Strona główna Blog Strona 2162

Piła: Mężczyzna złamał przypadkowej kobiecie nos. Nie potrafi wyjaśnić dlaczego

0
Policjanci zatrzymali 32-letniego mężczyznę z piły, który jest podejrzewany o uderzenie kobiety i złamanie jej nosa. Mężczyźnie grozi do 5 lat więzienia.

Poszkodowana kobieta przyszła na posterunek policji 4 sierpnia. Wyjaśniła policjantom, że dzień wcześniej nieznajomy mężczyzna podszedł do niej w jednym z lokali i uderzył ją w twarz. Kobie wylądowała w szpitalu, gdzie stwierdzono złamanie nosa.

– Policjanci z Wydziału Kryminalnego z Komendy Powiatowej Policji w Pile rozpoczęli poszukiwania sprawcy – relacjonuje Żaneta Kowalska, z wielkopolskiej policji. – Na podstawie zebranych w tej sprawie informacji, funkcjonariusze ustalili tożsamość mężczyzny podejrzanego o uszkodzenie ciała, a także miejsce jego przebywania. 8 sierpnia br. kryminalni zatrzymali 32-letniego mężczyznę, mieszkańca Piły w jednym z mieszkań na terenie miasta i przewieźli prosto do policyjnego aresztu.

Mężczyzna przyznał się do uderzenia kobiety, jednak nie był w stanie wyjaśnić motywów swojego działania. Teraz grozi mu nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Źródło: KWP

Poznań: Zakaz kąpieli w Jeziorze Maltańskim!

0
Pierwszy raz w tym roku na terenie Poznania sanepid zdecydował się na zamknięcie kąpieliska. Powodem są sinice. Zakaz pływania nad Jeziorem Maltańskim będzie obowiązywać do odwołania.

Jak potwierdziła nam Cyryla Staszewska, rzeczniczka poznańskiego sanepidu, zakaz obowiązuje od dzisiaj (12 sierpnia 2019) do odwołania. Jest to pierwszy przypadek zamknięcia kąpieliska w tym sezonie (w poprzednim roku o podobnej porze, tymczasowo zamkniętych było już kilka kąpielisk).

Czym są sinice i jak mogą wpływać na zdrowie osób, które zignorują zakaz kąpieli?

Sinice są specyficznymi organizmami, które mogą zakwitnąć praktycznie w każdych warunkach. Wiele osób myli je z glonami, przez co wydają się im nieszkodliwe. To duży błąd. Niektóre sinice mogą produkować toksyny, które są wyjątkowo szkodliwe dla zdrowia. Z tego też powodu każdy ich zakwit sprawia, że kąpielisko jest natychmiast zamykane.

Ewentualne wejście do wody, podczas zakwitu sinic może się skończyć podrażnieniami skóry oraz pojawieniem się objawów przypominających zatrucie pokarmowe. Czasami pojawią się również nudności, bóle mięśni i zawroty głowy.

Po wyjściu z wody po jakimś czasie objawy same powinny ustąpić. Jeżeli tak się nie dzieje, należy skontaktować się z lekarzem.

Polka i jej 8-letnia córka zginęły w Niemczech. Pochodziły z Poznania

0
Pochodząca z Poznania kobieta i jej córka zginęły w Niemczech. Ciała kobiet znaleziono w rozbitym samochodzie na który trafił przypadkowy spacerowicz.

Kobiety były poszukiwane przez policję od soboty, kiedy to mąż kobiety zgłosił zaginięcie jej i córki. Miały pojechać do sąsiedniej miejscowości i ślad po nich się urwał.

W niedzielę na rozbity samochód natrafił przechodzący obok spacerowicz. Auto uderzyło w drzewo i niestety zarówno matka, jak i córka nie przeżyły.

Sprawę teraz szczegółowo będzie badać niemiecka policja.

Pakiet Przyjazne Prawo wchodzi w życie

Prawo do błędu przez pierwszy rok działalności; ochrona konsumencka, czyli m.in. prawo do reklamacji dla firm zarejestrowanych w CEIDG; szereg ułatwień dla rzemieślników – to tylko niektóre przepisy Pakietu Przyjazne Prawo (PPP), które już niedługo wejdą w życie.

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację tzw. ustawy regulacyjnej. W Pakiecie znalazły się też zapisy dotyczące wydłużenia do 13 sierpnia 2019 r. terminu na składanie oświadczeń uprawniających mikro i małych przedsiębiorców do zachowania cen energii z czerwca ubiegłego roku.

– Pakiet Przyjazne Prawo to kilkadziesiąt punktowych ułatwień dla biznesu – mówi Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii . – Pakiet eliminuje również przypadki niekonsekwencji czy nadmiernej restrykcyjności naszego prawa. Jego celem jest stworzenie lepszych warunków do rozwoju mikro, małych i średnich firm. PPP jest komplementarny wobec 100 zmian dla firm, Konstytucji Biznesu, Pakietu MŚP oraz innych ułatwień dla przedsiębiorców, które wprowadzaliśmy stopniowo od początku tej kadencji. Wspólnym celem tych przedsięwzięć jest ułatwianie, szczególnie mniejszym firmom, prowadzenia biznesu. Chcemy, aby polskie przedsiębiorstwa rozwijały się i mogły coraz śmielej konkurować również na arenie międzynarodowej .

– Pakiet Przyjazne Prawo eliminuje z naszego systemu prawnego przepisy przestarzałe, uciążliwe, nieodpowiadające współczesnym realiom społecznym i gospodarczym – dodaje wiceminister Marek Niedużak. – dźZidentyfikowały je poszczególne resorty, w wyniku przeglądu obowiązującego prawa. To kolejna z szeregu naszych inicjatyw, które likwidują obciążenia biurokratyczne. Biurokracja jest kosztowna i zabiera czas, a dodatkowo ogranicza wydajność i innowacyjność biznesu.

Pakiet Przyjazne Prawo (ustawa z dnia 31 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych) będzie oddziaływał na wiele różnych branż: od pocztowej, telekomunikacyjnej, lotniczej, energetycznej, hotelarskiej, aż po usługi płatnicze.

Kluczowe rozwiązania PPP

Pakiet Przyjazne Prawo to reakcja na ciągle jeszcze obowiązujące w naszym prawie nieuzasadnione ograniczenia czy brak elastyczności. Przykładowo wydłużenie terminu rozliczenia VAT w imporcie to odpowiedź na obecnie przyjętą praktykę, w której tylko część importerów może korzystać z ogólnych zasad rozliczenia VAT. A propozycja wprowadzenia prawa do błędu zrodziła się z poczucia, że obecne przepisy, zakładające karanie początkującego przedsiębiorcy za drobne przewinienia, które wynikają z niewiedzy, są zbyt restrykcyjne.

