Poznań: Budowa Rowerowej Trasy Grunwaldzkiej dobiega końca

Na budowie Rowerowej Trasy Grunwaldzkiej, na wysokości ulicy Wojskowej, zamontowano licznik rowerowy. – To znak, że budowa dobiega końca – cieszą się społecznicy z Rowerowego Poznania.

Rowerowy Poznań kibicuje budowie trasy od samego początku, a nawet jeszcze przed nim, gdy pomysł budowy pełnowymiarowej trasy dla rowerzystów przez ciasną i zatłoczoną przez samochody część Grunwaldu budził ogromne opory w mieście. Wskazywano, że na samej Grunwaldzkiej w godzinach szczytu są gigantyczne korki, jeśli jeszcze doda się do tego rowery, to będzie jeszcze gorzej. Wyciągano przykłady kolizji i wypadków, do jakich dochodzi na tej ulicy, twierdząc, że gdy dojdzie ruch rowerowy, kolizji i wypadków będzie co najmniej dwukrotnie więcej, chociaż nie ma żadnych danych na potwierdzenie tej karkołomnej teorii.

Jak to zazwyczaj bywa, najgłośniej było słychać malkontentów, a większość, zapytana przez miasto o zdanie podczas internetowych konsultacji społecznych, opowiedziała się za budową trasy. I ta budowa właśnie dobiega końca. Jak regularnie raportują członkowie stowarzyszenia Rowerowy Poznań, którzy od początku bardzo wspierali budowę tej trasy: “na odcinku Roosevelta-Stolarska)\ większość prac określonych w projekcie jest już zakończona i w ostatnich dniach widać wdrażane poprawki (wyrównywanie nierównych krawężników, szlifowanie wystających studzienek itd.). Na dalszych odcinkach czekamy na poprawki: najbardziej kłuje w oczy “falująca” nawierzchnia przy Parku Manitiusa, czy też niepoprawnie zamontowane znaki drogowe – np. od kilkunastu dni przed skrzyżowaniem z ul. Promienistą widnieje dla kierowców znak nakazu jazdy prosto (dziwne, że nikt poza nami tego nie widzi?). Na odcinkach Matejki-Ułańska i Wojskowa-Promienista w końcu widać zarys brakujących odcinków drogi dla rowerów oraz przygotowane miejsca ustawienia nowych słupów oświetlenia ulicznego. Najwięcej pracy zostało do wykonania w okolicach ronda Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

To był stan prac z końca lipca. A w sierpniu u wylotu ulicy Wojskowej pojawił się świeżo zamontowany licznik rowerowy, aby od pierwszego dnia było wiadomo, ilu rowerzystów korzysta z nowej drogi dla rowerów. Co prawda już teraz rowerzystów jest tam sporo, chociaż trasa jeszcze nie jest oficjalnie otwarta. Ale ponieważ wszystkie prace są wykonywane w terminie, Rowerowy Poznań szacuje, że około połowy września można już liczyć na oficjalne otwarcie Rowerowej Trasy Grunwaldzkiej.

Przypomnijmy, że zgodnie z badaniami PLANTAP około 57 proc. mieszkańców Grunwaldu porusza się komunikacją miejską i rowerem. 4,6 proc. to właśnie rowerzyści i z roku na rok jest ich coraz więcej. A około 13 proc. podróży w Poznaniu to są podróże na piechotę.

Rowerowy Poznań, el

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze