Strona główna Blog Strona 2180

Poznań: Remont nawierzchni na Królowej Jadwigi. Utrudnienia dla kierowców!

0
W czwartek rozpoczyna się remont nawierzchni jezdni na ul. Królowej Jadwigi – na odcinku od skrzyżowania z ul. Półwiejską do ul. Niezłomnych. Zakończenie prac zaplanowano na koniec sierpnia.

Prace prowadzone będą także po północnej stronie skrzyżowania ul. Królowej Jadwigi, al. Niepodległości i ul. Matyi.

Remont będzie polegał na sfrezowaniu zniszczonej nawierzchni i powtórnym ułożeniu warstw wiążącej i ścieralnej, wzmocnionych siatką z włókien szklanych i węglowych. Istniejące krawężniki kamienne zostaną wyregulowane w miejscach tego wymagających.

W czasie remontu wspomniany odcinek ulicy Królowej Jadwigi będzie przejezdny, będą jednak wygrodzenia jezdni. Zakończenie prac budowlanych przewidziane jest na koniec sierpnia.

Autor: ZDM / op. SS fot. UMP

Poznań: Czekoladowe zwiedzanie… palmiarni

0
17 tysięcy roślin oraz 170 gatunków ryb – wszystko to czeka na tych, którzy wybiorą się do Palmiarni Poznańskiej nocą 19 lipca. Będą także wyjątkowe niespodzianki związane z… czekoladą!

Kolejne w tym roku, zwiedzanie Palmiarni Poznańskiej przy blasku księżyca rozpocznie się w piątek, 19 lipca o godzinie 20.00 i potrwa do 2.00. To wyjątkowa okazja zobaczenia roślin po zapadnięciu zmroku. Nocna wędrówka wśród roślinności pochodzącej z odległych zakątków świata z pewnością przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom przyrody, niezależnie od wieku. Warto zaznaczyć, że Palmiarnia Poznańska to jeden z najstarszych ogrodów tego typu, a jej zbiory są naprawdę imponujące.

Wakacyjna odsłona Nocy w Palmiarni jest współorganizowana z poznańskim Muzeum Czekolady i to właśnie z tej okazji zwiedzający będą mieli możliwość posłuchania krótkiego wykładu o czekoladzie, wzięcia udziału quizach – z czekoladowymi nagrodami, oczywiście – a także pomalowania twarzy w stylu indiańskim.

Ceny biletów to 7 zł (bilet ulgowy) i 10 zł (bilet normalny). Bilety można kupować w kasie do godziny 1.30.

UMP, el

Mateusz Kupczak piłkarzem Warty Poznań

0
Wieloletni kapitan Bruk-Bet Termaliki Nieciecza, zawodnik z ponad setką występów w ekstraklasie, Mateusz Kupczak został nowym piłkarzem Warty Poznań. 27-letni defensywny pomocnik podpisał kontrakt do czerwca 2020 roku z opcją przedłużenia o kolejny rok. Jest siódmym nowym zawodnikiem w ekipie „Zielonych”.

– Szukaliśmy wzmocnienia w środku pola i mieliśmy kilku kandydatów na tę pozycję. Mateusz był na szczycie naszej listy życzeń, ale musieliśmy na niego trochę poczekać, ponieważ prowadził rozmowy z klubami ekstraklasy – tłumaczy dyrektor sportowy Warty Poznań, Robert Graf. – Bardzo się cieszymy, że zawodnik z tak ogromnym doświadczeniem w ekstraklasie i I lidze związał się z Wartą Poznań. Bardzo wierzymy w to, że wzmocni drugą linię naszego zespołu. Mateusz może grać jako defensywny pomocnik, ale również jako środkowy obrońca. Ma imponujące warunki fizyczne, co powinno nam się przydać np. przy stałych fragmentach gry, a wiemy, że potrafi strzelać gole. Bardzo się cieszymy, że zawodnik z takim CV wzmocnił Wartę Poznań. To gracz wciąż młody, a już bardzo doświadczony.

Mateusz Kupczak pochodzi z Żywca, ma 27 lat, 185 cm wzrostu, waży 76 kg. Jako junior występował w klubach z Żywca: ŻAPN, Koszarawa i Czarni-Góral. W wieku 18 lat trafił do Podbeskidzia Bielsko-Biała, ale zanim zadebiutował w jego barwach w ekstraklasie (w sierpniu 2013 roku) spędził 2 sezony w GKS Tychy (60 występów i 3 gole w sumie II i I lidze). Od 2014 roku, przez 5 kolejnych sezonów Mateusz Kupczak grał dla klubu z Niecieczy. W jego barwach rozegrał 173 mecze w 2 dwóch najwyższych ligach w kraju i zdobył 8 bramek. Przez ostatnie sezony był kapitanem Bruk-Bet Termaliki. W czerwcu skończył się jego kontrakt z klubem.

Do Warty Poznań przychodzi gracz ze 113 występami w ekstraklasie (103 w Termalice i 10 w Podbeskidziu) i 93 na poziomie I ligi. Ma też na koncie 2 mecze w reprezentacji Polski U-21.

– Cieszę się, że jestem w Warcie Poznań. Teraz mogę się skupić na grze i na treningach. Zdaję sobie sprawę z tego, że zostało niewiele czasu do rozpoczęcia sezonu, ale jestem dobrej myśli. Nie chcę na razie mówić o konkretnych celach. Wierzę w to, że pomogę Warcie – mówi Mateusz Kupczak, który w środę po raz pierwszy trenował już z zespołem „Zielonych”.

Przed Mateuszem Kupczakiem pierwszy zespół Warty Poznań wzmocnili tego lata: obrońcy Tomasz Boczek, Jakub Kuzdra, Aleks Ławniczak i Nikodem Fiedosewicz, pomocnik Mariusz Rybicki i napastnik Gracjan Jaroch.

mat. pras. / Fot. Piotr Leśniowski / Warta Poznań

Konin: Odciął sobie dwa palce. Pomogli policjanci!

0
Policjanci z Konina na długo zapamiętają ostatni poniedziałek. Podczas kontroli prędkości podjechał do nich mężczyzna twierdząc, że wiezie samochodem szwagra, który odciął sobie palce i potrzebuje pomocy.

– Podczas kontroli prędkości na ul. Przemysłowej niedaleko Pątnowa z dużą prędkością podjechało do policjantów audi – relacjonuje Marcin Jankowski z wielkopolskiej policji. – Z samochodu wybiegł mocno zdenerwowany kierowca i powiedział, że wiezie do szpitala swojego szwagra, który przed chwilą uciął sobie dwa palce podczas cięcia drewna piłą. Mieszkaniec gminy Ślesin rzeczywiście trzymał zawinięte ręcznikiem palce, które zwisały przy dłoni, trzymając się ostatnimi pozostałościami skóry i ścięgien.

Policjanci błyskawicznie zareagowali i eskortowali mężczyzn do szpitala. Po drodze również poinformowali o sytuacji lekarzy, którzy dzięki temu już czekali na pacjenta.

Źródło: WKP

Międzychód: Znaleziono zwęglone zwłoki

0
W Międzychodzie doszło do tragicznego odkrycia. Przy ulicy Składowej odnaleziono zwęglone zwłoki. Na miejscu pracują odpowiednie służby.

Ciało znaleziono w budynku dawnej drukarni. Policja potwierdziła te informacje, jednak nie chce udzielać na chwilę obecną dodatkowych komentarzy w tej sprawie.

źródło: Głos Wielkopolski

Jadwiga Emilewicz, „jedynka” PiSu: „Poznań nie wykorzystał całego swojego potencjału”

Jadwiga Emilewicz wspólnie z Jarosławem Gowinem pojawili się dzisiaj w Poznaniu. Mister przedsiębiorczości i technologii przekonywała, że stolica Wielkopolski nie wykorzystuje w pełni swojego potencjału.

Emilewicz jest „jedynką” PiSu w okręgu poznańskim w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Swój pobyt w Poznaniu rozpoczęła od… porannych zakupów na placu Wielkopolskim. Obecna minister nie ma żadnych związków ze stolicą Wielkopolski, czego nie ukrywa. Pochodzi z Krakowa, a obecnie, z racji pełnionych obowiązków, przebywa głównie w Warszawie.

– Chciałabym w ciągu nadchodzących miesięcy zyskać zaufanie mieszkańców Poznania. Będę zarówno na placu Wielkopolskim, jak i w innych miejscach częstym gościem w ciągu kilku najbliższych miesięcy – zadeklarowała Emilewicz. – Wydaje się przez te 30 lat transformacji ustrojowej, Poznań nie wykorzystał całego swojego potencjału.

Szansą dla Poznania ma być proces deglomeracji i delokalizacji urzędów centralnych w Polsce. Oznacza to, że część urzędów, które działają na terenie całego kraju, a mają siedzibę w Warszawie, zostanie przeniesiona do innych miejscowości. Poznań ma okazję „załapać się” na jakiś urząd, ale na konkrety jest zbyt wcześnie.

Z tego też powodu minister zdecydowała się na skupienie uwagi na przedsiębiorcach i podkreślaniu ich roli w sukcesie Polski. – To dzięki nim osiągnęliśmy sukces gospodarczy, z którego tak bardzo się cieszymy i którego każdy nam zazdrości! – przekonywała minister przedsiębiorczości i technologii.

Już ponad 3 mln wniosków o 500+ i Dobry Start

0
W ciągu dwóch tygodni złożonych zostało ponad 2,1 mln wniosków o świadczenie 500+ i 1,2 mln wniosków do programu Dobry Start – wynika z danych MRPiPS.

Wśród województw liderem pod względem liczby złożonych wniosków jest Śląsk.

– Dzięki promocji składania wniosków droga elektroniczną zwiększyła się ich liczba. Za pierwsze dwa tygodnie lipca w roku 2018 było ich 195, a teraz 1650 – wylicza dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Skoczowie Edyta Godziek. – Najwięcej wniosków spłynęło w pierwszym tygodniu – dodaje.

W tamtejszym OPS wypłatą świadczeń zajmują się dwa zespoły. Od sierpnia wnioski będzie można składać w formie papierowej. Wówczas uruchomione zostaną trzy punkty odbierania wniosków. Będzie też rozważana możliwość składania wniosków również w Urzędzie Miejskim w Skoczowie.

W sumie do miejscowego ośrodka napłynęło jak dotąd 1650 wniosków o 500+ i 1020 o Dobry Start.

Burmistrz Mirosław Sitko podkreśla, że przez trzy lata realizacji programu do kieszeni mieszkańców gminy Skoczów trafiło ponad 50 mln zł.

Od 1 lipca świadczenie Rodzina 500+ przysługuje na każde dziecko do 18 r.ż. bez kryterium dochodowego. Od tego dnia wnioski można składać elektronicznie. Od 1 sierpnia będzie to możliwe także w formie tradycyjnej – papierowej. Po rozszerzeniu formuły programu Rodzina 500+ wsparciem objętych będzie 6,8 mln dzieci.

Świadczenie Dobry Start to 300 zł wsparcia i przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 lat. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, mogą otrzymać świadczenie do ukończenia 24 lat. Od 1 sierpnia wnioski będą mogli składać także uczniowie szkół dla dorosłych oraz szkół policealnych.

Źródło: PAP

Moja Historia – Piotr Rubik w Poznaniu

0
Już 30 października Piotr Rubik wystąpi w Poznaniu z koncertem Moja Historia.

Koncert „Moja Historia” są to największe przeboje w wykonaniu znakomitych solistów, którzy na estradzie wraz z Piotrem Rubikiem oraz zespołem muzycznym przedstawią zupełnie nowe, a czasem nieoczekiwane interpretacje tych jakże lubianych piosenek. Co więcej, Piotr Rubik opowie ciekawe historie związane z poszczególnymi utworami, a nawet wciągnie publiczność do wspólnego śpiewania! Z koncertem „Moja historia” Piotr Rubik odbył w 2016 roku tournee po USA i Kanadzie, gdzie program ten został entuzjastycznie przyjęty przez publiczność.
Wraz z Piotrem Rubikiem występują: Agnieszka Przekupień, Marta Moszczyńska, Marcin Januszkiewicz i Michał Gasz.

Organizatorem koncertu jest Agencja BS Live Event.

Staromiejskie Koncerty Organowe: Waldemar Krawiec

0
Miłośników muzyki organowej 18 lipca w Farze czeka kolejna gratka: na słynnych organach farnych zagra Waldemar Krawiec, znakomity solista, absolwent katowickiej Akademii Muzycznej.

Waldemar Krawiec jest uczniem prof. Juliana Gembalskiego. Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych muzyków: U. Spang-Hansena, J. Boyera, J. Ferrarda, Ch. Bosserta, N. Danby. Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą.

W roku 2000 oraz 2015 otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Zabrze za osiągnięcia pedagogiczne oraz wkład w rozwój kultury w mieście. Jest inicjatorem oraz dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Organowego im. ks. Antoniego Chlondowskiego w Zabrzu. Prowadzi klasę organów w PSM II st. w Zabrzu. Jest wykładowcą w Studium Muzyki Kościelnej i Diecezjalnej Szkole Organistowskiej w Gliwicach.

Uczestniczył w projekcie zakupu i instalacji organów do kościoła św. Jakuba na wyspie Sachalin (Rosja). Na ten cel zagrał 30 koncertów charytatywnych w diecezji gliwickiej i opolskiej, a w 2013 roku wykonał koncert inauguracyjny na nowych organach. Nagrał płytę rejestrującą cztery instrumenty Śląska Opolskiego oraz trzy płyty z muzyką kompozytorów śląskich, która jest jego wielką pasją.

Program czwartkowego koncertu:

Johann Ludwig Krebs (1713-1780)
Toccata i Fuga E-dur

Johann Peter Kellner (1705-1772)
– Preludium C-dur
– Chorał „Was Gott tut das ist wohlgetan”

Adolph Hesse (1809-1863)
Fantazja f-moll op. 57 nr 1 (Allegro, Allegretto, Allegro, Alla breve)

Emanuel Adler (1845-1926)
Fünf Orgelstücke op. 7: nr 1 Andante

Giovanni Battista Martini (1706-1784)
– Toccata per l’ Offeretorio
– Elevazione

Theodore Dubois (1837-1924)
– Fiat lux
– In Paradisum

Koncert rozpocznie się o godzinie 20.00 18 lipca w Farze Poznańskiej przy ul. Klasztornej 11.

Mat. pras. el

Poznań: Remont nawierzchni na ul. Święty Marcin. Możliwe utrudnienia!

0
Zarząd Dróg Miejskich poinformował o rozpoczęciu prac remontowych na części ulicy Święty Marcin. Może to oznaczać dodatkowe utrudnienia w centrum miasta!

Prace będą prowadzone na odcinku od ul. Ratajczaka po ul. Piekary. Roboty, który zaczynają się w środę są związane z mocowaniem wybitej kostki rzędowej. Prace będą prowadzone ‘”pod ruchem”, czyli nie przewiduje się zamykania ulicy. Jednak remont spowoduje utrudniania w przejazdach, gdyż trzeba będzie wygradzać części drogi.

W trakcie remontu istniejąca nawierzchnia musi zostać rozebrana i odtworzona na znacznych powierzchniach, zaś niemal w całości wyspoinowana.

Prace wykonywane będą na prawej stronie jezdni, poza czynnym torowiskiem tramwajowym i potrwają do końca lipca.

Autor: ZDM / op. AS

Kolejne Solarisy pojadą do Mediolanu!

0
Aż 250 autobusów z napędem elektrycznym pojedzie do Mediolanu prosto z podpoznańskiego Bolechowa. Solaris wygrał kolejny przetarg w tym włoskim mieście.

Solaris rozpoczął współpracę z Mediolanem w 2014 roku – podpisany wtedy z ATM Mediolan kontrakt o wartości 22 mln euro na dostawę 250 autobusów w ciągu 4 lat był efektem przetargu wygranego przez polskiego producenta. Solaris zobowiązał się także do serwisowania pojazdów przez 5 lat.

Wygrana w przetargu bardzo ucieszyła szefów firmy – ich zdaniem to niezwykle prestiżowe zamówienie, a przy tym dowód zaufania nie tylko do produktów, ale także do serwisu sprzętowego Solarisa.

Najwyraźniej pojazdy z Bolechowa nie zawiodły zaufania mediolańskich klientów, bo Solarisowi ponownie udało się wygrać przetarg na dostawę 250 autobusów. Tym razem będą to autobusy elektryczne Urbino 12, a pierwsze z nich pojadą do Włoch w 2020 roku. Mediolan do 2030 roku chce przejść w komunikacji publicznej wyłącznie na autobusy elektryczne. Zamówienie jest warte około 192 mln euro.

Zaletami autobusów elektrycznych – poza tym, że nie zanieczyszczają powietrza spalinami – jest także cicha praca silnika i brak wibracji, co przekłada się na znacznie większy komfort jazdy pasażerów. W środku będą też zamontowane ładowarki urządzeń mobilnych oraz nośniki informacji pasażerskiej. Każdy pojazd będzie też wyposażony w monitoring. Autobusy będą zasilane bateriami Solaris High Energy o łącznej pojemności ponad 240 kWh

MSZ, el, fot. Autobusy Solarisa, jeszcze spalinowe, kursujące po ulicach Mediolanu

Poznań: Festiwal Rzeźby Piaskowej trwa!

0
500 ton piasku, 10 rzeźbiarek z całej Polski i 8 monumentalnych piaskowych rzeźb powstających na oczach zachwyconej publiczności. Nad Maltą trwa Festiwal Rzeźby Piaskowej, a kto go nie widział – wiele stracił!

To pierwsza edycja festiwalu, ale już budzi ogromne zainteresowanie widzów. I trudno się temu dziwić, bo powstające monumentalne i doskonale widoczne z każdej strony jeziora rzeźby nie mogą nie zwrócić uwagi. Przez 9 dni poznaniacy mają okazję codziennie przyglądać się pracy artystek.

Motywem przewodnim festiwalu jest ekologia. Artystki tworzą rzeźby zwierząt gatunków zagrożonych wyginięciem, np. misie koala czy pingwiny. Finalnie, piaskowe dzieła sztuki mają mierzyć nawet do 3 metrów! Ekologiczny jest także materiał: oczywiście to naturalny piasek, ale na wielu imprezach jest on zagęszczany różnymi chemicznymi utwardzaczami, które sprawiają, że piasek daje się łatwiej formować, a dzieła sztuki są bardziej trwałe. Podczas poznańskiego festiwalu piasek jest zagęszczany wyłącznie przy użyciu wody.

Poznań Sand Festival odbywa się w sąsiedztwie Term Maltańskich (od strony jeziora). Impreza potrwa do 23 lipca, jednak efekty pracy artystek będzie można podziwiać do końca sierpnia. Wieczorami rzeźby będą podświetlane. Pod koniec lipca rozpoczną się towarzyszące festiwalowi warsztaty dla najmłodszych. Mali artyści pod kierunkiem mistrzyń będą mieli okazję poznać tajniki budowy piaskowych rzeźb i samodzielnie takie stworzyć.

UMP, el

Kalisz: Takiej suszy nie było od lat

0
Wyschnięte rzeczki i mniejsze stawy i ponad 6 tysięcy wniosków o oszacowanie strat z powodu suszy. To rekord, jeśli chodzi o suszę, w powiecie kaliskim. Tak źle jeszcze nigdy nie było.

Susza w tym roku dała się szczególnie we znaki rolnikom także dlatego, że poprzednie lata nie należały do deszczowych. Dodatkowo kilka ostatnich zim było prawie bezśnieżnych. To wszystko sprawiło, że poziom wód gruntowych jest bardzo niski, bo od kilku lat nie było takich opadów, by mógł się odbudować.

Największe szkody ponieśli rolnicy w gminach Blizanów i Godziesze Wielkie. Tu średnia strata plonów sięga nawet 70 procent. Tak duże straty sprawiają, że rolnicy niczego nie zarobią. W najtrudniejszej sytuacji są producenci trzody chlewnej i bydła: z powodu suszy będą kłopoty z sianem, bardzo słabo zapowiadają się też zbiory kukurydzy. To odbije się nie tylko na dochodach rolników, ale i wielkości produkcji – oraz cenach mięsa.

Radio Poznań, el

Poznań: STOP-NOP protestuje przeciwko uchwale szczepionkowej

0
Justyna Socha, szefowa stowarzyszenia STOP-NOP, złożyła dziś w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim wniosek o stwierdzenie nieważności uchwał żłobkowych wprowadzających dyskryminację nieszczepionych dzieci. Taką uchwałą jest jej zdaniem uchwała żłobkowa, którą przyjęła Rada Miasta Poznania.

Poznańscy radni uchwalili, że do żłobków w stolicy Wielkopolski będą przyjmowane tylko te dzieci, które zostały zaszczepione zgodnie z obowiązującym prawem – i kalendarzem szczepień.

Ta właśnie uchwała nie podoba się szefowej stowarzyszenia STOP-NOP, która uznała ją za dyskryminacyjną i niezgodną z prawem. Dlatego zaskarżyła ją do wojewody.

„Obowiązek przedstawiania kserokopii potwierdzonego za zgodność z oryginałem dokumentu potwierdzającego odbycie szczepień przez dziecko jest niezgodny z obowiązującym prawem” – wyjaśnia w swoim piśmie Justyna Socha. – „Przedmiotowy zapis narusza szereg przepisów ustawowych, jak również stoi w sprzeczności z konstytucyjną zasadą równości i równego dostępu do nauki”.

Szefowa stowarzyszenia twierdzi też, że informacja na temat stanu zdrowia dziecka jest objęta tajemnicą (art. 13 w związku z art. 24 Ustawy o prawach pacjenta), a jej ujawnienie osobom trzecim (np. innym rodzicom lub dyrektorom placówek wychowawczych) wymaga wyraźnej, ustawowej podstawy prawnej lub zgody opiekuna prawnego dziecka, którego informacja dotyczy.

Wojewoda ma na podjęcie decyzji, czy uchwała jest zgodna z prawem czy nie, 30 dni. Jeśli uzna, że nie jest zgodna z prawem, radni powinni przyjąć nową uchwałę lub – jeśli nie zgodzą się z wykładnią wojewody – skierować sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, by ten zadecydował o jej legalności lub nie.

Mat. pras., el

Konin: Dofinansowanie na zakup nowych autobusów. „Musimy inwestować w ochronę środowiska”

0
Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego podpisze umowę z Piotrem Korytkowskim, prezydentem Konina, o dofinansowanie zakupu niskoemisyjnego taboru autobusowego, budowę dróg dla rowerów oraz montaż efektywnego energetycznie oświetlenia ulicznego.

Redukcja gazów cieplarnianych do atmosfery, a także zapewnienie sprawnego i bezpiecznego systemu publicznego transportu zbiorowego to temat nr 1 w Koninie. Miasto, w partnerstwie z gminami powiatu konińskiego oraz Miejskim Zakładem Komunikacji w Koninie, stawiają na realizację II etapu zintegrowanego systemu komunikacji publicznej na terenie konińskiego Obszaru Strategicznej Interwencji. Potrzeba jednak na tę inwestycję sporych nakładów finansowych. I tu z pomocą wychodzi Zarząd Województwa Wielkopolskiego, decydując się na przeznaczenie blisko 4 mln 400 tys. złotych z funduszy unijnych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014+ tytułem wsparcia projektu.

– Jeśli chcemy działać w duchu zrównoważonego rozwoju, musimy inwestować w ochronę środowiska. Cieszę się, że Konin i gminy tego obszaru decydują się zwiększyć wykorzystanie nieemisyjnego transportu oraz zadbać o ekologiczne oświetlenie uliczne. Zrównoważona mobilność i niska emisja pozwalają nam skutecznie walczyć z przekroczeniami wartości pyłu PM10 na tym terenie, co jest dla jakości naszego życia bardzo istotne – mówi Marszałek Woźniak.

mat. pras. / op. AS fot. UM Konin

Poseł Jakub Rutnicki: „Rząd nie stanął na wysokości zadania. To jest kolejna kompromitacja PiSu!”

Jakub Rutnicki oraz Szymon Ziółkowski zwołali konferencję, na której skrytykowali przeprowadzoną przez PiS reformę edukacji.

Reforma edukacji polegała na likwidacji gimnazjów i wydłużeniu czasu nauki w szkole podstawowej oraz liceach i technikach. Efektem ubocznym reformy jest tzw. podwójny rocznik, który w tym roku wybiera się do szkół średnich. Większa liczba uczniów sprawiła, że część z nich ma problemy z dostaniem się do szkół. Tylko w Poznaniu po ogłoszeniu pierwszego etapu rekrutacji, bez szkół pozostaje ponad 3 tysiące osób. Władze lokalne za obecny stan rzeczy obwiniają rząd Prawa i Sprawiedliwości, zarzucając mu m.in. nieodpowiedzialność. Podobnego zdania są posłowie Platformy Obywatelskiej.

– To jest bardzo zły dzień dla polskiej edukacji i młodzieży – stwierdził Jakub Rutnicki, poseł Platformy Obywatelskiej. – Dzisiaj 3410 uczniów dowiedziało się, że niestety nie dostaną się do szkoły o której marzyło. Nie dostaną się do szkół do których przygotowywali się od wielu miesięcy, a czasem nawet i lat. Jako politycy Platformy Obywatelskiej ostrzegaliśmy jakie będą konsekwencje tej dramatycznej „deformy” edukacji. Wielu uczniów nie będzie miało w tym roku wakacji i będzie zmuszone szukać alternatywy, ponieważ rząd nie stanął na wysokości zadania. To jest kolejna kompromitacja PiSu!

– Niestety reforma edukacji wprowadziła tylko chaos – dodał Szymon Ziółkowski, poseł Platformy Obywatelskiej. – Dzieciaki nie będą miały wakacji, ponieważ część z nich do sierpnia nie będzie wiedziała do jakiej szkoły idzie. Kolejny raz widzimy, że za co się nie zabierze Prawo i Sprawiedliwość to jest to kolejna kompromitacja.

– Rząd w tej chwili próbuje ukryć swoją kompromitację – podsumował Rutnicki. – Za chaos w polskiej szkole odpowiada rząd i pseudo reforma pani minister Zalewskiej, a samorządy robią wszystko, żeby ten chaos móc opanować!

Ponad milion złotych na powstanie sieci kanalizacyjnej i wodociągowej

0
Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego wraz z Wojciechem Chojnowskim, Wójtem Gminy Babiak podpiszą umowę na dofinansowanie funduszami unijnymi z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014+ realizacji projektu z zakresu gospodarki wodno – ściekowej.

Projekt, polegający na budowie sieci kanalizacyjnej sanitarnej oraz sieci wodociągowej wart jest blisko 1 mln 240 tys. złotych, z czego wsparcie z WRPO 2014+ przyznane Gminie przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego to prawie 856,5 tys. złotych.

– Celem projektu jest zwiększenie liczby mieszkańców aglomeracji Babiak, podłączonych do komunalnej sieci kanalizacji sanitarnej, także poprawa bezpieczeństwa i sprawności systemu oczyszczania ścieków i wzmocnienie potencjału w zakresie dostaw wody pitnej w gminie. To ważne nie tylko dla mieszkańców, ale także dla ochrony środowiska, która przedmiotem naszego zainteresowania i troski Komisji Europejskiej – mówi Marszałek Marek Woźniak.

Zrealizowana w ramach projektu infrastruktura to w liczbach: 2 185 km kanalizacji sanitarnej oraz 1 422 km sieci wodociągowej.

mat. pras. / op. AS

Tragiczny wypadek na Hetmańskiej. 8-letni Jaś wbiegł na ulicę mając czerwone światło

0
Tak wynika z najnowszych ustaleń prokuratury. 8-latek miał wbiec na ulicę mając czerwone światło. W efekcie tego został potrącony przez ruszający tramwaj i zmarł na miejscu.

Prokuratura w dalszym ciągu analizuje wszystkie dostępne nagrania wideo zdarzenia. Na początku lipca okazało się, że motornicza ruszając również miała już czerwone światło. Potwierdziło to nagranie z kamery umieszczonej bezpośrednio w tramwaju.

Teraz dzięki nagraniu z innej kamery śledczym udało się ustalić, że również 8-letni Jaś miał czerwone światło. Te ustalenia mogą być bardzo ważne, jeżeli prokuratura zdecyduje się na postawienie komuś zarzutów w tej sprawie. Zanim to jednak nastąpi, prokuratorzy muszą jeszcze przesłuchać m.in. samą motorniczą. Zaraz po wypadku trafiła ona do szpitala, a jej zły stan psychiczny nie pozwala na przesłuchanie.

Do wypadku na skrzyżowaniu Hetmańskiej i Dmowskiego doszło na początku czerwca.

Źródło: Głos Wielkopolski

Pedro Tiba odejdzie? Jest na liście tureckiego klubu

0
Jak informuje turecki portal „Yeni Asir”, Pedro Tiba jest jednym z piłkarzy, którzy mogą wzmocnić środek pola drużyny Goztepe Spor, występującej na codzień w najwyższej klasie rozgrywkowej w Turcji. Strata takiego zawodnika przed startem ligi byłaby ogromnym osłabieniem drużyny „Kolejorza”, ale na ten moment transfer wydaje się być nierealny, bo poznaniacy Portugalczyka nie zamierzają oddawać.

Goztepe Spor z trudem zdołali utrzymać się w tureckiej SuperLidze, a nad ostatnim klubem, który spadł z ligi mieli tylko jeden punkt przewagi, stąd próby wzmocnienia przed nowym sezonem. Portal „Yeni Asir” podaje, że Portugalczyk Pedro Tiba jest jednym z głównych kandydatów do wzmocnienia środka pola, ale nie jedynym. Wymieniają także takich zawodników jak: Barış Alıcı, Alper Potuk, Mehmet Topal czy doskonale znany z występów w Legii Warszawa, Guilherme. Pedro Tiba był jednym z najlepszych, a może najlepszym piłkarzem „Kolejorza” w minionym sezonie Lotto Ekstraklasy, choć jak wiemy, poznaniacy drużynowo spisywali się bardzo słabo. Pomocnik ma jeszcze dwa lata kontraktu z Lechem Poznań, więc wydaje się, że jeśli miałby decydować się na przenosiny, to turecki klub musiałby wyłożyć niezłą kwotę na stół, by zainteresować poznańskie władze.