Konin: Radny Popkowski życzy koledze wytępienia „tęczowej zarazy”

Robert Popkowski, radny Prawa i Sprawiedliwości w Sejmiku Wielkopolskim, napisał te kontrowersyjne życzenia do swojego partyjnego kolegi, na Facebooku. I wywołał burzę w całym kraju.

Przede wszystkim od razu zareagował Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, który o wpisie zawiadomił prokuraturę. Jego zdaniem życzenie „wytępienia czerwonej i tęczowej zarazy” jest klasycznym przykładem nietolerancji i mowy nienawiści. Działacze ośrodka przypominają historię: „Wystarczy zamienić „tęczę” na „Żydów” – i mamy życzenia spełnienia marzeń, jakie mogli składać sobie hitlerowcy”.

W sprawie zabrali głos także organizatorzy II Marszu Tolerancji w Koninie, który ma przejść przez miasto 8 września. W oświadczeniu napisali m.in.: „Wpis o treści: „Wszystkiego Najlepszego, zdrowia, a potem spełnienia marzeń dotyczących wytępienia czerwonej i tęczowej ZARAZY (…)” to jawny przykład mowy nienawiści. Jako organizatorzy II Marszu Tolerancji w Koninie, nie godzimy się na używanie języka, który nawołuje do agresji i do “wytępienia” wobec określonej grupy społecznej. Zdajemy sobie sprawę, że nasze poglądy mogą się różnić, jednakże o różnicach można dyskutować, używając języka, który nikogo nie rani. Nie zgadzamy się na „tępienie” kogokolwiek. Naszym zdaniem wszyscy jesteśmy równi wobec siebie bez względu na poglądy, wyznanie czy wygląd”.

Organizatorzy Marszu Równości zwracają uwagę na to, że radnego jako osobę publiczną i wybraną w demokratycznych wyborach obowiązują pewne standardy zachowania. Powinien też działać w interesie całego społeczeństwa, którego jest reprezentantem. Tymczasem wykazuje się wobec przedstawicieli tegoż społeczeństwa brakiem tolerancji i szacunku. „Słowa o „wytępieniu” drugiego człowieka o odmiennych poglądach nigdy nie powinny paść z ust jakiejkolwiek osoby – tym bardziej osoby pełniącej funkcję publiczną”- podsumowują organizatorzy.

Robert Popkowski i adresat życzeń Jacek Kubiak są politykami Zjednoczonej Prawicy z Konina. Popkowski jest też szefem Solidarnej Polski na Wielkopolskę i kandydatem tej partii do Sejmu w jesiennych wyborach.

Mat. pras., el

Podziel się:

Ostatnio dodane: