wieku''. Wśród nich można wymienić takie przypadłości, jak:

  • cukrzyca
  • otyłość
  • osteoporoza
  • alergie
  • problemy natury psychicznej (m.in. nerwica, depresja, anoreksja, bulimia)
  • choroby sercowo-naczyniowe (zawał, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze)
  • choroby przewodu pokarmowego (hemoroidy, biegunki, refluks, zaparcia)
  • nowotwory

Choroby te są dużym problemem społecznym, gdyż dotykają one nie tylko osoby w podeszłym wieku, lecz także ludzi bardzo młodych. Nie jesteśmy jednak bezradni wobec tego zjawiska – odpowiednia profilaktyka i pomoc specjalistów ds. dietetyki lub psychologii sprawia, że możemy ustrzec się przed wymienionymi powyżej schorzeniami.

Profilaktyka chorób XXI wieku

Każdy z nas zna powiedzenie, że ,,lepiej jest zapobiegać niż leczyć'' – czy jednak na pewno zdajemy sobie sprawę z tego, jak istotne są te słowa w odniesieniu do profilaktyki chorób XXI wieku? Otóż okazuje się, że większość schorzeń, które pojawiły się na szeroką skalę podczas postępu cywilizacyjnego, wywoływana jest przez nieodpowiedni tryb życia, niezdrowe odżywianie oraz nadużywanie alkoholu czy palenie papierosów. Warto wiedzieć, że możemy zapobiec pojawieniu się wielu przypadłości, jeśli tylko wprowadzimy w naszym życiu kilka zmian. Do działań mających na celu profilaktykę chorób cywilizacyjnych można zaliczyć m.in.:

  • Zdrowe odżywianie – warto włączyć do naszego jadłospisu warzywa, owoce, ryby i chude mięso. Ograniczmy spożywanie cukru, soli oraz tłustych i wysoko przetworzonych produktów. W razie problemów z ułożeniem odpowiedniego jadłospisu, warto skorzystać z porady specjalisty w zakresie dietetyki, który pomoże nam skomponować plan żywieniowy dopasowany do indywidualnych potrzeb.
  • Więcej ruchu – często migamy się od aktywności fizycznej, usprawiedliwiając się brakiem czasu. To duży błąd! Każdy z nas powinien znaleźć chwilę na wykonanie kilku prostych ćwiczeń lub przynajmniej krótki spacer. Wystarczy tylko odpowiednio wcześniej zaplanować swój dzień w taki sposób, by pogodzić obowiązki z czasem tylko dla siebie.
  • Unikanie stresu – długotrwały stres destrukcyjnie wpływa na stan zdrowia i psychiki. Starajmy się więc unikać stresujących sytuacji lub nauczmy się odpowiednio na nie reagować (w tym może pomóc nam, np. wizyta u psychologa). Pamiętajmy, że zdrowie jest najważniejsze – nie warto więc robić niczego za wszelką cenę, kosztem swoich nerwów i pogorszenia samopoczucia.
  • Regularnie badania profilaktyczne – wczesne wykrycie choroby bardzo często zwiększa szansę szybszego i mniej inwazyjnego leczenia. Dobrze więc pamiętać o okresowym wykonywaniu morfologii, sprawdzaniu glukozy we krwi oraz regularnym mierzeniu ciśnienia. To pomoże nam monitorować stan naszego zdrowia i szybko zauważyć niepokojące symptomy, które mogą być pierwszymi oznakami choroby.

Strona głównaArtykuł SponsorowanyCzym są choroby cywilizacyjne i jak się przed nimi ustrzec?