Poznań: Sejmik za uczczeniem ofiar rzezi wołyńskiej

Radni Sejmiku Wielkopolski jednomyślnie podczas dzisiejszej sesji przegłosowali uczczenie ofiar rzezi wołyńskiej.

11 lipca minęło 76 lat od Krwawej Niedzieli, kulminacyjnego punktu rzezi wołyńskiej. Tylko tego jednego dnia ukraińscy nacjonaliści zaatakowali Polaków w 99 miejscowościach, głównie w powiatach włodzimierskim i horochowskim. Jak podaje Radio Poznań, Małgorzata Stryjska, radna PiS, która była inicjatorką stanowiska, zwróciła uwagę na to, że zbrodnie były wywołane nacjonalizmem i nienawiścią narodowościową. Ich ofiarą padli nie tylko Polacy, ale także przedstawiciele innych mniejszości: Białorusini, Żydzi, Rosjanie czy Ormianie.

Jednocześnie radni postanowili też oddać hołd tym Ukraińcom, którzy ratowali swoich polskich sąsiadów przed śmiercią, często z narażeniem własnego życia: „Sejmik składa wyrazy uznania i hołd tym nielicznym obrońcom ludności Kresów Wschodnich” .

Rzeź wołyńska – to ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich wobec mniejszości polskiej byłego województwa wołyńskiego II RP w okresie od lutego 1943 do lutego 1945. Nie jest znana dokładna liczba ofiar, historycy szacują, że zginęło ok. 50–60 tys. Polaków i – w odwecie – 2–3 tysiące Ukraińców Ofiarami mordów byli nie tylko Polacy, chociaż ich zginęło najwięcej. Mordowani byli także Rosjanie, Żydzi, Ormianie, Czesi i przedstawiciele innych narodowości zamieszkujących Wołyń.

Radio Poznań, el

Podziel się: