Poznań: Zakaz kąpieli w Jeziorze Maltańskim!

Pierwszy raz w tym roku na terenie Poznania sanepid zdecydował się na zamknięcie kąpieliska. Powodem są sinice. Zakaz pływania nad Jeziorem Maltańskim będzie obowiązywać do odwołania.

Jak potwierdziła nam Cyryla Staszewska, rzeczniczka poznańskiego sanepidu, zakaz obowiązuje od dzisiaj (12 sierpnia 2019) do odwołania. Jest to pierwszy przypadek zamknięcia kąpieliska w tym sezonie (w poprzednim roku o podobnej porze, tymczasowo zamkniętych było już kilka kąpielisk).

Czym są sinice i jak mogą wpływać na zdrowie osób, które zignorują zakaz kąpieli?

Sinice są specyficznymi organizmami, które mogą zakwitnąć praktycznie w każdych warunkach. Wiele osób myli je z glonami, przez co wydają się im nieszkodliwe. To duży błąd. Niektóre sinice mogą produkować toksyny, które są wyjątkowo szkodliwe dla zdrowia. Z tego też powodu każdy ich zakwit sprawia, że kąpielisko jest natychmiast zamykane.

Ewentualne wejście do wody, podczas zakwitu sinic może się skończyć podrażnieniami skóry oraz pojawieniem się objawów przypominających zatrucie pokarmowe. Czasami pojawią się również nudności, bóle mięśni i zawroty głowy.

Po wyjściu z wody po jakimś czasie objawy same powinny ustąpić. Jeżeli tak się nie dzieje, należy skontaktować się z lekarzem.

Dodaj komentarz

avatar