Mariusz Wiśniewski: Chcemy, żeby Poznań był postrzegany jako miasto czyste

Podziel się!

Władze miasta zdecydowały, że w tym roku ulice będą polewane wodą w ciepłe dni. Ma to poprawić jakość powietrza oraz zwiększyć komfort mieszkańców.

– Czystość miasta jest ważna dla każdego poznaniaka i każdej poznanianki – podkreśla Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Na jej utrzymanie na chodnikach i ulicach miasto co roku wydaje 30 mln zł. Postanowiliśmy zwiększyć tę kwotę o dodatkowe 2 mln zł, które zostaną przeznaczone na mycie i czyszczenie chodników i ulic. Chcemy, by Poznań był postrzegany jako miasto czyste, w którym panuje porządek. Są oczywiście miejsca, w których będzie to wymagało więcej pracy, ale jesteśmy na to przygotowani.

– Z najnowszego raportu wynika, że w Poznaniu maleje zanieczyszczenie powietrza powodowane przez piece – źródła niskiej emisji – ale równocześnie zaczyna zwiększać się poziom pyłów związanych z transportem – tłumaczy Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania. – Czyszczenie ulic na mokro jest jednym z wielu działań, jakie podejmuje miasto, by walczyć z tym zjawiskiem. Chcemy też dopilnować, by wszystkie samochody, wyjeżdżające z placów budowy, nie roznosiły pyłów na oponach. Musimy walczyć z zanieczyszczeniami powietrza kompleksowo, na wielu płaszczyznach.

ZDM przygotował osiem “polewaczek”, które będą gotowe do wyruszenia w trasę. Nie ma opracowanego harmonogramu polewania ulic. Decyzję mają być podejmowane na bieżąco w oparciu o prognozę pogody oraz informacje o jakości powietrza. Polewanie wodą ma się przyczynić do poprawienia jakości powietrza oraz zwiększenia komfortu mieszkańców poprzez obniżenie temperatury w upalne dni.

Autor: UMP op. SS


Podziel się!

Dodaj komentarz

avatar