Poznań: regaty rozegrane – czas na szanty!

Podziel się!

Załoga o wdzięcznej nazwie “Wariaty i kołowroty” okazała się w tym roku najlepsza w regatach Rzeczny Match Racing, które było rozgrywane dziś w Starym Porcie. A jutro organizatorzy zapraszają na szanty!

Drugie miejsce zajęła załoga “Wiatraki i czerpaki”, a trzecie – Orbsay. Wszyscy dostali pamiątkowe dyplomy i prezenty od władz miasta Poznania, bowiem to miasto jest – obok Wielkopolskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego – organizatorem tej imprezy.

Reklama

To już piąta edycja tych bardzo widowiskowych regat rozgrywanych w Starym Porcie. Co roku przyciąga coraz więcej widzów, i to tych wcale nie związanych z żeglarstwem. To często ludzie, którzy podczas spaceru widzą żaglówki, słyszą muzykę i oklaski, więc zaglądają sprawdzić, co się dzieje. A Rzeczny Match Racing to zawody bardzo widowiskowe nawet dla tych, którzy nie znają się na żeglarstwie. Nieskomplikowana trasa od boi do boi łatwo pozwala się zorientować, kto prowadzi w wyścigu.

– Formuła regat jest bardzo prosta, każdy ściga się z każdym – tłumaczy Maciej Olszewski, prezes WOZŻ. – Ale ma tę zaletę, że to nie jest jezioro, gdzie łodzie wypływają daleko. Tu można wszystko oglądać w bezpośredniej bliskości, z pomostu, widać każdy ruch, wszystkie emocje załóg…

Reklama

Jednak już samo pływanie w tych regatach wcale nie jest takie proste. Stary Port jest otoczony wysokimi brzegami ze wszystkich stron, więc bardzo często nie ma tam wiatru w ogóle albo jest bardzo słaby. W takiej sytuacji przepłynięcie trasy regat naprawdę nie należy do prostych zadań, a publiczność musi naprawdę dać z siebie wszystko, żeby dopingować zawodników…

Jutro kolejny dzień żeglarskiego święta – w niedzielę 7 lipca o 14.00 w Starym Porcie rozpoczną się piąte “Szanty nad Wartą”. Na scenie wystąpią sami mistrzowie gatunku: znakomici Mechanicy Shanty, Flash Creep, Węże z Poligonu, Kamil Badzioch, Jakub Paluszkiewicz – piosenki Jakuba oraz Marta Śliwa.

Zapraszamy na Przystań Rzeczną Stary Port, na cyplu przy ul. Estkowskiego (między osiedlem przy ul. Szyperskiej, a ul. Panny Marii). Wstęp wolny.

Reklama

El, fot. L. Łada


Podziel się!

1
Dodaj komentarz

avatar
najnowszy najstarszy oceniany
Sławek Wąchała
Użytkownik
Sławek Wąchała

Kolejna edycja, na następną trzeba będzie niestety trochę poczekać

Reklama