Wydłużenie terminu rozliczenia VAT w imporcie

Rozwiązanie to ma wzmocnić pozycję polskich portów w konkurencji z zagranicznymi. Dziś obowiązuje restrykcyjny termin płatności podatku VAT od importu (10 dni od odprawy celnej albo od dnia wydania decyzji celnej). W PPP proponujemy rozliczenia na zasadach ogólnych (co do zasady do 25. dnia następnego miesiąca, wraz z deklaracją VAT-7).Teraz takie preferencyjne rozliczenie przysługuje podmiotom spełniającym warunki procedury uproszczonej i tzw. upoważnionym przedsiębiorcom AEO, czyli ok. 4 tys. importerów, głównie dużym firmom. Na naszej zmianie może skorzystać nawet 47 tys. importerów. Poprawi ona ich płynność finansową, zmniejszy ich koszty transportowe, a w rezultacie zwiększy wolumen i wartość importu odprawianego przez polskie porty.

Odroczoną płatność VAT oferują m.in. Niemcy, Holandia i Litwa.

Prawo do popełnienia błędu

Dzięki temu rozwiązaniu przedsiębiorca – osoba fizyczna – gdy popełni błąd (za który grozi mandat karny lub kara pieniężna) – nie dostanie kary, a jedynie pouczenie, oraz będzie musiał usunąć naruszenie. Prawo do błędu obejmie wyłącznie przedsiębiorców zarejestrowanych w CEIDG. Będzie obowiązywać przez rok od dnia podjęcia działalności gospodarczej po raz pierwszy. Albo ponownie, po upływie co najmniej 36 miesięcy od dnia ostatniego zawieszenia lub zakończenia działalności. Przewidujemy ograniczenia: popełnianie naruszeń po raz kolejny czy przypadki rażącego lub nieusuwalnego naruszenia prawa (ciężar wykazywany przez odpowiedni organ).

Jest to nowa instytucja w polskim systemie prawnym. Opiera się na przekonaniu, że większość naruszeń, które popełniają początkujący przedsiębiorcy, nie wynika ze złej woli, lecz ma raczej charakter nieintencjonalnych omyłek. Szacujemy, że propozycja może dotyczyć ok. 300 tys. przedsiębiorców. Podobne rozwiązania funkcjonują we Francji i na Litwie.

Wydłużenie okresu na składanie oświadczeń przez odbiorców energii elektrycznej

Nowe przepisy ustalają termin składania oświadczeń dot. energii elektrycznej na 13 sierpnia 2019 r. Dotyczy to odbiorców końcowych, z wyjątkiem gospodarstw domowych (czyli z tzw. grupy G), niebędących średnimi i dużymi przedsiębiorcami. Odbiorcy ci będą mogli zostać beneficjentami zamrożenia cen energii elektrycznej również w II połowie 2019 r. pod warunkiem złożenia oświadczenia przedsiębiorstwu energetycznemu.

Ochrona konsumencka dla firm z CEIDG

Będzie ona przysługiwać firmom z CEIDG w relacjach z innymi przedsiębiorcami. Obejmie jednak tylko umowy, które nie mają dla przedsiębiorcy charakteru zawodowego. Przykładowo, mechanik samochodowy, któremu popsuła się drukarka, będzie miał takie samo prawo do reklamacji jak konsument, nawet jeśli wykorzystuje drukarkę w warsztacie (i rozliczył jej zakup jako koszt prowadzonej działalności).

Przedsiębiorcom będzie przysługiwać ochrona przewidziana dla konsumentów, jeśli chodzi o stosowanie niedozwolonych postanowień umownych (klauzule abuzywne), rękojmi za wady oraz w zakresie prawa odstąpienia od umowy zawartej na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa.

Regulacja obejmie ok. 2,7 mln przedsiębiorców zarejestrowanych w CEIDG. Podobne rozwiązania stosują np. Francja, Niemcy, Dania, Słowacja, Grecja czy Włochy.

Rozszerzenie definicji rzemieślnika

Projekt umożliwia przedsiębiorcom-rzemieślnikom wybór innej niż wpis w CEIDG, formy prawnej prowadzenia działalności gospodarczej. Wykonywanie rzemiosła będzie więc możliwe przez spółkę jawną, komandytową, komandytowo-akcyjną, czy jednoosobową spółkę kapitałową. Warunkiem jest to, aby wspólnikami były osoby posiadające kwalifikacje zawodowe w rzemiośle, lub członkowie rodziny, tj. małżonek lub krewni w linii prostej (wstępni lub zstępni).

Firmy rzemieślnicze to głównie firmy rodzinne. Dzięki udziałowi w spółkach członków najbliższej rodziny możliwy będzie transfer wiedzy, doświadczenia w zarządzaniu oraz wspólnego wypracowania strategii dalszego rozwoju firmy, z zachowaniem wartości danego biznesu i rodziny.

Jest to oferta dla ponad 211 tys. rzemieślników z dyplomem mistrza lub świadectwem czeladnika. Podobne rozwiązania funkcjonują w Belgii i Austrii.

Ponadto w CEIDG publikowane będą informacje na temat kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, np. informacje o tytule mistrza cukiernictwa. Umożliwi to prezentację przez przedsiębiorców kompetencji, które zostały potwierdzone przez izby rzemieślnicze.

Inne wybrane rozwiązania

· Ułatwienia dla pracowników gastronomii – będą mogli przebadać się na własny wniosek. Ponadto, jeśli mają aktualne orzeczenie lekarskie, przy zmianie pracodawcy, nie będą podlegać ponownym badaniom sanitarno-epidemiologicznym (w okresie ważności orzeczenia).

· Wyłączenie z egzekucji kwot niezbędnych przedsiębiorcy i jego rodzinie do utrzymania przez dwa tygodnie. Trudna sytuacja finansowa przedsiębiorców, która kończy się wobec nich egzekucją majątkową, nie zawsze jest przez nich zawiniona. Często jest ona wynikiem utraty płynności spowodowanej przez nierzetelność ich kontrahentów, którzy nie wykonują zobowiązań w ustalonych terminach.

Kolejne ułatwienia w sukcesji przedsiębiorstw

Wprowadzenie zasad przejęcia koncesji, zezwoleń, licencji oraz pozwoleń w przypadku zmiany właściciela przedsiębiorstwa osoby wpisanej do CEIDG. To rozwiązałoby dotychczasowy problem braku możliwości korzystania z decyzji administracyjnych związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa, w sytuacji gdy przedsiębiorca sprzedaje firmę albo przekazuje ją nieodpłatnie swojemu następcy. Do przejęcia decyzji wystarczające będzie złożenie wniosku w terminie 3 miesięcy od nabycia przedsiębiorstwa, przedstawienie dowodów potwierdzających spełnianie przez nabywcę wymagań do wydania decyzji, złożenie oświadczenia o akceptacji przez nabywcę obowiązków wynikających z decyzji, a – jeżeli przedsiębiorstwo jest własnością kilku osób – uzyskanie także zgody pozostałych właścicieli na przejęcie decyzji przez nabywcę.

W firmach, które należą do przedsiębiorcy i jego małżonka, umożliwienie powołania po śmierci jednego z nich na tymczasowego przedstawiciela. Jego zadaniem będzie zarządzanie spadkiem po małżonku przedsiębiorcy w części dotyczącej udziału w przedsiębiorstwie do czasu załatwienia formalności spadkowych u notariusza albo w sądzie. Tymczasowy przedstawiciel zadba o majątek spadkobierców, ale także będzie wspierał bieżącą realizację planów przedsiębiorcy w prowadzeniu działalności gospodarczej, np. reprezentując spadkobierców przy podpisaniu umowy sprzedaży rzeczy w ramach działalności przedsiębiorstwa.

Dopuszczenie przekazania, w formie zapisu windykacyjnego, praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej, partnerskiej, komandytowej i komandytowo-akcyjnej (udziału wspólnika). Rozszerzenie kompetencji osoby planującej sukcesję w spółce może przyczynić się do przyspieszenia zakończenia procesu zmiany wspólnika i podjęcia przez nią aktywnej działalności.

Projekt przewiduje także ograniczenie obowiązków administracyjnych, w tym m.in. ograniczenie obowiązków sprawozdawczych poprzez:

Zmniejszenie częstotliwości realizacji niektórych obowiązków (np. kwartalne przekazywanie informacji do Ministra Energii o poniesionych kosztach tworzenia i utrzymywania zapasów obowiązkowych ropy naftowej lub paliw; kwartalne sprawozdania OSD elektroenergetycznego i OSD gazowego dla Dyrektora Generalnego KOWR; kwartalne informacje statystyczne o łącznej wartości i liczbie transakcji płatniczych przekazywane przez biura usług płatniczych do KNF).

Cyfryzację niektórych obowiązków sprawozdawczych oraz ograniczenie liczby organów, do których składane są dokumenty (np. obowiązku składania sprawozdania w zakresie rodzajów oraz ilości wytworzonych, przywiezionych i wywiezionych paliw ciekłych i ich przeznaczeniu, informacji o rodzajach i lokalizacji infrastruktury paliw ciekłych wykorzystywanej do prowadzonej działalności).

Zniesienie obowiązku załączenia dokumentów, które są dostępne danej instytucji lub zawierają informacje, które może ona ustalić (np. zniesienie obowiązku dołączania odpisów z KRS, zniesienie wymogu załączania oryginału zaświadczenia o uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu do wniosku o przyznanie licencji doradcy restrukturyzacyjnego, gdy akta egzaminacyjne osób, które przystąpiły do egzaminu, przechowywane są w siedzibie Ministerstwa Sprawiedliwości).

Zmniejszenie liczby egzemplarzy dokumentów dołączanych do wniosków (w przypadku wniosku o wydanie lub zmianę pozwolenia zintegrowanego, zgłoszenia wierzytelności przez wierzycieli stoczni, wniosku kwalifikacyjnego, dokumentacji geologicznej dot. obszarów morskich RP).

Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2020 r., z wyjątkiem niektórych artykułów, które zaczną obowiązywać w innych terminach.

MPiT, el

Tydzień w Poznaniu. Co robić w Poznaniu? 12, 13, 14 i 15 sierpnia 2019

0
Festiwal Integracje, kino plenerowe, Vavamuffin i The Dumplings. Świąteczny tydzień w Poznaniu zapowiada się bardzo interesująco i różnorodnie.
Biesiada Ludowa – koncert inauguracyjny ŚPF Integracje 2019 12 sierpnia @ 18:00 – 21:00
Park Wilsona w Poznaniu, Głogowska

Serdecznie zapraszamy na koncert inauguracyjny XIX Światowego Przeglądu Folkloru INTEGRACJE 2019, który odbędzie się 12.08.2019 r. (poniedziałek) o godz. 18:00. Dowiedz się więcej.

Czytam i czuję w ramach Lata na Targach 14 sierpnia @ 10:30 – 11:30
Centrum Inicjatyw Rodzinnych, Franciszka Ratajczaka 44

Międzynarodowe Targi Poznańskie Grupa MTP Poznańskie Centrum Świadczeń – Centrum Inicjatyw Rodzinnych Zapraszają na wyjątkową odsłonę Czytam i Czuję. Dowiedz się więcej.

Turniej Sportów Tradycyjnych “Pierścieniówka” 2019 14 sierpnia @ 17:00 – 20:00
Zagro Plaża Rataje, Plaża Rataje os. Piastowskie Poznań

Serdecznie zapraszamy na Turniej Sportów Tradycyjnych „Pierścieniówka”. Poza tytułową Pierścieniówką, swoje tradycyjne gry zaprezentują uczestnicy Światowego Przeglądu Folkloru INTEGRACJE. Dowiedz się więcej.

Warsztaty poetyckie w KontenerART 14 sierpnia @ 18:00 – 20:00
KontenerART, Ewangelicka

Czym jest poezja? Co to jest literatura? Jak możemy się wyrazić poprzez pismo? Na te i wiele innych pytań odpowiemy podczas spotkania. Dowiedz się więcej.

Vavamuffin w KontenerART 14/08 14 sierpnia @ 20:00 – 22:00
KontenerART, Ewangelicka

Vavamuffin powstało w lutym 2003-go roku na warszawskich Siekierkach. Dowiedz się więcej.

Kino plenerowe Lata na Targach 14 sierpnia @ 21:30 – 15 sierpnia @ 00:00
Międzynarodowe Targi Poznańskie, ul. Głogowska 14

Jak co roku jednym z najważniejszych punktów programu Lata na Targach będzie kino plenerowe. Dowiedz się więcej.

II Charytatywny Bieg Integracyjny IntegRUN 15 sierpnia @ 08:00 – 15:00
Tor Poznań, ul. Wyścigowa 3

Planowany orientacyjny Program Zawodów w dniu 15 sierpnia 2019 r. Dowiedz się więcej.

Poznań w czasach Powszechnej Wystawy Krajowej [1929]
15 sierpnia @ 17:00 – 18:30 Międzynarodowe Targi Poznańskie, ul. Głogowska 14

Jaki był Poznań w 1929 roku, w czasie Powszechnej Wystawy Krajowej, czyli największego eventu w dziejach miasta? Dowiedz się więcej.

The Dumplings – Poznań | R A J na Nocnym Targu Towarzyskim 15 sierpnia @ 17:00
Nocny Targ Towarzyski, Kolejowa 23

The Dumplings – Poznań | Nocny Targ Towarzyski | 15.08 Koncert rozpocznie się po godzinie 20:00 Dowiedz się więcej.

15 sierpnia Kari Vuola 15 sierpnia @ 20:00 – 21:00
Fara Poznańska, ul. Klasztorna 11

KARI VUOLA (Finlandia) – absolwent Sibelius Academy w Helsinkach, gdzie w roku 2001 uzyskał stopień naukowy doktora sztuki. Dowiedz się więcej.

Nohono // Pery Pery Bejbe – P E R Y G R ÓD – czwartek 15 sierpnia @ 20:00 – 16 sierpnia @ 01:00
Peryskop, ul. Dominikańska 7

W kolejnej odsłonie cyklu PERY PERY BEJBE mamy zaszczyt gościć elektroniczną grupę artystyczną NOHONO. Dowiedz się więcej.

Dowiedz się więcej »Kino plenerowe Lata na Targach 15 sierpnia @ 21:30 – 16 sierpnia @ 00:00
Międzynarodowe Targi Poznańskie, ul. Głogowska 14

Jak co roku jednym z najważniejszych punktów programu Lata na Targach będzie kino plenerowe. Dowiedz się więcej.

Więcej propozycji na tydzień znajdziecie w naszym Kalendarium.

el

Poznań: ZDM wraca do koszenia

0
Niższe temperatury i powrót opadów deszczu spowodowały, że w pasach drogowych odrasta trawa i chwasty. W najbliższych dniach będziemy zlecać porządkowanie zieleni – informuje Zarząd Dróg Miejskich.

W lipcu ZDM wstrzymał koszenie zieleni w pasach drogowych. Decyzja powodowana była bardzo wysokimi temperaturami i brakiem opadów. Ciepła i bardzo sucha pogoda sprawiała, że przyrost chwastów i trawy był bardzo mały, a po przejechaniu kosiarek w powietrzu unosił się kurz.

Ponieważ pogoda się zmieniła roślinność przy drogach zaczyna odrastać. ZDM będzie w najbliższych dniach porządkował rozrośniętą zieleń.

– Wyrośnięte trawy oraz chwasty ograniczają widoczność na wyjazdach, łukach, wzdłuż dróg rowerowych i chodników. Taka roślinność przykrywa sąsiadujące nawierzchnie, zawęża trakty piesze, rowerowe i nierzadko zasłania urządzoną zieleń na skwerach. Skoszenie wyrośniętej, wysuszonej roślinności umożliwia również jej powtórne kwitnienie – wyjaśnia Piotr Libicki, zastępca dyrektora ZDM ds. przestrzeni publicznej. Jednocześnie dodaje, że społeczne oczekiwania co do kształtowania zieleni się zmieniają, a ZDM wychodząc im naprzeciw wydziela łąki ekologiczne np. przy ul. Dolna Wilda czy ul. Przepadek.

W pierwszej kolejności uporządkowane będą m.in. skarpy przy ul. Hlonda, zieleń przy ul. Słupskiej, ul. Głównej, ul. Ściegiennego, ul. Taczanowskiego, ul. Grunwaldzkiej, ul. Grobla, ul. Hejmowskiego, ul. Kościuszki, al. Niepodległości, ul. Bystrej, ul. Obodrzyckiej, ul. Franowo, ul. Bielniki, Czeremchowej, ul. Opieńskiego, ul. Stróżyńskiego czy ul. Połabskiej. Kolejne prace planowane są systematycznie we wszystkich częściach miasta.

Warto dodać, że ZDM ma pod swoją opieką 950 ha niezabrukowanych terenów. Tylko jedna trzecia objęta jest koszeniem. Po analizach kolejne obszary wyłączane są jednak z koszenia. W przyszłym roku planowane jest zwiększenie obszaru tzw. łąk ekologicznych, czyli terenów wyłączonych z koszenia. Łąki takie nie wymagają założenia i kosztownego utrzymywania. Pozwalają na swobodny rozwój roślin, które pierwotnie i spontanicznie zasiedliły dany teren. Trzeba jednak pamiętać, że łąki mogą być zlokalizowane tam, gdzie nie pogarsza to bezpieczeństwa użytkowników dróg, czyli na terenach pozbawionych wjazdów na posesje, skrzyżowań czy łuków drogi.

ZDM, el

Poznań: Od poniedziałku zmiany w ruchu na Górnym Tarasie Rataj

0
W poniedziałek, 12 sierpnia, od godziny ok. 10.30 na kilku skrzyżowaniach Górnego Tarasu Rataj ruch będzie czasowo sterowany ręcznie. Na rondzie Żegrze zostanie włączona testowo sygnalizacja świetlna.

Będzie to miało związek z przejazdem technicznym tramwajów po nowym torowisku. Chodzi o skrzyżowania: ul. Chartowo z ul. Wiatraczną, ul. Żegrze z ul. Bobrzańską oraz ul. Żegrze z ul. Kurlandzką i Inflancką. Na ostatnim z nich trwają roboty związane z remontem nawierzchni jezdni, prowadzone na zlecenie Zarządu Dróg Miejskich, skoordynowane z przebudową trasy tramwajowej na Górnym Tarasie Rataj.

Działanie sygnalizacji świetlnej na rondzie Żegrze – po jej obserwacji podczas pierwszych prób – zostało zoptymalizowane. W poniedziałek po raz pierwszy będzie mogło zostać sprawdzone w ruchu z udziałem tramwajów.

W środę, 14 sierpnia, ruszy ostatni etap prac na skrzyżowaniu Żegrze/Inflancka/Kurlandzka. Potrwa do poniedziałku, 19 sierpnia. W tym czasie ponownie zostanie całkowicie zamknięty przejazd z ulicy Kurlandzkiej (od strony os. Orła Białego) w ulicę Inflancką (w kierunku os. Armii Krajowej), wyłączony będzie także skręt z ulicy Żegrze od strony os. Stare Żegrze w lewo w ulicę Kurlandzką.

Autobusy linii 152, 165, 174 i 184 jadące w kierunku ronda Rataje będą wjeżdżać na jezdnię ulicy Inflanckiej pod prąd. Autobusy linii 245, od nocy 14/15 sierpnia do nocy 19/20 sierpnia, jadąc w kierunku Starołęki, pojadą ulicą Żegrze do ronda Żegrze. Następnie zawrócą i dojadą do ul. Kurlandzkiej i dalej pojadą trasą bez zmian.

UMP, el

Poznań: Budowa Rowerowej Trasy Grunwaldzkiej dobiega końca

0
Na budowie Rowerowej Trasy Grunwaldzkiej, na wysokości ulicy Wojskowej, zamontowano licznik rowerowy. – To znak, że budowa dobiega końca – cieszą się społecznicy z Rowerowego Poznania.

Rowerowy Poznań kibicuje budowie trasy od samego początku, a nawet jeszcze przed nim, gdy pomysł budowy pełnowymiarowej trasy dla rowerzystów przez ciasną i zatłoczoną przez samochody część Grunwaldu budził ogromne opory w mieście. Wskazywano, że na samej Grunwaldzkiej w godzinach szczytu są gigantyczne korki, jeśli jeszcze doda się do tego rowery, to będzie jeszcze gorzej. Wyciągano przykłady kolizji i wypadków, do jakich dochodzi na tej ulicy, twierdząc, że gdy dojdzie ruch rowerowy, kolizji i wypadków będzie co najmniej dwukrotnie więcej, chociaż nie ma żadnych danych na potwierdzenie tej karkołomnej teorii.

Jak to zazwyczaj bywa, najgłośniej było słychać malkontentów, a większość, zapytana przez miasto o zdanie podczas internetowych konsultacji społecznych, opowiedziała się za budową trasy. I ta budowa właśnie dobiega końca. Jak regularnie raportują członkowie stowarzyszenia Rowerowy Poznań, którzy od początku bardzo wspierali budowę tej trasy: „na odcinku Roosevelta-Stolarska)\ większość prac określonych w projekcie jest już zakończona i w ostatnich dniach widać wdrażane poprawki (wyrównywanie nierównych krawężników, szlifowanie wystających studzienek itd.). Na dalszych odcinkach czekamy na poprawki: najbardziej kłuje w oczy „falująca” nawierzchnia przy Parku Manitiusa, czy też niepoprawnie zamontowane znaki drogowe – np. od kilkunastu dni przed skrzyżowaniem z ul. Promienistą widnieje dla kierowców znak nakazu jazdy prosto (dziwne, że nikt poza nami tego nie widzi?). Na odcinkach Matejki-Ułańska i Wojskowa-Promienista w końcu widać zarys brakujących odcinków drogi dla rowerów oraz przygotowane miejsca ustawienia nowych słupów oświetlenia ulicznego. Najwięcej pracy zostało do wykonania w okolicach ronda Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

To był stan prac z końca lipca. A w sierpniu u wylotu ulicy Wojskowej pojawił się świeżo zamontowany licznik rowerowy, aby od pierwszego dnia było wiadomo, ilu rowerzystów korzysta z nowej drogi dla rowerów. Co prawda już teraz rowerzystów jest tam sporo, chociaż trasa jeszcze nie jest oficjalnie otwarta. Ale ponieważ wszystkie prace są wykonywane w terminie, Rowerowy Poznań szacuje, że około połowy września można już liczyć na oficjalne otwarcie Rowerowej Trasy Grunwaldzkiej.

Przypomnijmy, że zgodnie z badaniami PLANTAP około 57 proc. mieszkańców Grunwaldu porusza się komunikacją miejską i rowerem. 4,6 proc. to właśnie rowerzyści i z roku na rok jest ich coraz więcej. A około 13 proc. podróży w Poznaniu to są podróże na piechotę.

Rowerowy Poznań, el

Mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym. Policja apeluje o ostrożność

0

Mapę miejsc, w których najczęściej dochodziło podczas tegorocznych wakacji do groźnych wypadków, opublikowała na swojej stronie policja. Mapa w formie graficznej pokazuje, gdzie w Polsce jest najgorzej.

Zdaniem policjantów liczby, tabele, czy porównania nie zawsze przemawiają do wyobraźni kierowców i pieszych. I to dlatego też każdego dnia przez cały okres wakacji policja prezentuje bieżącą liczbę i lokalizację wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym z ostatniej doby oraz od początku wakacji. Niestety, z każdym dniem mapa będzie coraz mniej przejrzysta, ponieważ przybywać będą nowe punkty…

Bieżąca aktualizacja, w tym zwłaszcza wizualizacja, ma na celu zwrócenie uwagi na skalę tragedii, do jakich dochodzi na polskich drogach. Czy obraz mapy skłoni do refleksji użytkowników dróg, czy tegoroczne wakacje będą bezpieczne …?
– Pamiętajmy, że za każdym z tych czarnych punktów kryje się ludzki dramat – apelują policjanci.

Wypadki drogowe zazwyczaj nie są przypadkiem. Prawie za każdym zdarzeniem kryje się niebezpieczne zachowanie kierowcy lub pieszego. Wielu tragedii można byłoby uniknąć, gdyby przestrzegane były elementarne zasady ostrożności i bezpieczeństwa.

Oto proste, lecz niezwykle ważne zasady, które zwiększają bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Respektuj przepisy ruchu drogowego, w szczególności w zakresie przestrzegania dozwolonych limitów prędkości, stanu trzeźwości korzystania z pasów bezpieczeństwa i właściwego przewożenia dzieci w pojazdach
Ogranicz do minimum rozmowy telefoniczne, a w razie konieczności korzystaj z zestawu głośnomówiącego. Rozmowa telefoniczna nawet przez urządzenia dozwolone dekoncentruje kierującego pojazdem
Dostosuj prędkość do warunków atmosferycznych, drogowych, swoich umiejętności oraz stanu psychofizycznego
Sygnalizuj swoje manewry na drodze z takim wyprzedzeniem i w taki sposób, by były widoczne dla innych uczestników ruchu
Zawsze zwalniaj przed przejściami dla pieszych, przystankami komunikacji publicznej oraz przed skrzyżowaniami
Nie wyprzedzaj, ani nie omijaj pojazdów w rejonie przejść dla pieszych, przystanków oraz na samych przejściach
Obowiązkowo rób przerwy w trakcie wielogodzinnych podróży
Sprawdź przed wyjazdem stan techniczny pojazdu, w tym zwłaszcza ogumienie, oświetlenie, poziom płynów eksploatacyjnych.

KWP, el

Poznań: Budowa kanalizacji sanitarnej i utrudnienia wokół Dąbrowskiego

0
12 sierpnia w rejonie skrzyżowania ul. Meissnera i 5 Stycznia rozpocznie się budowa kanalizacji sanitarnej. W rejonie prac obowiązywać będą ograniczenia prędkości, a ruch pojazdów może odbywać się po płytach przejazdowych.

Jak informuje Miejski Inżynier Ruchu od 12 do 23 sierpnia w najbliższym otoczeniu obu ulic wprowadzane będą etapami zwężenia jezdni i czasowe zakazy wjazdu w ul. 5 Stycznia i ul. Meissnera (wraz z objazdami ulicami sąsiednimi).

Ponadto od 12 do 14 sierpnia wystąpią utrudnienia w ruchu pojazdów na ulicy Lotniczej i w rejonie ul. Lotniczej między ul. Dąbrowskiego a ul. Wzlotową. Powodem są prace wykonywane przez Aquanet przy odtwarzaniu nawierzchni po pracach w tym rejonie. Obowiązywać będzie zakaz skrętu w prawo z nitki wjazdowej do miasta ul. Dąbrowskiego w ulicę Lotniczą. Ruch pieszych po przejściu wzdłuż ul. Dąbrowskiego może odbywać się po płytach.

ZDM, el

Poznań: Mamy z wózkami spacerują po… Kaponierze?

0
Ruchliwe, pełen samochodów rondo Kaponiera, a na środku kobieta z dziecięcym wózkiem, często na drodze rowerowej. Dowcip, fotomontaż czy nieodpowiedzialność matek? – pytają internauci. Ale sprawa nie jest tak prosta jak się wydaje.

Zdjęcia z Poznania przedstawiające kobiety z wózkami dziecięcymi przechodzące przez rondo górą robią ostatnio furorę w internecie. Jak zauważa telewizja WTK, tylko w tym miesiącu to drugi taki przypadek, o jakim otrzymali informację.

Zachowanie pań wywołało lawinę komentarzy na telewizyjnym forum, głównie negatywnych. Internauci pisali o skrajnej nieodpowiedzialności, wygodnictwie kobiet, którym nie chce się zjechać z wózkiem do przejścia podziemnego, no i głupocie. Padały propozycje, by zabrać im dzieci oraz opinie, że to na pewno margines społeczny, któremu alkohol wyżarł mózg, więc nie są w stanie ogarnąć dojścia do windy, która by je zwiozła pod Kaponierę. Za skrajnie nieodpowiedzialne takie zachowanie uznała także policja. I przypomniała, że może za to grozić mandat w wysokości nawet kilkuset złotych.

Ale prawda nie jest taka prosta i oczywista, jakby się wydawało. Każdy, kto choć raz próbował przejść pod Kaponierą, wie o tym doskonale, chociaż jeśli nie jest matką z wózkiem dziecięcym, mógł nie zwrócić na to uwagi. My zapytaliśmy o zdanie matki małych dzieci.
– Nie popieram tej matki, ale jestem w stanie ją zrozumieć – odpowiada Paulina, mama czteroletniego Patryka. – Przecież ta Kaponiera to koszmar! Schody ruchome w większości nie działają, dziś na przykład (rozmowa odbywała się w piątek, 9 sierpnia) nie działają te jadące w górę na przystanki na Święty Marcin i na Dworcową.
– To samo jest z windami – dodaje jej przyjaciółka Andżelika. – I co, matka z dzieckiem w wózku ma oblecieć całą Kaponierę, żeby się ostatecznie przekonać, że jedyna czynna winda to ta, z której właśnie wysiadła? I jechać z powrotem na górę, żeby obejść na piechotę pół centrum omijając Kaponierę?

– Unikam Kaponiery jak tylko mogę – informuje krótko Magda Miarecka, matka dwuletniej, niepełnosprawnej Klaudii. – Nawet jeśli dojadę do przystanku tramwajem niskopodłogowym, to zawsze się okazuje, że w którymś z wejść pod Kaponierę nie działa winda albo schody. Oczywiście właśnie tam, dokąd chcę się udać. Czasem trafi się ktoś miły i pomoże wynieść wózek, ale zdarza się to nieczęsto. Poza tym teraz Klaudia jeszcze niewiele waży, a co, jak będzie ważyła 40 kilo plus 10 kilo wózka? Nawet gdyby ktoś chciał mi wtedy pomóc, to nie da rady. Ja też nie. Piesi się nie przejmują: nie działają schody na jednym przystanku, to jadą na sąsiedni i przechodzą po torach. Ja z niepełnosprawnym dzieckiem w wózku przecież tego zrobię.

Mamy podkreślają, że nie popierają pani przechodzącej po drodze rowerowej – ale nie popierają też bałaganiarstwa i zaniedbań na Kaponierze.
– Gdyby schody i windy działały jak należy, to ta kobieta nie musiałaby robić takich rzeczy – uważają. – Owszem, powinna dostać mandat. Ale jeszcze większy powinni dostać ci, z których winy nie działają schody i windy na Kaponierze.

Lilia Łada, fot. archiwum

Sieraków: Sensacyjne odkrycie w Kobylarni

0
Archeolodzy z Sierakowa odkryli w pobliskiej Kobylarni ślady osady z VIII w. p.n.e., a także wczesnośredniowiecznej z X wieku. Efekty wykopalisk potwierdziły ich przekonania, że na tych terenach osadnictwo istniało od bardzo dawna.

Na przeprowadzenie wykopów sondażowych wytypowano teren przy jeziorze Kłosowskim w Kobylarni. Nie bez powodu. Na podstawie wielu prac archeologicznych można stwierdzić, że istniało tu osadnictwo, a nawet ruchliwe szlaki handlowe po tej stronie Warty. Jednak wszystko to były wnioski i analizy dokonane na podstawie wyników badań na innych terenach. Tu wykopalisk nigdy nie prowadzono – aż do czasu, gdy sprawą zajął się Robert Jędrzejczak, archeolog i dyrektor Muzeum Zamek Opalińskich w Sierakowie.

Oprócz specjalistów wspomaga go grupa wolontariuszy. Powstały już dwa wykopy o powierzchni 5 x 10 metrów, no i teraz trzeba było łutu szczęścia, by akurat na tej niewielkiej przestrzeni odnaleźć ślady naszych przodków z epoki brązu. Szczęście dopisało: archeolodzy stwierdzili ponad wszelką wątpliwość, że we wczesnym średniowieczu istniała tu spora osada, znaleźli budynki mieszkalne, gospodarcze i ślady palenisk. Jednym z ciekawszych i bardziej intrygujących znalezisk jest okucie pochewki noża w kształcie głowy smoka, a wykonane przez… Wikingów. Skąd wzięła się tutaj, tak daleko od morza? Czy to możliwe, że w tamtych czasach Wikingowie docierali aż tak daleko? Archeolodzy przypuszczają, że Wikingowie może nie, ale kupcy – na pewno. I egzotyczna ozdoba trafiła tu po prostu jako przedmiot na handel przywieziony przez któregoś z kupców.

Dzięki drugiemu wykopowi okazało się, że osadnictwo tu jest znacznie starsze. Znaleziono pozostałości osady z epoki brązu, a więc sprzed około 800 lat przed naszą erą. Archeolodzy nie mają wątpliwości; w szczątkach osady zachowało się bardzo dużo szczątków ceramiki charakterystycznej dla kultury łużyckiej.

Wyniki badań już teraz dowodzą prawdziwości tezy, że kiedyś był to zaludniony teren prowadzący ożywioną wymianę handlową z odległymi rejonami ówczesnego świata. Ludzie tu mieszkający musieli więc być zamożni, skoro mogli sobie pozwolić na kupowanie egzotycznych, a więc kosztownych, dóbr. Archeolodzy przypuszczają nawet, że były to nie pojedyncze osady, ale cały ich, i to duży, kompleks. By jednak to potwierdzić, trzeba by przekopać co najmniej kilkadziesiąt hektarów okolicznych pól. na razie więc archeolodzy zajmują się opracowaniem tego, co już znaleźli. Znaleziska po konserwacji będzie można oglądać w Muzeum Zamek Opalińskich w Sierakowie.

Mat. pras., el fot. FB Muzeum Zamek Opalińskich w Sierakowie

Poznań: ZTM wprowadza zmiany tras autobusów nocnych

0
Autobusy linii nr 238, 249 i 252 w rejonie ronda Kaponiera będą kursowały innymi trasami. Zmiany będą obowiązywać od nocy z 11 na 12 sierpnia.

Jak informuje Zarząd Transportu Miejskiego trasa nocnych linii autobusowych nr 238, 249 i 252 w rejonie ronda Kaponiera zmieni się z powodu zmian w organizacji ruchu na ulicy Mickiewicza.

Autobusy jadące w kierunku północnym ulicą Roosevelta nie będą zatrzymywać się na przystanku na ul. Zwierzynieckiej (przy hotelu Mercure), ale wjadą na rondzie na przystanek tramwajowo-autobusowy na ul. Święty Marcin. Dalej, w kierunku przystanków „Most Teatralny” i „Rondo Kaponiera” autobusy przejeżdżać będą ulicami Wieniawskiego i Fredry.

ZTM, el

GUS opublikował dane o przestępczości. Jak wypada Wielkopolska?

0
Powiat gostyński i leszczyński mają najwyższą przestępczość w regionie. I jedną z najwyższych w Polsce. Tak wynika z danych przestępstw stwierdzonych przez policję w zakończonych postępowaniach przygotowawczych za I półrocze 2019 r., które opublikował GUS.

Specjaliści wzięli pod lupę 380 powiatów i miast na prawach powiatu. Z danych GUS wynika, że wskaźnik przestępczości na 10 tys. mieszkańców waha się w Polsce od 30 w powiecie kolbuszowskim do 614 w Nowym Sączu.W położonym w północnej części województwa podkarpackiego 62-tysięcznym powiecie kolbuszowskim policja stwierdziła zaledwie 193 przestępstwa. Natomiast w liczącym 84 tys. mieszkańców Nowym Sączu, który jest stolicą Sądecczyzny w południowej Małopolsce, odnotowano 5158 przypadków naruszenia prawa.

W ślad za Nowym Sączem najwięcej przypadków złamania prawa w odniesieniu do liczby mieszkańców policja odnotowała w powiecie kołobrzeskim w woj. zachodniopomorskim. W tym nadmorskim samorządzie, w którego granicach leżą m.in. Kołobrzeg i Ustronie Morskie, miało miejsce 419 przestępstw na 10 tys. mieszkańców. Kolejne miejsca na liście zajęły leżący na Dolnym Śląsku Wałbrzych (356 przestępstw na 10 tys. mieszkańców) oraz powiat gostyński w Wielkopolsce (350 zdarzeń).Wskaźnik powyżej 300 przestępstw na 10 tys. mieszkańców odnotowano również w innym powiecie woj. wielkopolskiego – powiecie leszczyńskim (337).

Najmniej przestępstw w odniesieniu do liczby mieszkańców policja stwierdziła w powiatach województwa podkarpackiego oraz powiecie proszowickim w woj. małopolskim.

Wśród stolic województw najwięcej przestępstw potwierdzonych przez policję w relacji do liczby mieszkańców miało miejsce w Katowicach – 215 na 10 tys. osób (14. miejsce wśród 380 powiatów). Dalej były: Zielona Góra, gdzie ten wskaźnik wyniósł 202 (15. miejsce) oraz Kielce, gdzie był równy 184 (22. miejsce). Stosunkowo najmniej spraw do kartotek policyjnych trafiło natomiast w Rzeszowie (71 na 10 tys. mieszkańców), Białymstoku (80) i Lublinie (104).

Dane GUS obejmują 380 powiatów, w tym 66 miast na prawach powiatu, czyli m.in. dawne stolice województw oraz miasta powyżej 100 tys. mieszkańców.Jak wyjaśnia urząd statystyczny, przestępstwo stwierdzone – jest to zdarzenie, co do którego w zakończonym postępowaniu przygotowawczym potwierdzono, że jest przestępstwem. Przestępstwo – zgodnie z Kodeksem karnym z 1997 r. – jest to zbrodnia lub występek ścigany z oskarżenia publicznego lub z oskarżenia prywatnego, zgodnie z Kodeksem karnym skarbowym – jest to przestępstwo skarbowe.

PAP, el

Konin: Radny Popkowski życzy koledze wytępienia „tęczowej zarazy”

0
Robert Popkowski, radny Prawa i Sprawiedliwości w Sejmiku Wielkopolskim, napisał te kontrowersyjne życzenia do swojego partyjnego kolegi, na Facebooku. I wywołał burzę w całym kraju.

Przede wszystkim od razu zareagował Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, który o wpisie zawiadomił prokuraturę. Jego zdaniem życzenie „wytępienia czerwonej i tęczowej zarazy” jest klasycznym przykładem nietolerancji i mowy nienawiści. Działacze ośrodka przypominają historię: „Wystarczy zamienić „tęczę” na „Żydów” – i mamy życzenia spełnienia marzeń, jakie mogli składać sobie hitlerowcy”.

W sprawie zabrali głos także organizatorzy II Marszu Tolerancji w Koninie, który ma przejść przez miasto 8 września. W oświadczeniu napisali m.in.: „Wpis o treści: „Wszystkiego Najlepszego, zdrowia, a potem spełnienia marzeń dotyczących wytępienia czerwonej i tęczowej ZARAZY (…)” to jawny przykład mowy nienawiści. Jako organizatorzy II Marszu Tolerancji w Koninie, nie godzimy się na używanie języka, który nawołuje do agresji i do “wytępienia” wobec określonej grupy społecznej. Zdajemy sobie sprawę, że nasze poglądy mogą się różnić, jednakże o różnicach można dyskutować, używając języka, który nikogo nie rani. Nie zgadzamy się na „tępienie” kogokolwiek. Naszym zdaniem wszyscy jesteśmy równi wobec siebie bez względu na poglądy, wyznanie czy wygląd”.

Organizatorzy Marszu Równości zwracają uwagę na to, że radnego jako osobę publiczną i wybraną w demokratycznych wyborach obowiązują pewne standardy zachowania. Powinien też działać w interesie całego społeczeństwa, którego jest reprezentantem. Tymczasem wykazuje się wobec przedstawicieli tegoż społeczeństwa brakiem tolerancji i szacunku. „Słowa o „wytępieniu” drugiego człowieka o odmiennych poglądach nigdy nie powinny paść z ust jakiejkolwiek osoby – tym bardziej osoby pełniącej funkcję publiczną”- podsumowują organizatorzy.

Robert Popkowski i adresat życzeń Jacek Kubiak są politykami Zjednoczonej Prawicy z Konina. Popkowski jest też szefem Solidarnej Polski na Wielkopolskę i kandydatem tej partii do Sejmu w jesiennych wyborach.

Mat. pras., el

MRPiPS: samorządy sprawnie wypłacają 500 plus

0
Choć samorządy mają trzy miesiące na rozpatrzenie wniosku o wypłatę świadczenia 500 plus, to praktyka pokazuje, że robią to znacznie szybciej. Do końca lipca gminy rozpatrzyły ponad połowę złożonych wniosków – zauważa Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Jak poinformowała minister Bożena Borys-Szopa, do końca lipca świadczenie wychowawcze otrzymało ponad 1,08 mln dzieci, a łączna kwota wypłat to 540 mln zł.
– W skali całego kraju już prawie wszystkie gminy wypłacają świadczenia – mówi minister. – W województwach kujawsko-pomorskim i świętokrzyskim wszystkie gminy wpłaciły już 500+ dla rodzin. Dziękuję tym samorządom, które odpowiedziały na mój apel o zwiększenie częstotliwości wypłat do kilku w miesiącu. To bardzo ważne dla rodzin zwłaszcza w okresie wakacyjnym, a także w związku ze zbliżającym się rozpoczęciem roku szkolnego.

Od 1 do 31 lipca wydano decyzje w stosunku do 58 proc. złożonych wniosków. Oznacza to, że gminy wydały blisko 1,5 mln informacji. Aż w 10 województwach udział wydanych informacji w liczbie wniosków jest wyższy od przeciętnej, największy odnotowano w województwie świętokrzyskim 70 proc.

.Najwięcej wypłat w stosunku do złożonych wniosków zanotowano w woj. lubelskim (56 proc.), świętokrzyskim (50 proc.) i pomorskim (49 proc.).Szefowa MRPiPS zaznacza również, że po pierwszym miesiącu, kiedy wnioski o 500 plus można było składać jedynie online, „możemy śmiało powiedzieć, że budujemy z polskimi rodzinami Polskę cyfrową”. .Drogą cyfrową napłynęło ponad 2,67 mln wniosków, co stanowi ponad 60 proc. szacowanej liczby rodzin, która zostanie objęta programem od lipca 2019 r. (4,4 mln).

Najwięcej wniosków online złożono w woj. mazowieckim (ponad 437 tys.), śląskim (356,8 tys.) oraz wielkopolskim (ponad 261,9 tys.).Resort zauważa, że Polacy chętnie wnioskują online również o świadczenie „Dobry start”. Do tej pory złożono już ponad 1,68 mln wniosków o to świadczenie. Najwięcej w woj. mazowieckim (ponad 258,5 tys.) oraz śląskim (ponad 234 tys.).

PAP, el

Poznań: Pierwsza edycja 1 Mili

0
Impreza biegowa w całości rozgrywana na stadionie, przeznaczona nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci. Pod koniec września wszyscy miłośnicy aktywnego trybu życia będą mieli okazję sprawdzić swoje sportowe umiejętności w trakcie pierwszej poznańskiej edycji 1Mili.

29 września na stadionie POSiR Golęcin odbędą się I Amatorskie Mistrzostwa Poznania w biegu na milę. Na wydarzenie zapisać można się już teraz. Aby wziąć udział w dyscyplinach, należy zarejestrować się na stronie. Zapisy trwają do 20 września lub do wyczerpania limitów miejsc.

Jak podkreślają organizatorzy wydarzenia, jest to wyjątkowa impreza biegowa, na której każdy może poczuć się jak na prawdziwym mityngu lekkoatletycznym.

– To jedyna taka impreza w Polsce, na której każdy może poczuć się jak zawodowiec! Koszulka dla każdego biegacza, imienne numery startowe, imienne zaproszenia na start w swojej serii, wielki telebim z transmisją na żywo i powtórkami z biegów, profesjonalny komentarz, fotofinisz! A dopingu kibiców na trybunach zawodowcy mogą wręcz pozazdrościć! – mówi Marcin Lewandowski, aktualny Halowy Mistrz Europy w biegu na 1500 m, rekordzista Polski na dystansie 1 Mili i ambasador imprezy.

Dotychczas impreza była organizowana wyłącznie w Warszawie. Po dwóch latach podjęto decyzję o zorganizowaniu jej także w stolicy Wielkopolski. Impreza w Poznaniu jest drugą odsłoną wydarzenia w tym roku. W programie znajdują się takie dyscypliny jak bieg na dystansie 1609,34 m w randze Amatorskich Mistrzostw Poznania, sztafety 4×400 m przeznaczone dla grupy biegowych znajomych lub przyjaciół, a także Kinder+Sport Biegi Dzieci (na 100 m, 400 m i 800 m), przeznaczone dla najmłodszych sportowców od 3 do 15 lat.

– Widzimy wyraźnie, że wraca moda na lekkoatletykę, a my chcemy pokazać, że bieganie po bieżni jest dla wszystkich. Z dystansem 1 mili (1609 m) może zmierzyć się naprawdę każdy, nawet zupełnie początkujący biegacz. Trzeba mieć z tego radochę! W tym roku będzie jej na naszym biegu jeszcze więcej, bo wystartowaliśmy z dodatkową konkurencją – sztafet 4×400 m. To świetna okazja, żeby ścigać się w gronie biegowych znajomych. Emocje na sztafetach są zawsze co najmniej 4x większe! – mówi Tomek Smokowski, dziennikarz sportowy i organizator 1Mili.

Warto zaznaczyć, że w wydarzeniach 1Mili biorą udział nie tylko sportowcy, ale również dziennikarze czy artyści. W tegorocznej, warszawskiej odsłonie imprezy udział wzięli m.in. Taco Hemingway, Quebonafide, Joanna Jędrzejczyk, Michał Pol, Maciej Kurzajewski i wielu innych.

UMP, el

Jarocin: ZGO napędzany biogazem

0
Jarociński zakład gospodarowania odpadami już w przyszłym roku ma stać się samowystarczalny energetycznie dzięki budowie drugiego zbiornika do magazynowania biogazu.

Dzięki dwóm zbiornikom jarociński ZGO będzie mógł magazynować biogaz w nocy, kiedy jego zapotrzebowanie na energię elektryczną jest minimalne i następnie produkować z niego prąd w godzinach swego największego zapotrzebowania na energię, czyli w godzinach pracy zakładu. Ma to w jeszcze większym stopniu zredukować jego koszty zakupu energii elektrycznej i cieplnej.

– Dzięki takim inwestycjom, jak ta, możemy pochwalić się że Region VI, który obsługuje Jarocin, ma jedną z najniższych, o ile nie najniższą, cenę zagospodarowania odpadów wśród wszystkich RIPOK-ów, które znajdują się na terenie Wielkopolski – podkreśla Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina..

– Drugi zbiornik na biogaz zapewni jeszcze bardziej optymalne gromadzenie, a później spalanie biogazu w kogeneratorze, tak, ażeby uzyskiwać energię elektryczną w tych dniach, czy w tych częściach dni, w których ta energia będzie najbardziej potrzebna dla naszego zakładu lub wtedy, kiedy będziemy mogli z jej sprzedaży uzyskać jak najlepsze ceny – mówi Witosław Gibasiewicz, prezes ZGO.

Budowa drugiego zbiornika na biogaz, której koszt to ponad pół miliona złotych, jest jednym z działań tej spółki, które mają zapewnić jej samowystarczalność energetyczną.
– Właśnie kończymy obliczenia lipca i będzie to prawdopodobnie pierwszy miesiąc, w którym per saldo spółka więcej wyprodukuje i sprzeda energii niż zakupi, jeżeli chodzi o dane miesięczne. Myślę, że samowystarczalność energetyczną, w sposób pełny, osiągniemy w przyszłym roku po realizacji kolejnych inwestycji – zapowiada Witosław Gibasiewicz.

PAP, el

Poznań: W mieście śmierdzi!

0
Nieprzyjemny i dość intensywny zapach unosi się do rana w całym mieście. Powodem najprawdopodobniej jest… pora roku.

Intensywny fetor dał się we znaki poznaniakom już do rana, a mieszkańcy okolicznych miejscowości skarżyli się już wczoraj, że nie można oddychać z powodu nieprzyjemnego zapachu. Rodzaj zapachu nasuwa od razu skojarzenie z awarią kanalizacji – ale Aquanet zapewnia stanowczo, że nic takiego w mieście się nie wydarzyło.

Gdyby narzekali mieszkańcy okolic Koziegłów lub ulicy Serbskiej w Poznaniu, można byłoby z kolei podejrzewać Aquanet o prace konserwacyjne zbiorników oczyszczalni ścieków. Ale żadne prace w obu oczyszczalniach nie są prowadzone.

Skoro to nie kanalizacja, a żadnych innych „aromatycznych” firm w mieście nie mamy – powód może być tylko jeden. Związany z porą roku. Ponieważ właśnie zakończyły się żniwa na wielkopolskich polach, czas na ich nawiezienie przed kolejnym sezonem uprawnym. I to najpewniej zapach gnojówki, która podpoznańscy rolnicy nawożą pola, tak daje się we znaki mieszkańcom Poznania i okolic. Pocieszające jest to, że zapach nigdy nie dokucza zbyt długo. Pola po nawiezieniu gnojówka będą zaorane, a wtedy zapach zniknie.

el